lalela lalela komentáře u knih

Kvítek karmínový a bílý Kvítek karmínový a bílý Michel Faber

Sugar....Sugar Sugar. 900 stran svižného čtení románu z Viktoriánské doby. Žádná červená knihovna, ale spisovatel nám přiblížil život tehdejšího Londýna, život spodiny. Život prostitutky, která je intelektem úplně někde jinde, než její spoluležnice v bordelu její matky. V románu se prolíná několik životních příběhů. Dozvíme se i to, jaké tabu bylo ženské tělo pro ženy z vyšších kruhů, které nepoučené vstupovaly do života, jak to chodilo v domech vyšší třídy, co se dělo v temných zákoutích nočního Londýna. Jak se vedla kosmetická továra. A mnoho dalšího. Ta knížka byla naprosto úžasná a kdyby měla víc stránek než těch 918, vůbec by mi to nevadilo.

12.08.2022 5 z 5

Stvůra Stvůra Kristýna Trpková

Knížku jsem přečetla jedním dechem, četla se moc hezky, z počátku jsem byla skeptická, protože autorku jsem neznala a navíc moc knížek nevydala, ale dala jsem jí šanci. A dobře jsem udělala! Nádherně vykreslila postavy i okolní děj, žádné okecávačky, které nezapadají do příběhu. Když jsem knížku četla, úplně jsem všechno viděla před očima. Strašně se mi líbilo, jak tak mlaďounká spisovatelka dokázala perfektně popsat policejní práci a natolik mě její psaní vtáhlo do děje, že bych jí uvěřila úplně všechno. Spisovatelka ve mě získává věrnou čtenářku a moc se těším na její další knížky

13.04.2022 5 z 5

Neviditelný život Addie LaRue Neviditelný život Addie LaRue Victoria Schwab

Co když jsou mezi námi a my je nevidíme? Co když ty věci, co se mi ztrácejí a nemůžu je nikdy nalézt si vypůjčil někdo jako Addie a já jsem na to jen zapomněla? Co když tu myšlenku, co se občas snažím marně zachytit způsobil někdo jako Addie a já to nevím? Ta kniha mě doslova uchvátila, chtěla bych dát víc hvězdiček, protože jsem byla moc smutná, když jsem knížku dočetla. Tak mysticky, citlivě a něžně napsaná kniha, tak smutný a zoufalý příběh, tak nádherně napsáno. Ale, nechtěla bych zažívat to, co Addie, tolik dní, měsíců a let čekat na někoho, kdo si mě bude pamatovat...Mám pocit, že Addie přes všechno, co prožila, žila marný život, žádný domov, žádné děti, žádní přátelé, jen vzpomínky, co je pohltilo staletí za staletím.

04.06.2023 5 z 5

Kyselé třešně Kyselé třešně Lenka Chalupová

Z Kyselých třešní jsem doslova nadšená. Miluju specifický styl psaní autorky. S takovou lehkostí a opravdovostí dokáže vylíčit i ty nejhorší hrůzy války. Mimochodem, jsem o tom strašném neštěstí četla poprvé, a kolik jich ještě je, o kterých nevím, nebo nevíme tolik let po válce. Vůbec se nedivím Petrovi, protože s takovým tajemstvím se těžko žije. Když jsem knížku četla, přišlo mi, jako kdybych v Lověšicích žila celý život, znala všechny domečky, chodila na třešně, potkávala se s Hedvikou. Moc se těším na další dvě pokračování.

23.05.2023 5 z 5

Les v domě Les v domě Alena Mornštajnová

(SPOILER) Krásně napsaná knížka s napětím až do konce. Babička, která před vším zavírá oči a vlastně jí to vyhovuje, matka závislá na rodičích, která, když se osamostatní, neumí žít a holčička, co si musí vytvořit svou imaginární kamarádku. Je to vlastně její lepší já, které uvažuje logicky a racionálně, zasmušilý dědeček věčně zavřený ve své dílně. A pak les, který je všude a vždycky o krok blíž. Těšila jsem se, a zase nezklamala. Bylo to super čtení i s tím koncem!

17.04.2023 5 z 5

Anežka Anežka Viktorie Hanišová

Hanišová opět nezklamala, vůbec jsem ze začátku nevěděla, jestli mám mít víc ráda Julii nebo Agnes, pak zvítězila Agnes. Někdy se prostě děti snaží rodičům zavděčit všemi možnými způsoby, a stále je to marné. Julie nepochopila, o čem je život, a že ho nelze nalinkovat ani žít podle předem napsaného scénáře, za každou cenu chtěla dosáhnout svého a když všechno zkazila, tak by Anežku nejraději reklamovala. Někteří rodiče si jdou tvrdě za svou výchovou, tak jako Julie ale vůbec je nezajímá, jak se dítě cítí, jestli ho baví to, co musí, jestli je spokojené. Hlavně, aby bylo takové, jaké si ho přeji. To je přesně příběh Agnes. Jsem ráda, že konec byl takový, jaký je. Knížka by si možná zasloužila pokračování, tedy alespoň já bych to tak viděla. Skvělá knížka, skvělý děj, skvělý příběh, skvěle napsané a četlo se to suprově, stačilo jedno odpoledne a byla jsem zklamaná, že knížka končí.

20.02.2022 5 z 5

Fotograf z Osvětimi Fotograf z Osvětimi Maurizio Onnis

Nádherná knížka, která vykresluje pohledem fotografa postavy, které mu prošly takříkajíc rukama, některé jsem úplně viděla před očima. Hlavní hrdina měl štěstí v té nešťastné době. I když těch vzpomínek bylo určitě víc, nebylo tam tolik hrůz, jaké se tam jistě děly. A přesto má knížka hodně silný příběh

20.12.2021 5 z 5

Mucholapka Mucholapka Dominik Dán

Náhoda, než jsem začala číst knihu, poslouchala jsem podcast o Jozefu Slovákovi. V knize se mi všechno otevřelo. Dán umí perfektně popsat průběh vyšetřování a výslech vraha. Jeho pocity, pocity vyšetřovatelů, okolnosti případu. To, že je to dílem podle skutečné události mě děsí, a to z toho důvodu, že se Slovák určitě nepřiznal ke všem vraždám. Kolik zakopaných koster se třeba jednou najde, kolik nezvěstných žen se hledá a jejich blízcí stále doufají, že se třeba jednoho dne otevřou dveře a oni přijdou domů. Ale protože Slovák.... Mám dalšího oblíbeného autora.

26.07.2023 5 z 5

Neviditelné kořeny Neviditelné kořeny Hynek Čapka

Na tuto knížku jsem nečetla recenze, jen jsem viděla, jak všichni sdílí novinku. Ze začátku jsem byla znuděná všemi těmi popisy sametové revoluce, neboť jsem to zažila jako dospívající, nechtělo se mi o tom číst, znala jsem to, spíš jsem se těšila na pasáže o Baťovi a Baťovské éře. Přesto jsem knížce musela dát šanci, a vyplatilo se, pročetla jsem se až k tomu, co pojí knihu se sametovou revolucí, a tam jsem pochopila, že to vlastně autor musel všechno takhle popsat. Byla to opravdu krásná kniha o hledání svých vlastních kořenů. Na konci knihy se kruh uzavřel a tak by to mělo být.

23.04.2023 5 z 5

Prameny Vltavy Prameny Vltavy Petra Klabouchová

Jsem zcela uchvácená stylem psaní paní autorky. Naprosto mi sedla. Jak od ní čtu další a další knížky, je to pro mě jako droga. Čtu, dočtu a potřebuju ihned další. Nejdříve jsem si myslela, podle názvu, že knížka bude o něčem jiném, ale název klamal. A dobře mi tak. Celá noc mi nestačila, musela jsem přidat ještě kousek rána, a že to stálo za to. Vůbec nemám odhad, tak mě konec hodně překvapil, ale neříkám, že nemile. Pak sedíš, a koukáš a přemýšlíš, co se to tady sakra po válce všechno dělo. Nežiju nikde poblíž Šumavy, a od jihu znám jen Krále Šumavy, ale toto, co všechno ještě nevím o své vlasti? O čem ještě budu číst, co nás v dějepise neučili? Krásná, i když smutná kniha.

31.03.2023 5 z 5

Bílá Voda Bílá Voda Kateřina Tučková

Po Žitkovských bohyních jsem Bílé vodě moc šancí nedávala. Ale kniha mě příjemně překvapila. Tentokrát se mi líbilo i prokládání příběhu historickými dokumenty, neboť dokreslovaly celou linii příběhu. Kniha je zajímavou sondou do života jeptišek, kam nemá moc lidí šanci nakouknout. Ke konci knihy se vše spojuje a kniha je opravdu výborně napsaná.

09.06.2022 4 z 5

Jizva Jizva Danuta Chlupová

Nečetla jsem Životice, proto mě překvapilo, že knížka Jizva je o osudech lidí z Životic. Krásně a citlivě napsaná knížka. Moc se mi líbilo vylíčení prolínání Čechů a Poláků v pohraničí za války. Nikdo si nedělal hlavu s tím, že je cizinec v cizí zemi, dříve lidé žili jednoduše a těžce. Hlavní hrdinka pátrá po minulosti své tchyně-maminky a dobere se rozluštění celoživotního tajemství. Jednou bych se chtěla na ta místa z knihy podívat.

11.05.2022 5 z 5

Esterčini otcové Esterčini otcové Hana Radulić

Říkám si, pořád čteš knihy z války, jenže ač jsou svým způsobem o stále stejné době, která se nemění, tak je kniha pokaždé jiná. A tahle byla sakra jiná. Ester,Šárka,Lotte měla obrovské štěstí v neštěstí. Prožila vlastně v té nešťastné době krásný život. Stále měla milující rodiče i když pokaždé jiné. Ten konec mě dostal, stále jsem doufala, opravdu mě hodně dostal.

28.04.2022 5 z 5

Můj syn feťák: skutečný příběh Můj syn feťák: skutečný příběh Eva Hacalová

Tolik bych k té knížce chtěla napsat recenzi, že byla úžasná, úplně se vcítíte do všech osob, tolik bych toho chtěla napsat, ale nemůžu, protože se momentálně cítím jako ta matka. Jako máma stále toho syna omlouváte, litujete, a on je tak prohnaný, že ví, jak na vás. On si jede na svý feťácký vlně a vy se doma klepete, protože vám hlavou běží strašný věci, jen ne, to podstatný. Máte to pod nosem, ale prostě to dlouho nevidíte, a když to konečně uvidíte, nechcete to přijmout, protože to tak nemůže být, určitě ne, je to omyl. Knížku jsem četla s tlukoucím srdcem, tušila jsem, jak to dopadlo. Tekly mi slzy spolu s maminkou Honzy a teď bych se chtěla probudit za pět let. Třeba už všechno bude dobrý.

26.04.2022 5 z 5

Vesnice Vesnice Kristýna Trpková

Po první knížce Stvůra jsem tentokrát byla na knížku Vesnice ohromně natěšená a ani tentokrát jsem nebyla zklamaná. Ale byla to jízda od začátku do konce. Bavilo mě i to, že jsem se dozvěděla něco víc o Lauře a příběhem ztracených chlapců se táhla linie střípku Lauřina života, a rozhodně zajímavá. Co se týče samotného příběhu, byla jsem zmatená od začátku do konce, protože to byla taková zápletka, která by mě ani ve snu nenapadla a autorka knížky ji vylíčila tak, že jste prostě museli číst a číst, protože vám to nedá knížku odložit na zítra, na zachvíli. Všechno do sebe krásně zapadá, postavy jsou vylíčené tak barvitě, že před vámi opět příběh ožívá. Strašně se těším na další knížky.

17.04.2022 5 z 5

Odbočka v lesích Odbočka v lesích Kateřina Karolová

Znám x hororů, které mají podobný námět jako kniha. Parta mladých se vypraví na odlehlou chatu v lesích. Přiznám se, že jsem čekala všechno. Krvelačné příšery, ufo, a nevím co ještě, ale to co jsem přečetla, předčilo mé očekávání. Líbilo se mi i perfektní vykreslení postav. Knížka je napínavá od začátku do konce, rozhodně si přečtu i další autorčiny knížky

21.03.2022 5 z 5

Chladnokrevně Chladnokrevně Robert Bryndza

Nejvíce se mi líbilo, jak se prolíná příběh vyšetřování a příběh toho, jak to vlastně všechno začalo. Souhra nešťastných náhod, naivita mládí, nedostatečná výchova, nevšímavá matka, lhostejná dcera. Bryndza umí tak krásně popsat děj do nejmenších detailů, že na chvíli máte pocit, že sedíte v jeskyni, v té jeskyni, o které píše v knize a díváte se, co se odehrává. Oprávněných 5 hvězd.

25.10.2023 5 z 5

Jednou nohou v hrobe Jednou nohou v hrobe Dominik Dán

Opět úžasná krimi od Dána. Dán dokáže tak skvěle rozvinou děj a ponoříte se do něj jako na dno oceánu. Pak jen čtete a čtete a před očima se vám odvíjí příběh tak neuvěřitelný, že si říkáte, jak tohle mohl někdo tak krásně napsat. Moc se mi líbil popis děje ze dvou stran, takže střípky skládačky se skládaly a nakonec jsem stejně, jako vždy, neuhodla, čí ta noha byla. Chci další.....

15.08.2023 5 z 5

Němci Němci Jakuba Katalpa (p)

Katalpa prostě umí. Tohle pro mě byla pecka. Slyšet a vidět pravdu z obou stran je důležité, Klára měla nelehký život jako Němka v Sudetech a ještě k tomu bez dokladů. Opustila miminko a svou bezmoc konejšila balíčky posílané do Čech. Kolik lidských osudů je na tomto světě, kolik dětí nezná své rodiče, protože je vychovávají náhradní. Knížka je neuvěřitelně čtivá, poutavá, a hlavně zajímavá.

12.08.2023 5 z 5

Dopis ze záhrobí Dopis ze záhrobí Dominik Dán

Skvěle zamotané čtení, nejdříve jsem nevěděla, proč mi autor předkládá několik zdánlivě nesouvisejících případů, ale poté to do sebe začalo krásně zapadat. Dán dokáže poutavě a barvitě vylíčit i ty největší hrůzy knihy. Úplně se vám otevře vaše představivost a jste v tom ponořeni až na dno. Bavily mně i kapitoly ze dvou pohledů. Prostě knížka, která vám nedá spát ani po dočtení.

21.07.2023 5 z 5