L.Helena L.Helena komentáře u knih

Pod sněhem Pod sněhem Petra Soukupová

Moje první kniha od Petry Soukupové a dost dlouho mi trvalo, než jsem se začetla. Osobitý styl psaní mi moc nevyhovoval a musela jsem si na něj zvykat - dlouhé věty, nebo spíš jen kusé informace oddělené čárkami, přímá řeč bez uvozovek... a asi nejvíc mi vadily výrazy v hovorové češtině (přemejšlí, otevřený dveře, zelenej svetr, praktickej...). To mě opravdu vytáčelo, úplně mě to bilo do očí a nedovolovalo mi to soustředit se na obsah textu. No, postupně jsem si zvykla a pak jsem se začetla. Vlastně žádný závratný příběh, ale z knihy mám nakonec docela dobrý pocit. V mnohých situacích člověk vidí sám sebe nebo své okolí, prostě takové momenty z běžného života většiny lidí. Všechny situace naprosto uvěřitelné, až jsem si říkala, proč tohle vlastně čtu, vždyť to je úplně obyčejný život, který je všude kolem nás. I ten konec - většina situací nedořešených, žádný happy end se nekoná.
Možná si přečtu i další knihy autorky.

17.05.2018 3 z 5

Šílená Šílená Chloe J. Esposito

Kniha o tom, jak jedné praštěné Angličance zkříží cestu sicilská mafie (anebo naopak...). Celkem čtivá, pokud nad tím příliš nepřemýšlíte a berete to jako černý humor a nadsázku.

13.05.2018 4 z 5

Byly tady, a už nejsou Byly tady, a už nejsou Haylen Beck (p)

Opravdový thriller, napínavý od začátku až do konce. Kniha, která vás celou dobu udržuje v napětí a nenechá ani na chvilku vydechnout. A vůbec nevadí, že už od začátku víte, kdo je ten zlý a prolhaný padouch, a kdo naopak mluví pravdu.

12.05.2018 5 z 5

Ginny Napořád Ginny Napořád Benjamin Ludwig

Úžasná knížka! Příběh autistické dívky, který autor dokázal na chlup přesně vyprávět jazykem a uvažováním hlavní hrdinky, která je hodně speciální, dostala jméno podle flašky alkoholu, v dětství byla týraná, ocitla se "napořád" již v několikáté adoptivní rodině, ale hlavně byla o hodně zodpovědnější, než mnozí "normální" dospělí, aniž by si to ona nebo její okolí uvědomovalo.
Přečteno jedním dechem. Nezbývá než dodat: "No výbordelně!"

08.05.2018 5 z 5

Smrt má oči mojí dcery Smrt má oči mojí dcery Jessica Treadway

Při čtení knihy jsem to většinou viděla tak na tři hvězdičky. Občas jsem se ztratila v čase, časté vzpomínky na minulost mi trochu působily chaos, ve kterém okamžiku se právě nacházím. Ale závěr mě dostal a přidala jsem další hvězdičku. Přestože celou dobu je víceméně jasné, jak to bylo, a tak v závěru už vás nemůže nic překvapit, přesto to bylo ke konci nejnapínavější a doslova jsem hltala každý řádek.

07.05.2018 4 z 5

Sítě Sítě Petra Dvořáková

Dávám pět hvězdiček, protože všechny tři povídky se mi líbily a dobře se četly. I když k prvním dvěma bych měla drobnou výhradu: Byl vždy dobře vykreslen problém hrdinky, od nenápadného počátku, pak se postupně zhoršoval, až vygradoval do neúnosné situace. A najednou zlom, v závěru jako mávnutím kouzelného proutku se vše vyřešilo (spoiler: v případě první hrdinky náhlým prozřením po rozhovoru s terapeutkou a kamarádkou, u druhé to byla manželova nevěra...).
Ale i tak, příjemné čtení...

07.05.2018 5 z 5

Ta přede mnou Ta přede mnou J. P. Delaney (p)

Knížka je jiná, zvláštní, ale moc se mi líbila a četla jsem doslova jedním dechem. Ze začátku mně sice vadilo, že v kapitolách o Emmě chybí uvozovky v přímé řeči, ale postupně jsem si zvykla a pak jsem aspoň hned na první pohled věděla, o které postavě vlastně čtu, protože jejich příběhy byly v mnohém velmi podobné.

03.05.2018 5 z 5

Krasojezdkyně Krasojezdkyně Jojo Moyes

Zpočátku jsem se nemohla začíst, ale postupně mě kniha zcela vtáhla do děje. Jojo Moyes je prostě záruka kvalitního čtení. Krásný příběh, pěkně zpracovaný.

30.04.2018 5 z 5

Všechno, co máme Všechno, co máme Kerry Lonsdale

Příjemné čtení. První půlka sice trochu pozvolná, ale četlo se to dobře. Druhá půlka oproti tomu ubíhala rychle a mohla jít víc do hloubky, ale chápu, že si autorka nechávala materiál pro druhý díl.

29.04.2018 5 z 5

Ta druhá Ta druhá Michelle Adams

Námět dobrý, avšak to pravé napětí jsem při četbě necítila, snad až v závěru knihy (posledních 40-50 stránek), ale i tak si myslím, že to mohlo být víc propracované. Navíc nechápu, proč je v anotaci zmíněna otcova sebevražda, když k ní dojde až v půlce knihy, takže čtenář první půlku knihy již ví, že se tak stane a je tím pádem připraven o moment překvapení.

22.04.2018 3 z 5

Bílá tma Bílá tma Zdenka Hamerová

Knížka se dobře četla, jen škoda, že není víc propracovaná dějová linie týkající se Standy.

21.04.2018 5 z 5

Lovec králíků Lovec králíků Lars Kepler

Zbytečně moc brutální...

07.04.2018 3 z 5

Kouzelníkův únik z reality Kouzelníkův únik z reality Lars Vasa Johansson

Když tady čtu ty nadšené komentáře a vidím převážně pětihvězdičková hodnocení, tak si říkám, jestli jsem vůbec četla stejnou knihu. Asi jsem moc omlácená realitou života a neumím se začíst do světa fantazie. Prostě mě to nebavilo a i ty dvě hvězdičky dávám spíš jen ze zdvořilosti k autorovi za čas strávený nad vymýšlením a psaním této knížky.

01.04.2018 2 z 5

Tekutý písek Tekutý písek Malin Persson Giolito

Námět dobrý, ale zpracování nic moc. Kniha mě vůbec nevtáhla do děje, místy jsem se přistihla, že mi oči běží po řádcích, ale myšlenky mi ubíhají někam jinam. Možná závěr trochu lepší, ale stejně jako celá kniha byl bez napětí, prostě jen vysvětlení toho, jak a proč se to událo.

25.03.2018 2 z 5

Italské boty Italské boty Henning Mankell

Zvláštní příběh, místy až bizarní. Literárně povedené, ale samotný děj, postavy i prostřední mi navozovalo spíš chmurnou náladu. Zatím vlastně ani nevím, jestli se mi chce do druhého dílu...

25.03.2018 4 z 5

Počátek Počátek Dan Brown

Ano, opět příběh podle stejné šablony. Ale jsem tomu ráda, protože kdyby to bylo jinak, už by to nebyl ten pravý Brown a ten samý Langdon. Okolnosti Robertu Langdonovi opět přivedou do cesty krásnou společnici, se kterou během několika hodin po něčem pátrá, před někým prchá, postavy zpočátku vystupující jako přátelé se mění v padouchy a naopak.
Napínavé tak, že chci číst pořád dál a dál, ale současně taky musím knihu odložit, abych si mohla vygooglit všechna ta místa, významné stavby, umělecká díla, vědecké poznatky... Protože i když jsem o nich již něco četla, slyšela nebo jako turista viděla na vlastní oči, vždy se dozvím ještě něco navíc a mám možnost je vidět v jiných souvislostech. Žádné jiné knížky v sobě nespojují tolik zajímavostí a informací pospojovaných logicky do napínavého příběhu, jako právě Brownovo dílo. A v tom je pro mě ta největší hodnota jeho knih.

20.03.2018 5 z 5

V pasti V pasti Lilja Sigurðardóttir

Jakmile začnete číst, nedá se knížka odložit. Napínavé od začátku až do konce.

05.03.2018 5 z 5

Babička pozdravuje a omlouvá se Babička pozdravuje a omlouvá se Fredrik Backman

Knížku jsem četla po chvilkách, často jsem ji odkládala, protože mě nebavil ten svět pohádek a fantazie. Tak jsem došla asi do půlky a myslela jsem, že už knížku ani nedočtu. Pak jsem se k ní po čase vrátila, když jsem měla dost času a druhou půlku jsem přečetla na jeden zátah a odkládala jsem ji jen proto, abych si mohla utírat slzy. Chytly mě osudy všech těch podivínských obyvatel nájemního domu, viděny perspektivou osmileté Elsy. Buď v druhé půlce bylo té fantazie míň, nebo to bylo tím, že jsem četla v kuse.
Takže doporučuji číst tuto knížku až budete mít dost času na to, abyste se mohli začíst a naladit se do "nanejvýš pochybného vkusu" (autorova slova z poděkování čtenářům).

04.03.2018 4 z 5

Muž, který hledal svůj stín Muž, který hledal svůj stín David Lagercrantz

Občas mě mírně štvaly pasáže, kdy téměř celá kapitola popisovala minulost některé z nových postav a teprve v posledním odstavci kapitoly se děj posunul o kousek dál. Možná mohly být tyto popisné části víc proložené napětím, ale i tak si autor plně zaslouží minimálně čtyři hvězdičky.
Jak jsem se dočetla na přebalu knihy, je toto předposlední díl Milénia, takže asi nebude Larssonem původně zamýšlených deset dílů. Škoda...

30.01.2018 4 z 5

Farma v údolí Farma v údolí Tilly Bagshawe

Přečetla jsem od Tilly B. skoro všechno, ale toto považuji za nejslabší. První půlkou knihy jsem se jen tak tak prokousala, teprve druhá půlka se četla dobře, měla spád a zajímavé dějové zápletky.

21.01.2018 3 z 5