Malinka

Narodila se v porodnici, přesto je úředně nalezenec. Když ji totiž Ina s Jaromírem ke svým dvěma biologicky vlastním synům adoptovali, měla téměř ve všech kolonkách rodného listu vepsán údaj Nezjištěno. Ina rozuměla trápením, která Malce její složitý příběh přinášel. Toužila stát při ní, ale mnohdy to zkrátka nevyšlo. Dvaadvacetiletá Malka se dostává do nečekané životní situace, která ji nutí zaplnit prázdná místa svého života a odpovědět si na otázku, co vlastně dělá mámu mámou. Čtyřicetiletá Alice tohle promýšlet nepotřebuje — zřetelně to vnímá svou intuicí, avšak složité konstelace mateřství, do kterých se dostává, jsou i pro ni nečekanou výzvou. Otcem dítěte, které obě ženy spojí, je Alicin manžel Roman, jenž po dítěti hluboce touží. Román Malinka je především svižně a vtipně vyprávěný příběh, který s nesmlouvavou naléhavostí zobrazuje krizi lidské identity, zamýšlí se nad její podstatou a právem na ni. Rodičovství v mnoha podobách se v něm vymyká definicím. Postavy románu se navzájem potřebují k životu, ale ten je často škodolibě plácá přes prsty....celý text

https://www.databazeknih.cz/images_books/34_/343391/malinka-1hc-343391.jpg 4.3152
Žánr:
Romány, Literatura česká
Vydáno:, Host
více informací...
Nahrávám...

Komentáře (67)

Přidat komentář
gladya
03. srpna

Objektivně to asi na čistých 5* není, ale mě tahle knížka dostala. Titulní postava skutečně není moc sympatická, ale to není důležité. Je to emotivní a docela ponurý příběh o rodičovství, partnerství a vztazích vůbec.

Forma ani střídání er a du vyprávění mi nevadilo.

Ke škodě je, že autorka ve snaze o působivost dala až příliš prostoru různým náhodám a shodám okolností.

Musím se přiznat, že s náhradní rodinnou péčí mám osobní zkušenot, která ne vždy odpovídá tomu, jak je to popsané v knížce. Ale to podstatné tam člověk, který se o problematiku adopce zajímá, najde.

m_pastorka
31. července

Ačkoli mě příběh a hlavní hrdinky občas velmi štvaly, musím říct, že kniha se mi velmi dobře četla a příběh dobře plynul.
Možná neexistuje nic jako normální rodina, ale místy mi to už přišlo moc. Nicméně ve chvíli, kdy si to člověk říká, tak s ohledem na to, že příběh je psán z více pohledů mu dojde, že to není tak jednoduché a chápe a hrdinky zase z jejich pohledu.
Těším se na další knihu od této autorky, protože tohle čtení je na léto ideální.

snimcibdim
22. července

Malinka a Běsa do sebe zapadají jak zástrčka do zásuvky - i když je lze číst nezávisle na sobě v libovolném pořadí, klidně by to mohly být dvě části jednoho románu.
Nechce se mi přemýšlet, která je lepší, jsou skvělé obě - jen u první z nich, kterou jsem četla, (což je Běsa) jsem zažívala pocit ohromení, který u Malinky už se nezopakoval. Což není chyba té knihy - pouze kvalita, které se mi dostalo, už nebyla překvapující, ale očekávaná. Předpokládám, že stejně bych to měla i kdybych knihy četla opačném (správném) pořadí.
Kdybych musela srovnávat řeknu, že Malinka je koncentrovanější, Běsa košatější, ale ani jednu bych nechtěla označit za méně povedenou než je ta druhá. Za přečtení stojí obě - stejnou měrou.
Pokládám je za skvosty současné české literatury, velmi upřímné, nevšední - a tolik autentické.

zuzad
18. července

U pasáže s Bohem jsem knihu odložila, nemám potřebu číst takové šílenosti.

Blondiee
10. července

Tahle kniha byla všechno, jen ne vtipně vyprávěná, jak pravila anotace. (A to mám opravdu smysl pro humor i černé povahy.) 4/5

Měňavka
09. července

Kniha je výborná. Dobře se četla, ale byla jsem trochu zklamaná námětem (podobné tvorbě Soukupová, Hanišová). Začínám zjišťovat, že je mezi českými autorkami trošku problém najít příběh, kterého se už někdo nedotkl perem. Na této knize velice chválím detaily, propracovanost postav a prolínající se děj. Konec je bohužel otevřený. Třeba se v knize Běsa dozvím víc. Jinak velice doporučuji. Autorka píše jako kdyby to všechno sama prožila.

myšpa
02. července

Kniha se dobře četla. Pasáže s Bohem jsem přeskočila. Malka mi nebyla moc sympatická,
velký obdiv měla Ina.

Kerberos
23. června

Asi jsem od knihy čekala víc,Malka mi nebyla moc sympatická,nemůže se přece celý život vymlouvat na to,že je adoptovaná.Vůbec je kniha plná nespokojených lidí,kteří neví co chtějí.

Karimah
23. června

Kniha ve mně zanechala hluboký dojem, nikdy bych si nepomyslela, jaký chaos mohou mít adoptované děti v hlavě. Občas se mi to zdálo až neuvěřitelné, ale vzhledem k tomu, jak autorka precizně a uvěřitelně popisuje různá prostředí, je vidět, že vše bylo konzultováno s odborníky.
Těším se na další díl, který by měl pojednávat o biologické matce Malky, Běsa.

Jolina
20. května

Kniha se mi líbila. Ano, chvilku jsem se musela začítat. Ano, pasáže s Bohem se mi tam moc nehodili. Ano, nemám ráda epilog jako "několik let poté", přijdou mi jako náhražka. Na druhou stranu kniha otevírá téma adopce, a to z mnoha stran, nabízí prozkoumání lidských vztahů do morku kostí, do jejich hloubky, která se často všedním žitím vytrácí (vztah Iny a Jaromíra). Ano, přečetla bych si ji klidně ještě jednou. Díky!

LucieZ17
10. května

Další skvost současné české literatury! Nejdřív jsem měla trochu problém se do knížky začíst, ale po pár stránkách se mi to povedlo a nešlo ji odložit. Zajímalo mě, jak se to všechno vyvine, postavy byly neskutečně uvěřitelné a ten jejich příběh jsem prožívala s nimi. Už teď se moc těším na další.

kackacstef
08. května

Kniha mě velmi příjemně překvapila, zajímavé, nevšední téma. Hezky se četla, doporučuji.

Gooverka
01. května

Knížka s tématem, které jsem snad ještě nikdy v životě nečetla - adopcí. Autorka umí nádherně psát, tak, že vám při některých scénách buší srdce. Všechny postavy byly uvěřitelné, každá měla svá pozitiva i negativa. Příběh mě na konci možná trochu zklamal, ale přesto dávám plné 4 hvězdy.

asterixka
01. dubna

Skvělá autorčina prvotina, psychologický román o tom, že nic není černobílé a život je někdy hodně těžký ... Dočteno ve 2 hodiny ráno, což se mi často nestává, ale Malka mi nedala spát :)

HanaMalina
20. března

Kniha Malinka mě zaujala, ale pasáže s Bohem se opravdu moc do knihy nehodí a narušovali mi čtení. Některé části se četli lehce a jiné zase o trochu hůře, ale celkový dojem byl dobrý. Určitě doporučuji přečíst :-)

Marčullkas
18. března

Sonda do rodiny, která si adoptovala dceru s prolínajícím se osudem tří žen. Pro mě byla knížka překvapivým objevem.

Odehnalka
11. března

Tak mám knihu konečně z krku! Už dlouho se mi nestalo, že bych se musela v polovině knihy přemlouvat, abych knihu dočetla. Knihu jsem nakonec neodložila nedočtenou a nějak jsem to překousala.
Pro mě velké zklamání, na knihu jsem se těšila, zaujala mě anotace a také dobré recenze. Ale zklamání, ze začátku velmi zajímavé, ale pak velké střídání postav a také forem tomu velmi uškodilo. Navíc hlavní hrdinka velmi nesympatická! Jediný, kdo mě bavil, byla Ina a její synové.
Kniha mohla být klidně o pár kapitol kratší, velmi roztahané.

J.x
06. března

Za mě bohužel trošku zklamání. Možná jsem čekala víc, vzhledem k některým komentářům. Přeskakovala jsem stránky, abych už byla na konci. Nebyla to ta knížka, na kterou bych se těšila, až se k ní zase vrátím a budu číst dál.

Kif
06. března

Hodně silná káva.
Anotace mě původně trochu odrazovala popiskem "...vtipně vyprávěný příběh...", se kterým asi ani nemůžu moc souhlasit. Ano, pár vtipných pasáží se tam najde, avšak jinak se jedná o dost smutný, depresivní, místy až tragický příběh. Ač se to nezdá a chvílemi už jsem v průběhu pochybovala o pointě a o tom, jak se celá kniha uzavře, tak závěr mi víceméně vyrazil dech. Aneb jak je důležitá komunikace, hlavně v rodině. Protože jinak se lidé navzájem ani pochopit nemůžou.
Plusem je určitě ohromná čtivost, nemohla jsem se odtrhnout a nebýt povinností, tak to možná přečtu i rychleji.
Ve finále to bylo mnohem, mnohem silnější, než jsem čekala. Ale skvělé. Takové silné příběhy já totiž opravdu můžu, i když mě to často rozcupuje na tisíc kousků. Ale ulpí to, a tenhle příběh mi v hlavě, myslím si, zůstane ještě pěkně dlouho.

vekune
06. března

Já jsem se na Malinku moc těšila, vzhledem k recenzím všude možně, ale byla jsem zklamaná. Ze začátku mi byla i sympatická, ale ten její projev Její jazyk rozhodně neseděl k dvacetileté kočce, spíš šlo odoktorandku filozofie. Nikdo jí to snad nemohl věřit. Strašně šroubované věty, někdy jsem to musela číst i několikrát, abych to pochopila. V průběhu se to zlepšilo, ale zase příběh se stal děsně rozvláčný. POZOR, budu spoilerovat. Řešit celou dobu těhotenství, budu s tím, anebo s tím, anebo sama, no nevím. V polovině knihy se autorka rozhodla, že se k tomu všemu Malka ještě bude sebepoškozovat. Super. A taky si v polovině knihy autorka přečetla Jana Němce, Dějiny světla, že se rozhodla přejít k druhému pádu? Jako ten druhej pád je super, ale tady do tohoto příběhu, kdy do děje vstupuje několik postav se svým vyprávěním a jen část je v druhé osobě, tak sem to nesedí.

porcelainswan
05. března

Kniha se mi dostala do ruky úplnou náhodou, o to větší bylo následně mé překvapení! Prvotina autorky, která rozhodně nezapadne v českém literárním rybníčku. Zajímavé téma adopce z pohledu více postav, to mě vlastně na tom bavilo nejvíc. Velmi čtivě napsáno, na to, že má román přes 400 stran, přečtete ho za chvíli, nedá se odtrhnout.

Sorrow
03. března

Extrémně mnohovrstevný román vypovídající o těch nejlidštějších, nejniternějších tématech z pohledu všech zúčastněných. Mateřství, adopce, poruchy attachementu, vztahy v rodině, nevěra, láska - to a mnohem víc tam je. Pro mě byla ale Malinka ze všeho nejvíc asi o míjení, o neschopnosti lidí komunikovat a jednat jeden s druhým na rovinu. Domnívám se, že to způsobuje 90% problémů vzniknuvších v rodinách...
Táborská je ovšem nejen neuvěřitelná vypravěčka, ale hlavně výjimečně talentovaná spisovatelka. Její lehké přechody mezi hned třemi formami (ich, er a du) mě naprosto okouzlily a dokázaly pohltit. Je taky jednou z mála spisovatelek (i když v Čechách určitě ne jedinou), která nedělá ze svého čtenáře blbce a nepotřebuje být za každou cenu doslovná. Mnohokrát mi dokázala vyrazit dech a už se nemůžu dočkat její další knihy, která má vyjít začátkem června.
Mimochodem - na živo je hrozně sympatická a bylo mi ctí s ní osobně debatovat v rámci Book Clubu :)

elenai
02. března

Nakladatelství Host má čich na kvalitní české debutanty. Dita Táborská nám ve své prvotině představuje několik ženských (anti)hrdinek, které jsou nějakým způsobem spojeny s adopcí. Adoptovaná dcera Malka, adoptivní matka Ina a adeptka na adopci Alice - osudy těchto tří žen a jejich blízkých se nemile protnou a zanechá to na nich velmi hluboké následky.

Mně osobně byla nejméně sympatická Alice, ale možná to bude tím, že jí autorka nedala tolik prostoru jako dalším dvěma. U Malky jsem měla pocity jako na houpačce - v jednu chvíli jsem ji chápala, v další jí opovrhovala a v kapitole cele věnované pouze jí a jejímu fyzickému a psychickému rozpoložení jsem ji pro změnu obdivovala, i když její jednání bylo v mnoha ohledech iracionální. Ina je jednoznačně postavou nejtragičtější, určitě si nezasloužila to, co se jí stalo, ale rovněž nebyla bez chyb.

Když jsem dočetla poslední stránku, nevěřícně jsem zírala a říkala si: "To je jako všechno? Chci víc!" Přestože jsem pro mě osobně pár chybek objevila, a to především v jednání postav a vyšumění některých dějových linií, někdy nastavovaný text (co to jako mělo být s tím Bohem? - i když rozhovor Petr/Bůh mi v rámci možností přišel celkem vtipný), nemůžu se dočkat, až Táborská vydá další knihu.

kerstyn
23. února

Neskutečně silný příběh. Vyhrocená životní dramata mě v beletrii baví a v té české obzvlášť. Jakožto prvotina spisovatelky je to hodně hodně vydařené. Spoustu lidí tu píše, jak jim Malka byla nesympatická, což svědčí o nepochopení jejich emocí a toho, co vnitřně musela prožívat. Dělala spoustu ošklivých věcí, ubližovala okolí, ale podle mě to prostě nebyl přímý záměr. Viděla to z jiného úhlu pohledu, neměla to tak nastavené. Každopádně kniha se četla jedním dechem, posledních 150 stránek jsem dala za večer, protože jsem to prostě musela dočíst. Konec mě překvapil, rozesmutnil. Tahle kniha rozhodně stojí za to!

m.valova
21. února

Kniha byla velmi čtivá a určitě jedno z velmi zajímavých témat,převládají ve mně smíšené pocity a nutí opravdu k zamyšlení.Jediné co mi jaksi nějak vadilo bylo pojetí a popis Boha a to hlavně v ženské osobě.Každopádně další velmi zajímavá česká autorka.

Janis97
16. února

Tak toto byl zážitek! Kvalitně napsaná kniha. Četla se jedním dechem. Postupem knihy mě Malka rozčilovala čím dál víc,každou stránkou mě překvapovala,že jsem si říkala čeho se od ní mohu ještě dočkat. Krásně zpracované téma ☺

douchová
31. ledna

Naprostý souhlas s komentářem L.Helena.

Marta13
19. ledna

Moc pěkný příběh, i když hlavní hrdinka byla neuvěřitelně nezodpovědná. Nicméně kniha se mi četla hezky a určitě si přečtu další knihy od autorky.

rottovat
17. ledna

Malinka je pro mne jedním z největších překvapení uplynulých měsíců. Půjčila jsem si ji z knihovny, před Vánoci přečetla cca 30 stran, pak knihu odložila a začala číst něco jiného. Naštěstí jsem se ke knize po třech týdnech vrátila a nemohla se už od ní odtrhnout. Je to neskutečně silný a čtivý příběh a hlavně je neskutečně dobře napsaný. Na to, že je to autorčina prvotina, klobouk dolů. Jediné, co mi přišlo možná až příliš zbytečné, byl Inčin nepříznivý konec, přála bych jí něco víc obyčejného, resp. uvěřitelného. Stejně tak pasáže s Bohem mi přišly trošku zbytečné, kniha by se bez nich obešla....Ale to jsou jen subjektivně viděné malé vady na kráse, jinak celou knihu hodnotím pěti hvězdičkami a jen víc takových románů!

knihovnička007
16. ledna

Uuuuf, kniha dočtená. Zaujalo mne zdejší dobré hodnocení knihy, ale...
Dala mi docela zabrat, protože tenhle žánr opravdu nemusím, ale byla jsem zvědavá. Jsem ráda, že jsem si ji jen půjčila z knihovny a nekoupila jsem si ji. Sprostá slova v knize považuji za zbytečná, odpuzují mne a tady to nebylo výjimkou.
Malka mi byla neskutečně nesympatická. Ničeho a nikoho si nevážila, byla na všechny zlá. Nechápala jsem, jak dokázala všechno překroutit ve svůj prospěch. Všichni se jí věnovali, milovali a ona se jim takto odvděčila...
Bylo mi líto Iny, to jsem opravdu nečekala, stejně jako Petra.
Hodně smutná kniha, místy jsem byla kapku mimo (rozhovory s Bohem). Celkově chování osob mne neoslovilo. Úplně by stačila polovina stránek... Téměř se mi chce napsat škoda času...Štítky

rodičovství adopce adoptované děti prvotina

Autor a jeho další knihy

Dita Táborská

Dita Táborská
česká, 1981

  • Malinka (2017)
  • Běsa (2018)

Podobné knihy

Uživatelé mají knihu

v Právě čtených12x
v Přečtených189x
v Čtenářské výzvě15x
v Doporučených29x
v Knihotéce85x
v Chystám se číst286x
v Chci si koupit71x
v dalších seznamech2x