Malinka

Malinka https://www.databazeknih.cz/img/books/34_/343391/bmid_malinka-1hc-343391.jpg 4 772 230

Narodila se v porodnici, přesto je úředně nalezenec. Když ji totiž Ina s Jaromírem ke svým dvěma biologicky vlastním synům adoptovali, měla téměř ve všech kolonkách rodného listu vepsán údaj Nezjištěno. Ina rozuměla trápením, která Malce její složitý příběh přinášel. Toužila stát při ní, ale mnohdy to zkrátka nevyšlo. Dvaadvacetiletá Malka se dostává do nečekané životní situace, která ji nutí zaplnit prázdná místa svého života a odpovědět si na otázku, co vlastně dělá mámu mámou. Čtyřicetiletá Alice tohle promýšlet nepotřebuje — zřetelně to vnímá svou intuicí, avšak složité konstelace mateřství, do kterých se dostává, jsou i pro ni nečekanou výzvou. Otcem dítěte, které obě ženy spojí, je Alicin manžel Roman, jenž po dítěti hluboce touží. Román Malinka je především svižně a vtipně vyprávěný příběh, který s nesmlouvavou naléhavostí zobrazuje krizi lidské identity, zamýšlí se nad její podstatou a právem na ni. Rodičovství v mnoha podobách se v něm vymyká definicím. Postavy románu se navzájem potřebují k životu, ale ten je často škodolibě plácá přes prsty. (Dotisk r. 2018)... celý text

CarolC
24.02.2019 5 z 5

Kniha, kterou jsem měla koupenou v e-booku už dlouho, ale cestu si ke mně našla až teď. Přečetla jsem ji ani ne za týden, což je u mě rekordní čas. Nezklamala. Moc se mi líbilo. Vyprávění z úhlů různých postav se mi moc líbilo. Rozmluva s Bohem byla spíš zbytečná, ale autorce to odpouštím, protože jinak to bylo naprosto dokonalé a promyšlené. Malka mě na konci zklamala. Iny mi bylo hrozně líto a Alici se asi nebylo čemu divit.

cmelda26
23.02.2019 5 z 5

Tak tahle kniha fakt neuvěřitelná , sice jsem se do prvních cca 50 stran musela trochu nutit,ale konec stál za to. Asi nejlepší kniha za poslední rok.

regulax
20.02.2019 5 z 5

Tak to byl zahul! Vypadalo to jako příběh populárně vyprávěný několika propojenými postavami. Ale bylo to víc. Mělo to tah, sílu a pořád hnalo dál číst a číst. Příběhem plují a střídají se vlny, kdy na jedné máte chuť litovat Malku a nenávidět Alici, ale pak se to obrací a jsou k nafackování obě a pak držíte palce zas Ině. No síla. Nechybí filosofování a duševno. No a závěr, to nevymyslíš!!! Už se těším na další DT.

fruitbueno
19.02.2019 5 z 5

Bez váhání dávám plný počet bodů a nad knihou nahlas jásám. Jen máloco mě dokáže v těchto dnech odtrhnout od světa Harryho Pottera, který si po letech připomínám v Čtenářské výzvě. Malince se to povedlo na sto procent a na dva večery mi zaměstnala ruce, oči a hlavně hlavu. Mistrná studie opuštěné křehké dětské duše, kterou přes veškerou snahu nezachrání vůbec nic a člověk jen s děsem sleduje, jak se tato zkušenost posouvá dál z Malinky na Jaromírka. Nemůžu opomenout celou linku Iny (i Alice), které problém nahlížely zase trochu odjinud. Surový příběh uchopila autorka suverénně, čtenářsky naprosto dokonale a zůstane ve mně ještě opravdu hodně dlouho.

Dasenda
18.02.2019 2 z 5

Tato kniha me moc neoslovila nebyl to muj dalek kávy

anansie
16.02.2019 5 z 5

Krásný román, strhující, emocemi nabitý jako život sám. Všechny postavy jsou vykresleny s takovou psychologickou znalostí a dokonalostí, že jsem v danou chvíli dokázala být každou z nich. Příběh měl spád a i přes jeho obsáhlost ani jednu stránku nenudil. Vydařená kniha.

LuckaH2
14.02.2019 4 z 5

Hodně syrová kniha, která se nebojí říct cokoliv (dvorce nebo dvorečky prsou). Odhaluje komplikovanost našich vztahů, předsudků vůči druhým... Kniha, co mě zasáhla a nutila hodně přemýšlet o bytí...

lushi
14.02.2019 2 z 5

Kniha se zaměřuje na citlivá témata mateřství, adopce, rodiny, ale mě vůbec nedojala. Polovina postav v knize to nemá v hlavě srovnané, ale všichni se chovají, jako kdyby to bylo součástí jejich povahy. Což mi v některých případech přišlo velmi nelogické.
Kniha mi osobně vůbec nesedla, nechci být v hodnocení zbytečně drsná, ale pro mě to opravdu nebyla vhodná četba. Na můj vkus byl příběh zbytečně rozvleklý a zaplněný vatou, čekala bych, že 400 stran ve mě zanechá více dojmů. Zpětně vlastně ani nevím, jak se autorce podařilo těch 400 stran zaplnit.

Hanina2508
13.02.2019 3 z 5

Zajímavý, poutavý příběh

DominaCZ
31.01.2019 1 z 5

Jedna hvězda patří obálce.
Kniha by, kvůli postavám, zasloužila hodně mínusový odpad.
Nevím proč byla hrdinka tak odporná ...vždyť lidi odradí, to autorce nedošlo....?
Takže ne, nelíbilo, spíš vytáčelo.

Kykeka
29.01.2019 4 z 5

Komentář bude obsahovat možný spoiler, tak bacha na to. :-)

Od knihy Malinka jsem měla poměrně velká očekávání, která byla způsobena vesměs kladnými ohlasy a recenzemi. Autorka sepsala kvalitní dílo, ve kterém dokázala krásně vykreslit postavy, jejich pocity, celkový příběh a osudy lidí, které do sebe lehce zapadly.

Bohužel v knize bylo snad všechno, co se může stát, což může být možná až na škodu. V půlce knihy jsem trošku bojovala a příběh mi přišel rozevlátý a zdlouhavý. Další z věcí, která v mých očích knize uškodila, byly rozmluvy s Bohem, ale naštěstí jim nebyl dán velký prostor. Ve chvíli, kdy se schylovalo k porodu a začala se hledat Inka, už mi to spíš připomínalo nějaký scénář amerického filmu à la hysterická a paličatá rodička a zběsilé hledání někoho, kdo u toho měl být. Postupně se kniha dostala až k závěru, který byl překvapující až možná hůře uvěřitelný, nicméně ve čtenáři má určitě tendenci vyvolat myšlenky nad touto knihou a to zejména ve více rovinách.

Malinku určitě doporučuju k přečtení a dávám jí 4/5. :-)

Stani95
11.01.2019 5 z 5

Roman od ceske autorky, ktery me prijemne prekvapil. Kniha se mi libila, nektere pasaze (porod) byly popsany velmi verohodne. Celkovy styl autorky se mi libi a nemohla jsem knizku odlozit. Tesim se na Běsu.

Jančislava
07.01.2019 4 z 5

Knihu jsem četla na doporučení kamarádky, která tvrdila, že je to něco jako Hana (od A. Morstajnove), což tedy není. Příběh byl zajímavý, ale místy psán trochu krkolomně a chaoticky. Hlavní postavy se mi vcelku líbili. Příběh mě vlastně zaujal, ale i tak jsem váhala mezi 3 - 4 hvězdami. K přečtení mohu knihu doporučit a já se vrhnu na Běsu.

hapac
04.01.2019 5 z 5

Tak po delší době kniha, která se mi moc líbila a i přes smutný příběh jsem se od knihy nemohla odtrhnout. Na duši mi dobře není a tak bych přála především Malce, no koneckonců i těm ostatním něco dobrého, vymotat se z toho bludného kruhu, ale je to jen kniha.....Chválím také obal knihy a děkuji p.Táborské za to, že knihu napsala.

Janniska
02.01.2019 5 z 5

Zajímavě zpracované téma.Autorčin styl psaní mi sedl,čte se samo.Byl to rozhodně silný a smutný příběh,místy mi ukápla slza.Určitě sáhnu po další autorčině knize.

Ellis
27.12.2018 3 z 5

Lákavé a zajímavé téma, děj taky dobrý, ale pro mě nelíbivý jednodušší sloh. Nedokážu to úplně přesně vyjádřit, ale mám radši vyšší úroveň slohu a vyjadřování. Tady byly často takové jednoduché věty...Bohužel kvůli podání nebavilo. Namátkou, třeba s Frýbovou, nebo Tokarczukovou, se nedá srovnat.

oskli
03.12.2018 5 z 5

Většina recenzí hodnotila lépe Běsu než Malinku, tak jsem zkusila číst Malinku až jako druhou. A bylo to zbytečné. Myslím, že by se mi líbila i jako první.
Souhlasím s tím, že všechny postavy jsou komplikované a čtenář se těžko s někým ztotožní. Na druhou stranu jsou to postavy skrz naskrz lidské a aspoň trochu empatický čtenář naprosto přesně chápe, proč se která postava chová v určité situaci tak, jak se chová. Ačkoli by si jeden občas (nebo i častěji) vyloženě zoufal.
Je snadné ztotožnit se s postavou v knížce, pokud jde o kladného hrdinu, morálního, nebo třeba stíhaného osudem, což nám dává pocit, že jsme podobně vtipní, silní nebo nešťastní.
Tady je to jiné. Všechny postavy v knize jsou popsané až na dřeň. Včetně všech démonů, slabých stránek a vnitřních pohnutek, které. pokud jde o nás (a třeba naše myšlenky), sami rychle vytěsňujeme a tváříme se před světem i sebou samými, že nic takového neexistuje. Jsme rádi za ty kladné a tak o nich rádi čteme. Na takové se tady ale nedostane :-)
Takže ano, i mě chvílemi štvala Malka, Ina i Alice, ale většinu času mi jejich chování připadalo úplně pochopitelné. Ne, že bych s nimi vždycky souhlasila, ale chápala jsem je. Chlapi mi přišli čitelnější a méně komplikovaní, ale nakonec mě nejvíc ze všech štval Roman. Řekla bych, že se zachoval nejvíc zákeřně a sobecky. Pro něj jediného zase tak moc pochopení nemám. Možná to ale chlapi vidí jinak :-)

PaniJani
30.11.2018 5 z 5

Mám ji přečtenou, ale přitom ji chci znovu otevřít a číst dál a dál. V hlavě mám pořád příběh Malky, ale i ostatních a stále ve mě doznívá. Velmi dobrá knížka.

cérka
23.11.2018 5 z 5

Na knihu jsem se těšila, ze začátku moc a na konec ji neustále odkládala a bála se ji otevřít. Něco mi říkalo, že to spolu nebudeme mít jednouché, že se budeme asi prát, odpuzovat a zároveň strašně přitahovat. Ach Malko, Ino, Alice jak jste mohly být tak hloupé, v určitých částech knihy jsem vás nenáviděla, nechápala jsem jak můžete být tak povrchní, naivní a sobecké a v jiných zase litovala a obdivovala.
Musím říct, byl to neskutečný čtenářský zážitek, pro mě skvěle napsaná kniha, perfektně propracované osoby, charaktery, skvělý jazyk a kompozice. Nakladatelství Host má neskutečně vkusné obálky knih a tato není výjimkou!
Tuto noc jsem toho moc nenaspala, musela jsem dočíst a pak ještě "dožít, dovstřebat" příběh, život mých hrdinek a hrdinů.

Ps. při čtení jsem si začala psát poznámky, nějak mi to pomáhalo a tak tady pro lepší ilustraci mých pocitů a vykreslení "nálady" příběhu pár uvádím.

- kdo je kdo? ztrácím se, Milena, Malka, Anežka... nechápu...
- Malka je šílená! o co jí jde?
- nemůžu číst, to je děs, odkládám knihu, já fakt začnu číst něco jiného!
- ještě nejsem v půlce a už vím, že to všecko skončí špatně...
- Petr? proč??? už i Petr :-(
- str.322 proč se rozhodli pro adopci? opravdu si tak strašně zkomplikovali život???
- Jaromíre, smekám

Verrrunka
08.11.2018 3 z 5

Moje prvotní nadšení vystřídaly poměrně veliké rozpaky. Ze začátku mi kniha přišla svižně, vtipně napsaná, postupně se začal rozjíždět temný příběh, který mi ale bohužel přišel rozplizlý, zbytečně natahovaný. Úplně všechny postavy jsem vlastně nesnášela, přišlo mi, že jednají nelogicky a afektovaně. Celé mi to vlastně nakonec moc nesedlo, bylo to zbytečně dlouhé.

SPOILER
Když prostě skoro od začátku víte, že nic nedopadne dobře, všechno se blbě zamotá a Malka se pořád chová jako kráva, motivace čtení a prožívání příběhu dost klesá. Navíc mě jako matku neuvěřitelně iritovalo chování těhotné, tohle jsem vůbec nechtěla číst, i když to do příběhu patřilo. Asi jsem už měkouš. :-)