lalela

Přečtené 113Panenka, která řekla ne!
? - srpen 2022
Panenka, která řekla ne! 2008, Galina Valkova

Mohla mít obyčený život v obyčejné zemi, vdát se, porodit děti. A jen proto, že byla hezká, si ji vyhlédli. Nedovedu si představit tu bezmoc dělat to co ti přikážou, nechat si líbit všechny ty věci, které byly v knížce napsané. Stokrát opakovaná lež se nakonec stane pravdou a dostane se ti pod kůži tak, že už toho života nemůžeš nechat i když jsi svobodná. Jen ta ohromná vůle a síla tě přiměje začít žít jinak. Neuvěřitelně čtivě napsaná knížka o tématu, které je profláklé a přeci pokaždé jinak napsané.


Polednice
? - červenec 2022
Polednice 2016, Jiří Březina

Moje první knížka od tohoto autora a rozhodně jsem nadšená. Pasáže o vyšetřování sériových vražd byly skvělé, nicméně vykreslení a zpověď Marty bylo úžasné. Autor nám dal nahlédnout do života mentálně zaostalé ženy, která porodí dítě. Žije osamoceně v malém bytě a její jediný svět je televize a dítě. Z televize se dozvídá, co se děje na jejich sídlišti, a čtenáři spolu s ní sledují vyšetřování vražd dívek s dlouhými vlasy. Jedním slovem super.


Podíl viny
? - červenec 2022
Podíl viny 2022, Veronika Martinková

Skvělá česká detektivka, kdy celou dobu víte co se stalo, kdo je vrah, ale absolutně netušíte, proč vrah střílel a zabil. Od první stránky jsem spekulovala o tom, co se mohlo stát, proč se rodina oběti odstěhovala z Prahy, a co stálo za vraždou. V knížce se odvíjí více příběhů, ale jsou tam spíše na doplnění vyšetřování, takže tam perfektně pasují. Až na konci se dozvíte, proč se všechno stalo a já jsem vůbec netušila, jak strašný motiv to byl. Rozhodně stojí za přečtení.


Bez tváře
? - červenec 2022
Bez tváře 2021, Lucie Salová

odpad!

Achich ouvej, tak zajímavé téma, jako je poporodní deprese, duševní porucha a pro mě tak nešťastně zpracované. Knížka začíná docela dost zajímavě. Hlavní hrdinka je těhotná a jde se se svou malou dcerkou projít, potkají psa, který jde proti nim sám. A pak to dostává spád, čekala jsem, že se to kolem tohoto bude nějak motat, nebo později se k tomu autorka vrátí.... tak nic, čteme dál. Jak už někdo přede mnou napsal, v knížce je spousta zbytečných dialogů a postav, které nejsou absolutně důležité k ději. Autorka nám sice vykreslila, jak vypadá matka, tchyně i tchán hlavní hrdinky, ale víc, než jak vypadá nevíme, pak měla ještě spoustu příbuzných, z nichž zmiňuje sestřenice, absolutně nedůležité postavy, kamarádka Denis, pro mě další absolutně nedůležitá postava v knize. Helenina nemoc je chaoticky popisovaná, Erik jí má být oporou, vlastně celá rodina, tchán na ni jen nadává, Erik se nám v knížce taky pěkně ve všem plácá. Nechápu, proč dal výpověď v práci, a Helena, ač nemocná, šla do práce, najednou vše zvládá na jedničku. Pak chce skočit z patra budovy, kde uklízí, nikde se to neřeší, všichni ji zahrnují otázkami, proč? proč? Nakonec se koná zázračné uzdravení. Jména dětí Naomi a Noemi, to už jsem se musela smát, jak tragický jména autorka do příběhu zasadila, možná by udělala lépe, Když už se všichni ostatní jmenovali normálně, Helena, Patricie, Erik... dát dětem jiná jména. I na prvotinu se mi knížka zdá napsaná jako sloh dítěte ze základní školy. Za mě snad jednu hvězdu za téma.


Slunce zapadá na východě
? - červenec 2022
Slunce zapadá na východě 2005, Věra Nosálová

Co napsat ke krásné a magické knížce, kterou opravdu nebudete moci odložit a budete ji muset číst až dokonce ještě ten den, kdy jste ji otevřeli. Snad jen, až na ni narazíte, neváhejte a čtěte, třeba vám opravdu změní život


Nebudeme si lhát
? - červenec 2022
Nebudeme si lhát 2018, Lucie Horáková Auzká

Krátký příběh, ve kterém je napsáno vše, co tam má být. Jak těžké je někoho milovat a někoho mít rád. Když se začtete do příběhu, zjistíte, že Adélin život je plný rozporů. Vdát se - zůstat svobodná. Mít snoubence - nebo milence. Nachází se ve fázi života, ve které musí udělat spoustu rozhodnutí, něco získá, něco ztratí, ale jak se rozhodnout, aby to bylo správné. Na konci knížky stojí paradoxně na začátku nové cesty, ale o tom je život. Skvělá knížka.


Růže pro Ivetu
? - červenec 2022
Růže pro Ivetu 2021, Lucie Horáková Auzká

Skvěle svěže napsaná knížka, i když je děj průhledný a trochu mi připomíná lanzovou, bylo to super oddychové čtení na léto. Nejvíc mě bavila babička a přiznám se, že jsem Ivetu v některých chvílích docela dost litovala :)


Kukolka
? - červenec 2022
Kukolka 2021, Lana Lux

Tak přímočaře napsaný osud Samiry vás nenechá ani chviličku v klidu. Seznámíme se s ní, když jí je cca 5-6 roků a na svůj věk se chová o moc vyspěleji. Je to tím, že se musí starat sama o sebe. V domově, u Rokyho, u Dimi. Stejně jako v té době spoustu dětí, kteří žijí na ulici. Sledujeme ji v knížce docela dlouho a čteme si o jejím mládí. Bohužel nezažívá co jiná děvčata. Samira je od začátku využívaná, všemi, které potkala, ale i přesto přijímá život tak, jak je a jak jde. Dělá věci, které by ve svém věku neměla ani znát, ani umět. Touží žít jinde a podaří se jí to. Ale za jakou cenu. Knížka nekončí tím sluníčkovým koncem. Ale docela bych jí to v tom knižním zpracování přála.


Krycí jméno Studentka
? - červenec 2022
Krycí jméno Studentka 2022, Milena Štráfeldová

Lilian Landová, zapomenutý příběh disentu. Kolik takových zapomenutých příběhů už je dávno v propadlišti dějin. Všechny bychom si měly připomínat a je dobře, že se čas od času některé objeví. Lída neměla lehký život. Nejšťastnější byla na vesnici u svých prarodičů a pak se musela přestěhovat do Prahy za svou matkou, kterou prakticky vůbec neznala. Matka k ní neměla žádný vztah a po čase putovala Lída k druhé babičce, kterou také vůbec neznala. Ta se jí snažila dát vše, co Lídě nedávala maminka. Ale Lída, nadaná studentka, veselé a hloubavé děvče podepsala chartu. Odmaturovala, a co chvíli s ní potřebovali mluvit soudruzi z stb. V knížce se odvíjí mimo hlavního příběhu Lídy ještě příběhy její matky, tety a známé rodiny. Paradoxně Lída chartistka bydlela u babičky, která učila soudruhy z stb anglicky, Těch paradoxu je v knížce víc. Čtenář si může udělat obrázek, jak se za komunistů žilo těm, na něž byl založen na stb spis, nebo podepsali spolupráci s stb a chodili podávat hlášení na určité osoby. Jak těžké bylo někde něco říct, protože jste nevěděli, jestli na vás není někdo nasazený, jestli nemáte odposlouchávací zařízení v bytě, jestli nejste sledován... Po přečtení jsem přemýšlela, kým, nebo čím by asi Lída v dnešní době byla. Jsem si naprosto jistá, že by rozhodně neseděla doma se založenýma rukama a určitě bychom o ní jistojistě ještě hodně slyšely. Škoda mladého života.


Ratajský les
? - červenec 2022
Ratajský les 2016, Aleš Palán

Nevyhledávám moc knížky, kde jsou různé dějové linie, ale do této jsem se začetla, neboť jsem kdysi četla jakýsi článek o vraždě komunistické funkcionářky Anny Kvášové, a pak mi to vše do sebe začalo zapadat. I když je kořen příběhu v knize skutečný a další děj smyšlený, člověk až žasne, co vše se dělo po válce. Nebyly sice koncentrační tábory, ale udávalo se, lidem se zabíraly majetky, v popředí stál vždy ten, kdo měl dříve nejméně. O tom všem je kniha Aleše Palána. Je tak poutavě napsaná, že nešlo nečíst dál a dál. Nakonec se dozvíte, že vše, co se dělo v roce 1952 sahá až do roku 2014 a nic z toho není uzavřené. Nakonec se kolo osudu uzavře, pomalu, ale po skoro 60 letech uzavře.


Nejmenuji se Miriam
? - červenec 2022
Nejmenuji se Miriam 2016, Majgull Axelsson

Krásná a citlivě napsaná knížka. Kam by se ubíral život Maliky, kdyby se nestala Miriam..... Stala se Miriam, nikdy nezapomněla, kým byla a dokázala život prožít až do krásného stáří osmdesátipěti let. Pak před smrtí vypoví všechnu pravdu Camille, své vnučce. Nemusela si vzít své tajemství sebou tam, kde ji čekal Didi. Pro mě to byla výborná oddechovka, i když se děj převážně odehrával v koncentračních táborech, autorka nádherně vykresluje duši a povahu Miriam a to se mi na knížce moc líbilo.


Říše
? - červenec 2022
Říše 2022, Izabela Straková

odpad!

Špatně se mi píšou recenze na knížku, která se mi vůbec nelíbila. Nebyla snad zle napsaná, a téma války není jednoduché a navíc, napsat příběh o tom, jak zvítězí fašisté a od té doby tady vládnou.... Děsím se toho, že si to přečte nějaký pamětník s vytetovaným číslem na ruce. Ne, ne NE opravdu ne. Cokoliv jiného, ale toto ne. Příběh o odboji, to je tak fantasmagorické až je to zvrácené. Navíc jsem se musela do knihy nutit, protože jsem jí chtěla dát šanci, ale od poloviny knížky jsem jen tak listovala. Za mě rozhodně knihu neřadím ani k průměru, ale věřím, že příště si autorka vybere třeba lepší téma.


Pamatuj na smrt
? - červen 2022
Pamatuj na smrt 2019, Aleš Novotný

Od knížky jsem se doslova nemohla odtrhnout. Děj byl opět promyšlený do detailů, žádné zbytečné okecávačky, aby natahovaly knížku. Strašně se mi líbí autorův rukopis, jeho úžasné popisování napínavých kapitol mě nenechalo myslet při čtení na nic jiného, jen se soustředit na knížku. Doslova jsem popoháněla stránky, abych věděla co, kdo, proč. V knize se prolínají dva příběhy, osud kluků a vraždy spolužáků, všechno spolu tak nějak souvisí a autor to krásně zvládl dát dohromady.


To přichází děsy
? - červen 2022
To přichází děsy 2022, Aleš Novotný

Z knížky jsem byla ze začátku strašně zmatená, míchaly se mi postavy, nevěděla jsem, kdo je kdo, kdo je čí, kdo s kým chodí, stále nový a nový příběh, v jednu chvíli jsem chtěla číst knížku znovu a přitom to má spisovatel úplně do ko na le vymyšlené a do ko na le napsané. čím víc jsem se blížila ke konci, tím víc vše dávalo smysl, tak krásně propracovaný děj, příběh, nic nakonec nebylo navíc, rozhodně jdu číst další autorovi knížky, jsem nadšená a všem doporučuji.


… stačilo jen říct Jáchymov
? - červen 2022
… stačilo jen říct Jáchymov 2021, Anna Strnadová

Recenze k těmto knížkám se těžko píše. Sice jsem přímo tu dobu nezažila, ale i jen číst je to těžké. Bylo po válce, a lidi se měli radovat a dobře začít žít. Přitom se tady děly věci, o kterých mnoho lidí nevědělo nebo je přehlíželo. Mnoho lidí se raději do ničeho nemíchalo, a přeci stačilo tak málo. Stejně tak, jako by neměly být zapomenuty okamžiky války, ani toto období by nemělo být zapomenuto. I v této knížce platí - dej někomu moc a hned poznáš, co je to za člověka. Knížku doporučuji všem, jako připomenutí českých dějin.


Ukradené dětství Kamily
? - červen 2022
Ukradené dětství Kamily 2018, Danka Šárková

Když jsem četla recenze, moc jsem se na knížku těšila. Vidím velký potenciál v příběhu, bohužel by musel být napsaný jinak, nebo někým jiným. Celé odstavce knihy mi přijdou napsaná jednou adolescentem, jednou dospělou osobou, nic nemá řád. Některé pasáže jsem si musela přečíst dvakrát, abych pochopila, kdo co říká, nebo si myslí. A pak, když jsem si přečetla, že autorka cestuje, bylo by možná lepší napsat cestopis, bez příběhu Kamily. Klidně do cestopisu zařadit i vlastní pocity - viz chrám s Buddhou. Pasáže z cest mě moc bavily, bylo to krásné nahlédnutí do cizích kultur a toho, jak se dá za málo peněz cestovat do dalekých zemí. Rozhodně by se mi četl líp výborný cestopis než podprůměrná knížka.


Chlorid sodný
? - červen 2022
Chlorid sodný 2022, Jussi Adler-Olsen

Skvělá napínavá detektivka, sice je od půl knížky jasné, kdo je vrah, ale nic neubírá tomu, že musíte prostě číst dál, protože chcete vědět proč a jak. Jednu hvězdičku ubírám za covid, ten mi tam neseděl, možná to bude zajímavé, až to někdo bude číst za deset let. Jinak doporučuji, nemohla jsem se odtrhnout.


Bílá Voda
? - červen 2022
Bílá Voda 2022, Kateřina Tučková

Po Žitkovských bohyních jsem Bílé vodě moc šancí nedávala. Ale kniha mě příjemně překvapila. Tentokrát se mi líbilo i prokládání příběhu historickými dokumenty, neboť dokreslovaly celou linii příběhu. Kniha je zajímavou sondou do života jeptišek, kam nemá moc lidí šanci nakouknout. Ke konci knihy se vše spojuje a kniha je opravdu výborně napsaná.


Mrcha jemně uzená
? - květen 2022
Mrcha jemně uzená 2020, Hana Švejnohová

Celou knihou nás provází život Heleny, která je samej chlap, a od začátku ví, co chce. Docela jsem jí fandila, aby si našla v životě to svoje, ale přišlo mi, že se spíš celý svůj život trápí, ač měla dítě, manžela, milence, majetek, zajímavou práci, všude bylo něco, co jí ten vysněný život kazilo. Celou dobu jsem čekala, že Hubert zemře, a ona se osvobodí a začne žít ten svůj život naplno. Kniha jako taková byla dobrá, četla se dobře, ale některé postavy tam byly vyloženě navíc, nebo do děje zasáhly jen okrajově, a pak bylo mnoho nevyřčeno.


Je to jinak, mami
? - květen 2022
Je to jinak, mami 2019, Tamara Tainová


Vražedné pohádky
? - květen 2022
Vražedné pohádky 2022, Andreas Gruber

Kniha se četla sama a nešlo se od ní odtrhnout. Stále vás to popohání dál a dál. Prolínaly se tam dva příběhy, které se následně spojily a všechno do sebe zapadlo. Rozhodně přečtu další autorovi knížky.


Životice: Obraz (po)zapomenuté tragédie
? - květen 2022
Životice: Obraz (po)zapomenuté tragédie 2022, Karin Lednická

Tolik očekávaná kniha a tolik zklamání. Příběh sám o sobě je úžasný a věřím, že kdyby ho paní Lednická napsala jako román, tak to bude bomba. Ale toto, co je v knize.....Románové pasáže úžasné, ale pak ten psaný dokument, trochu mi to připomíná knihu Žitkovské bohyně, ze které jsem též nebyla nadšená ohledně toho, jak byla napsána. To co bylo dovysvětlováno pod každou románovou pasáží bych si možná mohla dohledat na internetu. Rozhodně lepší zpracování o Životicích bylo v knize od Danuty Chlupové Jizva. Škoda.


Jizva
? - květen 2022
Jizva 2021, Danuta Chlupová

Nečetla jsem Životice, proto mě překvapilo, že knížka Jizva je o osudech lidí z Životic. Krásně a citlivě napsaná knížka. Moc se mi líbilo vylíčení prolínání Čechů a Poláků v pohraničí za války. Nikdo si nedělal hlavu s tím, že je cizinec v cizí zemi, dříve lidé žili jednoduše a těžce. Hlavní hrdinka pátrá po minulosti své tchyně-maminky a dobere se rozluštění celoživotního tajemství. Jednou bych se chtěla na ta místa z knihy podívat.


Čas primadon
? - květen 2022
Čas primadon 2022, Naďa Horáková

Skvělá knížka. Paradoxně mě uchvátil více popis tolika krásných míst v Brně, než samotná zápletka detektivky. Při čtení jsem nabyla pocitu, že do Brna musím jet a projít si nějaký ten historický okruh ve městě. Ale k příběhu. Opět měl přidanou hodnotu, dozvědět se z detektivky o historii hodinek, které se vyráběly v Čechách je překvapující a vcelku dost poučné. O Emě jsem si nazapamatovala takřka nic, jen, že skvěle prováděla, o hodinkách mi v paměti zůstalo téměř vše. Buďme na naše předky hrdí. Jsem ráda, že jsem se ke knížce dostala.


Milé dítě
? - květen 2022
Milé dítě 2020, Romy Hausmann

A opět moje oblíbená nálepka bestseller. Na knížku jsem se těšila, a říkala si, třeba se dočkám toho, že nálepka bude zasloužená. Z příběhu jsem byla zmatená, nejdříve to vypadalo slibně, ale postupně jsem knihu dočítala jen abych ji měla dočtenou. Nadšená jsem nebyla, mnoho věcí v knize bylo opět nevyřčených a čtenář si je musel domýšlet. Postava Jonathana se vůbec nevyvíjela. Celý příběh byl takový povrchní. Takže můj šuplíček neurazí nenadchne je obohacený o další knihu. Velké zklamání


Život s nepřítelem - Byla jsem ženou tyrana
? - květen 2022
Život s nepřítelem - Byla jsem ženou tyrana 2016, Lenka Stránská

Knížka s pár stránkami psaná formou deníku, ale dozvíte se v ní všechny pocity, které tyran i týraná žena měli. Jedno pořekadlo praví, že druhý si k tobě dovolí jen tolik, kolik mu dovolíš ty. A tak žena ustupovala a dovolovala, a trpěla, trpěly i její dva synové, pak celá rodina. Jednou si dovolila odporovat a on sklapnul patky. A pak už bylo zase vše ve stejných kolejích. Tohle opravdu dokáže vydržet málokdo a věřte, že i když vám chlap bude říkat, že bez něj nejste nic a bez něj nic nedokážete, tak dokážete a život bude lepší a hezčí. Vždycky je řešení a vždycky je čas i cesta odejít. Jen musíte přemluvit to silnější Já ve vás, že jste dost silná, a silná zůstat.


Náhradnice z Ukrajiny
? - květen 2022
Náhradnice z Ukrajiny 2013, Eva Kadlecová

Na tuhle knížku jsem se moc těšila. Náhradní mateřství a všechno okolo je tak citlivé a zajímavé téma, bohužel myslím, že příběh měl obrovský potenciál, který nebyl využitý. Spoustu věcí se v knížce dozvíte jen v náznacích, nebo velmi okrajově. Když už se začne něco okolo některé postavy trochu rozvíjet, vzápětí je to utnuto a vy si musíte zbytek vydedukovat, domyslet. Opět jedna z knih do poličky neurazí nenadchne.


Samoživitelka
? - květen 2022
Samoživitelka 2008, Karla Kubíková

Pro mě opět úžasná knížka z dob komunismu. Skvěle popsané intriky, praktiky té doby. Celé čtení ve mě příběh ožíval, protože jsem dítě komunismu. Budovatelské nástěnky, sousedé, kterým nic neujde, Sylva a její věrná Zloba. Kolikrát vyslyšela svou Zlobu a tím ztratila důvěru své Anežky. Sylva měla pevnou vůli a jistotu v sebe samu, bohužel život nám mnohdy zařídí jiné konce.


Soběstačný
? - duben 2022
Soběstačný 2020, Zuzana Dostálová

Knížka z pohledu dospívajícího chlapce. Vyspívá morálně i fyzicky, má úplně jiné starosti než jeho vrstevníci. Musí se vyrovnávat s řadou věcí v životě. Hodně krutých věcí. Jak já toho jeho tátu nenáviděla, protože to byl bačkora. Ale ze Štěpána vyrostl samostatný zodpovědný kluk, a tak by to mělo být. Je to skvěle napsaná knížka.


Esterčini otcové
? - duben 2022
Esterčini otcové 2021, Hana Radulić

Říkám si, pořád čteš knihy z války, jenže ač jsou svým způsobem o stále stejné době, která se nemění, tak je kniha pokaždé jiná. A tahle byla sakra jiná. Ester,Šárka,Lotte měla obrovské štěstí v neštěstí. Prožila vlastně v té nešťastné době krásný život. Stále měla milující rodiče i když pokaždé jiné. Ten konec mě dostal, stále jsem doufala, opravdu mě hodně dostal.


Lustr pro papeže
? - duben 2022
Lustr pro papeže 2019, Jan Tománek

Po přečtení knihy jsem zůstala úplně v záseku. Kolik ještě nevíme věcí, o kterých se nepsalo a postupně vyplouvají na povrch. Příběh je drsný, hodně drsný. Když už si myslíte, že to nemůže být horší, tak ano, je to ještě horší. Kdo tu hrůzu přežil, odchází nadobro zlomený. Knížka mě zcela ohromila.


Můj syn feťák: skutečný příběh
? - duben 2022
Můj syn feťák: skutečný příběh 2021, Eva Hacalová

Tolik bych k té knížce chtěla napsat recenzi, že byla úžasná, úplně se vcítíte do všech osob, tolik bych toho chtěla napsat, ale nemůžu, protože se momentálně cítím jako ta matka. Jako máma stále toho syna omlouváte, litujete, a on je tak prohnaný, že ví, jak na vás. On si jede na svý feťácký vlně a vy se doma klepete, protože vám hlavou běží strašný věci, jen ne, to podstatný. Máte to pod nosem, ale prostě to dlouho nevidíte, a když to konečně uvidíte, nechcete to přijmout, protože to tak nemůže být, určitě ne, je to omyl. Knížku jsem četla s tlukoucím srdcem, tušila jsem, jak to dopadlo. Tekly mi slzy spolu s maminkou Honzy a teď bych se chtěla probudit za pět let. Třeba už všechno bude dobrý.


Kdo věří na zázraky
? - duben 2022
Kdo věří na zázraky 2020, Mirka Skočílková

Knížku jsem těžce dočítala, jen abych ji nemusela zařadit do škatulky nedočteno. Mnoho bylo nevyřčeno, mnoho bylo nevysvětleno, mnoho nedovysvětleno. Ač toto nebyla prvotina paní spisovatelky, mohla bych děj knihy přirovnat ke slohové práci žáka střední školy. Zápletka byla zajímavá, ale tak nějak těžce průhledná. Žádný překvapivý boom se nekonal, spoustu postav bylo v knížce zmíněno jen okrajově. Myslím, že bych ji mohla dát ještě šanci, ale nenadchla. O to víc mě mrzí, že je to opět spisovatelka z mého kraje.


Jedna z pěti
? - duben 2022
Jedna z pěti 2022, Dagmar Digma Čechová

Jak já jsem byla napjatá, která že to je. Ta jedna z pěti. Přátelství, které bylo přátelstvím jen proto, že k sobě tak nějak patřily. Ony si myslí, kdovíjak se neznají, ale to jejich přátelství je vlastně jen strašně povrchní, v knížce postupně vyplouvají na povrch bolístky a tajemství každé z pěti přítelkyň. Mnohdy si lidé z chování druhých udělají o člověku úplně jiný obrázek a toho člověka zaškatulkují do nějaké přihrádky. Pak, když se odkryje tajemství, zjišťují, že toho člověka vlastně neznají a ta přihrádka, do které ho uložili je vlastně úplně špatná. Naštěstí jsou to mámy kvočny a dokážou si pomoci i poradit. Knížka byla báječná a ten konec mě dostal, i když jsem to od poloviny tak trochu tušila, jak to asi bude. Ať žije Edvina!


Já jsem hlad
? - duben 2022
Já jsem hlad 2009, Petra Dvořáková

Dala jsem tři hvězdy, těžko psát o knížce. Příběhů na toto téma je tolik. Nevím, nakolik je knížka autobiografická, ale ten příběh byl pro mě zmatečný, trochu přitažený za vlasy, ne téma anorexie, ale to vše okolo. Některé věci nebyly vysvětleny a pak se o nich psalo, jako kdyby to mělo být jasné. Knížku jsem přečetla, protože mě zajímal další pohled na toto téma, ale zase až tak dechberoucí pro mě nebyla. Určitě bude mít své příznivce.


Hájovna: Příběh o ztrátě svobody a mateřské lásce
? - duben 2022
Hájovna: Příběh o ztrátě svobody a mateřské lásce 2022, Karla Kubíková

Nenápadná hájovna v lese, jen trošku ve vojenském prostoru. Linda mohla chodit za totality nakupovat k ruským vojákům, měla skoro všechno, jen manžel nebyl doma a ona se bála, měla i hodně dobrou kamarádku. Dostal mě ten její příběh, brečela jsem s ní, protože mi bylo líto, že se toto dělo a bylo tolik nespravedlnosti. Nedokážu si představit být v její kůži. Ale alespoň měla štěstí na další dobrou kamarádku, kterou si našla. Knížka se mi moc líbila a četla se jedním dechem


Co jsi to za matku?
? - duben 2022
Co jsi to za matku? 2017, Paula Daly

Další kniha z řady bestsellerů, knížek s nálepkou. Všechno se vleče a opisují se věci okolo, které by v knížce ani nemusely být, další kniha do poličky neurazí, nenadchne.


Boty do nebe
? - duben 2022
Boty do nebe 2012, Jarmila Pospíšilová

Úžasná knížka, úžasná detektivka. Tak skvělá zápletka, jen jsem čekala, kdo a jak to klubíčko rozmotá


Ztracena v bílém šumu
? - duben 2022
Ztracena v bílém šumu 2022, Javier Castillo

Mám tento žánr moc ráda, takové to tajemno, napětí, ale tady to moc hezky začalo a pak to divně pokračovalo. Stále mám takový pocit, že někteří zahraniční autoři mají skvělý námět na knihu a pak to podivně natahují, aby bylo o čem psát, nedokážou příběh rozvinout, pak se na knihu nalepí nálepka bestseller, aby lidi kupovali, protože když je tam nálepka, tak to přeci musí být trhák. U knížky mi moc vadilo přeskakování do různých let, před únosem, po únosu, týden před únosem, dva dny po únosu. Některé pasáže by stály za vykreslení víc a některé zase míň. Řadím ji do poličky neurazí nenadchne.


Italské jednohubky
? - duben 2022
Italské jednohubky 2017, Marta Kučíková

Skvělá oddechová knížka ze života Itálie. Mě, jako milovnici všeho itaského moc potěšila, je psaná tak lehce a prokládaná italskými slovíčky, italskými recepty, tradicemi, postřehy. Prostě Italský odpočinek jak má být. Ještě sleničku Proseca a šum moře do uší


1