L.Helena

Přečtené 753Staré křivdy
? - leden 2022
Staré křivdy 2021, John Marrs

Zpočátku mi připadalo, že tato kniha nedosahuje kvalit předchozích tří autorových knih. Naprosto šílená výchozí situace - dcera drží matku zavřenou doma na řetězech..., sem tam vyjde na povrch nějaký střípek z minulosti, příběh mně však přišel poměrně jednotvárný, i když docela čtivý. Pak se ale postupně odhaluje víc a víc skutečností, občas hodně překvapivých, až mě děj natolik pohltil, že jsem se prostě od knihy nemohla odtrhnout. Skvěle vystavěný příběh s postupně odhalovaným tajemstvím, spousta překvapivých momentů až do samého konce. 4,5*


Schovej mě v dešti
? - leden 2022
Schovej mě v dešti 2020, Jojo Moyes

Trochu nuda. Jedná se o prvotinu a je to na ní znát. Je jen dobře, že v češtině vyšla až po osmnácti letech od vydání originálu, protože pokud bych tuto knihu četla jako první, nevím nevím, zda bych pak vyhledávala i ostatní autorčiny knihy. Což by byla škoda, protože většina pozdějších knih je dobrých a pár z nich dokonce skvělých. Tady mi celkový příběh přišel málo zajímavý, nebo spíš nedostatečně zajímavě podaný, spousta míst vyloženě přehnaně podrobně popisovaných a tím pádem hodně nudných, a navíc pak pro další vývoj děje nebyly vůbec podstatné. Pár zajímavých momentů, ale celkově spíš podprůměr. Poslední kniha od autorky, která mi zbývala k přečtení, ale dočetla jsem ji jen protože je od Jojo a navíc se mi hodí do výzvy. 2,5*.


Do hrobu si to nevemu
? - leden 2022
Do hrobu si to nevemu 2021, Karel Šíp

Knížku jsem si hezky dávkovala, vždy tak jeden dva kousky a to jen když jsem opravdu měla náladu na jemný šípovský humor. I když některé části mně svou tematikou nebyly až tak blízké (např. fotbal), vcelku jsem se docela pobavila.


Jessičin slib
? - leden 2022
Jessičin slib 2021, Jill Childs

Spíše než do žánru Detektivka, krimi, thriller bych knihu zařadila do skupiny Rodinné drama. V první půlce se zdánlivě nic neděje, ale každá z postav se chová poněkud podezřele. Moc dobře se to čte, bohužel, jako většina zde komentujících, i já jsem poněkud zklamaná z hlavní zápletky a jejího rozuzlení.


Proměněné sny
? - leden 2022
Proměněné sny 2006, Petra Dvořáková

Knihu jsem četla poměrně dlouho, protože jsem se snažila nechat si mezi jednotlivými rozhovory delší časový odstup. První asi čtyři rozhovory jsem totiž přečetla hned za sebou a dost mi splývaly. Přestože příběh byl každý jiný, tak jsem měla pocit, že způsob vyprávění, styl, jazyk i vyjadřování dotazovaných je hodně podobný. Autorka sice v závěru uvádí, že se snažila maximálně zachovat charakter každého rozhovoru, já jsem však tento pocit neměla. Každý příběh je jedinečný, ale v mysli mi zůstaly snad jen dva pro mě nejsilnější. Co jsem si však z celé knihy odnesla je to, že pouhá víra nestačí. Je potřeba spoléhat i na sebe a zdravý selský rozum.


Ztracená sestra
? - leden 2022
Ztracená sestra 2021, Lucinda Riley

Ach, to bylo krásné. Celou dobu, co jsem četla předchozí díly, jsem měla svou teorii o ztracené sestře, ale ta se teda vůbec nepotvrdila. Rozhodně moje fantazie nesahala tak daleko, jak se nakonec ukázaly skutečnosti o sedmé sestře v tomto díle. Myslela jsem, že se tímto celá série uzavře, dozvíme se všechna tajemství, jenže autorka nás zamýšlela ještě dál napínat. Jen velká škoda, že toto velkolepé dílo již nestihla sama završit. Snad i její syn, který přislíbil dokončit a vydat osmý, závěrečný díl, má stejný dar vypravěčského umění, jako Lucinda. Už se nemůžu dočkat a jen doufám, že do té doby nezapomenu všechna důležitá fakta z předchozích dílů. Již nyní jsem měla problém si při čtení toho dílu vybavit některé ty předchozí příběhy ostatních sester.


Malé černé a devět žen
? - leden 2022
Malé černé a devět žen 2017, Jane L. Rosen

Místy úsměvné, občas trošku nuda, ale celkově docela laskavé čtení o tom , jak jedny šaty ovlivní život několika lidí.


Matky
? - leden 2022
Matky 2021, Genevieve Gannon

Knížka se moc dobře čte, téma je velmi zajímavé, akorát že velká část děje je zmíněna v anotaci. V knize je to samozřejmě rozepsáno a obohaceno o spoustu podrobností, ale ten požitek ze čtení nebo překvapení v hlavní dějové linii jsem tudíž neměla. Pak, když se příběh konečně dostal dál, než bylo prozrazeno v anotaci, tak už to nešlo tolik do hloubky, jak bych čekala z předchozího podrobného popisu děje. Myslela jsem, že bude víc rozebráno, jak se rodiny vyrovnávají se situací poté, co bylo učiněno rozhodnutí, protože... Nechci psát, co konkrétně mi chybělo, to už bych moc spoilerovala, ale ze stručnosti těch několika posledních kapitol jsem byla docela zklamaná.


Tři hodiny
? - leden 2022
Tři hodiny 2021, Rosamund Lupton

Na to, jaké drama se v knize odehrává, jsem čekala, že to bude víc nervy drásající. Zaujalo mě ale pár témat, která stojí za zamyšlení. Například to, jak rodiče mohou mít zkreslené vnímání svých dospívajících dětí. 3,5*


Cizinec v naší posteli
? - leden 2022
Cizinec v naší posteli 2021, Samantha Lee Howe

Kniha se moc dobře čte, ale podle mě děj obsahuje spoustu nelogických kroků, které dělá hlavní hrdinka, což ji vykresluje jako poněkud prostoduchou osůbku. Je celou dobu jasné, kam příběh spěje, na konci jsem čekala nějaký zvrat, když už to má být thriller, ale po skoro závěrečné dramatické scéně přijde spousta vysvětlování, které mi přišlo ještě nelogičtější a hloupější, než celý předchozí děj. Možná bych dala i čtyři hvězdy, protože to, že Tom je sociopat a jak dokáže manipulovat se svou ženou, je v knize docela dobře vystiženo. Jenže to závěrečné „odhalení skutečnosti“ mně přišlo dost nevěrohodné, tak strhávám další hvězdu.


Sběratelka sirotků
? - leden 2022
Sběratelka sirotků 2021, Ellen Marie Wiseman

Než jsem knihu začala číst, vůbec jsem netušila, o jakém období vypráví. Když mi po pár řádcích došlo, že hlavním tématem je pandemie španělské chřipky, měla jsem asi prvních třicet stran nutkání knihu odložit a nedrásat se něčím, co vlastně nyní prožíváme naživo. Jenže pak mě příběh natolik pohltil, že už jsem prostě musela číst dál a dál. Hodně smutné čtení, obzvlášť vyprávění ze sirotčince. Připouštím, že postavy jsou víceméně černobílé a závěr poněkud sladkobolný, ale je to román, takže proč si nezaslzet nad happyendem.


Uzdravení Rose Gold Wattsové
? - prosinec 2021
Uzdravení Rose Gold Wattsové 2021, Stephanie Wrobel

Komentář obsahuje SPOILER: Celou dobu, co jsem knihu četla, jsem to viděla tak na čtyři hvězdičky. Sice by to mohlo být trochu napínavější, místy o něco záživnější, ale i tak se to dobře četlo, bylo to zajímavé, děj vzbuzoval emoce i pochybnosti… Jenže pak přišel závěrečný zvrat a ten mě doslova vytočil. Rázem vyšlo najevo, na jak vratkých základech je celý příběh vystaven. Je to tak nereálné, hloupé, nelogické… To by policie v Indianě musela být totálně vygumovaná, aby dva a půl měsíce pátrala a přitom nešla vyslechnout prvního podezřelého, který se nabízel. Vždyť to přece bylo do očí bijící. Takže až do předposlední kapitoly hodnotím na 4*, ale to rozuzlení to všechno poslalo do kytek, proto opravdu nemůžu dát víc než dvě.


Dům bez zrcadel
? - prosinec 2021
Dům bez zrcadel 2021, Iva Pekárková

Moje první kniha od této autorky. Ani mi to nepřišlo jako příběh, spíše reportáž či útržkovité pasáže z Markétina života. Místy zajímavé, jindy moc ne, a občas až zůstane rozum stát.


Chci tvůj život
? - prosinec 2021
Chci tvůj život 2021, Amber Garza

Povedený thriller, i když jeho téma zaujme spíš ženy. Obávala jsem se, aby to konec všechno neshodil, ale autorka to vyřešila bravurně.


Aristokratka u královského dvora
? - prosinec 2021
Aristokratka u královského dvora 2020, Evžen Boček

Lepší než předchozí díl, i když opravdu mě to začalo bavit teprve s příletem do Haagu. Pak teprve jsem se místy i zasmála. Konec slibný, tak uvidíme v příštím díle...


Matčina panenka
? - prosinec 2021
Matčina panenka 2021, Abby Davies

Tak to bylo opravdové psycho. I když některé situace na mě působily trochu nevěrohodně, především vzhledem k věku hlavní hrdinky a taky faktu, že vůbec neznala život venku, resp. měla o něm jakous-takous představu jen z knih. Ale i tak jsem knihu doslova hltala, je napínavá, čtivá…


Tajemství
? - prosinec 2021
Tajemství 2021, Radka Třeštíková

O něco lepší než Foukneš do pěny, ale i tak zklamání. Spousta postav a pokaždé, když se některá znovu „objevila na scéně“, tak jsem musela přemýšlet, ke komu patří a jaký má rodinný příběh. Během první části je jasné, že vlastně každý má nějaké tajemství a očekávala jsem, že ve druhé části se vše vyjasní. Jenže ouha, spousta planého textu, a pokud je něčí tajemství čtenáři odhaleno či vysvětleno, tak často jen tak mimochodem a musela jsem se hodně soustředit, aby mi to nakonec neuniklo. I tak po dočtení u některých postav absolutně nevím, zda jsem jen nepozorně četla, či jsem nepochopila autorčin záměr, anebo to tam vůbec nebylo řečeno (SPOILER!!! SPOILER!!! např. Viki - kam se poděla?, nebo ti dva horolezci – záchranáři, několikrát bylo zmíněno, že se „domluvili na oficiální verzi události“, a nakonec ani pořádně nevím, co a jak se s dotyčným stalo…) A abych si to pročítala znovu a pozorněji, to mi za to opravdu nestojí.


Mimochodem
? - prosinec 2021
Mimochodem 2021, W. Allen (pseudonym)

Čtení na pokračování ČRo2 Poslouchala jsem jako kulisu při pečení vánočního cukroví a opravdu mě to bavilo. Zajímavé a sebeironické vyprávění, značná část je věnována aféře dlouhodobě tolik probírané v bulváru. Knize určitě prospěl i znamenitý překlad Michaela Žantovského.


Sidonie Nádherná a konec střední Evropy
? - prosinec 2021
Sidonie Nádherná a konec střední Evropy 2010, Alena Wagnerová

Čtení na pokračování ČRo2 Nehodnotím životní příběh, nýbrž knihu a respektive její zpracování do audioverze. První, co mě napadá, že to bylo strašně unylé. Poslouchala jsem, ale vůbec mě to nevtáhlo. Přišlo mi to, jako kronika, výčet různých situací, které se staly, prosté konstatování faktů, ale vůbec žádné emoce. A myslím, že to nebylo jen tím jednotvárným uspávacím způsobem, jakým je kniha načtená.


Milostná píseň pro kočku
? - prosinec 2021
Milostná píseň pro kočku 2007, Nikola Tachecí

Četba s hvězdičkou na ČRo Vltava. Poslouchalo se mi to moc dobře, ale musela jsem se oprostit od představy, že by cokoliv z toho mohlo být reálné. Pak teprve mě to bavilo, v opačném případě by to totiž byl strašně depresivní příběh.


Hoď se do pogody
? - prosinec 2021
Hoď se do pogody 2019, Sandra Pogodová

Audiokniha Pobavila jsem se. Vtipné a zároveň laskavé vyprávění. Tatínek je poměrně svérázný, je až s podivem, že Sandra přežila své dětství.


Mluví k vám kapitán
? - prosinec 2021
Mluví k vám kapitán 2021, Martin Moravec

Hodně zajímavé čtení a pro mne, pravidelného diváka Leteckých katastrof, snad přímo povinná literatura :-). V knize není jediná pasáž, která by mne nudila, přišla mi nezajímavá nebo naopak technicky náročná. Snad jen některé obrázky mohly být větší.


Zdání a manžel vždycky klamou
? - prosinec 2021
Zdání a manžel vždycky klamou 2021, Alena Jakoubková

Knížky Aleny Jakoubkové si občas ráda přečtu jako naprostou oddychovku, když se mi nechce o ničem přemýšlet, nebo pro změnu po nějakém náročném čtení. Tohle sice účel splnilo, ale bylo to tak strašně naivní, předvídatelné, místy až hloupé. Postavy mně přišly nevěrohodné, v ději žádný zvrat, celou dobu bylo jasné, jak se bude vyvíjet i jak skončí. Mám poslední dobou pocit, že autorka si vždycky přečte nějaký čtenářský příběh ze života v časopise „pro ženy“, přidá k tomu své oblíbené atributy v podobě jídla, peněz a cestování a stvoří z toho knihu. Prostě jen zase něco vydat za každou cenu. Tentokrát ovšem zřejmě čerpala námět z bulvárních novin.


Nejhorší obavy
? - prosinec 2021
Nejhorší obavy 2020, Michal Sýkora

Čtivá kniha, příběhy i postavy uvěřitelné, detektivní zápletky zajímavé, promyšlené. Ale ten konec… Opravdu nejhorší obavy snad každého rodiče.


Černé jazyky
? - prosinec 2021
Černé jazyky 2021, Dita Táborská

Jsem opravdu ráda, že paní Táborská nedodržela své někdejší předsevzetí, že po vydání Malinky a Běsy už další knihy psát nebude. Naštěstí pro nás, čtenáře, vydala svou novou knihu, a doufám, že ne poslední. Autorka je totiž skvělá vypravěčka, i když popisované osudy jsou vesměs pochmurné, tentokrát dokonce zasazené do jiného kulturního prostředí. Moc se mi kniha líbila. Paní Táborská, prosím, pište dál!


Všechny tvoje lži
? - listopad 2021
Všechny tvoje lži 2021, Harriet Tyce

Hodně čtivá kniha, takový oddychový thriller.


Žena číslo 99
? - listopad 2021
Žena číslo 99 2021, Greer Macallister

Poměrně zdlouhavé vyprávění, kniha nemá ten správný spád. Ovšem popisované fungování psychiatrické kliniky je prostě šílené.


Prameny Vltavy
? - listopad 2021
Prameny Vltavy 2021, Petra Klabouchová

Teprve až jsem přečetla celou knížku do samého konce, tak jsem mohla náležitě ocenit, o jak zajímavý a promyšlený příběh se vlastně jedná. Protože během čtení jsem hodně tápala, co které náznaky mají znamenat, ztrácela jsem se ve vazbách mezi minulostí a přítomností, a tudíž tohle všechno mi nedovolovalo se do příběhu pořádně ponořit a užít si čtení. Teprve ke konci mi to vše začalo dávat smysl, a až pak jsem mohla mít z celého příběhu ten správný požitek. Jenže ta spousta předchozího textu mi prostě ten pravý požitek ze čtení nepřinesla. Očividně většině čtenářů to však nevadilo, protože vysoké hodnocení (91%) a převážně pětihvězdičkové komentáře svědčí o tom, že jsem asi jedna z mála, které tento styl vyprávění až tak nesedl. Určitě však od autorky zkusím i další knihy.


Druhá tvář
? - listopad 2021
Druhá tvář 2021, Ashley Audrain

Způsob, jakým je příběh vyprávěný, mi vůbec nedovolil se do knihy pořádně začíst. Většinou jsem jen přemýšlela, co vlastně chce autorka říci. Vůbec jsem nepochopila, jestli to byl záměr, aby byl čtenář v napětí, ale já jsem byla většinou spíš jen zmatená. Asi jsem při čtení měla pochybovat, protože zcela jasno je až po přečtení úplně poslední věty, jenže ten pravý požitek ze čtení jsem vůbec neměla. Přitom samotný příběh byl poměrně zajímavý, jen mi prostě nesedl ten způsob, jak byl podán. 2,5*


Trujkunt
? - listopad 2021
Trujkunt 2019, Petr Sagitarius

Detektywka po Jablunkowsku Poslouchala jsem na ČRo2 a docela mě to bavilo. Hlavně místní nářečí a svérázné postavy.


15 roků lásky
? - listopad 2021
15 roků lásky 2021, Patrik Hartl

Hartlovy knížky čtu ráda, hlavně kvůli zajímavým lidským osudům. I tato je ze stejného soudku. Neobyčejný příběh, a přitom mnohé situace až důvěrně známé a podobné i s naším životem. Kniha se čte téměř sama, stránky ubíhají jedna za druhou, děj se neustále posouvá kupředu. Až neskutečně pravdivá připomínka toho, jak rychle uteče doba dětství našich dětí.


Divoké labutě
? - listopad 2021
Divoké labutě 1996, Jung Chang

Jako knihu ke čtení bych ji asi nezvolila, ale začala jsem poslouchat z archívu na ČRo2 a dala jsem ji celou téměř v jednom kuse. Hodně zajímavý náhled do historie čínského komunistického režimu.


Klíč
? - listopad 2021
Klíč 2021, Kathryn Hughes

Příběh pěkný, i když hodně smutný. Otřesné praktiky léčby psychiatrických pacientů, kteří v mnohých případech vlastně ani pacienty být neměli.


Dítě na nástupišti
? - listopad 2021
Dítě na nástupišti 2021, Gill Thompson

Příběh jednoho z Wintonových dětí, hodně zajímavý, kniha se moc dobře čte. Celou dobu jsem se však nemohla zbavit dojmu, že autorka o této době moc neví. Někde si přečetla několik dobových zajímavostí, které pak poskládala do příběhu. Na knize je znát, že nevyrůstala v prostředí, jehož bezprostřední historie je v knize vykreslena. Já dějepisu moc neholduji, ale přece jen jsem něco ve škole pochytila, či jsem viděla filmy, jak hrané, tak dokumenty, pojednávající o této době. SPOILER: Možná se mýlím, ale opravdu v roce 1930 platil v Československu po setmění zákaz vycházení? Když byli v polovině roku 1942 Židé deportováni do Terezína, tak všichni měli ve vlaku místo k sezení? Navíc to bylo v době pár týdnů po atentátu na Heydricha a následnému vypálení Lidic, ve společnosti určitě byla tato atmosféra patrná, v knize o tom ani zmínka. A podobných situací je v knize víc.


Nejhezčí dny našich životů
? - listopad 2021
Nejhezčí dny našich životů 2021, Claire Lombardo

Téměř celou dobu jsem měla pocit, jakoby postavy (či spíše autorka) byly naladěny na úplně jinou vlnu než já. Některé situace se zbytečně rozpitvávaly, snad jen pro natažení děje. Dočetla jsem asi přede dvěma týdny a dnes už ani pořádně nevím, o čem to bylo.


Měla by sis s někým promluvit
? - listopad 2021
Měla by sis s někým promluvit 2021, Lori Gottlieb

Přečíst tuto knihu mi trvalo poněkud déle, než obvykle strávím čtením jiné knihy. Pokud chcete knihu opravdu přečíst a porozumět, tak musíte mnohá místa číst důkladněji, zamyslet se nad nimi… obzvlášť ty pasáže, které sklouzávají k obecnějším psychologickým popisům. Ale na druhou stranu si určitě oblíbíte některého z klientů, ne hned, ale postupně, jak se jim společně s terapeutkou začnete dostávat pod povrch.


Slušní lidé
? - listopad 2021
Slušní lidé 2021, J. P. Delaney (pseudonym)

Výborná kniha. Pokud jste sami rodiče, určitě ve vás vyvolá spoustu různých emocí.


Esterčini otcové
? - listopad 2021
Esterčini otcové 2021, Hana Radulić

Když někde čteme, že během 2. světové války zahynuly v koncentračních táborech miliony Židů a Slovanů, tak se nad tím možná pozastavíme, třeba nás to poněkud rozesmutní…, ale teprve když čteme příběh jedné konkrétní rodiny, tak začneme prolévat potoky slz. Skvělá knížka, nejen o holocaustu, ale i s přesahem do jiných témat jako např. rodičovská láska, adopce, vlastní identita…


Vzdělaná
? - říjen 2021
Vzdělaná 2020, Tara Westover

Zajímavý příběh, občas se až nechce věřit, že se to všechno mohlo stát. Co mi však přijde už méně zajímavé, je způsob, jak je kniha napsaná. Občas jsem se musela vyloženě nutit ve čtení pokračovat. Většinou to bylo vše podané tak nějak nezáživně, přestože skutečnosti, které byly popisovány, byly nadmíru dramatické. Těmi pouhými třemi hvězdičkami tudíž nehodnotím všechno to, co si autorka musela prožít a čeho navzdory tomu dosáhla, ale pouze styl, jakým je kniha napsána.


Julie mezi slovy
? - říjen 2021
Julie mezi slovy 2013, Petra Dvořáková

Přestože je knížka určená dětem, se zájmem jsem si ji přečetla i já. Příběh je vyprávěn stylem odpovídajícím cílové věkové skupině a závažnost tématu je přiměřeně filtrována. I když v reálném životě podobné příběhy většinou nemívají takto idylický konec.


1 ...