L.Helena L.Helena komentáře u knih

Malinka Malinka Dita Táborská

Podle mě nejlepší česká kniha roku 2017. Autorka určitě ví, o čem píše. Myslím, že pro lidi, kteří nemají zkušenosti s problematikou náhradní rodinné péče je sebedestruktivní chování hlavní hrdinky nepochopitelné. I když s některými skutečnostmi bych polemizovala (možný spoiler):
- nezdá se mi, že by se psychoterapeut takovým způsobem zamiloval do klientky, kterou má v péči od narození
- přijde mi nepravděpodobné, že by bylo miminko svěřeno do osvojení rodině, která má již dvě malé děti, z nichž jedno je rovněž miminko a to jen o pět měsíců starší než osvojované dítě.
I přes to se ale jedná o velmi kvalitní a pravdivé dílo, těším se na autorčinu avizovanou druhou knihu, která má být zaměřena na osudy biologické rodiny Malky.
Je škoda, že autorka (jak sama avizuje v mnohých diskusních pořadech v médiích) se nepovažuje za spisovatelku a po těchto dvou knihách neplánuje pokračovat v psaní. Její literární tvorba je velmi kvalitní. Třeba ale ve svém životě narazí na další témata, z nich bude mít potřebu "se vypsat" a vzniknou i další knihy. Moc bych se za to přimlouvala.

05.01.2018 5 z 5

Dívka v pavoučí síti Dívka v pavoučí síti David Lagercrantz

Jsem ráda, že vzniklo další pokračování osudů Mikaela a Lisbeth, oba jsem si je moc oblíbila. Někde jsem četla, že původním záměrem Stiega Larsona bylo napsat celkem deset pokračování Milénia. Tak jestli chce David Lagercrantz dodržet jeho původní záměr, máme se na co těšit. Myslím, že se mu to celkem podařilo.

05.01.2018 4 z 5

Zabij tu mrchu Zabij tu mrchu Dana Hlavatá

Všechny postavy v příběhu jsou neskutečně hloupé, vůbec jsem nepochopila, o jaký žánr se autorka snaží. Zda se jedná o rádoby humoristický román (trochu nadsazené, spíš delší povídka - 156 stran), nebo je to detektivka, či se autorka snaží o proniknutí do psychologie postav. Asi od každého trochu, ale ve výsledku jen trapné dílko zavánějící snahou vydat něco za každou cenu.

05.01.2018 1 z 5

Druhý život Druhý život S. J. Watson

Hlavní hrdinka jedná tak, jak by normálně uvažující člověk asi nejednal. Jenže kdyby se chovala normálně, tak by asi celá knížka pak neměla o čem být...
Jinak ale napínavé, čtivé.

07.12.2017 4 z 5

Nevěřím Ti Nevěřím Ti Dana Hlavatá

Právě jsem dočetla a jsem trochu na rozpacích... Předvídatelné, místy naivní ve stylu červené knihovny. Navíc odfláknutá práce redaktora a korektora - plné tiskových chyb a nesrovnalostí v textu (Pavel na str. 183 tvrdí, že je narozený ve znamení Berana a o 50 stran a několik měsíců později je najednou Panna?)

06.12.2017 3 z 5

Ctitel Ctitel Charlotte Link

Trochu předvídatelné, ale velice dobře se četlo.

04.12.2017 5 z 5

Unesená Unesená Lesley Pearse

Trochu mi to připomíná pohádku o dobru a zlu. Každá postava je buď záporná nebo až neskutečně kladná. Rozhodně se ale dobře četlo, a i když námět byl hrůzostrašný, neměla jsem při čtení ten pravý prožitek hrůzy, protože to celou dobu pořád nějak zavánělo předvídatelným happyendem.

15.11.2017 4 z 5

Do vody Do vody Paula Hawkins

Zklamání :-( Příliš mnoho vypravěčů, vlastně každá postava je vypravěčem. Nemohla jsem se do knihy začíst, příběh mě vůbec nevtáhl do děje. Škoda, čekala jsem daleko víc.

12.11.2017 2 z 5