Ta druhá

Irini Harringfordové se rodiče vzdali krátce před jejími čtvrtými narozeninami, aby si mohli nechat doma její starší a psychicky labilní sestru s destruktivními sklony. O mnoho let později jí tato sestra oznamuje, že jejich matka zemřela, a vyzve Irini, aby se po létech vypravila domů. Návrat se ale promění v cosi jiného než v pietní rozloučení se zesnulou matkou. Irinin otec spáchá krátce nato sebevraždu a jeho závěť odstartuje nezadržitelný sled událostí, na jejichž konci čeká Irini šokující odhalení....celý text

https://www.databazeknih.cz/images_books/34_/344328/ta-druha-mlU-344328.jpg 3.4107

If You Knew My Sister (2017)

Literatura světová, Pro ženy, Thrillery
Vydáno:, Baronet

J.x

Knížka mě trošku zklamala, asi jsem čekala víc, musela jsem se nutit číst. Závěr byl takový nějaký moc rychlý. Ale dalo se to přečíst:-)

Sarrah

Asi jsem čekala více napětí, více "psycho", které přišlo skoro až na konci knihy a i tak mě to přišlo málo.

L.Helena

Námět dobrý, avšak to pravé napětí jsem při četbě necítila, snad až v závěru knihy (posledních 40-50 stránek), ale i tak si myslím, že to mohlo být víc propracované. Navíc nechápu, proč je v anotaci zmíněna otcova sebevražda, když k ní dojde až v půlce knihy, takže čtenář první půlku knihy již ví, že se tak stane a je tím pádem připraven o moment překvapení.

akina

Knihu jsem přečetla za jedno odpoledne a moc se mi líbila. Jedinou připomínku mám k rozuzlení celé zápletky. Dokázala bych si prostě představit jiný, méně překombinovaný konec. Konec, ve kterém by nebyly věci, které jsou v podstatě neproveditelné.

1casper

Kniha se mi mě úplně přišpendlila, musela jsem číst dál a dál, abych se dozvěděla PROČ...

Příběh sester Eleanory a Irini mě moc bavil, líbily se mi přechody mezi vzpomínkami na minulost a současnost. Hezky se to dějově prolínalo.
Jen mi chyběla minulost Elle, byla spíš jakoby naznačená.

Konec byl hodně uspěchaný, až zbytečně neuvěřitelný.....takže za konec o hvězdu méně.
Jinak doporočuji.

Len2očka

Knihu jsem přečetla se zájmem - nenudila,to u knihy cením.

Luciga

Mám ke knize spoustu výhrad, přesto bych ji ke čtení snad i doporučila :).
Zvláštní způsob prolínání současnosti s minulostí. Poměrně čtivě napsané, druhá polovina gradující (což nic nemění na tom, že v prvé půli jsem měla pocit, že snad ani nemá smysl číst dál...). V každé kapitole minimálně dvakrát popsané, co má hrdinka za zdravotní problém (ach jo). Pro mne příběh neuvěřitelný (v 80tých letech 20tého století by se toto neututlalo ani při nejlepší vůli). A nevyhovoval mi zde nechaný prostor pro čtenářovu fantazii, jasně daná fakta mám raději.
Kdyby hvězdy šly dávat na půlky - hodnotila bych 2,5.

evin84

Takova prumerna knizka. Konec se mi ale celkem libil. Za mne tri hvezdy.

Ainslee

Když jsem se prokousala první polovinou knihy, bojovala jsem s nutkáním odložit a nechat být. Docela mi vadil přítomný styl psaní, štvala mě samolibost Elle a chvilkama i hlavní hrdinka, která sestru chvíli milovala, chvíli nenáviděla a skoro na každé straně nezapoměla zmínit bolavou kyčel. Jenomže jednak proto, že knihy dočítám a jednak ze zvědavosti jsem to nevzdala. Asi na posledních padesáti stránkách jsem se konečně dočkala a přišlo očekávané napětí s opravdu překvapivým vyústěním. Bohužel ani těchto padesát stran celkový dojem z knihy nezachrání.

bafuskyBaf

já to normálně vzdala... a to se mi tak moc často nestává...

Acquenta

Kniha mě neoslovila. Nevím, jestli to bylo tím, jak byl příběh průhledný a hned na začátku se vědělo, jak to vlastně je anebo tím, že byl přetažený za vlasy. Nechápu, jak si někdo mohl nechat líbit chování Elle , a ještě k tomu sestra....za mě nic moc

LucaDusa

Z knihy mám velmi rozporuplné pocity. Ze začátku (až do pohřbu matky Irini) jsem se musela hodně přemáhat, abych knihu neodložila, neboť mě děj vůbec nevtáhl a nebavil. Poté už se mé zaujetí stupňovalo a musím přiznat, že poslední kapitoly jsem hltala slovo od slova v napětí, jak to nakonec dopadne. Teď úplně nevím, zda jsem s rozuzlením spokojená a kdo vlastně získal mé sympatie.. každopádně pointa určitě překvapila, což cením :)
Pravděpodobně kvůli tomu, že jde o prvotinu autorky, kniha není na můj vkus dost plynulá a "vybroušená" - dost mi vadilo občas zvláštní a jaksi nepřirozené střídání hororových, psychologických a erotických pasáží. V knize se objevuje mnoho neotřelých nápadů a pohledů, jejichž potenciál však není nejlépe využit (hlavně v případě komplikovaného vztahu sester). Velmi oceňuji geografické zasazení knihy - vyvedené popisy krajiny Skotska a samotného "tajemného domu" určitě velkou měrou přispěly ke správné atmosféře příběhu. Naopak velmi časté zmiňování a popis postižení hlavní hrdinky mě příliš nebavily - čeho je moc... Suma sumárum, přestože jsem očekávala asi něco jiného, byla kniha poměrně slušným čtením s ponurou náladou a překvapivým koncem.

ŠárkaStrnadová

Dočetla, ale jak popsáno níže, byla by to dobrá povídka

Inka063

Horror na způsob Stephena Kinga, autorky oblíbence. Je to přesvědčivě napsané, mrazivé, děsivé. Několikrát jsem zaváhala, na čí straně mám stát. Ale závěr - snad aby autorka ještě více na poslední chvíli šokovala - mi připadá až moc překombinovaný. Přesto se přečíst dalo, a to docela v pohodě.
Dala bych tak 3,5, což nelze. Takže 4 za to, že je to prvotina a že se bude autorka určitě zlepšovat :-).

"... Jenže jakmile člověk něco udělá, nedá se to vzít zpět. A nám nezbývá než najít cestu celou tou spouští, kterou jsme za sebou zanechali."

PavlínaAlžběta

Zde vůbec nevím jak hodnotit. Od knihy jsem očekávala více, asi zafungovalo kouzlo obálky a anotace. Kniha se mě nečetla dobře, později napětí stouplo, zvraty se také našly, ale konec mě přišel neuzavřený, doslova odfláknutý, mě se nelíbil. Prvky thrilleru v knize se najdou, co se týče psychothrilleru, zde tento žánr v knize neplatí. Nechci se tu opakovat jako někteří čtenáři, námět měla autorka dobrý, jen to podle mě chtělo více propracovat hlavně v samotném závěru děje, kde jsem se toho moc nedozvěděla.

Danca196

Prvních sto padesát stran je naprosto zbytečných. Děj se točí pořád kolem tří věcí - odložení rodiči, jizvy po operaci kyčlí a útěk před sestrou. Nutilo mě to přeskakovat odstavce a posledních padesát stran, které už mají aspoň trochu spád, knihu nezachránilo.

aleza1

První polovina nezáživná, druhá část nabere obrátky. Hlavní hrdinka mi přijde s prapodivnym uvažováním, asi to bude mít v genech...

Trustty

Kdybych knihu nevídala ve své knihovně, asi bych za chvíli zapomněla, že jsem jí četla.
První den čtení jsem si říkala "bože nechci přeskakovat odstavce". Druhý den proběhl ve znamení důvěry, že mě brzy v příběhu něco překvapí....posledních cca 60 stran kapku zachránilo předchozích 290. Z příběhu toho ve mě moc nezůstalo, ale nelituji, že jsem jí dočetla.

Mathiola8

Nezaujala, nedočetla jsem a to se mi moc nestává.

plamínek21

Au...tohle byl omyl. Odkládám po 30 stranách.

Gebi

S nadšením a očekáváním jsem si knihu koupila. Pak jsem se 2 týdny trápila. Nedala jsem to.

mironeta

Tak nějak jsem se v tom do poloviny placala. Pak se to zvrtlo a byl konec. Žádnou emocialni stopu to ve mě nezanechalo. Zajímavé téma, ale...

Šmoulinka1980

Tak z této knihy mám rozporuplné pocity. Na začátku mě to vlastně ani nebavilo číst a trvalo mi docela dlouho, než jsem se začetla do děje. Ale zase samotný námět příběhu mě zaujal a chtěla jsem poznat odpověď na otázku "proč?". Takže asi zvědavost mě nutila knihu neodložit a dočíst :-).Ke konci už má kniha lepší spád, možná zase až moc rychlý. Nakonec jsem ale dala 4* za námět a zajímavý konec.

sramkovamichala

Dle recenzí jsem byla trochu skeptická, ale kniha mně mile překvapila. Děj zajímavý, málo předvídatelný se zajímavým rozuzlením. Žádná extra bomba, ale super čtení. Za mě 3/5.

Lokina
26.12.2017

Ta druhá slibuje mrazivý psychologický thriller. Do první poloviny jsem se nedokázala do příběhu vžít. Od druhé poloviny to trochu dostalo spádu a mrazivosti, zvlášt zjištění, co se dělo s Elle. Konec byl nečekaně originální a já jenom koukala. Musím ale souhlasit s některými názory, že konec byl uspěchaný a nedotažený.
Flashbacky z Irininy minulosti dokreslovaly temnou atmosféru a odhaloval její vztah se sestrou. Irinin charakter mi byl docela nesympatický. Jednou nadávala na sestru a podruhé zase s ní chtěla být. Ale asi ta její postava měla být taková.
Není to špatné čtení, na toto období přesně psané. Ale číst podruhé už to nemusím.

mirunda
24.12.2017

Trvalo mi to dlouho, nějak nebyl čas a hlavě kniha mě nedokázala vtáhnout do sebe, abych četla a četla. Námět zajímavý, ale podle mne nevyužitý potenciál zápletky. Konec mi přišel dost nedotažený.

Petruna6
10.12.2017

Určitě příjemné čtení na zimni večer. Celkem zajímavý námět, i když mám pocit, že jsem neco podobného četla, jen zasazene do jiné doby. Ale v tomhle období určitě neurazi.

josska
03.12.2017

Knížka se pěkně četla,dost zvratu a ten konec jsem teda nečekala

zdenkapt
21.11.2017

První přetinou jsem se opravdu prokousávala , ale nedalo mi a dala jsem tomu šanci. A udělala jsem dobře :) Kniha měla najednou spáds a nepustila až do poslední stránky. Příběh plný zvratů, překvapení. Mně se opravdu moc líbila. Dávám 4* za ten zdlouhavý začátek, jinak doporučuji :)

Hvězdinka
19.11.2017

K teto knize jsem dle recenzi pristupovala tak, ze to nebude nic skveleho. A byla jsem mile prekvapena, kniha se mi libila, plna zvratu. Zase trochu neco jineho! Doporucuji!