Běsa

Běsa https://www.databazeknih.cz/https://www.databazeknih.cz/img/books/37_/377489/mid_besa-N4O-377489.png 4.3 504
Koupit Koupit eknihu
Bazar

Znepokojivý román o hledání a ztrácení těch nejbližších. Běla a Sabina vyrůstaly jako dokonale na sebe napojená jednovaječná dvojčata — dokud jejich symbiózu nezačala rozežírat drogová závislost. Jejich matka prožila svůj život v paralyzujícím smutku z osudu jedné dcery a v marné snaze zakrýt ho před tou druhou, která svůj život takříkajíc zvládla. Ve stejném roce jako obě dívky se v české vesnici na Ukrajině narodil Vitalij, který se rozhodl řešit neutěšenou ekonomickou situaci odjezdem do vysněného Česka, země svých dávných předků. Práci dostával od Luboše, obchodníka s bílým masem, který jednou dostal odvážný nápad… Všechny postavy propojí dítě, které se po mnoha letech začne nepříjemně hlásit o slovo. Co vlastně chce? Má právo jim po tak dlouhé době vtrhnout do životů a znovu je obrátit vzhůru nohama? Román Běsa volně souvisí s románem Malinka a klade nesnadné otázky, co to znamená být něčí otec nebo matka.... celý text

Romány , Literatura česká

Vydáno: , Host

Komentáře 146 Recenze 4

knihomol1985
knihomol1985
07.08.2023 4 z 5

Začátek byl na 5 hvězd - poté se to zamotávalo a musel jsem se vracet abych se orientoval o kom se vlastně mluví - to bylo na 3 hvězdy a konec to zase vytáhl na 4 hvězdy .-) Děj dobrý, jen mi dala i trochu zabrat kniha ... :-)

LucieT
LucieT
25.05.2023 4 z 5

Čtivé, to ano, ale Malinka se mi líbila o něco více. Za Běsu bych dala hvězdy tři, ale závěrečný Bělin deník to vytáhl na čtyři.

pakoshka
pakoshka
22.05.2023 4 z 5

Já jsem vlastně vůbec nevěděla, že je Běsa volný pokračování Malinky. A bylo to příjemný překvapení. Jakkoliv je knížka depkoidní, četla jsem ji jedním dechem a Dita Táborská se posunula velmi vysoko v mým pomyslném žebříčku. Chvilkama se mi zdálo, že je těch témat dost - adopce, fet, pasáci, ukrajinci, mateřství, velký myšlenky, ale co by z toho jinak bylo, kdyby něco chybělo, že? Střídání forem i vypravěčů se mi moc líbilo, nejraději jsem četla Sabinu, nejmíň ráda Lidku, hrozně mě bavila du forma. Strašně dobrý, jen bych si osobně odpustila ty fantasmagorie s Bůh a Smrtem, ale tak to mi vadilo už u Malinky.

Katka2382
Katka2382
04.05.2023 5 z 5

Za mě ještě lepší než Malinka.
Skvělá a velmi čtivá kniha.

kosátkoo
kosátkoo
03.05.2023 5 z 5

Dobré! Strašně dobré a dobrých českých autorek není podle mě mnoho. V dějových linkách ani postavách jsem se neztrácela. Dala bych šest hvězd, kdyby to šlo.

tereza_p
tereza_p
14.04.2023 4 z 5

Střídání časových linek, ani vedlejší postavy mě ve čtení vůbec nerušily, právě naopak. Kniha se mi četla dobře, zpracovává příběh dvou sester, které, byť to nemusí na první dojem vypadat, jsou spolu silně propojené. Příběh Vitalije zase ukazuje, jak se životy lidí mohou navzájem nečekaně propojit a poznamenat. Minus pro mě byl závěr knihy - pasáž s paní Bůh a Smrtem v nemocnici, to mě opravdu nebavilo a vlastně mi to trochu zkazilo celkový dojem ze čtení. Každopádně určitě se těším na Malinku, kterou jsem zatím nečetla.

evvva
evvva
22.03.2023 5 z 5

Tak tohle byla jízda, po prvním dílu najednou do sebe všechno zapadlo, dostalo se odpovědí na otazníky z jedničky a závěrečný deník tomu dodal korunu. Málokterá kniha a příběh mě po dočtení takhle rozhodil. Ty brďo ,fakt dobré!!!

LéňaM
LéňaM
21.01.2023 4 z 5

Druhý dil knihy Malinka, byl opět hezký a četlo se dobře i když je kniha náročnější.
Odhalili se zde tajemstvi z prvního dilu.

Vakalik
Vakalik
04.12.2022

Hodně silná kniha, volné pokračování Malinky. Druhá kniha odkryje některá nevyřešená tajemství z první knihy. Je to čtivé, ale náročné čtení. Tento příběh mě hodně zasáhl.

Doubravka1975
Doubravka1975
27.11.2022 5 z 5

BĚla + SAbina sestry, jednovaječná dvojčata a jejich příběh - volné pokračování knihy Malinka.
Perfektní propojení obou příběhů i když to není lehké čtení.
Krásné obálky mají oba díly .
Doporučuji číst oba díly tak jak jdou za sebou

Ivule9
Ivule9
29.10.2022 4 z 5

Tak přece jen mi to nedalo a přečetla jsem si volné pokračování Malinky - Běsu. Sledujeme tady prapůvod toho, proč Malinka skončila v kojeneckém ústavu.
Hlavními postavami jsou dvojčata Běla a Sabina. Ty vyrůstají s mámou samoživitelkou, jejich převážně nepřítomný otec se tam jen mihne - za to podstatně. Postavy jsou opravdu skvěle a věrohodně vykreslené.

Druhá linka nás zavádí do české vesnice na Ukrajině a potom sleduje ukrajinské Čechy až do Prahy, kde pracují a jsou vykořisťováni svým ilegálním zaměstnavatelem.

Na konci knížky je uveden i deník, který si psala biologická matka Malinky v léčebně a právě ten dodává celému příběhu na autenticitě.

Jak Malinku, tak Běsu stojí za to přečíst. Je to smutný příběh, ale často pravdivý a cenné je, že se šlo až na dřeň problému - do dětství Malčiné matky. Takto umně zpracovaná sociální témata jsou určitě potřeba a člověk si z toho ledacos vezme. Přiznám se, že ač byl příběh dobře vymyšlený a velice čtivý, chvílemi mi přišel maličko překombinovaný. Z tohoto důvodu hodnotím o trochu výše Malinku. Na druhou stranu autorka zvládla otevřít několik sociálních témat a popsat, kam až některé věci mohou vést. Cenná kniha.

evask
evask
08.10.2022 5 z 5

Rozhodně si přečtěte!

1alena1
1alena1
30.08.2022 5 z 5

Na úvod chci napsat, že Dita Táborská je pro mě veliký objev, talentovaná autorka s velice originálním jazykem v dobrém slova smyslu.
Běsa je pozoruhodný román s velmi zajímavým obsahem. Na můj vkus příliš mnoho různorodých prostředí s velkým množstvím postav, ale všechno má, samozřejmě, svůj důvod.
Autorka umí báječně popsat a citlivě až naléhavě vykreslit všechny možné nefunkční mezilidské vztahy. Běsa i předchozí Malinka patří do mé knihovny na ta lepší místa, jsem příjemně potěšena pro mě novou autorkou. Doporučuji přečíst v pořadí, ve kterém byla vydána.

Pog
Pog
26.07.2022 5 z 5

Běsa byla o chlup lepší než Malinka, alespoň podle mého názoru. Postavy byly opět skvěle propracované a příběh dvou sester velmi smutný. Líbila se mi propletenost osudů jednotlivých postav, i když některé postavy tam byly trochu navíc. Příjemné bylo zjištění, že příběh Malky pokračuje i na stránkách téhle knihy. Deník z léčebny na konci byl zajímavé zpestření, i když trochu smutné.

akdar72
akdar72
27.06.2022 5 z 5

Krásné pokračování Malinky, rozuzlení všech dohadů a otázek...

adevis
adevis
31.05.2022 5 z 5

Po dočtení Malinky jsem byla zlomená a říkala jsem si, že Běsu budu číst až za hodně dlouho. Jenže já najednou potřebovala zase číst depku, dobrovolně.

Běsu jsem četla dlouho, musela jsem si ji dávkovat, protože jsem tentokrát věděla, do čeho jdu. A i přesto, že Malinka je pro mě prozatím nejsilnější knihou letošního roku, Běsa se mi opět neskutečně vryla pod kůži. Nikdy na tyto dvě knihy nezapomenu.
Příběh dvojčat Sabiny a Běly byl krutý. Dozvěděla jsem se spoustu dalších faktů a skutečností, které jsem k příběhu Malinky potřebovala. A najednou to do sebe všechno hezky zapadlo.

V této knize se setkáte s tématem drog, nechtěného těhotenství, prostituce a podobných špatností. Doporučuji číst nejdříve Malinku, na kterou najdete recenzi u mě na profilu.
Knihy jsou to přenádherné a budou u vás mít úspěch i přesto, že vám roztříští srdce na milion malých střípků.

„Copak je možné být doopravdy šťastný, když není nikdo, kdo by poznal, že se něco děje, ještě dřív, než ty vůbec otevřeš pusu, kdo by v desítkách zvuků bot došlapávajících na schody rozeznal ty tvoje, kdo by při představě, že se ti něco zlého stane, zezelenal strachy a padl v bázni před Bohem na kolena? K čemu je život o samotě?“

Doporučuji s dalšími jednoznačnými pěti hvězdičkami.

Maky78
Maky78
30.05.2022 5 z 5

Četla jsem po Malince a krásné se mi to propojilo. Jazyk syrový, přímí, skutečný.
Vztah sester dvojčat a jejích životní křivdy, bahno vyplouvající na povrch. Drsná ale nádherná kniha.

VeruHoráková
VeruHoráková
27.05.2022 3 z 5

Předchozí kniha Malinka se mi líbila víc. Sedla mi víc tématem a myslím, že byla i více čtivě napsané. Tady mě bavila asi první půlka knihy a to převážně jen pasáže Běly a Sabiny. Druhá půlka už mi přišla nudnější. Čekala jsem, že tam bude více rozebraný, jak do toho holky spadly a jak se z toho dostala Sabina. Nebylo to špatný, ale čekala jsem asi trochu něco jiného.

Mona-Lisa
Mona-Lisa
16.04.2022 5 z 5

"Šíleně se ti stýská. Je na dotek, ale mezi vámi je celá planeta fetu."
No uf! To byla nálož.
Rozklad vztahů v přímém přenosu.
A hlavně vztahu sesterského. Sabina + Běla= Běsa
To jejich příběh je tím nosným v tomto jinak velkém spletenci pohledů různých postav, které sestry obklopují.
Dvojčata vyrostla za socialismu s matkou samoživitelkou a v dospívání jim do života spolu s otcem zasáhly i drogy.
Jedna to ustála a žila dál a druhá ne a toto je knížka o následcích.
Příběh by to mohl být tuctový, už xkrát použitý. Ale ta forma je fascinující. Žádné prázdné věty. Jak deníkové zpovědi kdyby člověk četl. Je to neskutečně odhalující nehezké věci. Ne, to je moc mírné. Hnijící, rozkládající se věci, myšlenky, které nechcete číst a když je sami máte, tak od nich utíkáte, ale tady jim musíte čelit.
Hodně drsná knížka.
Krásně tě na stránkách louhuje ve všech křivdách postav a zakusíš vše.
A ten jazyk, přímý, bezpardónový, surový. Už jen za to pět hvězd.
Trefně pojmenovává bolístky a šrámy z minulosti, kdy hned hmatatelně chápete, jak se postava cítí.
A je to taky plné takových těch nepříjemných palčivých rozhovorů o různých tabu mezi lidmi. Které nejsou moc populární v reálu, ale tady jsou moc hezky uchopené a četla jsem je se zadostiučiněním, které si postavy tím pročištěním vzduchu zasloužily.
Spojení sester je tu skvostné. Ta nemožnost odstřižení ať už je křivda jakkoliv mokvavě bolavá.
Táborská je momentálně moje nejlepší česká autorka. Už tím, jak tam ty tragédie sází bez patosu, ale tak jak jsou, neuhýbá před nima ani o píď.
Bojím se její druhé knížky Malinka, ale víc se na ni těším.

hzd
hzd
21.03.2022 3 z 5

Ze začátku se mi knížka celkem líbila. Ale tak od půlky knížky už jsem se musela ke čtení nutit. Asi to nebyl můj šálek kávy.

danazeskolky
danazeskolky
06.02.2022 5 z 5

Je mi líto těch, co to po***, taky toho velmi pozdního setkání babičky s vnučkou, ale aspoň že tak, hodně mě čílila Sabina, nemůžu se ji však moc divit. Líbily se mi vnitřní úvahy a popisy, např. nezpracované emoce, které pak hnisají v dutinách. Přiblížení světa feťáků a jak do toho snadno spadnout, to byla taky síla. Paní Bůh a pan Smrta byli dost originální, nerušilo mě to. Deník už byl vlastně za odměnu, že jsem zůstala čistá uprostřed vší té špíny a bolesti. Aspoň že Malka našla sama sebe. Silný zážitek.

huhuhu
huhuhu
23.01.2022 4 z 5

Uspokojivé čtení. Trochu „divočina“ – spousta postav, propletenost jejich vztahů a osudů, spousta témat (nefunkční rodinné vztahy, dvojčata, drogy, život Čechů na Ukrajině a Ukrajinců v Praze, epizodka z brigády v USA…), ale orientovala jsem se bez problémů. Autorka pěkně ukázala, jak člověk své minulosti, lžím a nesprávným rozhodnutím neuteče, že není nad upřímnost a čisté svědomí, jakkoliv banálně to může znít. Zatímco trochu výstřední střídání vypravěčských forem (er-forma, du-forma a občas i ich-forma) mi nevadilo, fantazijní pasáže (obzvlášť závěrečný rozhovor paní Bůh a Smrta) na mě působily v jinak realistickém vyprávění rušivě. Ručně psaný deník z léčebny byl perfektní. Určitě si přečtu i Malinku, snad nebude vadit, že o jejím životě už vlastně leccos vím.

Marmarek
Marmarek
16.11.2021 4 z 5

(SPOILER) Dobré číst po Malince. Možná to funguje i opačně, nevím. Hezky se doplňují bílá místa. Pěkný motiv s jednovaječnými dvojčaty, odbočky mi nevadily. Je dobře, že se dlouho nemlžilo kolem záměny sester, protože vnímavějšího čtenáře to napadne skoro hned. Malka sympatičtější než v předchozí knize. Nevím, jestli ta ukrajinská linka není moc schematická, moc se v tom nevyznám (podobný pocit jsem měl u Žváčka), asi by chtělo porovnat s knihami Hůlové. Stejně jako u Malinky strhávám hvězdu za nezvládnuté a spíš rušivé nadpřirozeno. Zde asi ještě rušivější. Halucinace (ne)věřících nebo kněz ex machina nevadí, vadí bůh, která přilétne do nemocnice, laškuje se smrtí a dvě postavy nezávisle na sobě to vidí, ačkoli byl příběh do té doby líčen realisticky.

Ála1968
Ála1968
20.06.2021 3 z 5

Knihu jsem přečetla hned po Malince.Příběh nebyl vůbec špatný,ale přeskakování v příběhu mi vadilo.Trvalo mi vždycky nějakou dobu než jsem se zorientovala o kom vlastně čtu.Někoho,kdo nemá zkušenosti s drogami,příběh třeba vůbec neosloví,protože tomu nemůže ani rozumnět,ale kdo si tím prošel,at sám nebo někdo z rodiny,pochopí,o čem to je.Nebral všechny závislé jako smažky,ale zamyslel se nad tím,co to znamená pro rodinu a všechny ostatní a jaký je to boj pro všechny.A ne vždycky vítězný.Přesto mi kniha přišla napsaná velmi zvláštně.

MiriamF.
MiriamF.
17.06.2021 4 z 5

Další smutný příběh, který nepřímo navazoval na Malinku. Místy jsem se ztrácela, ale i tak to mělo hloubku. Oceňuji zápisky z léčebny.

asam
asam
26.03.2021 5 z 5

Život si s námi někdy nepěkně zahrává. Kde najít sílu všechno vyřešit správně, když se to na vás valí ze všech stran. Rodina, důvěra v sebe samého a důvěra našich blízkých - to je to co nám snad může v těžkých chvílích pomoct.
Silný příběh.

martousek
martousek
08.02.2021 5 z 5

Já osobně hodnotím Běsu lépe, než Malinku. Některé osoby pro mě v příběhu byli zbytečné, naopak jiné osudy mě zaujali a víc jsem se nedozvěděla. Mám ráda knihy, které jsou trochu zapletené, přechody časových rovin mi nedělají problém a knize dodávají spád.

VendulaB
VendulaB
07.01.2021 5 z 5

Výborná, čtivá kniha, která popisuje nelehké životní osudy všech svých postav. Veškeré popsané příběhy působí naprosto autenticky, živě a uvěřitelně, atmosféra každého jednoho prostředí Vás naprosto vtáhne. Není potřeba mít přečtenou Malinku, ale pokud jste ji již četli, kniha pro Vás dostane další rozměr. Skvělé. Doporučuji všem.

J&B
J&B
27.12.2020 2 z 5

Knihu jsem sice dočetla, až na zápisky z léčebny, ale celkem často jsem se ztrácela v postavách a časových rovinách, Česko-Ukrajina. Je to hodně zmatené, musela jsem se často vracet zpět.

Jordyz
Jordyz
11.12.2020 4 z 5

Malinku jsem četla už před několika měsíci a pamatuju si, že se četla těžce. Běsa byla celkem čtivá od začátku, ale taky jsem se místy ztrácela a musela přemýšlet, o kom to zrovna čtu. Celkově hodnotím kladně, hlavně za celkový příběh a jeho hloubku.

JanaProchazka
JanaProchazka
23.11.2020 5 z 5

Lepsi nez Malina!

Abia
Abia
04.10.2020 3 z 5

Já vlastně nevím, jak knihu ohodnotit. Bylo pro mě zajímavé sledovat ty osudy, ale zároveň byla kniha tak nějak nepřehledná. Malinka byla přímočařejší a pro mě asi více srozumitelná, tady jsem se trochu ztrácela. Ke konci, když jsem četla psaný deník, jsem knihu odložila, pak vrátila do knihovny a až na databázi zjistila, že jsem jí asi nedočetla, což se mi nestává.

SuperSojka
SuperSojka
19.09.2020 5 z 5

Čte se to, jakoby autorka sepisovala příběh svých známých, tak hodně je to uvěřitelné.

ales7021
ales7021
02.09.2020 5 z 5

Knížka, po jejímž přečtení jsem měl chuť ji začít číst znovu.
Časem snad komentář doplním.

jolii
jolii
25.08.2020 5 z 5

Do Malinky jsem se nemohla začíst, ale Běsa mě chytla hned od začátku. Kniha k přemýšlení o tom, co nám život dává a bere.

pinkpop
pinkpop
12.08.2020 3 z 5

Mě se Běsa líbila mnohem více, než Malinka. I se mi to lépe četlo :-)

hellena1523
hellena1523
27.07.2020 3 z 5

Pro mě nevyrovnaná kniha. Místy skvělá místy ukrutně nudná. Po všech nadšených recenzích docela zklamání. Takový průměrný román.

Jirinamac
Jirinamac
16.07.2020 4 z 5

Po dočtení Malinky jsem si myslela, že je Malka jen takový nevděčný prevít a moc sympatická mi nebyla. Byla jsem zvědavá, jak to vlastně s tím jejím životem bylo. Běsa nám vypoví, co všechno předcházelo Malčinýmu narození, jak to bylo s její původní rodinou. Velkou roli tady hrály drogy a rodinné vztahy. Kdyby Sabina nezklamala a zachovala se jinak, kdyby se Bělá nespoléhala na svou sestru, kdyby se svěřily své matce, kdyby otec měl o rodinu zájem. Těch kdyby je v knížce spoustu a bohužel i závěr není veselý. V obou knížkách mi byly nejvíc sympatické maminky a jejich osud byl podobný

VáclaV111
VáclaV111
22.06.2020

Kniha mě zaujala, výborná je i část tzv. "ukrajinská." A originální je epilog „ručně“ psaný deník Běly Vránové, který se její dceři po různých peripetiích dostává ke čtení.
Četl jsem nejprve "Malinku," ale vůbec to nevadilo. Vřele doporučuji!

vekkr
vekkr
13.05.2020 1 z 5

Prozatím odkládáme. Potřebuji ně o lehčího.