lalela lalela komentáře u knih

Na kopci Na kopci Jiří Březina

Jelikož jsem četla příběh o tom, jak kniha vznikla, tak tleskám. Autorova prvotina a opravdu povedená. Po přečtení knihy se mi chtělo říct - geniální, geniální detektivka na české poměry, kterou bych směle přirovnala k severským. Příběh začíná tak banálně, malá Marie se vrací od babičky k mamince vedle do vsi a zastaví se u poutního místa na kopečku, který má při cestě. A tam se jí zjeví on - Anděl, rozjede se sled událostí, které jsem nečekala, všechno jde jedním směrem, orientované na církev, ale je to fakt jinak, ale tak moc jinak, že bych to vůbec nečekala, navíc jsem absolutně nedokázala identifikovat strůjce všeho zla, stále jsem při čtení byla vedle jak ta jedle. Autor mě neustále zaváděl do špatných uliček a já musela číst a číst, abych se dobrala konce. Skvěle napsaná knížka, která mi opravdu vzala dech, při čtení jsem se ocitala ve Výtoni, u Heleny v domě, u Marie v bytě, s Milanem jsem psala reportáže. Víc takových knížek prosím.

26.06.2023 5 z 5

Svatojánské ořechy Svatojánské ořechy Lenka Chalupová

Nejhezčí trilogie, co jsem zatím kdy četla. Miluju období první republiky a poválečné období a to jak paní spisovatelka popisuje všechny postavy, dění okolo, city, pocity. Přijde vám, že bydlíte vedle nich, každý den je potkáváte, žijete s nimi jejich život. Nelehká doba, silní lidé, osudy, předsudky. To všechno je v knize barvitě a poutavě napsáno. První láska, svatba s nechtěným mužem, který miluje ochranitelskou silou, ale hlavně ořechy. Sbírané na Jana. Už jsem o té pochoutce kdysi četla, a teď se mi to vrátilo s takovou silou, že se blíží v kalendáři Jan a já budu asi sbírat ořechy.

13.06.2023 5 z 5

Vetřelec Vetřelec Kristýna Trpková

Opět skvělá detektivka, která mě doslova dostala. Nejen pro to, že miluju detektivky, a tato je sakra povedená, ale i pro to, jak úžasný cit pro rozvinutí příběhu autorka má. A ta dějová zápletka... Moc se mi líbí, že je v knížce vše do posledního detailu vysvětleno, pistole pro praváky i leváky, průběh pitvy, celá rekonstrukce případu. Smekám před tak mladou autorkou a před tak úžasnou knížkou. Mimochodem, knížka od knížky je lepší a lepší.

09.03.2023 5 z 5

Jiné místo Jiné místo Kateřina Karolová

Skvěle popsané pocity všech osob v knize vás vtáhnou do děje tak, že nemůžete přestat číst, nemůžete se ani nadechnout, aby vám neuniklo něco, co bude v příští kapitole jistě důležité. Přemýšlíte, jak se to může stát, ale nic vás nenapadá, přemýšlíte, jak může být někdo anonymní v době mobilních telefonů a sociálních sítí? Opět úžasná kniha skvělé spisovatelky, opět skvělé téma, které vás nenechá v klidu.

23.02.2023 4 z 5

Vykupitel duší Vykupitel duší Iveta Pačutová

Ještě stále ve mně zaznívají dojmy z knihy. Absolutně bych knihu nepřirovnávala k Žitkovským bohyním. I když se v knize čáry objevují, spíše je to kniha o prostém venkově, jak se dříve žilo se všemi strastmi i slastmi. Vesnice, kde jeden druhého nenechá na holičkách. Sága jednoho rodu. Rodina, kde jeden druhému pomáhají. Nejsou lhostejní ke druhým v okolí a snaží se žít podle božích zákonů. Přijímají život tak, jak plyne a dokážou si hledat hezké chvíle i v nelehké době. Kniha mně absolutně ohromila a to, že to je autorčina prvotina, ukazuje na to, jaký má paní spisovatelka cit a talent.

30.12.2022 5 z 5

Hodná a zlobivá holka Hodná a zlobivá holka Michael Robotham

Knížka byla skvělá, Cyrus byl skvělý, Evie byla skvělá, jen jsem celou dobu přemýšlela nad tím, jak Cyrus vypadá. Strašně mě k němu seděla podsaditá postava, trochu nadváhu - vím, ve sklepě měl tělocvičnu, ale co už - fádní oblečení, takový ten podivín, vždyť ani neměl mobil. Fascinovala mě Evie, dokázala odhadnout, kdo mluví pravdu a kdo lže. Nemůžu a nechci spamovat, ale jdu číst urychleně druhý díl, vždyť v tom prvním je toho tolik nevyřešeného, tak doufám, že se nezklamu a doberu se pravdy....Mít tady teď tak Evii

08.10.2022 5 z 5

Vražedné pohádky Vražedné pohádky Andreas Gruber

Kniha se četla sama a nešlo se od ní odtrhnout. Stále vás to popohání dál a dál. Prolínaly se tam dva příběhy, které se následně spojily a všechno do sebe zapadlo. Rozhodně přečtu další autorovi knížky.

15.05.2022 5 z 5

Soběstačný Soběstačný Zuzana Dostálová

Knížka z pohledu dospívajícího chlapce. Vyspívá morálně i fyzicky, má úplně jiné starosti než jeho vrstevníci. Musí se vyrovnávat s řadou věcí v životě. Hodně krutých věcí. Jak já toho jeho tátu nenáviděla, protože to byl bačkora. Ale ze Štěpána vyrostl samostatný zodpovědný kluk, a tak by to mělo být. Je to skvěle napsaná knížka.

28.04.2022 5 z 5

Pátá oběť Pátá oběť Jonathan Dylan Barker

Druhá knížka z trilogie. Když přečtete první, nemůžete přestat a chcete číst dál a dál. Úžasně napsané, skvělé čtení. Dlouho jsem nečetla něco tak výborného.

03.01.2022 5 z 5

Heřmánkové údolí Heřmánkové údolí Hana Marie Körnerová (p)

nádherná kniha s přenádherně napsaným příběhem, jedna z knih, od kterých se člověk nemůže odtrhnout a děj vás vtáhne. Rozhodně stojí za přečtení

28.11.2014 5 z 5

Kořist Kořist Darcy Coates

Že já nikdy neuhodnu, kdo je ten záporák, ale zase je to lepší, že jsem vždycky tak moc překvapená, když knížku dočtu a říkám si, jak toto mohl někdo vymyslet? Nádherná strašidelná kniha, skvěle popsané detaily, všechno krásně vysvětlené a to se mi moc líbí.

07.05.2024 5 z 5

Ďáblova cesta Ďáblova cesta Robert Bryndza

Tahle knížka byla top. Miluju knížky, u kterých jste rozluštění nadosah a nakonec zjistíte, že to bylo úplně jinak. Bryndzovy detektivky mám moc ráda. Hezky se čtou.

12.11.2023 5 z 5

Promlčení Promlčení Jiří Březina

Je mi už hodně let, ale teprve teď se začínám dozvídat, co se všechno dělo po válce a jak to bylo těžké. V knížce Promlčení velmi poutavě autor popisuje příběh jednoho stavení, které zůstalo ve vojenské zoně na Šumavě. Opravdu stojí za to si knihu přečíst

06.11.2023 5 z 5

Paví hody Paví hody Jan Štifter

Zavři oči, a jíš páva. Věta, která mi dlouho zněla v hlavě. Stále jsem přemýšlela, proč se knížka jmenuje paví hody, než jsem ji začala číst. Ze začátku se mi trochu pletly kapitoly, nemohla jsem si je honem dát do souvislosti, ale jak se začítáte, začíná mít všechno smysl a vy chápete víc a víc. Těžká doba, těžký život, nejvíc mě uchvátil příběh Jana, kolik lidí mohlo mít takový osud.

18.10.2023 5 z 5

Ďáblův hřbet Ďáblův hřbet Honza Vojtíšek

Před dávnými a dávnými časy, kdy se bojovalo skoro holýma rukama, lesy byly pusté a nepropustné, a možná tu s námi nebo vedle nás žily i bytosti, které už dávno nejsou, nebo jsou jen v pohádkách? Tam nás přenese příběh z knihy. Žádná pohádka, něco temného, co se klidně mohlo stát. Kniha mě dostala, jen té erotiky tam mohlo být méně.

18.10.2023 4 z 5

Poprava Poprava Yrsa Sigurðardóttir

Napětí od začátku až do konce, skvělá knížka od severské autorky. Když trošičku odbočím, všechny ty křestní jména mě nenechávaly při čtení myslet na nic jiného než na knížku :) Strašně se mi líbil začátek, kde nevíte, proč, jak, za co, kdo, kde, kdy, a krásně se to rozjelo a skvěle četlo.

17.10.2023 5 z 5

Smrková Tišina Smrková Tišina Kristýna Sládečková

Za mě, excelentně napsaná kniha. Nádherně popsaná Šumava, úplně cítíte ten chtíč, projít ty všechny cestičky, podívat se na všechny ty chalupy a chaloupky, projít národní park, odpočinout si na kamenech u řeky. Moc se mi líbilo propojení všech postav, propojení všech příběhů. A hlavně celé to rozuzlení.

15.04.2023 5 z 5

Unesená Unesená T. R. Ragan (p)

(SPOILER) I když mám trochu problém s knížkama od cizích autorů, neboť se mi neustále pletou jména, tak jsem ji dala. Kupodivu tentokrát jsem se ani tak neztrácela :) A tenhle příběh byl sakra top, tohle se může opravdu jen v Americe. Rodiče ztratí kontakt s dětmi, a ani jedné straně to nechybí, maminka platí za pochybné věci svou nezletilou dcerou a všechno je v pořádku, vraždící maniak ukrývá své oběti zakopané u sebe na zahradě. Někdy si říkám, není lepší žít v malé zemičce jako je ta naše? Ale na druhou stranu, ty americké krimi jsou top, tento patřil mezi ně.

13.04.2023 5 z 5

Genesis Genesis Chris Carter

Příznivcům Cratera netřeba knížky představovat. A u něj mi sakra platí, že buď ho čtete, nebo nečtete. Opět detektivka s neotřelou zápletkou, ve které napětí graduje až do samého konce. Tak autenticky popsané vraždy, které mají svoje opodstatnění jsem četla snad jen u něho. Zase se můžu těšit na další jeho knížku a už teď vím, že bude určitě lepší než ty předchozí.

17.03.2023 5 z 5

Alicina síť Alicina síť Kate Quinn

Setkala jsem se s touto spisovatelkou poprvé a jelikož jsem šla do knížky po hlavě, čekala jsem slaďák. Už ten začátek tomu trochu napovídal, ale jsem ráda, že jsem knížce dala šanci a četla dál. Bylo to psané tak krásně citlivě a čtivě, že jsem se nemohla od knížky odtrhnout. Vůbec jsem netušila, že i ženy měly za války takové úkoly, jak popsala spisovatelka. Úžasné byly i dvě časové roviny, které se vinuly knížkou, ale přiznám se, že jsem se vždycky těšila na tu z roku 1915. Kéž by se takové příběhy už nikdy neopakovaly.

19.11.2022 5 z 5