L.Helena L.Helena komentáře u knih

Jeden z nás Jeden z nás Shari Lapena

Hodně dobré čtení, tohle se autorce opravdu povedlo. Každou chvíli je podezřelý někdo jiný, příběh neustále graduje. Nakonec mi jen bylo líto, že už to mám přečtené.

01.08.2020 5 z 5

Milé dítě Milé dítě Romy Hausmann

Psychothriller, jehož čtení jsem si opravdu užila. Místy poněkud nejasné až matoucí, ale řekla bych, že to byl autorčin záměr. Postavy uvěřitelné, měly svá lidská selhání, pachatel ovšem psychopat se vším všudy. Z Hannah šel občas až mráz po zádech, ale vzhledem k tomu, jaký život byla nucena vést…
Na to, že je to autorčin debut, si pět hvězdiček skutečně zaslouží.

20.07.2020 5 z 5

Znamení hada Znamení hada Hana Marie Körnerová (p)

Knížky této paní spisovatelky mě opravdu baví. Nechybí romantika, napětí, dobrodružství… Sice spousta situací je založena na náhodě a neuvěřitelném štěstí, ale přesto, nebo právě proto, doslova hltám každou stránku.
Četla jsem oba díly hned po sobě a klidně bych si dala další pokračování této série. Jenže závěr se mi jeví jako ukončení příběhu, ale věřím tomu, že autorka je natolik šikovná, že dokáže vymyslet pokračování s další zajímavou zápletkou. Moc se přimlouvám za další díly.

05.07.2020 5 z 5

Skryté karty Skryté karty Angela Marsons

Jeden z těch lepších dílů celé série...

06.06.2020 4 z 5

Šesté dítě Šesté dítě Jonathan Dylan Barker

Stalo se přesně to, čeho jsem se obávala. První a druhý díl jsem četla hned po sobě, takže jsem byla dost nadšená. Jenže od té doby uplynula již nějaká doba a pamatovala jsem si akorát to, že se mi to líbilo. Čekala jsem, že autor nějak připomene alespoň hlavní momenty předchozích knih, ale ouha… Skočil rovnýma nohama přímo do rozjetého příběhu. Vůbec jsem se nechytala, nemohla jsem se začíst, tápala jsem kdo je kdo atd. Vždy, když se zdálo, že jsem se už konečně začetla, přišlo něco, co se vztahovalo k předchozímu ději a u čeho mi tudíž unikaly souvislosti nebo jsem si na to vzpomněla jen matně. Škoda. Jinak je celý příběh docela hodně promyšlený, spletitý a obdivuji autora, že se v něm sám neztratil. Ale určitě by se měly všechny tři díly číst takříkajíc „na jeden zápřah“.

30.05.2020 3 z 5

Malý pražský erotikon Malý pražský erotikon Patrik Hartl

Poslední Hartlovka, která mi ještě chyběla přečíst, a musím říct, že mi opravdu sedla. Dokázala jsem se začíst tak, že jsem naprosto zapomněla na všechno to blbé, co se teď děje. Knížka popisuje životní peripetie hned několika osob, děj se pořád posouvá kupředu, místy je to vtipné, místy dramatické... prostě život.

08.05.2020 5 z 5

Já nevím Já nevím Barbara Abel

Ty jo, tak to byla fakt síla. Myslela jsem, že si přečtu knížku o pátrání po ztracené holčičce, ale vyklubal se z toho naprosto šílený psychothriller se vším, co k tomuto žánru patří - napětí, dějové zvraty, myšlenkové pochody jednotlivých postav... Místy mi až běhal mráz po zádech.

04.02.2020 5 z 5

Čtvrtá opice Čtvrtá opice Jonathan Dylan Barker

Opravdu výborná detektivka. Napínavá, dobře se čte, není nouze o dějové zvraty... Akorát některé scény na můj vkus docela brutální, ale zase to vše pořádně okoření a dovedou čtenáře ke stavu mírného šoku.
Těším se na Pátou oběť.

27.01.2020 5 z 5

Rakvář Rakvář Sharon J. Bolton

Mám trochu rozporuplné pocity, nebo spíš mírné zklamání... Dále budu možná trochu spoilerovat:
Autorka hned v první kapitole odhalí, kdo je pachatel, kdo jsou oběti, za jakých okolností zemřely a kde se najdou jejich ostatky. Takže mi bylo hned jasné, že v závěru to nakonec bude všechno úplně jinak. Pak je teda skoro celá kniha o tom, co bylo řečeno již na začátku, akorát se dozvídáme spoustu dalších okolností a sledujeme vyšetřovací tým, jak se pomalu dobírá k tomu, co my už víme. Nepopírám, že to je celkem čtivé a zajímavé. Posléze tedy přijde samotný závěr, kde se očekává nějaký zvrat, jenže se z toho nakonec stane duchařská historka. Možná má někdo rád vysvětlení ve stylu nadpřirozena a čarodějnických příběhů, mě ale závěr zklamal.

04.12.2019 3 z 5

Kříďák Kříďák C. J. Tudor

Dost povedené na to, že se jedná o prvotinu. Začetla jsem se prakticky ihned a to mě nepustilo až do konce. Líbí se mi ten styl, že napřed je něco jen naznačeno, pak se o tom píše trochu víc v jiné časové rovině, posléze se dozvíte naplno, co se doopravdy stalo, ale nakonec je to stejně všechno úplně jinak.
Těším se na autorčiny další knihy.

04.06.2019 4 z 5

Pomněnkové matky Pomněnkové matky Lenka Chalupová

Moje druhé setkání s paní spisovatelkou a musím říct, že se po přečtení této knihy stala mou oblíbenou autorkou.
Zpočátku sice trochu chaos v postavách, záhy však pochopíte vztahy mezi nimi a začínáte postupně odhalovat všechna jejich tajemství. Čte se to tak dobře, že ani nevnímáte, že jste se dostali na konec, který vám doslova vyrazí dech.
Určitě si přečtu i autorčiny ostatní knihy!

05.03.2019 5 z 5

Tichá modlitba Tichá modlitba Angela Marsons

Asi nejlepší z prvních tří knih této skvělé série. Téma únosu dítěte je téměř vždy zárukou napínavé četby, ale tady to autorka dokázala posunout ještě o level výš. Těším se na další díly.

20.02.2019 5 z 5

Němý křik Němý křik Angela Marsons

Knížku jsem si půjčila v knihovně kvůli Výzvě, ale jsem ráda, že to je první kniha ze série, a tak mě čeká ještě spousta napínavých chvil s dalšími případy i osobními osudy Kim Stoneové. Hned si jdu půjčit další díly!

18.01.2019 4 z 5

Božidara Božidara Veronika Hájek Hurdová

Audiokniha

Nějak se pořád nedokážu rozhodnout, jestli se mi kniha spíš líbila, nebo ne. Příběh a některé skutečnosti mi přijdou tak trochu na hlavu postavené, nereálné, přehnané, někdy až protivně přemoudřelé, jindy to hodně tlačí na snahu o životní free styl. S některými výroky se dá souhlasit, s jinými polemizovat. Nějak jsem nepochopila, že Božidara stojí na prahu šedesátky, ale již třicet let žije život důchodkyně, nepracuje, vždy přes zimu někam na půl roku zmizí. I postava Rosie na mě působila nevěrohodně. Snad jediná uvěřitelná je Milada, uštvaná matka, která by se pro svou dceru rozdala, jen to občas neumí vzít za ten správný konec. Knihu jsem si vyposlechla, většinou jako kulisu u nějaké nenáročné činnosti, ovšem nevím, zda bych u ní vydržela, pokud bych ji četla.

25.02.2024 3 z 5

Vytoužená smrt Vytoužená smrt Cara Hunter

Výborné čtení, zajímavý případ i jeho vyšetřování, pravda se odkrývá krůček po krůčku po celou dobu, spousta překvapujících okolností. Akorát mě po dočtení napadá, že život není spravedlivý.

20.09.2023 5 z 5

Neklidná krev Neklidná krev Robert Galbraith (p)

To bylo čtení... nekonečné, úmorné, vyčerpávající. Byla jsem asi ve třetině knihy, což počtem stran odpovídá zhruba průměrně dlouhé detektivce, a pořád jsem se nemohla začíst. Celé to vyprávění nemělo spád, napětí, přímé dramatické scény. Jen spousta dohadů a nepřesných výpovědí, co se asi stalo před čtyřiceti roky. Nebýt soukromého života obou hlavních postav, tak knihu odložím. Fakt nechápu, proč měla autorka potřebu celou tu nudu vycpanou nezáživnou vatou natáhnout na téměř tisíc stran.

20.06.2023 2 z 5

Venuše ze zátoky Venuše ze zátoky Dominik Dán

Audiokniha. ČRo2
Zatím mě knihy tohoto autora míjely, díky poslechu na Českém rozhlasu jsem tak měla možnost ho poznat. Dobrá detektivka, zajímavá zápletka, adekvátní popisy zločinů, sympatický vyšetřovací tým... Asi zkusím něco přečíst i očima.

04.04.2023 4 z 5

Stezka Českem Stezka Českem Martin Úbl

Moc krásná kniha. Graficky i obsahem.

17.03.2023 5 z 5

Mlčící fontány Mlčící fontány Ruta Sepetys

Další fiktivní příběh zasazený do skutečných historických událostí. Tohle autorka opravdu umí. Zpočátku to vypadá, že se zdánlivě nic moc neděje, pak se z toho postupně vyloupnou jedinečné příběhy několika postav, navzájem propojené. Na konci jsem měla pocit, jakoby mi tam několik kapitol ještě chybělo.

30.01.2023 4 z 5

V šedých tónech V šedých tónech Ruta Sepetys

Audiokniha
Depresivní od začátku až do konce. Ani ty sem tam vložené flashbacky onu neustálou truchlivou atmosféru neodlehčily. Určitě se jedná o závažnou část historie, o které by se mělo mluvit, tím spíš, že (jak mj. uvádí autorka ve své závěrečné poznámce) po dlouhá léta zůstávala zamlčovaná a za její případné odtajnění hrozily přísné postihy. Nechci, aby to vyznělo nějak cynicky, ale prostě mi tam chyběl nějaký nosnější příběh. Kniha je neustálým popisem situací, u kterých máte pocit, že se jedná o to nejhorší, přitom však záhy přijde další, ještě horší situace. Samotný příběh by se pak dal odvyprávět na pár stránkách. Určitě nelze z tohoto smutného období napsat nějakou odlehčenou knihu, tak, aby vystihovala všechny ty zrůdnosti, jenže pro mě jako pro čtenáře to celkově bylo hodně jednotvárné (když knihu srovnám např. se Sofiinou volbou, nebo i jinými válečnými romány).
Znovu opakuji, nechci nějak dehonestovat tyto závažné historické události, jen si prostě myslím, že se to dalo zpracovat jinak i se zachováním všech těch popisovaných útrap a obětech na životech. Stejně z úcty ke všemu tomu až nelidskému utrpení nemám odvahu dát knize méně jak 4*.

04.10.2022 4 z 5