Běsa

Znepokojivý román o hledání a ztrácení těch nejbližších. Běla a Sabina vyrůstaly jako dokonale na sebe napojená jednovaječná dvojčata — dokud jejich symbiózu nezačala rozežírat drogová závislost. Jejich matka prožila svůj život v paralyzujícím smutku z osudu jedné dcery a v marné snaze zakrýt ho před tou druhou, která svůj život takříkajíc zvládla. Ve stejném roce jako obě dívky se v české vesnici na Ukrajině narodil Vitalij, který se rozhodl řešit neutěšenou ekonomickou situaci odjezdem do vysněného Česka, země svých dávných předků. Práci dostával od Luboše, obchodníka s bílým masem, který jednou dostal odvážný nápad… Všechny postavy propojí dítě, které se po mnoha letech začne nepříjemně hlásit o slovo. Co vlastně chce? Má právo jim po tak dlouhé době vtrhnout do životů a znovu je obrátit vzhůru nohama? Román Běsa volně souvisí s románem Malinka a klade nesnadné otázky, co to znamená být něčí otec nebo matka....celý text

https://www.databazeknih.cz/images_books/37_/377489/besa-N4O-377489.png 4.4218
Romány, Literatura česká
Vydáno:, Host

Kniha Běsa

Shari

Skvěle napsané, výborné téma. Kniha vyžaduje soustředění, chvílemi jsem se ztrácela, kdo je kdo, zvlášť, když od přečtení Malinky uběhlo pár měsíců. Rozhodně doporučuju přečíst po Malince, vznikne tam mnohovrstevnatý román.

Kerberos

Běsa se mi líbila více než Malinka,plno věcí se v této knize vysvětluje.Asi by mi se mi líbila ještě více, kdyby byla psána souvisleji a nebylo toho přeskakování v ději.

Bonda

Skvělá první kapitola, která zachycuje, jak může lhostejnost a ne-láska otce vážně poznamenat matku a hlavně dospívající dcery. Zajímavá postava Sabiny, drsné hráčky, která v důležitých okamžicích jedná v duchu přísloví o lepším vrabci, ale štěstí jí to nepřinese. Trochu melodramatičtější a méně vykreslená postava Běly, asi trpnějšího a idealističtějšího založení. Schematičnost její postavy se rozbije v samotném závěru knihy, kterou pokládám za zdaleka nejlepší: výborně napsaném deníku z léčebny. Autentický dojem z ní mě fascinoval. Tahle část knihy nabízí psychologickou drobnokresbu, kterou jsem v předchozím zdlouhavém rozplétání osudových náhod a záměn neviděla. Ukázky z knihy: „Měla v sobě dvě piva, což by kdekomu rozhodilo dráhu, ale ona dobře věděla, že člověk v sobě může mít mnohem, mnohem víc. Tohle víc pro jeho nenasytnou všechtivost nenáviděla s urputnou bojovností – s takovou, která vznikne jen z velké lásky, obsedantní, závislé. Naštěstí to dokázala vytlouct sportem, ten to taky umí, tu zamotanou kebuli a pocit, že po střechách doskáčete na druhej konec světa. Jenom se u toho člověk zapotí jak hovado.“ – „Pořád mi to připadá nereálný, neumim žít bez hera, neumim žít bez drog, ta představa je pro mě asi taková, jako pro čistýho drogy – zní o děsivě a cize, nepochopitelně.“ – „Mně se zase eklujete vy. Vy úžasní fotrové! Já ti to nezávisím, že jsi ženatej a máš děcko, přeju ti to, ale víš co? Já ti to nevěřím! Proč to děláš? Ty přece Sabinu nemiluješ! Nikdy jsi ji nemiloval! Tak vo čem to je, todle všechno? Všichni se nakonec narvete do chomoutu jako ovce, protože proč? Protože se to tak prostě dělá a protože nechcete mít problémy. A pak vymetáte kalby, jako byla ta dnešní, a bavíte se jak malí haranti, abyste aspoň na chvilku utekli z toho domácího pekla. To je podle tebe fér? To je nějak čestnější?“

Kozel65

Bohudíky zřídka má rozpad rodiny za následek propad dítěte na totální dno, navíc v tomto případě zapůsobila souhra okolností i příliš liberální přístup k výchově? Ani jedna z postav nebyla vylíčena vyloženě sympaticky a myslím, že to bylo autorčiným záměrem. Ptala jsem se sama sebe – jak bych se zachovala na místě Sabiny? Trochu mě děsí její přístup (vždyť dvojčata jsou snad ještě víc než sourozenci, tady navíc zajímavě popsané jejich „propojení“), ale na druhou stranu, kdo nezažije, nepochopí…. Na toto téma bylo napsáno víc knih a vymanit se z pekla závislosti je spíš výjimka než pravidlo. Velmi čtivě napsané; závěr sice trochu melodramatický a Bůh je žena!

HanaMalina

Moc se mně líbilo jak Běsa navazovala na Malinku a dokreslilo mi to celý příběh. Opět jako u Malinky se mi nelíbila konečná pasáž se smrtí a Bohem (pro mě zbytečná část) a vůbec mě nebavila ukrajinská část příběhu, raději bych více rozepsala hlavní linku dvojčat. Jinak musím říct velmi povedené, dobře popsané postavy, jejich pocity a dostáváme i pohled na drogově závislé osoby. I přes drobné výhrady doporučuji.

PaniJani

Skvělá kniha, moc mě bavila. Běsa je volné pokračování Malinky a ačkoliv dějem jí předchází, doporučuji určitě přečíst dříve Malinku.

Devil-Ivet

Hned po Malince jsem neotálela a otevřela Běsu, která na ni lehce navazuje. Nebo spíše předchází. Na můj vkus se všechno odehrávalo rychle. Přesto jsem si zvykla a později chápala, proč tak autorka jednala. Kniha se četla sama, byla záživnější, živější a otevřenější. Opět jsem vše prožívala a nejvíce mě zaujalo konečné vyústění a deník.

fruitbueno

Přiznám se, že vyznat se v Běse bylo o dost složitější než plynulý dej Malinky. Nějak mi nesedla celá ta "ukrajinská" větev románu, působila na mě dost rušivě. Také skoky v ději a čase mi daly moc zabrat, nicméně autorka opět prokázala neskutečnou schopnost zachytit surovost doby i vztahů a rozklad hodnot u člověka vyloučeného z rodiny či společnosti.

Dita Táborská

Dita Táborská