Malinka

od:


KoupitKoupit eknihu

Narodila se v porodnici, přesto je úředně nalezenec. Když ji totiž Ina s Jaromírem ke svým dvěma biologicky vlastním synům adoptovali, měla téměř ve všech kolonkách rodného listu vepsán údaj Nezjištěno. Ina rozuměla trápením, která Malce její složitý příběh přinášel. Toužila stát při ní, ale mnohdy to zkrátka nevyšlo. Dvaadvacetiletá Malka se dostává do nečekané životní situace, která ji nutí zaplnit prázdná místa svého života a odpovědět si na otázku, co vlastně dělá mámu mámou. Čtyřicetiletá Alice tohle promýšlet nepotřebuje — zřetelně to vnímá svou intuicí, avšak složité konstelace mateřství, do kterých se dostává, jsou i pro ni nečekanou výzvou. Otcem dítěte, které obě ženy spojí, je Alicin manžel Roman, jenž po dítěti hluboce touží. Román Malinka je především svižně a vtipně vyprávěný příběh, který s nesmlouvavou naléhavostí zobrazuje krizi lidské identity, zamýšlí se nad její podstatou a právem na ni. Rodičovství v mnoha podobách se v něm vymyká definicím. Postavy románu se navzájem potřebují k životu, ale ten je často škodolibě plácá přes prsty....celý text

https://www.databazeknih.cz/images_books/34_/343391/malinka-1hc-343391.jpg 4.3197
Žánr:
Romány, Literatura česká
Vydáno:, Host
více informací...
Nahrávám...

Komentáře (85)

Přidat komentář
lapagerie
15. října

Uf, tedy, z toho mi není úplně dobře na duši. Tolik vnitřních bojů, jako vede Malka, musí být vyčerpávajících. A způsob, jak svoje démony Malka řeší, mi není blízký. Ale já neprožila to, co ona.
V příběhu mě často šokovala "druhá strana mince" každé postavy. Uděláte si obrázeka a šup, všechno je jinak. Myslíte si, že postavu a její jednání chápete, je vám sympatická a najednou zjistíte, že je úplně jiná a obrací se vám žaludek.
Konec mě teda dostal, zůstala jsem jen zírat.

VerJer
11. října

Zajímavá kniha o neveselých tématech. Život není peříčko a někdo ho má zkrátka složitější. Myslím, že Malku může pochopit jen ten, kdo si prožil to, co ona. My ostatní se můžeme jen snažit a nedivila bych se, kdyby pro mnohé byla jen nevděčným spratkem. Vlastně mi nebyla sympatická žádná z ženských postav. Kniha ale nabízí hodně otázek k přemýšlení a čte se sama, a 4 hvězdičky si jednoznačně zaslouží. Kdyby nebylo pasáží s Bohem, tak bych dala pět...

mySaints
07. října

Toto a debut? Hluboce smekám ... Autorka mi do hlavy nasadila spousty záludných otázek, a to jsem se nikdy příliš nezabývala adopcí ani tím, co to vlastně znamená být matkou. Mohla bych tu dlouze chválit slovní zásobu autorky, skvělou práci s metaforami, naprosto odzbrojující vyjádření pocitů postav, a samozřejmě silný příběh ... z téhle knihy prostě prýští talent a hlavně nezdolná, silná ženská energie (z autorky i postav). V jedné části sem se tomu musela opravdu zasmát: "Roman byl ostražitý, připadalo mu, že obě ženy můžou vytáhnout zpoza svých podprsenek samopaly a postřílet všechny okolo včetně něj."
Ovšem největší předností knihy je pohled na události z několika zorných úhlů. Kniha nesoudí a vy taky nemůžete. Pořád se vám mění sympatie k postavám, neustále máte jiný názor ... ano, protože se díváte pokaždé odjinud. Byla to jízda a dobrodružství, v některých chvílích jsem ani nemohla dýchat... bylo to plné života, bolístek, kterých se nemůžete zbavit, ani když chcete; zvratů, které jste v životě vůbec nechtěli; tajemství, o kterých víte, ale děláte, že nejsou. Plné chyb v komunikaci a chvil zatemnění mysli i srdce.
Kniha mi nedala odpověď na otázku, co dělá matku matkou. Spíš mi dala více otázek k sobě samé. Uštědřila mě zase jedné lekce, o které vím, ale ne vždy se mi daří dodržet její zásady. Je mi totiž líto, když vidím, jak do sebe lidé okolo mě kopou. A vidíte, jak to končí. Najednou tu není žádný Bůh. ... Takže nesuďte nikoho předem a místo toho se snažte vyslechnout jeho příběh. Mluvte s těmi, co máte rádi. Nekopejte kolem sebe, ale odpouštějte. Nikdy jeden druhému neporozumíme stoprocentně, ale máme šanci se přijmout. Máme na to jedinou šanci, jediný život. A ta energie v nás je, když budeme chtít, můžeme ji vytáhnout z podprdy. Ehmmm..tolik k poučování, ale myslete na všechny ty životní zauzlené příběhy, co se dějí nejen ve vás, ale i okolo vás. :)

Isserley
03. října

Jsem nadšená skutečností, že jsem po Petře Soukupové, Anně Bolavé a Viktorii Hanišové objevila díky DK další výbornou mladou českou autorku.
Jako se u Houbařky nabízí srovnání s Do tmy, tak se u Malinky nabízí srovnání s Anežkou. Mně osobně připadá kniha Malinka mnohem lepší, propracovanější, hlubší. Postavy nejsou tak černobílé, také nejsou sympatické, ale žijí a perou se a čtenář s nimi chtě nechtě soucítí. I s tím Petrem, nakonec. Nejvíc mě oslovila postava Iny, s ní jsem soucítila opravdu hodně. Malince jsem nerozuměla, asi tak stejně jako Ina. Dalších komentářů se zdržím, abych nespoilovala, už se těším, až si knihu přečte někdo z mých blízkých, abychom si o ní mohli popovídat. I vám ji doporučuji.

Blaufik
30. září

Paní Táborská napsala knihu, která se zaobírá tématem, které je pro mnohé lidi citlivým, přesto se jí povedlo reálně vykreslit postavy i jejich pocity, díky tomu se před čtenářem celý text krásně zhmotní.
Na to, že se jedná o autorčinu prvotinu, kniha nebyla vůbec špatná, ba co více, myslím si, že rozhodně nezapadne a my můžeme být pyšní na to, že se našel další český autor, který má čtenářům rozhodně co nabídnout.

ladyingreen
29. záříodpad!

Komentáře k přečteným knihám nepíšu, ale tato kniha mě k tomu dohnala, dlouho mě četba tolik nerozčílila, jako tato. Celá kniha je hra na něco... Kniha Malenka na téma výchovy adoptovaného dítěte a rodinných vztahů opravdu zdaleka, zdaleka nedosahuje kvalit jiných českých, na rozdíl od autorky D. Táborské, talentovaných autorek (A. Mornštajnová, P. Soukupová, J. Katalpa atd.). Tyto autorky píšou čtivou formou, ale jejich texty jsou uvěřitelné a postavy psychologicky dobře vykreslené, čtenáři chápou jednání hrdinů, ať už je toto jednání dobré či špatné. Toto se však od D. Táborské říct nedá, používá rádoby umělecké a inovativní pasáže... Hlavní hrdinka je "fracek", který využívá všech lidí kolem, tyto lidi kolem sebe ničí a autorka ji vykresluje stylem za účelem vzbuzování sympatií čtenářů. Bohužel se jí toto dílko nepovedlo. Jediným pozitivem knihy vidím, že ve mě vyvolala alespoň nějaké emoce - velice negativní...pozitivní hodnocení s ostatními čtenáři tedy nesdílím.

Eva73
27. září

Moc se mi kniha líbila. Přečetla jsem ji jedním dechem.

albhana
26. září

Knihu jsem si vybrala náhodně v knihkupectví a vůbec nelituji. Výborná kniha, zajímavá témata, hodně věcí k zamyšlení. Občas zvláštní chování postav. Vždy ve mě každá kniha nechá po přečtení nějaké emoce, myšlenky a chvilku ji nechám v sobě "dojít", než jsem schopná číst něco jiného. A stopa po Malince byla hodně silná.

PetrKral
25. září

Moc krásné po jazykové stránce, ale místy zbytečně rozvláčné. Ze všeho nejvíce mě ale iritovala postava Malky. Podobně jako u Třeštíkové - To prší moře. Tam jsem musel knihu odložit, jak hloupě se hlavní postava chovala.
Těžko najít sympatie u někoho, kdo si záměrně ničí život a pak nad tím brečí... ;-(

Ivaiva
23. září

Je to opravdu dobrá kniha. Silná kniha. Čtivá. Přesto však k dokonalosti jí něco chybí..

čika
21. září

Kniha sa cita sama, ale bohuzial, musim priznat, ze su v nej pasaze, ktore som nemilosrdne preskocila - a to normalne nerobim- intermezzo s Bohom a porod...boli uz na mna privela a zbytocne, celkovo je tam toho napchateho vrchovate, nemusela by sa hanbit ziadna Pilcherovka, akurat teda hviezdicky za styl - ma to velku ambiciu, ale cistila by som...

Radka_p
11. září

Zaujímavý príbeh, ktorý ponúka adopciu z viacerých pohľadov, z pohľadu adoptovaného dieťaťa a z pohľadu matky, ktorá si dieťa osvojila. Autorka ponúka jedinečný pohľad do duše troch žien, ku ktorým sa pridávajú ďalší ľudia, ktorých život jedna z týchto žien nejakým spôsobom zasiahla. Schopnosť vžiť sa do postáv a opísať ich pocit nepochopenia, samoty je skvelý. Čo sa mi už páčilo menej bola postava Boha, ktorá sa v príbehu pár krát objavila a ktorá mi prišla tak nejako mimo kontext, pôrod hlavnej hrdinky, ktorý sa odohrával hádam na 50-tich stranách a občasne až fantastická zhoda náhod, ktorá posúvala dej. Doteraz sa neviem rozhodnúť či sa mi záver knihy páčil alebo nie.

Pedias
10. září

V knize jde hezky vidět, jak tak banální věc, jako je komunikace, dokáže zničit několik životů.
Malka mi byla nesympatická, pořád jenom fňukala, stěžovala si, co by kdyby, ale bylo to tak dobře napsané, že jsem se do ní dokázala vžít. Na druhou stranu s tím, čím si prošla (nemyslím jen adopci), nebylo jednoduché normální žít a je zcela pochopitelné, že se snažila dohledat vlastní matku.
Vlastně jak tak nad tím přemýšlím, tak tam nebyl nikdo, koho bych si hned zamilovala a ve finále byli všichni tak trochu "svině", nicméně Iny mi bylo na konci opravdu líto.
Knihu určitě můžu doporučit, zanechala ve mě hodně velkou stopu, kterou budu zpracovávat ještě hodně dlouho.
Líbilo se mi, že autorka ohledně adopce nepsala nějaké vymyšlené postupy, návody "jak na dítě", ale že knihu konzultovala s nějakým odborníkem.
Celkově knihu můžu doporučit všem, sama se k ní ráda vrátím.
Autorku dávám do oblíbených a určitě si přečtu i další knihy.

zlinissi
07. září

Wow. Přiznám se, že jsem tuto knihu dlouho odkládala i přes spousty pochvalných hlasů. Většinou bývám u českých bestsellerů spíše zklamaná, plus anotace mne moc neoslovila. O to byla pro mě Malinka větším překvapením. Brilantně napsáno, tolik zajímavých reálií z různých oborů a gradující děj do poslední stránky.

efka.michalkova
03. září

Kniha kterou jsem dostala už na jaře k narozeninám, ale dostala jsem se k ní až teď. A rozhodně nelituju že jsem si na ni počkala, dlouho se mi nestalo že jsem se od knihy nemohla odtrhnout (možná proto že kromě Cormorana nečtu detektivky), což Malinka ač, detektivkou není, splnila.

Trochu nepříjemné mi byly pasáže s Bohem, mám pocit že poslední dobou nečtu knihu, kde by Bůh nebyl/a zhmotněný/á, přítomný/á a vedoucí dialog s člověkem. A vždycky mi to připadá takové nějaké trapné, podivné, neobratné...

Ale to je asi to jedinné, co bych vytkla. Velmi oceňuji to, že po odborné stránce autorka zřejmě konzultovala s odborníky, a tak pasáže o adopci, attachementu a výchově adoptovaných dětí nejsou úplné bláboly a stereotypy.

Do Malky jsem se naopak vcítit dokázala, a asi poprvé v životě jsem se zamyslela nad tím, jak se mohou některé adoptované děti cítit, hlavně pokud si uvědomí, že adopce je dost náhodný proces a stejně tak jako je si adoptivní rodiče mohli vybrat i někoho jiného.... naopak mě strašně štvalo, jak se Ina nesnaží s Malkou zavést hovor na těžká témata, a vše si automaticky nějak sama odvozuje...

No, jak je vidět z mého komentáře, je to po dlouhé době kniha která mi na pár dní zůstane ležet v hlavě a jako v kocovině se budu mátožně probírat dalšími knihami ke čtení a žádná mi nebude dost dobrá... No, prý nedávno Táborské vyšla druhá kniha, tak třeba bude výběr jasný. Doporučuju!

bookcase
29. srpna

Výborně napsané, styl Dity Táborské se mi líbí, je hravý a zároveň vyzrálý, užívala jsem si to, i když hlavní hrdinka je na odstřel.

Mirrites
25. srpna

Příběh zajímavý. Styl psaní mi úplně nesedl a trvalo mi začtení se. Přečtení této knihy ale určitě nelituji :)

simona5r
23. srpna

Velmi dobře napsaná kniha o nelehkém tématu. Rozhodně to není žádné oddechové čtení, po celou dobu četby jsem pociťovala smutek a nedokázala jsem se vžít do hlavní hrdinky, natož s ní soucítit.

gladya
03. srpna

Objektivně to asi na čistých 5* není, ale mě tahle knížka dostala. Titulní postava skutečně není moc sympatická, ale to není důležité. Je to emotivní a docela ponurý příběh o rodičovství, partnerství a vztazích vůbec.

Forma ani střídání er a du vyprávění mi nevadilo.

Ke škodě je, že autorka ve snaze o působivost dala až příliš prostoru různým náhodám a shodám okolností.

Musím se přiznat, že s náhradní rodinnou péčí mám osobní zkušenost, která ne vždy odpovídá tomu, jak je to popsané v knížce. Ale to podstatné tam člověk, který se o problematiku adopce zajímá, najde.

m_pastorka
31. července

Ačkoli mě příběh a hlavní hrdinky občas velmi štvaly, musím říct, že kniha se mi velmi dobře četla a příběh dobře plynul.
Možná neexistuje nic jako normální rodina, ale místy mi to už přišlo moc. Nicméně ve chvíli, kdy si to člověk říká, tak s ohledem na to, že příběh je psán z více pohledů mu dojde, že to není tak jednoduché a chápe a hrdinky zase z jejich pohledu.
Těším se na další knihu od této autorky, protože tohle čtení je na léto ideální.

snimcibdim
22. července

Malinka a Běsa do sebe zapadají jak zástrčka do zásuvky - i když je lze číst nezávisle na sobě v libovolném pořadí, klidně by to mohly být dvě části jednoho románu.
Nechce se mi přemýšlet, která je lepší, jsou skvělé obě - jen u první z nich, kterou jsem četla, (což je Běsa) jsem zažívala pocit ohromení, který u Malinky už se nezopakoval. Což není chyba té knihy - pouze kvalita, které se mi dostalo, už nebyla překvapující, ale očekávaná. Předpokládám, že stejně bych to měla i kdybych knihy četla opačném (správném) pořadí.
Kdybych musela srovnávat řeknu, že Malinka je koncentrovanější, Běsa košatější, ale ani jednu bych nechtěla označit za méně povedenou než je ta druhá. Za přečtení stojí obě - stejnou měrou.
Pokládám je za skvosty současné české literatury, velmi upřímné, nevšední - a tolik autentické.

zuzad
18. července

U pasáže s Bohem jsem knihu odložila, nemám potřebu číst takové šílenosti.

Blondiee
10. července

Tahle kniha byla všechno, jen ne vtipně vyprávěná, jak pravila anotace. (A to mám opravdu smysl pro humor i černé povahy.) 4/5

Měňavka
09. července

Kniha je výborná. Dobře se četla, ale byla jsem trochu zklamaná námětem (podobné tvorbě Soukupová, Hanišová). Začínám zjišťovat, že je mezi českými autorkami trošku problém najít příběh, kterého se už někdo nedotkl perem. Na této knize velice chválím detaily, propracovanost postav a prolínající se děj. Konec je bohužel otevřený. Třeba se v knize Běsa dozvím víc. Jinak velice doporučuji. Autorka píše jako kdyby to všechno sama prožila.

myšpa
02. července

Kniha se dobře četla. Pasáže s Bohem jsem přeskočila. Malka mi nebyla moc sympatická,
velký obdiv měla Ina.

Kerberos
23. června

Asi jsem od knihy čekala víc,Malka mi nebyla moc sympatická,nemůže se přece celý život vymlouvat na to,že je adoptovaná.Vůbec je kniha plná nespokojených lidí,kteří neví co chtějí.

Karimah
23. června

Kniha ve mně zanechala hluboký dojem, nikdy bych si nepomyslela, jaký chaos mohou mít adoptované děti v hlavě. Občas se mi to zdálo až neuvěřitelné, ale vzhledem k tomu, jak autorka precizně a uvěřitelně popisuje různá prostředí, je vidět, že vše bylo konzultováno s odborníky.
Těším se na další díl, který by měl pojednávat o biologické matce Malky, Běsa.

Jolina
20. května

Kniha se mi líbila. Ano, chvilku jsem se musela začítat. Ano, pasáže s Bohem se mi tam moc nehodili. Ano, nemám ráda epilog jako "několik let poté", přijdou mi jako náhražka. Na druhou stranu kniha otevírá téma adopce, a to z mnoha stran, nabízí prozkoumání lidských vztahů do morku kostí, do jejich hloubky, která se často všedním žitím vytrácí (vztah Iny a Jaromíra). Ano, přečetla bych si ji klidně ještě jednou. Díky!

LucieZ17
10. května

Další skvost současné české literatury! Nejdřív jsem měla trochu problém se do knížky začíst, ale po pár stránkách se mi to povedlo a nešlo ji odložit. Zajímalo mě, jak se to všechno vyvine, postavy byly neskutečně uvěřitelné a ten jejich příběh jsem prožívala s nimi. Už teď se moc těším na další.

kackacstef
08. května

Kniha mě velmi příjemně překvapila, zajímavé, nevšední téma. Hezky se četla, doporučuji.


TIP: Máte rádi Databázi knih? Podpořte ji v Křištálové lupě (Zájmové weby) - hlasujte zde.

Štítky

rodičovství adopce adoptované děti prvotina

Autor a jeho další knihy

Dita Táborská

Dita Táborská
česká, 1981

  • Malinka (2017)
  • Běsa (2018)

Podobné knihy

Uživatelé mají knihu

v Právě čtených18x
v Přečtených254x
v Čtenářské výzvě19x
v Doporučených31x
v Knihotéce101x
v Chystám se číst320x
v Chci si koupit73x
v dalších seznamech3x