Italské boty

Překvapující a dojemný příběh muže, který se ocitne na prahu svého vlastního obrození. Fredrik Welin žije na malém ostrově, který je během zimních měsíců zcela obklopený ledem. Cítí se ve svém životě tak ztracený, že každé ráno vysekává do ledu díru a noří se do mrazivé vody, aby si připomněl, že žije. Pronásledován vzpomínkami na nešťastnou chybu, která ho dohnala na tento ostrov a odvedla od úspěšné kariéry chirurga, vnímá život tak letargicky, že v jeho obývacím pokoji nerušeně vyroste mraveniště. Vtom se objeví nečekaný návštěvník a obrátí jeho svět naruby. Začne výstřední, teskná cesta, která ukazuje Mankella na vrcholu jeho romanopiseckých sil. Tento hluboce lidský příběh o ztrátě a vykoupení je svědectvím o nepředvídatelnosti života, z níž se i ve chvílích osobní tragédie může zrodit naděje....celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/32_/326090/big_italske-boty-FEg-326090.jpg 4.1248

Fredrik Welin 1.

Vydáno: , Host

Italienska skor, 2006

Kniha Italské boty

Hanina61

Moje první setkání s Henningem Mankellem (pominu-li celou TV sérii "Wallander" se skvělým Kennethem Branaghem)... Vypůjčila jsem si ji v jedné malé venkovské knihovničce, jen na zkoušku... ale jakmile jsem se začetla, ponořila jsem se hluboko do děje, který mi podivně učaroval. Jsem duší samotář, a takový život skoro v izolaci bych si dokázala představit... jenže člověk má minulost, a ta ho často dožene i na těch nejneočekávanějších místech, stejně jako Fredrika Wellina. Doktor mi přirostl k srdci a knížku budu mít ještě dlouho v hlavě. Těším se na "Švédské holínky"...

vercas945

Taková nenápadná kniha, kterou jsem si letos vybrala náhodně v knihovně v rámci "rande s knihou naslepo". Sama bych po ní asi nesáhla, ale byla by to chyba.
Příběh švédského lékaře blížícího se sedmdesátce, který před dvanácti lety po chybě opustil své povolání a odstěhoval se na ostrov, kde žije sám s kočkou a psem v domě po svých prarodičích. Po té, co se krátce po Novém roce objeví na ledě kousek od jeho ostrova ženská postava, se ovšem leccos změní..
Kniha je psaná čtivě, čtenář nakoukne do pro nás vnitrozemce neobvyklého prostředí a donutila mě i prozkoumat Švédsko v mapách. Úsměvná drobnost z mé strany, knihu jsem četla na horách a stěžovali jsme si, že 17 °C je v létě docela chladno.. v knize mají na ostrově letní slavnost a jsou rádi, že se zlepšilo počasí, oteplilo se na 17°C a přítomné ženy oblékají letní šaty :-)

lidunka1

Hlavní postava je prototypem muže, který se bojí: vlastní zodpovědnosti, lásky a tím ničí druhým život. Mám dojem, že i dnes je mnoho lidí, kteří utíkají před sebou samými a jako životní druhy si volí zvířata. Postavy jsou všechny trochu ujeté a trudnomysné. To ale v severským oblastem patří.
"Muži bijí, trhají a sekání. A ženy míchají a míchají a míchají."
Určitě to nebyla moje poslední kniha od H.Mankella.

Maanna
28.11.2021

Kniha mistrovsky ztvárňuje téma závěru života a srovnávání se s minulostí, přičemž hrdina Fredrik rozhodně není vzorem dokonalosti, a totéž platí i pro ostatní postavy. Všichni v životě udělali plno chyb, s nimiž se musí nějak srovnat, a ne vždy se jim to daří. Autor výborně zachycuje drobné detaily všedních situací, které ale mají hluboký význam - popisy pobytu na ostrově, setkávání s přáteli nebo letní slavnost byly opravdu silné a hned tak je z hlavy nedostanu. Bohužel kniha obsahovala i scény, které jsem vnímala jako dost přepálené, a v nich na mě postavy působily nevěrohodně. Pro mě by bez nich kniha byla ještě silnější.

kubyrd
28.11.2021

Pro mě jedna z nejlepších knih, co jsem kdy četl. Opravdu stojí za to !

Nevr
18.11.2021

Nejprve se ke mě dostal druhý díl této série, Italské boty jsem četla až jako druhé. Oproti druhému dílu byly v této knížce aspoň nějaké sympatické osoby. Úplně jsem knížku nehltala, neměla jsem problém odložit, ale nemůžu říct, že by byla špatná. Jsem ráda, že jsem ji přečetla, ale nezanechala ve mě výraznou stopu, snad jen negativní emoce vůči hlavní postavě a pozitivni k severským ostrůvkům..

SilvieSisinka
07.10.2021

Zvláštní kniha,která se četla skvěle.Hlavni postava sama na ostrově.Spolecnost mu dělá jen pes a kočka.Chce jen svůj klid.
Navštíví ho jeho láska z mládí a zde už není sám,navíc musí dodržet svůj slib co jí dal.Nakonec zjistí ještě jedno velké překvapení ....ale to už se dočtete sami.

Vilma232
03.09.2021

Překvapení. Více než příjemné. Od tohoto autora jsem zatím četla úplně jiné knihy. Život osamělého muže, žijícího na malém ostrově pouze ve společnosti psa, kočky a mraveniště se velmi významně změní poté, co jej přijede navštívit bývalá láska.