Tekutý písek

Osmnáctiletá Maja Norbergová, obyčejná dívka, výborná žačka a oblíbená kamarádka, se ze dne na den stala nejnenáviděnější osobou ve Švédsku, obviněnou z účasti na masakru na střední škole a vraždy svého chlapce a nejlepší přítelkyně. Maja však nebyla sama, kdo ten den střílel… Po devíti měsících začíná soudní proces. Po devíti měsících absolutní izolace se Maja pokusí dokázat, že se jen bránila. Veřejnost ani média jí ale nevěří. Případ však odkrývá mnohem hlubší příčiny – maska zdánlivě uhlazeného, bezproblémového života bohaté mládeže padá a vynořuje se skutečnost plná rasové i sociální šikany, drog, lhostejnosti a bezcitnosti… Tekutý písek byl vyhlášen nejlepší švédskou krimi roku, vychází ve 23 zemích....celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/34_/347161/big_tekuty-pisek-OGG-347161.jpg 3.6324
Literatura světová, Detektivky, krimi, Romány

Vydáno: , Knižní klub

Störst av allt, 2016

Kniha Tekutý písek

Metla

„Hodnota lidského života je absolutní a bla bla bla… Všichni jsme si rovni a bla bla bla. Život Hitlera má stejnou cenu jako život Matky Terezy.“

Přečetla jsem několik knih, ve kterých mi autoři sci-fi představili fascinující tvory a civilizace, naprosto cizí, znepokojivé až děsivé. Švédskou mládež (vlastně celou společnost a nejen švédskou) bych na základě „Tekutého písku“ zařadila do stejné škatulky. Dospělí, stále hlídající svou řeč i chování, aby na nich neulpělo ani smítko podezření, že jsou v nějakém ohledu nekorektní. Hlavně se nikoho ani v myšlenkách nedotknout, ignorovat realitu, pokud staví do nepříznivého světla občany ze slabších sociálních vrstev, přistěhovalce a zvláště ty s tmavším odstínem pleti. Děti vychovávat v ochranné bublině iluzí, blahobytu a svobody téměř bez mantinelů, hustit jim do hlav líbivé myšlenky a utopické ideologie, tajit nepříjemné skutečnosti, ať potomek neutrpí duševní trauma. Nepodněcovat ambice ani rivalitu, dbát na rovnost, lemply odměňovat stejně jako dříče (tak proč se vůbec snažit?).
Možná se divíte, z jakého důvodu u „nejlepší švédské krimi 2016“ mudruji o úpadku progresivní severské civilizace? „Tekutý písek“ totiž není detektivní román, pachatele i zločin známe prakticky od úvodních stran. Dívka ve vazbě vypovídá, jak se z obyčejné chytré studentky, snažící se zapadnout mezi vrstevníky, najít své místo na světě, stala nejvíce nenáviděnou osobou v zemi. Právnické + sociální + psychologické drama, poukazující na životní bezradnost bohaté mládeže, na opovržení a nepřátelství „nových Švédů“, na vliv médií, a v první řadě: kam může vést nezájem až neláska rodiny.
Frustrující, nijak přehnané čtení; každému nemusí sednout styl vyprávění z pozice teenagera, množství zahořklých úvah, všechna ta plytkost – peníze, večírky, kluby, opíjení se, drogy, sex, mobily přirostlé k dlani.
Celou první polovinu knihy jsem zvažovala, jestli tu iritující společnost raději neopustit. Teprve dlouhé čekání u doktora způsobilo zlom, kdy mě začalo bavit přemýšlet o různých souvislostech, globálních i osobního rázu, také jsem chtěla vědět, zda uspěje obžaloba či obhajoba. Hodnocení… no, trochu jsem s textem zápasila, zápletka není v žádném ohledu originální, vyvolané varovné otázky však za čtvrtou hvězdu stojí. 70%

lukas5944

Dal jsem 100 stránek.Říkám si nejlepší Švédské krimi, dej tomu šanci.Ale ten způsob jakým je to napsáno mě nebavil. Přemáhal jsem se jak jen to šlo a knihu nakonec nedočetl.

jana8352

Kniha mě celkem zaujala při jejím čtení jsem se nenudila zajímavý příběh.

kaccik2

Líbilo se mi to.. Jedná z knih, kterou nechcete odložit a musíte stále číst. Vtáhne vás to a vás celou dobu zajímá, proč to tak bylo. Krásně popsane postavy.. Otázky přímo na čtenáře. Za mě doporučuji :) Dokonce jsem i pochopila, proč se kniha jmenuje Tekutý písek :)

Lumír23

Bylo to hodně zajímavé, sice bych byl pro zkrácení, ale neodtrhnul jsem se. Čekal jsem nějaké velké ALE, velké odhalení, ale bylo malé a odhalení bylo ještě menší.

dominika2585

Nebylo to špatné čtení, knihu jsem četla celkem s chutí a nenudila jsem se, ale znovu bych se k ní nevrátila. Možná zkusím pro porovnání i seriál.

Nixa

Do knihy jsem se nemohla vůbec začíst a vlastně celou dobu jsem se čtením bojovala. Nutila se do toho a moc se mi to teda nelíbilo. Přitom seriál jsem viděla dvakrát a ten je skvělý! Kniha je bohužel zklamání...

AnetaKor

Při čtení máte pocit, te lezite na studeném ocelové lehátku uprostřed tmavě místnosti...