Malinka

Malinka https://www.databazeknih.cz/img/books/34_/343391/bmid_malinka-1hc-343391.jpg 4 772 230

Narodila se v porodnici, přesto je úředně nalezenec. Když ji totiž Ina s Jaromírem ke svým dvěma biologicky vlastním synům adoptovali, měla téměř ve všech kolonkách rodného listu vepsán údaj Nezjištěno. Ina rozuměla trápením, která Malce její složitý příběh přinášel. Toužila stát při ní, ale mnohdy to zkrátka nevyšlo. Dvaadvacetiletá Malka se dostává do nečekané životní situace, která ji nutí zaplnit prázdná místa svého života a odpovědět si na otázku, co vlastně dělá mámu mámou. Čtyřicetiletá Alice tohle promýšlet nepotřebuje — zřetelně to vnímá svou intuicí, avšak složité konstelace mateřství, do kterých se dostává, jsou i pro ni nečekanou výzvou. Otcem dítěte, které obě ženy spojí, je Alicin manžel Roman, jenž po dítěti hluboce touží. Román Malinka je především svižně a vtipně vyprávěný příběh, který s nesmlouvavou naléhavostí zobrazuje krizi lidské identity, zamýšlí se nad její podstatou a právem na ni. Rodičovství v mnoha podobách se v něm vymyká definicím. Postavy románu se navzájem potřebují k životu, ale ten je často škodolibě plácá přes prsty. (Dotisk r. 2018)... celý text

mahdal
02.04.2020 3 z 5

Má první kniha od této autorky. Malinka je velice hutná, vrstevnatá, plná emocí a zvratů. Bylo velmi obtížné se do knihy začíst, zpočátku jako by se příběh bránil, a bránil se z dobrého důvodu. Téma knihy je totiž velmi naléhavé a bolestné. Přesto však úvod knihy nepovažuji za šťastně řešený, na styl autorky jsem si těžce zvykal a nemůžu ani říct, že se tak při posledních stranách stalo. Souhlasím s mnoha komentáři níže - příběh byl zbytečně komplikovaný, "hyperprovázanost" postav působila velmi chaoticky. Obecně mám problém se jmény postav, v tomto případě jsem se ztrácel u každé druhé kapitoly. Myslím si, že tento aspekt příběhu hodně uškodil, neboť téma autorce otevíralo obrovskou paletu možností, jak příběh ztvárnit.
Obecně o tomto bolestném tématu nemám moc informací, proto jsem se těšil, s čím autorka přijde. Ta to pojala především z psychologického hlediska, vykreslení postav alla jak asi může uvažovat adoptované dítě, jak se může uchytit v životě dospělých, jak se se svou minulostí vyrovná a jak se zachová okolí, bylo velmi zajímavé. Určité pasáže příběhu hraničili až s detektivkou či temnějšími žánry, jindy se zase autorka pustila zevrubných popisů s naturalistickým nádechem (u popisu porodu jsem netušil, jak se mám cítit). Na téma otcovství bylo pohlíženo pouze z jedné perspektivy, což mi přišlo nelogické a trochu i sobecké. Román má však i svá temná zákoutí; chaotické mi přišly například retrospektivní odbočky, v tu chvíli jsem se musel zastavit a vrátit o pár stran zpět, abych si uvědomil, o čem je vlastně řeč. Také jsem měl pocit, že autorka občas bojovala s tím, aby nespadla do plytkých vod "románů pro ženy".
Závěr románu mi přišel fádní, doufal jsem ve velkou závěrečnou scénu, místo toho přišlo téměř zklamání. Zamyslel bych se také nad rozsahem knihy.
Téma příběhu i kniha celkově měla zpočátku velký potenciál stát se významným románem, realizace však pokulhává.

nik077
01.04.2020 3 z 5

Dlouho trvalo než jsem se pořádně začetla....kniha mě ze začátku vůbec nebavila..až později to bylo lepší.. čteno k vůli čtenářské výzvě.

Páájinka
15.03.2020 5 z 5

Četla jsem jí až po Běse. Opravdu hutná kniha.

PetrklicJarni
01.03.2020 3 z 5

O knize jsem předem nečetla žádné recenze a musím říct, že mne příběh knihy od počátku velmi zaujal. Líbil se mi propracovaný popis postav, realistické zachycení nejrůznější situací. Kniha je velmi čtivá, i když některé pasáže mohly být zkráceny, trochu mi vadilo, že autorka měnila styl vyprávění bez nějakého zjevného smyslu (někdy v 1., někdy ve 2. a někdy ve 3.osobě...)
Bohužel poslední část knihy je tak apokalyptická, že mi zkazila celý zážitek z knihy a myslím, že další knihu autorky už nepřečtu, jakkoliv zajímavě pìše...

Denyna
23.02.2020 4 z 5

Kniha se z počátku četla dobře, autorka umí vyprávět a psychologicky jsou postavy pěkně vykreslené, stejně jako to míjení a vzájemné nepochopení, ale je to zbytečně překombinované, hlavně v závěru. Škoda rozmělnění takového solidního tématu

tanuki
27.01.2020 4 z 5

Příběh o tom, co znamená adopce jak pro náhradní rodiče, tak pro adoptované dítě a jejich okolí. Rodiče se sice snaží dělat jen to nejlepší, Malka si ale stejně pořád myslí, jak je na tom špatně, když není se svou opravdovou mámou. Samozřejmě ví, jak pochybná existence to byla, ale stejně jí to nezabrání v tom, aby si stavěla vzdušné známky, aby se neustále necítila ukřivděná a odstrkovaná, aby ze sebe záměrně nedělal větší chudinku, než skutečně je, aby se sama nevmanipulovávala do role oběti, které všichni ubližují a kterou nikdo nemá rád. Přitom má skvělé milující rodiče, ale to záměrně odmítá vidět. Malka kolem sebe celý život vztekle kope a její rány bolí čím dál víc a někoho zraní už napořád. Po Roku kohouta další frustrující kniha o nevydařené adopci. Cožpak to nikdy nedopadne dobře?

ladyka
12.01.2020 5 z 5

Malinku přidávám do mnou doporučených knih,nemohu totiž jinak. Skvěle uchopené a pojaté téma mateřství a adopcí, autorka čtenáři umožňuje nahlédnout na něj z různých úhlů - prostřednictvím matky s vlastními syny a adoptovanou Malinkou,prostřednictvím samotné Malinky,která životem a vztahy značně tápe, a nakonec prostřednictvím ženy, která na adoptované dítě teprve čeká. Do toho autorka vmíchává i nelehké partnerské otázky, takže čtení je až výbušný mix emocí vyvolávající nejednu otázku...a přitom nic není jednoznačné,černé ani bílé...ještě teď to ve mně značně rezonuje...Pokud máte rádi knížky P.Soukupové nebo P.Dvořákové, rozhodně zkuste i Malinku. I když mi pár pasáží úplně nesedlo (ty s bohem a porod), knížce bych udělila klidně i 6.hvězdičku, a to mj. i za vkusnou obálku tohoto trnitého příběhu.

i.stefany
06.01.2020 5 z 5

Nejprve jsem knihu vůbec nechtěla číst, pak jsem ji chtěla odložit nedočtenou a nakonec jsem ráda, že jsem ji dotáhla až do konce. Neseděl mi poněkud zvláštní styl a vulgární jazyk, ale přikoval mě ten hutný obsah o složitosti vztahů v rodině s problémovou adoptivní dcerou. Tolik lásky a přitom ještě více zla. Myslím, že takové příběhy píše život sám a je smutné, že takové věci se prostě kolem nás dějí. Smutný příběh.

Martina410
04.01.2020 4 z 5

Pro me teda hodne rozporuplna kniha. Zacatek dobry, cetla se mi hezky, ale jakmile se dej prehoupl za pulku, tak me kniha zacala hrozne nudit. Kdyby byla o 100 stran kratsi, nic by se nestalo... Malciny problemy me nebavily a desne se mi zprotivila, uz jsem se nemohla dockat, az porodi. Konec byl fajn, jinak bych dala 3 hvezdy. Ale nevim, od knihy jsem cekala vic, nektere pasaze byly dost prehnane.

LenkaKa
03.01.2020 5 z 5

Hodně dobrá kniha. Výchova dětí není nikdy jednoduchá u osvojených to musí platit dvojnásob a mezilidské vztahy nejsou nikdy černobílé.

karol.cadex
07.12.2019 4 z 5

Knihy od Dity Táborské jsem četla nevědomky naopak - nejprve Běsu a pak až Malinku. Z Běsy jsem byla nadšená, doteď ve mě rezonuje. Ale Malinka... Malinka ne. Malinka byla pro mě dost těžko stravitelná, neudělala jsem si k ní zaboha vztah. Prakticky k nikomu z knihy. Je to příběh plný strašně smutných osudů a postavy se v sami sobě plácají, zabředávají ještě do větších průserů a člověk si říká, jak by jim chtěl tak moc pomoci, ale to nejde. Každý má něco, bohužel. A nejsem si jistá, jestli ke svým problémům chci ještě číst o dalších ať už podobných nebo vzdálených.
Ale jinak Táborská je skvělá autorka a na jejích knihách je znát obrovský kus práce.

Ozinka
08.11.2019 5 z 5

Velmi se mi libí styl , jakým paní Táborská piše. Nemohla jsem se od knihy odtrhnout. Ke všemu se člověk dozví spoustu zajímavých věcí kolem adopce dětí.

danielavachova
30.10.2019 5 z 5

Problémový vztah adoptivní dcery s matkou,následně těhotenství dcery bez otce dítěte,to jsou skvělá témata pro knihu. Autorka nádherně popsala Malčinu určitou nevyzrálost,pocity a stavy,ale více jsem obdivovala její matku Inu,tu její vnitřní sílu ,kdy se snažila dělat vše pro Malku. V knize se mi i líbily pasáže,kde se mluvilo o Bohu,podle mě to nebylo od věci. Pak jsem vždy přemýšlela proč se nějaké věci dějí tak jak se dějí. Skvělá kniha ,poklona paní Táborské,už se těším na Běsu.

borupet
25.10.2019 4 z 5

Kniha mě hodně oslovila, čtivá, záživná, těžko jsem ji odkládala. Pěkný román s nastíněním řešení aktuálních témat - rodičovství, adopce, mateřství, identita člověka. Hvězdička dolů za pasáže s Bohem, to jsem vůbec nepochopila....

S.H.
23.10.2019 3 z 5

Bohužel patřím k těm, které kniha příliš neoslovila.

Dášašada
22.10.2019 5 z 5

Zpočátku chaotické, nezáživné... postupně se stává kniha čtivá, zajímavá a napínavá. Téma je neobvyklé, poutavé...kniha zanechala zvláštní dozvuk a překvapivě neočekávaný konec.

Eduarda
17.10.2019 4 z 5

Pro mě extrémně zajímavý vhled do světa adopcí, adoptovaných i rodičů - super "zápletka" a jako bonus čtivé a výborně napsané. Vám, co jste to nečetli, doporučuju - a dál nečtěte. Odpustila jsem tomu některé pasáže, které mi přišly nevěrohodné - SPOILERY - chování Malky i její rodiny kolem porodu, chování terapeuta. Odpustit se mi ale nechce možný stereotyp, který z knihy může pro někoho vyplynout - "jsi adoptovaná/ý, nedopadneš dobře"...ta prostituční pointa už mi přišla moc.

Janca007
14.10.2019 4 z 5

Knížka mě moc neoslovila. Jedná se sice o příběh adopce a osudů lidí, kterým se dalšími okolnostmi změnil život, ale ač se knížka četla dobře, nevrátila bych se k ní...

35alice
22.09.2019 5 z 5

Výborná a sqělá kniha! Žádná sranda, člověk se moc nezasměje, ale prožitek z knihy je fakt hluboký.

eva3992
02.09.2019 4 z 5

Příběh Malky, kterou si adoptovali, když byla ještě miminko. Vyrůstání v adoptivní rodině nebylo vůbec snadné, ani pro ni, ani pro její rodiče, kteří však dělali vše pro to, aby byla šťastná a všichni spolu dobře vycházeli.
Malka se i v dospělosti snažila najít svoje místo na světě a neměla to lehké. Nakonec se sama dostala do složité životní situace, kdy nebylo jednoduché rozhodnout se, co dál.
Příběh o rodičovství z různých pohledů - dětí, rodičů, prarodičů, bezdětných párů, svobodných matek...
Příběh o životě a jeho nevyzpytatelných cestách.
Kniha je vyprávěna z různých pohledů - Malky, její adoptivní matky Iny a Alice, která nemůže mít vlastní děti a ráda by je adoptovala.
Čtenář má tedy možnost uvidět siutace ze všech stran a tím pozná všechny souvislosti a může si udělat kompletní obrázek.
Knížka plná naděje i beznaděje, lásky i nenávisti. O životě i o Bohu.
Ze začátku jsem měla problém se začíst. Během jedné stránky se vystřídaly různé postavy v myšlenkách i popisech a špatně jsem se orientovala. Ale za chvilku jsem si na styl psaní zvykla a děj začal být tak napínavý, že jsem knihu už neodložila a přečetla ji na jeden zátah.