Běsa

Znepokojivý román o hledání a ztrácení těch nejbližších. Běla a Sabina vyrůstaly jako dokonale na sebe napojená jednovaječná dvojčata — dokud jejich symbiózu nezačala rozežírat drogová závislost. Jejich matka prožila svůj život v paralyzujícím smutku z osudu jedné dcery a v marné snaze zakrýt ho před tou druhou, která svůj život takříkajíc zvládla. Ve stejném roce jako obě dívky se v české vesnici na Ukrajině narodil Vitalij, který se rozhodl řešit neutěšenou ekonomickou situaci odjezdem do vysněného Česka, země svých dávných předků. Práci dostával od Luboše, obchodníka s bílým masem, který jednou dostal odvážný nápad… Všechny postavy propojí dítě, které se po mnoha letech začne nepříjemně hlásit o slovo. Co vlastně chce? Má právo jim po tak dlouhé době vtrhnout do životů a znovu je obrátit vzhůru nohama? Román Běsa volně souvisí s románem Malinka a klade nesnadné otázky, co to znamená být něčí otec nebo matka....celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/37_/377489/big_besa-N4O-377489.png 4.3407

Kniha Běsa

Marmarek
16.11.2021

(+ SPOILER) Dobré číst po Malince. Možná to funguje i opačně, nevím. Hezky se doplňují bílá místa. Pěkný motiv s jednovaječnými dvojčaty, odbočky mi nevadily. Je dobře, že se dlouho nemlžilo kolem záměny sester, protože vnímavějšího čtenáře to napadne skoro hned. Malka sympatičtější než v předchozí knize. Nevím, jestli ta ukrajinská linka není moc schematická, moc se v tom nevyznám (podobný pocit jsem měl u Žváčka), asi by chtělo porovnat s knihami Hůlové. Stejně jako u Malinky strhávám hvězdu za nezvládnuté a spíš rušivé nadpřirozeno. Zde asi ještě rušivější. Halucinace (ne)věřících nebo kněz ex machina nevadí, vadí bůh, která přilétne do nemocnice, laškuje se smrtí a dvě postavy nezávisle na sobě to vidí, ačkoli byl příběh do té doby líčen realisticky.

Ála1968
20.06.2021

Knihu jsem přečetla hned po Malince.Příběh nebyl vůbec špatný,ale přeskakování v příběhu mi vadilo.Trvalo mi vždycky nějakou dobu než jsem se zorientovala o kom vlastně čtu.Někoho,kdo nemá zkušenosti s drogami,příběh třeba vůbec neosloví,protože tomu nemůže ani rozumnět,ale kdo si tím prošel,at sám nebo někdo z rodiny,pochopí,o čem to je.Nebral všechny závislé jako smažky,ale zamyslel se nad tím,co to znamená pro rodinu a všechny ostatní a jaký je to boj pro všechny.A ne vždycky vítězný.Přesto mi kniha přišla napsaná velmi zvláštně.

MiriamF.
17.06.2021

Další smutný příběh, který nepřímo navazoval na Malinku. Místy jsem se ztrácela, ale i tak to mělo hloubku. Oceňuji zápisky z léčebny.

asam
26.03.2021

Život si s námi někdy nepěkně zahrává. Kde najít sílu všechno vyřešit správně, když se to na vás valí ze všech stran. Rodina, důvěra v sebe samého a důvěra našich blízkých - to je to co nám snad může v těžkých chvílích pomoct.
Silný příběh.

martousek
08.02.2021

Já osobně hodnotím Běsu lépe, než Malinku. Některé osoby pro mě v příběhu byli zbytečné, naopak jiné osudy mě zaujali a víc jsem se nedozvěděla. Mám ráda knihy, které jsou trochu zapletené, přechody časových rovin mi nedělají problém a knize dodávají spád.

VendulaB
07.01.2021

Výborná, čtivá kniha, která popisuje nelehké životní osudy všech svých postav. Veškeré popsané příběhy působí naprosto autenticky, živě a uvěřitelně, atmosféra každého jednoho prostředí Vás naprosto vtáhne. Není potřeba mít přečtenou Malinku, ale pokud jste ji již četli, kniha pro Vás dostane další rozměr. Skvělé. Doporučuji všem.

J&B
27.12.2020

Knihu jsem sice dočetla, až na zápisky z léčebny, ale celkem často jsem se ztrácela v postavách a časových rovinách, Česko-Ukrajina. Je to hodně zmatené, musela jsem se často vracet zpět.

Jordyz
11.12.2020

Malinku jsem četla už před několika měsíci a pamatuju si, že se četla těžce. Běsa byla celkem čtivá od začátku, ale taky jsem se místy ztrácela a musela přemýšlet, o kom to zrovna čtu. Celkově hodnotím kladně, hlavně za celkový příběh a jeho hloubku.