Švédské holínky

kniha od:


KoupitKoupit eknihu

Jedné podzimní noci se bývalý lékař Fredrik Welin probudí a zjistí, že mu hoří střecha nad hlavou. Plamenům unikne doslova na poslední chvíli a stihne popadnout jen pláštěnku a natáhnout si na nohy holínky — obě levé. Jeho milovaný dům po prarodičích na ostrůvku v Baltském moři lehne popelem i s veškerým majetkem. Ohořelé trosky jako by se staly symbolem jeho osamělého života, který už se chýlí ke konci. Fredrik se nastěhuje do starého karavanu po dceři a hned si objedná nové holínky. Když mu přijede na pomoc jeho dcera Louisa a osloví ho sympatická novinářka kvůli rozhovoru pro místní noviny, obrátí se život stárnoucího muže vzhůru nohama....celý text

https://www.databazeknih.cz/images_books/36_/366044/svedske-holinky-r5c-366044.jpeg 3.875
Série

Fredrik Welin 2.

Žánr
Literatura světová, Romány
Vydáno, Host
Orig. název

Svenska gummistövlar, 2015

více informací...
Nahrávám...

Komentáře (29)

Kniha Švédské holínky

Přidat komentář
Maanna
31. října

Líbila se mi atmosféra života na ostrovech, kde se moc nemluví, a přesto na sebe lidé musejí navzájem spoléhat. Líbil se mi i pohled očima stárnoucího Fredrika, který byl občas ufňukaný a občas ulpíval na nepodstatných detailech. Nicméně naprosto jsem nepochopila postavu novinářky Lisy - nějak to vypadalo, že kromě Fredrika v životě nikoho a nic nemá, navíc mě postoj "nic nečekej a nic ti neřeknu" poněkud lezl na nervy. To ostatně bylo i u Fredrikovy dcery, ale tam bych to aspoň trochu pochopila kvůli jejich komplikovanému vztahu a vztahu Fredrika k Louisině matce. Nemyslím si, že je nutné, aby si lidé sdělovali veškeré intimní detaily, ale tenhle postoj, kdy si postavy odmítaly říci úplně všechno, mi přišel poněkud nepochopitelný...

orinka3
23. října

Kniha, ve které ani tak nejde o vypátrání žháře, ale spíš o duševní pochody stárnoucího Fredrika Welina. Bývalého chirurga, který se ve zralém věku odsoudí k samotě v domku po prarodičích na ostrůvku v Baltském moři. Když jsem si představovala, jak asi Fredrik vypadá, jako první mi napadl Karel Höger. Jak si ho vybavuji z jeho filmových rolí, dokázal stvořit postavy starých jízlivých mužů s bohatým vnitřním životem. Takový je pro mě Fredrik. Pere se se svým osaměním i stářím po svém. Paličatě lpí na prkotinách (vadí mu zboží z Číny), dělá často zbrklá rozhodnutí a taky se sem tam opíjí. Když přijde při požáru o dům, stěhuje se do karavanu po dceři Lousie, kterou vlastně ani nezná. A to je další postava knihy, které moc nerozumím. Když se se svým otcem po požáru setká, vytváří situace, kvůli kterým by s ní každý nejspíš vyrazil dveře. Jenže Fredrik jí všechny její skopičiny trpí. Přijímá i představu, že se může živit jako prostitutka. No, tak hrozné to tedy není, je jen kapsářka. Nebudu vypisovat všechno, co v knize je. Autor docela přesně vystihl, co jde starému člověku hlavou, po čem touží, čemu obsedantně slouží. Filosofie, bilancování, strach ze smrti i zvědavost na ni. Kniha dobrá, pro mě ale hodně depresivní. Bláhové mládí mám už za sebou taky, ale že bych byla naladěná jako Fredrik? Nikdy :)

Marcela52
07. srpna

Knihy tohoto autora už jsem četla a moc se mi líbily hlavně "Italské boty", takže jsem se těšila na toto pokračování. Bohužel už bylo o dost slabší. Knihu jsem i tak přečetla dokonce, ale bylo to spíše průměrné a místy příliš rozvláčné. Takže za mě, nic moc...

Pistácie
13. června

Částečně mě to chytlo a chtěla jsem vědět, jak to dopadne s detektivní zápletkou, kterou nám autor připravil. Za druhé jsem doufala, že to ctivejsi než italske boty. Nebylo. Mnohdy jsme se nutila číst dál. A doufala jsem, že se blíží rozuzlení. Nějak mě to nepřekvapilo. Každou novou kapitolou mi bylo jasné, kdo je viník. Musím od něj zkusit opravdovou detektivku, abych měla srovnání. Snad bude lepší. Tyhle severský romány mě úplně neoslovily, jak jsem doufala.

Nočnípták
13. března

Proti Italským botám je tato kniha , řekla bych, víc upovídaná a popisná. O každém, koho Fredrik potká, se dozvíme co je zač. Pro mne nemusí být děj zrovna akční, mám ráda, když pomalu plyne, ale tady se vlastně vleče, hodně vleče. Přesto jsem knihu přečetla docela se zájmem. Je totiž tak dobře napsaná, že jsem nedokázala přestat číst. Heninng Mankell je totiž kouzelník, který mne polapil do sítě utvořené ze slov. A to mne nebyla ani jedna postava sympatická.

Jaké asi budou jeho detektivní romány? Už se těším.

kuruteku
17. února

Občas mne zaujme kniha, která - skoro - nemá děj, jen atmosféru. Kniha, která nemá jednoznačně kladného hrdinu. Prostě proto, že i takový je život. A Mankell, z tohoto pohledu, psát uměl. Švedské holinky jsou vypořádáním se se životem literární formou. Až mi přijde líto, že už žádný Wallander ani Welin nepřijde. Konec, šlus. Díky.

Isserley
14. února

Byla jsem zvědavá, co nového se událo v ostrovní komunitě, proto jsem po Italských botách přečetla i Švédské holínky. Ke konci už to moc nešlo, dějová linka se rozpadala, vztahy nefungovaly, postavy se chovaly divně, plaveb sem a tam, po větru či proti větru, s motorem či s vesly, bylo už moc. A na skuhrání, že už jsem starý, mám sama sebe, ještě o tom po večerech číst...
Nechci autora zatracovat, možná někdy sáhnu po jeho detektivce, řemeslně píše velice dobře a čtivě. Toto mě bohužel neoslovilo.

camillio
17. ledna

Asi jsem sentimentální. Tahle kniha není ani milá, ani vtipná, ani k zamyšlení. Je o starci, který v životě vědomě ublížil kde komu, který byl a je bručoun, až na vyjímky sobec, cynik, podobně jako spousta postav kolem (dcera!). A teď se boji svého stáří a blížícího se konce. Přečetl jsem ji celou, ale radost jsem z ní neměl žádnou. Pokud se člověk nedokáže aspoň trochu identifikovat s nějakou postavou, když už ne s tou hlavní, kde má hledat smysl takového čtení?

1

Autor a jeho další knihy

Henning Mankell
švédská, 1948 - 2015

všech 21 knih autora

Kniha Švédské holínky je v

Právě čtených3x
Přečtených107x
Čtenářské výzvě35x
Doporučených4x
Knihotéce79x
Chystám se číst53x
Chci si koupit4x
dalších seznamech2x