L.Helena

Domeček pro panenkyDomeček pro panenkyPhoebe Morgan

Dost dlouho trvá, než se z poměrně obyčejného příběhu vyklube thriller. Sem tam se sice stane něco trochu záhadného, napětí jsem však pozvolna začínala cítit až ve druhé půlce. Občas mně přišlo, že se postavy chovají nelogicky, ale do příběhu to zapadlo, jinak by se totiž děj musel odvíjet úplně jinak. Díky pasážím "Tehdy" nebylo závěrečné odhalení až tak překvapivé, jak bych od thrilleru očekávala. Nicméně, celkově se knížka poměrně dobře čte, na prvotinu docela dobrá. 3,5*

dnes

Pojednání o mé radostné cestě od kolébky ke krematoriuPojednání o mé radostné cestě od kolébky ke krematoriuVladimír Komárek

Úsměvná blbina.
(Posloucháno jako četba na pokračování na ČRo2)

dnes

S pocitem vinyS pocitem vinyKeri Beevis

Poměrně slušný thriller, dobře se čte od samého začátku až do konce. Napětí, vztahy, romantika, dramatické scény..., zdá se, že autorka chtěla svou prvotinou nabídnout každému kousek z žánru, který má rád.

včera

Staré křivdyStaré křivdyJohn Marrs

Zpočátku mi připadalo, že tato kniha nedosahuje kvalit předchozích tří autorových knih. Naprosto šílená výchozí situace - dcera drží matku zavřenou doma na řetězech..., sem tam vyjde na povrch nějaký střípek z minulosti, příběh mně však přišel poměrně jednotvárný, i když docela čtivý. Pak se ale postupně odhaluje víc a víc skutečností, občas hodně překvapivých, až mě děj natolik pohltil, že jsem se prostě od knihy nemohla odtrhnout. Skvěle vystavěný příběh s postupně odhalovaným tajemstvím, spousta překvapivých momentů až do samého konce. 4,5*

Schovej mě v deštiSchovej mě v deštiJojo Moyes

Trochu nuda. Jedná se o prvotinu a je to na ní znát. Je jen dobře, že v češtině vyšla až po osmnácti letech od vydání originálu, protože pokud bych tuto knihu četla jako první, nevím nevím, zda bych pak vyhledávala i ostatní autorčiny knihy. Což by byla škoda, protože většina pozdějších knih je dobrých a pár z nich dokonce skvělých. Tady mi celkový příběh přišel málo zajímavý, nebo spíš nedostatečně zajímavě podaný, spousta míst vyloženě přehnaně podrobně popisovaných a tím pádem hodně nudných, a navíc pak pro další vývoj děje nebyly vůbec podstatné. Pár zajímavých momentů, ale celkově spíš podprůměr. Poslední kniha od autorky, která mi zbývala k přečtení, ale dočetla jsem ji jen protože je od Jojo a navíc se mi hodí do výzvy. 2,5*.

Do hrobu si to nevemuDo hrobu si to nevemuKarel Šíp

Knížku jsem si hezky dávkovala, vždy tak jeden dva kousky a to jen když jsem opravdu měla náladu na jemný šípovský humor. I když některé části mně svou tematikou nebyly až tak blízké (např. fotbal), vcelku jsem se docela pobavila.

Jessičin slibJessičin slibJill Childs

Spíše než do žánru Detektivka, krimi, thriller bych knihu zařadila do skupiny Rodinné drama. V první půlce se zdánlivě nic neděje, ale každá z postav se chová poněkud podezřele. Moc dobře se to čte, bohužel, jako většina zde komentujících, i já jsem poněkud zklamaná z hlavní zápletky a jejího rozuzlení.

Proměněné snyProměněné snyPetra Dvořáková

Knihu jsem četla poměrně dlouho, protože jsem se snažila nechat si mezi jednotlivými rozhovory delší časový odstup. První asi čtyři rozhovory jsem totiž přečetla hned za sebou a dost mi splývaly. Přestože příběh byl každý jiný, tak jsem měla pocit, že způsob vyprávění, styl, jazyk i vyjadřování dotazovaných je hodně podobný. Autorka sice v závěru uvádí, že se snažila maximálně zachovat charakter každého rozhovoru, já jsem však tento pocit neměla.
Každý příběh je jedinečný, ale v mysli mi zůstaly snad jen dva pro mě nejsilnější. Co jsem si však z celé knihy odnesla je to, že pouhá víra nestačí. Je potřeba spoléhat i na sebe a zdravý selský rozum.

Ztracená sestraZtracená sestraLucinda Riley

Ach, to bylo krásné. Celou dobu, co jsem četla předchozí díly, jsem měla svou teorii o ztracené sestře, ale ta se teda vůbec nepotvrdila. Rozhodně moje fantazie nesahala tak daleko, jak se nakonec ukázaly skutečnosti o sedmé sestře v tomto díle. Myslela jsem, že se tímto celá série uzavře, dozvíme se všechna tajemství, jenže autorka nás zamýšlela ještě dál napínat. Jen velká škoda, že toto velkolepé dílo již nestihla sama završit. Snad i její syn, který přislíbil dokončit a vydat osmý, závěrečný díl, má stejný dar vypravěčského umění, jako Lucinda. Už se nemůžu dočkat a jen doufám, že do té doby nezapomenu všechna důležitá fakta z předchozích dílů. Již nyní jsem měla problém si při čtení toho dílu vybavit některé ty předchozí příběhy ostatních sester.

Malé černé a devět ženMalé černé a devět ženJane L. Rosen

Místy úsměvné, občas trošku nuda, ale celkově docela laskavé čtení o tom , jak jedny šaty ovlivní život několika lidí.

MatkyMatkyGenevieve Gannon

(+ SPOILER) Knížka se moc dobře čte, téma je velmi zajímavé, akorát že velká část děje je zmíněna v anotaci. V knize je to samozřejmě rozepsáno a obohaceno o spoustu podrobností, ale ten požitek ze čtení nebo překvapení v hlavní dějové linii jsem tudíž neměla. Pak, když se příběh konečně dostal dál, než bylo prozrazeno v anotaci, tak už to nešlo tolik do hloubky, jak bych čekala z předchozího podrobného popisu děje. Myslela jsem, že bude víc rozebráno, jak se rodiny vyrovnávají se situací poté, co bylo učiněno rozhodnutí, protože... Nechci psát, co konkrétně mi chybělo, to už bych moc spoilerovala, ale ze stručnosti těch několika posledních kapitol jsem byla docela zklamaná.

Tři hodinyTři hodinyRosamund Lupton

Na to, jaké drama se v knize odehrává, jsem čekala, že to bude víc nervy drásající. Zaujalo mě ale pár témat, která stojí za zamyšlení. Například to, jak rodiče mohou mít zkreslené vnímání svých dospívajících dětí. 3,5*

Cizinec v naší posteliCizinec v naší posteliSamantha Lee Howe

Kniha se moc dobře čte, ale podle mě děj obsahuje spoustu nelogických kroků, které dělá hlavní hrdinka, což ji vykresluje jako poněkud prostoduchou osůbku. Je celou dobu jasné, kam příběh spěje, na konci jsem čekala nějaký zvrat, když už to má být thriller, ale po skoro závěrečné dramatické scéně přijde spousta vysvětlování, které mi přišlo ještě nelogičtější a hloupější, než celý předchozí děj. Možná bych dala i čtyři hvězdy, protože to, že Tom je sociopat a jak dokáže manipulovat se svou ženou, je v knize docela dobře vystiženo. Jenže to závěrečné „odhalení skutečnosti“ mně přišlo dost nevěrohodné, tak strhávám další hvězdu.

Sběratelka sirotkůSběratelka sirotkůEllen Marie Wiseman

(+ SPOILER) Než jsem knihu začala číst, vůbec jsem netušila, o jakém období vypráví. Když mi po pár řádcích došlo, že hlavním tématem je pandemie španělské chřipky, měla jsem asi prvních třicet stran nutkání knihu odložit a nedrásat se něčím, co vlastně nyní prožíváme naživo. Jenže pak mě příběh natolik pohltil, že už jsem prostě musela číst dál a dál. Hodně smutné čtení, obzvlášť vyprávění ze sirotčince. Připouštím, že postavy jsou víceméně černobílé a závěr poněkud sladkobolný, ale je to román, takže proč si nezaslzet nad happyendem.

Uzdravení Rose Gold WattsovéUzdravení Rose Gold WattsovéStephanie Wrobel

(+ SPOILER) Komentář obsahuje SPOILER:
Celou dobu, co jsem knihu četla, jsem to viděla tak na čtyři hvězdičky. Sice by to mohlo být trochu napínavější, místy o něco záživnější, ale i tak se to dobře četlo, bylo to zajímavé, děj vzbuzoval emoce i pochybnosti… Jenže pak přišel závěrečný zvrat a ten mě doslova vytočil. Rázem vyšlo najevo, na jak vratkých základech je celý příběh vystaven. Je to tak nereálné, hloupé, nelogické… To by policie v Indianě musela být totálně vygumovaná, aby dva a půl měsíce pátrala a přitom nešla vyslechnout prvního podezřelého, který se nabízel. Vždyť to přece bylo do očí bijící. Takže až do předposlední kapitoly hodnotím na 4*, ale to rozuzlení to všechno poslalo do kytek, proto opravdu nemůžu dát víc než dvě.

31.12.2021

Dům bez zrcadelDům bez zrcadelIva Pekárková

Moje první kniha od této autorky. Ani mi to nepřišlo jako příběh, spíše reportáž či útržkovité pasáže z Markétina života. Místy zajímavé, jindy moc ne, a občas až zůstane rozum stát.

30.12.2021

Chci tvůj životChci tvůj životAmber Garza

Povedený thriller, i když jeho téma zaujme spíš ženy. Obávala jsem se, aby to konec všechno neshodil, ale autorka to vyřešila bravurně.

28.12.2021

Aristokratka u královského dvoraAristokratka u královského dvoraEvžen Boček

Lepší než předchozí díl, i když opravdu mě to začalo bavit teprve s příletem do Haagu. Pak teprve jsem se místy i zasmála. Konec slibný, tak uvidíme v příštím díle...

27.12.2021

Matčina panenkaMatčina panenkaAbby Davies

Tak to bylo opravdové psycho. I když některé situace na mě působily trochu nevěrohodně, především vzhledem k věku hlavní hrdinky a taky faktu, že vůbec neznala život venku, resp. měla o něm jakous-takous představu jen z knih. Ale i tak jsem knihu doslova hltala, je napínavá, čtivá…

27.12.2021

TajemstvíTajemstvíRadka Třeštíková

(+ SPOILER) O něco lepší než Foukneš do pěny, ale i tak zklamání. Spousta postav a pokaždé, když se některá znovu „objevila na scéně“, tak jsem musela přemýšlet, ke komu patří a jaký má rodinný příběh. Během první části je jasné, že vlastně každý má nějaké tajemství a očekávala jsem, že ve druhé části se vše vyjasní. Jenže ouha, spousta planého textu, a pokud je něčí tajemství čtenáři odhaleno či vysvětleno, tak často jen tak mimochodem a musela jsem se hodně soustředit, aby mi to nakonec neuniklo. I tak po dočtení u některých postav absolutně nevím, zda jsem jen nepozorně četla, či jsem nepochopila autorčin záměr, anebo to tam vůbec nebylo řečeno (SPOILER!!! SPOILER!!! např. Viki - kam se poděla?, nebo ti dva horolezci – záchranáři, několikrát bylo zmíněno, že se „domluvili na oficiální verzi události“, a nakonec ani pořádně nevím, co a jak se s dotyčným stalo…) A abych si to pročítala znovu a pozorněji, to mi za to opravdu nestojí.

25.12.2021

MimochodemMimochodemW. Allen (pseudonym)

Čtení na pokračování ČRo2
Poslouchala jsem jako kulisu při pečení vánočního cukroví a opravdu mě to bavilo. Zajímavé a sebeironické vyprávění, značná část je věnována aféře dlouhodobě tolik probírané v bulváru. Knize určitě prospěl i znamenitý překlad Michaela Žantovského.

22.12.2021

Sidonie Nádherná a konec střední EvropySidonie Nádherná a konec střední EvropyAlena Wagnerová

Čtení na pokračování ČRo2
Nehodnotím životní příběh, nýbrž knihu a respektive její zpracování do audioverze. První, co mě napadá, že to bylo strašně unylé. Poslouchala jsem, ale vůbec mě to nevtáhlo. Přišlo mi to, jako kronika, výčet různých situací, které se staly, prosté konstatování faktů, ale vůbec žádné emoce. A myslím, že to nebylo jen tím jednotvárným uspávacím způsobem, jakým je kniha načtená.

22.12.2021

Milostná píseň pro kočkuMilostná píseň pro kočkuNikola Tachecí

Četba s hvězdičkou na ČRo Vltava.
Poslouchalo se mi to moc dobře, ale musela jsem se oprostit od představy, že by cokoliv z toho mohlo být reálné. Pak teprve mě to bavilo, v opačném případě by to totiž byl strašně depresivní příběh.

16.12.2021

Hoď se do pogodyHoď se do pogodySandra Pogodová

Audiokniha
Pobavila jsem se. Vtipné a zároveň laskavé vyprávění. Tatínek je poměrně svérázný, je až s podivem, že Sandra přežila své dětství.

16.12.2021

Mluví k vám kapitánMluví k vám kapitánMartin Moravec

Hodně zajímavé čtení a pro mne, pravidelného diváka Leteckých katastrof, snad přímo povinná literatura :-). V knize není jediná pasáž, která by mne nudila, přišla mi nezajímavá nebo naopak technicky náročná. Snad jen některé obrázky mohly být větší.

16.12.2021

Zdání a manžel vždycky klamouZdání a manžel vždycky klamouAlena Jakoubková

Knížky Aleny Jakoubkové si občas ráda přečtu jako naprostou oddychovku, když se mi nechce o ničem přemýšlet, nebo pro změnu po nějakém náročném čtení. Tohle sice účel splnilo, ale bylo to tak strašně naivní, předvídatelné, místy až hloupé. Postavy mně přišly nevěrohodné, v ději žádný zvrat, celou dobu bylo jasné, jak se bude vyvíjet i jak skončí. Mám poslední dobou pocit, že autorka si vždycky přečte nějaký čtenářský příběh ze života v časopise „pro ženy“, přidá k tomu své oblíbené atributy v podobě jídla, peněz a cestování a stvoří z toho knihu. Prostě jen zase něco vydat za každou cenu. Tentokrát ovšem zřejmě čerpala námět z bulvárních novin.

Nejhorší obavyNejhorší obavyMichal Sýkora

(+ SPOILER) Čtivá kniha, příběhy i postavy uvěřitelné, detektivní zápletky zajímavé, promyšlené. Ale ten konec… Opravdu nejhorší obavy snad každého rodiče.

08.12.2021

Černé jazykyČerné jazykyDita Táborská

Jsem opravdu ráda, že paní Táborská nedodržela své někdejší předsevzetí, že po vydání Malinky a Běsy už další knihy psát nebude. Naštěstí pro nás, čtenáře, vydala svou novou knihu, a doufám, že ne poslední. Autorka je totiž skvělá vypravěčka, i když popisované osudy jsou vesměs pochmurné, tentokrát dokonce zasazené do jiného kulturního prostředí. Moc se mi kniha líbila.
Paní Táborská, prosím, pište dál!

01.12.2021

Všechny tvoje lžiVšechny tvoje lžiHarriet Tyce

Hodně čtivá kniha, takový oddychový thriller.

29.11.2021

Žena číslo 99Žena číslo 99Greer Macallister

Poměrně zdlouhavé vyprávění, kniha nemá ten správný spád. Ovšem popisované fungování psychiatrické kliniky je prostě šílené.

29.11.2021