KnihomolkaKatka KnihomolkaKatka komentáře u knih

Les v domě Les v domě Alena Mornštajnová

Bravurně napsaná kniha se závažným tématem. Strašně mě mrzí a štve tahle kauza kolem knihy. Co se týče kauzy, stojím za autorkou a stát budu. Alena Mornštajnová je skvělá spisovatelka, nemá za potřebí někomu krást příběh. Už jenom proto, že napsala Hanu. Po osobním setkání můžu tvrdit, že je úžasná i jako člověk.
Celou knihu mi holčičky (cácory) bylo strašně líto. Už jenom z toho důvodu, že se nedozvíme její jméno. A celkově to měla strašně těžké. Rodinu měla s odpuštěním na úplné ho... Od AM jsem zatím četla pouze tři knihy (tuhle, Hanu a Tiché roky), ale vím, že se rozhodně chystám i na Hotýlek, Slepou mapu a Listopád. Doufám, že se v brzké době dočkáme dalšího jejího literárního skvostu.

07.05.2023 5 z 5

Jsou světla, která nevidíme Jsou světla, která nevidíme Anthony Doerr

Miluju tuhle knihu. Já brečela. Kdo taky - přiznejte se :)

29.08.2019 5 z 5

Bílá Voda Bílá Voda Kateřina Tučková

Kniha české autorky, od které jsem si už dlouho chtěla něco přečíst. A začala jsem rovnou tímto jejím (zatím posledním) románem, který je obsáhlý, propracovaný a informacemi nabitý. Autorka si s knihou dala neuvěřitelnou práci, protože se zde nachází nejen příběh, ale i dobové dokumenty a hodí se i pro náročnější čtenáře. Na mě těch dokumentů bylo někdy až trochu moc, ale chápu, že kdyby tam nebyly, kniha by se bez nich neobešla a nedosáhla by současných kvalit. Určitě se k ní po nějaké době zase vrátím a zkusím i jiná její díla. Stojí za to :)

05.05.2023

Malé ženy Malé ženy Louisa May Alcott

Krásný a nadčasový příběh, při kterém jsem se místy smála, místy mi bylo do breku. Příběh sester jsem maximálně prožívala, měla jsem pocit, že je znám a celkově jsem si čas s nimi velmi užila. Odehrává se za jednoho z mých oblíbených období - za války Severu proti Jihu, ale je to zde jen velmi okrajově, spíše je zde popsáno, jak se cítili ty osoby, kterým odvedli tatínky, manžely a podobně. Líbilo se mi, jak celá rodina držela pospolu a i přes občasné překážky a neshody držela při sobě. Zamilovala jsem si vztah sester. Já četla vzdání od Sofa books s filmovou obálkou a musím říct, že se mi četlo příjemně a stránky ubíhaly pod rukama i když jsem nechtěla, protože jsem chtěla s postavami strávit co nejvíce času. Jen mě mrzí, že tohle vzdání bylo zkrácené a musela jsem si podle informací o autorce domyslet, jaký konec Jo připravila. To mi však vůbec nebrání, abych této výjimečné knize, která si získala mé čtenářské srdce, abych dala plný počet hvězdiček.

06.03.2023 5 z 5

Dívka v ledu Dívka v ledu Robert Bryndza

Konečně jsem se dostala k této knize/sérii s Erikou Fosterovou. Příběh se mi líbil, bavil mě číst, ale přiznám se, že si začínám myslet, že oblíbený pan Brynza píše průhledné pachatele. Neboť je toto druhá kniha od něj a opět jsem odhadla, kdo to udělal. A nebo se ze mě stal mistr v odhalování padouchů v knížkách. :)
Přesto mě zaujala více než Propast smrti a nějakým způsobem mi sedla o kousek víc, takže bude správné, když jí ohodnotím 4,5* z 5*.
Nicméně i přes odhadnutý konec v sérii budu pokračovat a půjčím si další díly.

20.04.2024 4 z 5

Bouře Bouře Kristina Ohlsson

Napínavý, pomalu se rozvíjející severská detektivka. Líbí se mi, že hlavní vyšetřovatelka má úplně jiný problém než alkohol, jak tomu často v detektivkách bývá. Další, co musím vyzdvihnout, je nápad s Klubem knihomolů, velké plus. Kdyby v mém okolí něco takového vzniklo, byla bych moc ráda. Na další díl se určitě těším a doufám, že vyjde brzy i u nás. Určitě mě neminou i předchozí autorčiny knihy.

15.02.2023 5 z 5

Mizející dívky Mizející dívky Lisa Regan

Kniha je napínavá od začátku do konce. Lisa Reganová je autorka, která se nebojí zabíjet, nebojí se krve v knihách a nebojí se zvrácenosti. Atmosféra ve dvou scénách byh se nebála říct až možná trošku do hororu (alespoň lehce.) Nejvíc mě mrazilo ze scény spojenou s June. Kdo četl, jistě pochopí. To byla síla.
Josie Quinnová, vyšetřovatelka této knihy se také s nikým nemaže. Dělá v podstatě to, co chce a o čem věří, že je správné i když k tmu neváhá pužít i nesprávné prostředky. Je prostě svá. A to se mi na ní líbí. Co se týče vyšetřování případu je zkrátka nezastavitelná. :) Její postava je svým způsobem určitými věcmi v celku originální. Rozhodně charakterem, s takovou vyšetřovatelkou jsem se ještě nesetkala. Obdivuju jí.
Autorka píše velice čtivě, napínavě a mrazivě. Umí skvěle vystihnout atmosféru a kdzž je tam celkem dost i civilní život Josie, nijak to příběhu neubírá na dynamice a není to rušivé, což často bývá (viz kniha V lese visí anděl od pana Bjorka). Rozhodně se pustím do dalšího dílu. Těším se :). Určitě doporučuju milovníkům thrillerů. Je to masakr :). Jsem nadšená.

29.07.2022 5 z 5

Šikmý kostel Šikmý kostel Karin Lednická

Hodně dobrý počin, uršitě si přečtu další díl. Nesnášela jsem Jarmilu a názor na ni jsem nezměnila. Barbora, která mi přišla ze začátku celkem sympatická, mi postupem času přiša zapšklá až protivná. Naproti tomu Barka, kterou jsem ze začátku neměla moc ráda, mi přirostla k srdci. A Ludwik? Byl můj miláček od začátku do konce. Těším se na další díl - hodnotím 4,5*.

01.02.2022 4 z 5

Hora mezi námi Hora mezi námi Charles Martin

Moje první setkání s autorem a musím říct, že se vydařilo. Miluju ten příběh. Před časem jsem viděla film, který je ve srovnání s knihou úplně jiný. Přijde mi, že nenatočili film podle knihy, ale spíše jen něco na její motivy. Neříkám, obojí má své kouzlo, ale když mám nyní přečtenou i knihu, soudím, že příběh je v tištěné podobě daleko lepší.

21.08.2019 5 z 5

Vikomt, který mě miloval Vikomt, který mě miloval Julia Quinn

Seriál je jiný než kniha. Úplně. Je v něm toli vynechaných, změněných scén, že si jedou prakticky každý na samostatné vlně. A mě to mrzí, štve, zároveň i dává naději k tomu, že si třeba milovníci seriálu skočí pro knihu a přečtou si jí. :)
Druhý díl - Vikomt se mi líbil o něco víc než Vévoda. Prostě Anthony mi tak nějak víc sedl. Je vidět, že autorka posunula psaní o něco výš. Jasně, pořád se jedná o jednoduchou romantiku na jedno až dvě odpoledne, přesto je na něm patrné zlepšení. Knihu jsem si zvolila k přečtení po Mizejících dívkách a nemohla jsem si vybrat lepší knihu na uklidnění a pohlazení po duši. Skvělé čtení pro všechny romantiky. :)
PS. Na druhou řadu seriálu koukám až po přečtení této knihy.

29.07.2022 5 z 5

Jana Eyrová Jana Eyrová Charlotte Brontë

Krásná knížka. Miluju ten příběh, který je plný lásky; takže moje romantická duše plesá. Navíc je tam krásně vykresleno prostředí, kde se postavy (hlavně Jana) zrvna pohybuje a neméně si cením také autorčiny komunikace se čtenářem. Ani se nebudu vyjadřovat k jazyku - to je čirá dokonalost. Takhle už dneska nikdo nepíše. Rozhodně stojí za přečtení. Těším se na film, ale myslím, že knihu nepřekoná. Rozhodně se k ní po letech vrátím.
PS. Má nejvíce olepíkovaných částí ze všech knih, které jsem kdy četla a to i těch, které nemám zaznamenané zde na databázi. Jana mi byla sympatická, protože jsem v ní chvílemi viděla sebe samou a tak jsem její jednání chápala.

14.12.2020 5 z 5

Romeo a Julie Romeo a Julie William Shakespeare

Kdo nezná Shakespeara a jeho Romea a Julii, nevím, kde do teď žil. Známé dílo bylo i zfilmované. Jednou jsme na něj koukali ve škole, ale rozhodla jsem se si toto dílo i přečíst, abych byla více v obraze. A nemohla jsem udělat lépe. Hezky se mi to četlo.
Četly jsme si to nahlas společně se ségrou a díky tomu, jak jsme se do postav vžily, jsme se skvěle bavily a dokonce se i zasmály tomu, jak jsme děj prožívaly společně s postavami. Rozhodně doporučuju.

22.03.2020 5 z 5

V šedých tónech V šedých tónech Ruta Sepetys

Skvělá kniha, na kterou i po letech ráda vzpomínám a pořád si pamatuju děj. Silný zážitk a čtivý styl psaní = pecka kombinace :)

29.08.2019 5 z 5

Slavík Slavík Kristin Hannah

Příběh, který jsem si chtěla přečíst už od jeho vydání. Je škoda, že ho teď upozadily jiné knížky, které jsou až přehnaně hipované (někdy nechápu, proč - viz např. Čtvrté křídlo), když by se mělo mluvit hlavně o takových knihách jako je Slavík. To znamená knihy, které ve vás něco zanechají. Které vám například zlomí srdce. Právě jako tady. Ze kterých se dá nějakým způsobem poučit. Knihy, které motivují člověka, aby našel ztracenou odvahu nebo odvahu, o níž nevěděl ani on sám. O knihách, kde čteme mezi řádky i to, co tam ve skutečnosti není napsané, přesto je to patrné z toho, jakým způsobem se ubírá děj v knize. To všechno má Slavík.
Přečetla jsem už hodně knih o válce, přesto je tahle něčím výjimečná. Právě tím, co zde není řečeno napřímo. Rozhodně moc doporučuju.

14.04.2024 5 z 5

Milenec z temnot Milenec z temnot J. R. Ward (p)

Hodně dobrá dobrodružná romanticko-erotická upíří jízda. Super čtení a ten závěr?! Těším se na další díl. Při čtení o panu X jsem měla sklony k tomu, abych ho chtěla zavraždit nebo mu hodně ublížit. Miluju tu sérii a vážně se těším na dvojku :)

14.04.2022 5 z 5

Královna stínů Královna stínů Sarah J. Maas

SPOILER
Rozhodně zatím nejlepší díl ze série! Dokonce jsem konečně vzala na milost i Manon, která mě sice do uplynutí první poloviny knihy dál vytáčela, ale pak se to změnilo a dokonce jsem jí začala mít i ráda. Naopak Lorcan je hrozný pitomec. Možná, že se to v dalším změní, ale zatím jsem mu nepřišla na chuť.
To byla taková jízda! Navíc to byla snad nejkrvavější kniha, kterou jsem od autorky zatím četla. (Alespoň mi to tak přišlo.) Měla jsem pocit, že na mě snad ta krev bude stříkat ze čtečky. :) Každopádně, jak už jsme se několikrát přesvědčili, Sarah rozhodně umí pořádně zamíchat kartami postav a nebojí se zabíjet. Tento díl asi psala (zvlášť druhou polovinu) naštvaná, protože to byl nářez.
Líbila se mi postava Elide. Uvidíme, co vyvede v dalším díle :). Hodně se mi líbil i vývoj Lysandry, která mě celkem překvapila a musím říct, že je to v současnosti jedna z mých nejoblíbenějších postav. Co se týče mužských postav, stále platí, že miluju Jeřába, Chaola a celkem nově i Aediona. :)

19.03.2020 5 z 5

Tiché roky Tiché roky Alena Mornštajnová

Slabší než Hana, ale pořád se mi moc líbí. Těším se, až si přečtu další knížky od autorky.
Tiché roky líčí rodinný příběh, kdy společně s Bohdanou odhalujeme skryté tajemství. Příběh má hloubku, proto si myslím, že se mnoha lidem tato autorka líbí. Píše čtivě a o životě v minulých dobách. Dala bych ji jako povinnou četbu do škol.

21.09.2019 4 z 5

Petr a Lucie Petr a Lucie Romain Rolland

Přečteno během jednoho odpoledne, pěkný příběh :)

28.07.2019 5 z 5

Hana Hana Alena Mornštajnová

Je hrozně silná a čtivá. Rozhodně doporučuji.

17.11.2018 5 z 5

Propast smrti Propast smrti Robert Bryndza

třetí případ Kate Marshallové a zároveň moje první seznámení s Brynzou. Trošku mě mrzí, že se autor dost vrací k případu z knihy Kanibal a vyzrazuje (nebo spíše připomíná a objasňuje) skutečnosti s ním spojené. Ale co. Ke knihám ze série o Kate se i tak určitě vrátím. A už mám půjčenou z knihovny i Eriku.
Ačkoli normálně čtu detektivky postupně, nechala jsem se zlákat doporučením a přesto, že jsem si některé věci takto vyspoilerovala, čtení nelituju.
Kniha měla spád, napětí a můžu říct, že se mi moc líbí autorův smysl pro detail i atmosféru. Nic zde není natahované a i když Kateiny osobní problémy nejsou ničím nové, vůbec mi to nevadilo. Soustředila jsem se pouze na případ a na jeho okolnosti. Těším se, až si přečtu další knihy Roberta Brynzy. Doporučuji a dávám krásné 4* z 5*.

07.04.2024 4 z 5