Tekutý písek

Osmnáctiletá Maja Norbergová, obyčejná dívka, výborná žačka a oblíbená kamarádka, se ze dne na den stala nejnenáviděnější osobou ve Švédsku, obviněnou z účasti na masakru na střední škole a vraždy svého chlapce a nejlepší přítelkyně. Maja však nebyla sama, kdo ten den střílel… Po devíti měsících začíná soudní proces. Po devíti měsících absolutní izolace se Maja pokusí dokázat, že se jen bránila. Veřejnost ani média jí ale nevěří. Případ však odkrývá mnohem hlubší příčiny – maska zdánlivě uhlazeného, bezproblémového života bohaté mládeže padá a vynořuje se skutečnost plná rasové i sociální šikany, drog, lhostejnosti a bezcitnosti… Tekutý písek byl vyhlášen nejlepší švédskou krimi roku, vychází ve 23 zemích....celý text

https://www.databazeknih.cz/images_books/34_/347161/tekuty-pisek-OGG-347161.jpg 3.6179

Störst av allt (2016)

Literatura světová, Thrillery
Vydáno:, Knižní klub

LittleK

Hlavní myšlenka slibovala skvělé čtení, ale realita byla bohužel jiná. Nezáživný průběh jen částečně vyvážil celkem povedený závěr. Dle mého názoru se autorka snažila do poslední chvíle nechat čtenáře v napětí, zda je hlavní hrdinka vinná či nevinná, až to zkazilo celou snahu udělat si vlastní názor. Popis děje byl natolik povrchní, že se člověk nedokázal pořádně vžít do citového a myšlenkového rozpoložení hrdinky, až nakonec autorka předložila rozuzlení čtenáři na zlatém podnosu. Zase taková katastrofa to nebyla, ale kdyby se mi pod ruku nedostala, tak litovat nebudu.

ZuzanaHabi

Těžká kniha, která určitě není pro každého. Ale pozor, je to vynikající příběh, jen musíte přijít na to, jak jej číst. Strana 7 je zcela zásadní (mockrát jsem se k ní vracela). Pak jsem jen očima listovala stránkami a chtěla knihu zahodit, nedala se číst. Změna nastala, od stránky 127, kdy začal děj a od té doby jsem knihu nepustila z ruky. Psychologický, temný příběh ze života bohaté mládeže. Po přečtení jsem jsem si znovu ujistila své životní motto. Jsem sice chudá na peníze, ale bohatá na štěstí. A o tom je život. Kniha je i skvěle napsaná, jen prostě musíte začít st.7 a pak od str.127.

veronika6239
03. srpnaodpad!

Za mě neskutečná ztráta času

Hadroska

Moc zdlouhavé povídání z prostředí soudní síně, s přeskakovaním stránek kniha na jeden den.

bajinecka

Kniha prolouskana za par hodin-rychle cteni, preskakovani odstavcu/stranek.
Nebavilo me to a ani nemohlo-nebyl zde skoro zadny dej, jen nastiny toho, co se pred strelbou stalo.

Martina1805

kniha je napsaná zajímavým stylem a nutí vás číst i když vás to zrovna moc nechytlo, přečetla jsem jí ale moc mě neupoutala.

MortRainey

Na obálce knihy je uvedeno: "Vyhlášeno jako nejlepší švédská krimi roku 2016" a mnoho čtenářů s tím nesouhlasí. Někteří příběh dokonce přirovnávají k young adult literatuře a nálepky "krimi" nebo "thriller ze soudní síně," jak uvádí anotace, rozporují. Nemůžu s nimi nesouhlasit, ale "na každém šprochu pravdy trochu";-) Co když je román Tekutý písek jinou alternativou krimi, kterou od švédských autorů neočekáváme? Já osobně, dle zavedených pravidel, knihu nevnímám ani jako krimi nebo thriller, a do klasického drama má možná kniha taky daleko, ale psychologickým příběhem Tekutý písek bezesporu je, a ze soudní síně taky, ale "Dvanáct rozhněvaných mužů" nečekejte...
Autorka, původní profesí právnička, opravdu velmi zdařile vystavěla pasáže knihy odehrávající se v soudní síni. Taktéž vystihla, alespoň zdání, mluvu i chování švédské zlaté mládeže, které neplatí jen pro ni. Poukázala, bez odsouzení, jak krutí mladí lidé můžou být, zvlášť když jsou "finančně bezstarostní" a neumí s tímto "problémem" naložit. Může to znít jako klišé a to v tématu knihy pro zamyšlení nad chováním jedinců švédské "high class", které se snaží autorka v knize předložit, ale opravdu i v každodenním životě by měl být prostor pro reflexi.
Dávám za 3, protože kniha je "dobrá", místy velmi čtivá a neodkladná. A na "odlehčení" právě od klasické, často krvavé a depresivní švédské krimi, vhodná k doporučení;-)

jiri77

Kniha ,která mohla bíti klidně povídkou a nic by se nestalo. Jednoduchá zápletka,zbytečně roztahaná do třistašedesáti stran.Musí říci ,že tak zbytečně roztahanou knihu jsem dlouho nečetl.Přišlo mi to celé takové nezáživné a některé kroky postav ,mi přišli vůbec divné ,co je vedlo k činům ,co se v knize odehráli. Nezáživné ,bez děje a napětí.

Tabby

Kniha má určité dobré téma, je napsaná nestandardním stylem, který asi nesedne každému.
Vypravěčem je samotná Maya, která vypráví co se stalo před tragédií při které došlo ke střelbě v její škole. A dále je tam okrajově popsaný proces se samotnou Mayou. Spíše než o příběh tam jde především o psychologii postav.
Jedno mi určitě knížka dala a to že jsem si uvědomila do jaké míry si můžeme dávat za vinu činy druhých?? Kolikrát jsem řekla kdyby mi to řekl, napsal ale nemůžeme si dávat za vinu něco co jsme nemohli ovlivnit, když jsme o tom nevěděli a nemůžou nám to dávat za vinu ani druhý.
Celkově mi kniha dala asi víc než autou zamyšlel. :)

michaela6503

Kniha se mi líbila, ale až tak od té stránky 150. Do té doby jsem se někdy začetla, jindy zase jsem u toho nedokázala vydržet déle jak 10 stran. Hodně jsem ale byla ovlivňována tím, že mám zkouškové a knihu jsem četla tak nějak rozkouskovaně v průběhu měsíce. Ale vím, že občas mě tak chytla, že jsem zapomněla na realitu. Jindy však jsem jí otevřela ve vlaku a po 15 minutách čtení jsem radši koukala z okýnka, protože jsem vůbec neměla náladu na tuhle knížku. Párkrát se mi i chtělo začít číst jinou a tuhle odložit, ale nedokázala jsem to. Zajímalo mě finále a taky nejsem zrovna typ, co by odkládal knížky. Nevzdávám to s nimi, dávám všem šanci překvapit mě až do jejich úplného konce. Sečteno, podtrženo - kniha je ale opravdu nakonec pěkné počtení, dokonce i ta slzička kápla! Musíte se do ní ale opravdu ponořit minimálně posledních 100 stran, protože číst to povrchově, tak přijdete o tu krásnou husinu na konci knihy. A právě tu husinu na konci knížek mám na čtení knížek nejraději, protože vím, že mě dostala ! :)

hajrys

Velmi dobrá sonda do psychologie jednotlivých osobností a vztahů. Každá událost má svůj počátek a nikdo nevidí do hlavy toho druhého. Čím se vlastně člověk proviní? A někdy i nevinná snaha pomoci člověku znamená velkou tragédii pro sebe sama. Kde je ta hranice, co je ještě smysluplná pomoc? A neotočí se to nakonec proti mně?
Začátek byl pro mě dost strašný. Nesedl mi styl hovoru Mají - opravdu nemusím vulgarity a že jich tady bylo :-) Postupně se začal děj rozjíždět a nakonec jsem nemohla knihu odložit.

Zrzavá_Tereza

Mně se tahle kniha hodně líbila a nemohla jsem se od ní otrhnout.
Tématicky jsem nikdy nic podobného nečetla a musím uznat, že je to velmi "přitažlivé" čtení.

MikeDV3

Velice oceňuji, že se do tohoto tématu nějaký autor pustil. Ukazuje nám to, že v životě skutečně vůbec nic není černobílé a je nutné se na věci dívat z více úhlů pohledu. Občas jsem měl problém v orientaci ve dvou postavách, protože jejich obě jména začínaly na písmeno S. Také jsem upřímně moc nepochopil důvody, které k vraždě vedly. Rozhodně ale doporučuji přečíst. Je to zase něco nového, co se ostatním thrillerům vymyká.

micha-ella

Výborně vystižená povaha hlavní postavy - naprosto nesympatické holky, protivné, rozmazlené, nevděčné, fracka, který si ničeho neváží a ještě má tu drzost tvrdit, že my všichni bychom na jejím místě jednali stejně. Dobře napsané, puberťáci se možná s lecčím ztotožní, ale dospělí, soudní a zodpovědní lidé by určitě čekali jiný konec.

DomčaC

Když jsem knihu vkládala do košíku, tak jsem se těšila na něco z prostředí ze kterého jsem ještě nic nečetla, něco co mi odhalí myšlenky, řekne co se třeba odehrává v těchto lidech... Ale bohužel se nestalo. Toto je jedna z knih u které se mi potvrdila otázka ,,A co tím chtěl básník jako říct?!" Úvod knihy žádný, v podstatě na první straně Vás autorka loupne rovnou doprostřed děje na bázi - poraď si sám. Kniha mi přijde totálně bez děje, vše je otevřeno, myšlenky veškeré žádné, do čtení jsem se musela hodně nutit, ale spíš jsem to dočetla z důvodu, že jsem to chtěla mít za sebou a vědět jak to dopadne. Kniha poputuje, doufám, k jinému majiteli...

EleanorJane

Podle mě je kniha jedinečná tím, že jejím cílem není říct nám kdo zabil koho, ale proč ho zabil. Téma je (bohužel) docela aktuální a proto jsem si ji vybrala. Styl psaní asi nesedne každému, časové linie se různě přeskakují. Nicméně výsledek stál za to. Sice jsem četla lepší, ale i horší. Jedna z mála detektivek bez detektiva, za to s právníkem.

zdenek6705

Spisovatelštin styl psaní mi sedl hned ze začátku knihu jsem já své poměry dočetl extrémně rychle. Tajně jsem zhruba od poloviny doufal, že se dočkáme nějakého zvratu ve smyslu, že Maja všechno zinscenovala, ale i bez toho to byl super zážitek.

sir.azazel

Psychologicky roman, nic moc krimi bych tam nehledal. Dopodrobna rozepsana psychologie jednotlivych postav stridajici se se soudnim licenim. Toho je tam poskrovnu a nijak detailne coz je za me skoda. Nakonec me pribeh Mayi a Sebastiana vtahl, zacatek byl unylejsi, od pulky v podstate jednim dechem. Paradni zazitek

SilvieSisinka

Kniha mě moc nebavila.První jsem musela přelouskat styl spisovatelky a bohužel mě nesedl.Velká škoda švédskou krimi mám moc ráda.

L.Helena

Námět dobrý, ale zpracování nic moc. Kniha mě vůbec nevtáhla do děje, místy jsem se přistihla, že mi oči běží po řádcích, ale myšlenky mi ubíhají někam jinam. Možná závěr trochu lepší, ale stejně jako celá kniha byl bez napětí, prostě jen vysvětlení toho, jak a proč se to událo.

vaby

Super.

barbora4462

Doporučuji všem dospívajícím teenegrum. Porozumí a vcítí se do jednání různých postav. Začátek jako u každé knihy jsem musela překousat a zvyknout si na autorčin styl. Poté jsem ji zhltla jedním dechem a ráda na ní vzpomínam ještě teď po dvou měsících co jsem ji dočetla.
Příběh je docela reálný a oceňuji zpracování neobvyklého tématu.

Peršanka

Sice mě chvílemi štvaly podrobné popisy událostí, ale zvědavost byla větší. A nepřeskakovala jsem, pěkně slovo po slovu až do konce.

Tedíček
19. březnaodpad!

Za mě strašná nuda, nedočetla jsem, opravdu nezáživné

Janaves

Čekala jsem od knihy víc..

miuk

Průměr, šok stav se nekonal.

ThePeace135

Kniha mě na první pohled zaujala obálkou a také tím, co na ní stojí, a sice "Vyhlášeno jako nejlepší švédská krimi...". O čem kniha je, jsem v podstatě nevěděla do doby, než jsem ji začala číst... Hned na úvod, nepřijde mi to moc jako thriller, spíš jako trochu náročnější "youngadultovka", protože hlavními hrdiny jsou teenageři, a i když je ústředním motivem masakr na střední škole, přijde mi to prostě spíš jako "kniha pro mládež", což ji samozřejmě nic neubírá na tom, že je velmi dobrá. Střídavě jsme svědky Majina pobytu ve věznici a soudních stání, zároveň nám je předkládán i děj, který celému masakru předcházel, abychom se vůbec dozvěděli, kdo je Maja Norbergová zač a co se skutečně stalo. I když mi kniha trošku připomínala titul "Se záští", který jsem četla před tím, a který mě nadchl poměrně víc, musím říct, že před vynesením rozsudku jsem byla napnutá jak kšandy a se zatajeným dechem jsem čekala jestli je Maja vinna nebo nevinna. Tři * za to, že jsem před tím prostě četla lehce podobnou, ale lepší knihu.

kkristynaa

Kniha se mi hrozně moc líbila, ze začátku jsem si teda musela zvyknout na spisovatelčin styl psaní, ale pak mě kniha úplně pohltila a musela jsem vědět, jak to celé s Majou dopadne. Je to skvělé téma, člověk pak nad tím přemýšlí ještě pár dní po přečtení a to mám právě na dobrých knížkách ráda. Hodně doporučuji

B89

Jsem rada, že jsem knihu neodlozila

kalinkacz

Anotace zněla luxusně, měla nápad a zvědavý dovětek... Hrozně moc jsem chtěla vědět, co se stalo onoho dne ve škole... Neříkám, že kniha neměla skvělé postavy nebo zajímavý děj... Jediným problémem byl pro mě styl psaní... Nebylo to moc čtivé jednoduše řečeno... I konec byl skvělý, jen vše mohlo být napsáno více chytlavě... I tak nelituji přečtení...

severská krimi švédská literatura švédské detektivky severská literatura puberťáci drogy alkohol násilí soudní procesy vězení, věznice

Malin Persson Giolito

Malin Persson Giolito