klara1550 klara1550 komentáře u knih

Bůh a člověk hledající smysl Bůh a člověk hledající smysl Viktor Emil Frankl

Tak jsem se ke knize po třech a půl letech vrátila. Je zajímavé, že podruhé mě tak nenadchla. Dokonce jsem s některými věcmi nesouhlasila. Beru to jako zprávu o sobě sama. Že jsem se změnila, a že se změnil způsob mého pohledu na svět. Někam jsem se posunula..
Stejně se té knize nedá upřít, že má velkou sílu nás povznést z profánního k posvátnému. Alespoň po těch pár chvil, co ji čteme. A někdy možná i na déle.

24.11.2021 5 z 5

Vysoce citliví lidé: Jak vzkvétat ve světě, který vás zahlcuje Vysoce citliví lidé: Jak vzkvétat ve světě, který vás zahlcuje Elaine N. Aron

Skvělé téma, díky bohu za Elaine Aaron a další autory, kteří se tématu věnují. Každopádně pokud bych hodnotila knihu, je to taková typicky napsaná populárně naučná literatura od amerického autora/zde autorky. Spousta omáčky, ale nějakých solidních kusů informací zas tolik ne.

V začátku mě rozčilovaly věty typu: Možná jste to měli takhle a možná takto - čímž je vlastně zahrnuto 100% populace, čili ta informace je naprosto očividná a zbytečná.

Zásadně nesouhlasím s tím, že by byla jungiánská terapie nějak nejvhodnější pro vysoce citlivé oproti jiným terapiím. Za prvé je to individuální dle klienta, za druhé se to odvíjí od osobnosti psychoterapeuta. I další směry mají svou hloubku.

Na druhou stranu se mi moc líbila některá přirovnání, postřehy, a kapitola o spiritualitě. To bylo něco, co jsem potřebovala slyšet / číst.

22.11.2021 3 z 5

Návrat Návrat Bernhard Schlink

Za mě nic moc. Příběh v popisu knihy mě zaujal, ale provedení ne. Nemám pocit, že by se mě kniha čímkoliv dotkla. Tak nějak po mně během čtení stekla, nic neutkvělo...

22.11.2021 2 z 5

Lži Lži Greg Rucka

S komixem nemám žádnou zkušenost, a tohle mě teda ani trochu nepřesvědčilo, že bych si chtěla někdy nějaký ještě přečíst. Bylo to jak sledovat nějakej špatnej film se scénářem od osmiletýho dítěte.

Jako dobrý start pro nového čtenáře to nepůsobilo. Je zde zmíněno několik dějových linií / vztahů s dalšími postavami, kde jsem absolutně vůbec nechápala, na co se navazuje.

Jediný pozitivum - nádherný kresby.

14.11.2021

Čarotepec Čarotepec Blake Charlton

Dala jsem tomu asi 4 měsíce, jsem na straně 137, víc už nedám... hodně mě odradilo, když jsem si přečetla, že to je první díl série (což na knize není, což považuju za nakladatelský fail). Přes originální námět mi žádná postava nepřirostla k srdci a příběh působil tuctově. Ani mě vlastně nezajímá, jak to dopadne.

14.11.2021

Říše bouří Říše bouří Sarah J. Maas

Skvělá knížka. Tahle série se neskutečně od prvního dílu posunula. Původně to byl (z mého pohledu) primitivní příběh, v posledních dvou knihách (a v této především) nabírá obrovských kvalit a propracovanosti.

Co se týče postav, tak mě baví všechny až na Aelin a její neustálou snahu držet si drsnou image, i když taková není.

31.10.2021 5 z 5

Faraonka Faraonka Patricia L. O'Neill

Skvěle a napínavě zpracovaný příběh. Některé scény na mě byly moc realistické a detailní, až si říkám, jestli by na knihách nemělo být varování, že obsahují explicitní scény sexuálního násilí...
A taky po dlouhé době kniha, kde se hlavní hrdinka chová s inspirativní důstojností.

27.09.2021 5 z 5

Královna stínů Královna stínů Sarah J. Maas

Jsem ráda, že jsem se nenechala odradit prvním dílem série. S každou knihou postupně příběh nabývá na síle a propracovanosti.

18.09.2021 5 z 5

Dědička ohně Dědička ohně Sarah J. Maas

Zatím nejlepší díl série. Měla jsem pocit, že kdyby se knížka trochu upravila, tak tímto dílem by mohla série začínat.
Jen mi nedávalo smysl, že si Celaena na svou minulost nevzpomínala, a teď najednou jo? Nebo jsem špatně četla?

08.08.2021 5 z 5

Paní jezera Paní jezera Andrzej Sapkowski

Přišlo mi, že je v knize zbytečně věnováno mnoho prostoru ne až tak důležitým postavám, které se předtím v příběhu jen mihly, takže jsem si k nim neutvořila takový vztah a bylo mi jedno, jak dopadnou. Zároveň mi přišlo, jako by autor odstoupil od hlavního příběhu a najednou měl potřebu dovysvětlit politickou situaci, o které to ale v první řadě nebylo. V kapitole o válce jsem chvíli měla pocit, že čtu kousek Vojny a míru (ale zdaleka to nebylo tak hrozný ani rozvleklý:).
Každopádně opět oceňuju humor, originalitu příběhu i inspiraci historií.

20.07.2021 4 z 5

Věž vlaštovky Věž vlaštovky Andrzej Sapkowski

Čtení téhle série mě neskutečně baví. Málokteré knihy mě takhle nadchnuly.

25.06.2021 5 z 5

Betonová zahrada Betonová zahrada Ian McEwan

No - koukám, že se budu opakovat, ale taky nevím, co si mám myslet. Ani nevím, jestli si z četby takové knihy něco odnáším. Ale vlastně - je to taková ilustrace sociálně konstrukcionistického myšlení, že normalita je daná kontextuálně a vztahově, spíše než že by existovala sama o sobě.

19.06.2021 3 z 5

Krev a med Krev a med Shelby Mahurin

Pro mě ta knížka byla slabá. Některý části byly trapný - byl to pro mě podobnej pocit, jako když člověk kouká na to, jak se nějací amatéři snaží něco hrát...takový prázdný bezmyšlenkovitý dialogy a popisy pocitů, který by napsal asi každej trochu zdatnej ve slohu. Nic hlubokýho ani originálního. Achjo, škoda, první díl mi přišel fakt dobrej.

Mimochodem nechápu, proč se u knížek na začátku nepíše nějaký shrnutí, o čem byl první díl - často si to nepamatuju, když se pokračování vydá po roce, a v začátku jsem se tady neorientovala, co se vlastně pořádně minule stalo.

01.06.2021 2 z 5

Smrtka Smrtka Neal Shusterman

Tak tohle je další z knih, u kterých mě překvapuje tak vysoké hodnocení. Děj nijak extra promyšlený, spíše je to postavené na zajímavé myšlence. Citra ani Rowan mi nebyli ničím sympatičtí a vlastně mám pocit, že jsem se o nich za celých 400 stránek nic nedozvěděla.
No, možná už jsem na literaturu "pro děti a mládež" prostě stará. :D

14.03.2021 3 z 5

Půlnoční koruna Půlnoční koruna Sarah J. Maas

Po prvním díle musím říct, že to bylo hodně příjemné překvapení. Mnohem lepší než první díl - v konzistenci postav, i co se týče děje. Jen mě strašně rozčilovalo, že se věčně navzájem všichni chrání a půlku věcí si neříkají. Těším se na další díl.

26.02.2021 5 z 5

Dívka, která spadla z nebe Dívka, která spadla z nebe Simon Mawer

Pro mě to bylo zklamání. Tak vysoké hodnocení mnoha lidí mě překvapuje. Žádný vývoj postav, ani propracovaná psychologie jednotlivých hrdinů, ani důmyslný příběh. Hlavně že tam autor musel milionkrát napsat, že nad hl. hrdinkou každý muž slintá. Tahle kniha pro mě byla takové plytké nic. A těch pár stránek akce to nezachránilo.

20.02.2021 3 z 5

Žítkovské bohyně Žítkovské bohyně Kateřina Tučková

Skvělá kniha, originální námět a zpracování. Často mám po dočtení knih pocit, že kloužou po povrchu, ale tahle mě držela od začátku do konce a vůbec mi povrchní nepřišla.

14.02.2021 5 z 5

Cesta osvobození Cesta osvobození Thich Nhat Hanh

Zajímavá kniha, která dává nahlédnout do dění na meditačním ústraní. Přišla mi inspirativní, přináší spoustu tipů do meditační praxe a nové úhly pohledu na některé věci. Také člověka přivádí zpátky k sobě - nebo takový byl alespoň můj zážitek. Při čtení jsem cítila usazení a zklidnění.

07.02.2021 5 z 5

Kreutzerova sonáta Kreutzerova sonáta Lev Nikolajevič Tolstoj

Mám radši Tolstojova delší díla, ale ani tohle nebylo špatné. Přišlo mi zajímavé, že knihu protkává pár postřehů, které se zdají být předvojem genderových studií / feminismu (diskuse o tom, že jsou to muži, kdo poskytují ženám vzdělání, a to je tedy dosti určující). Naopak něco mi přišlo naprosto mimo, a už nevím, co to bylo.

V knize byl skvěle popsaný nešťastný vztah a k tomu zajímavé psychologické postřehy o lidech obecně:
"Namluvte člověku, že věci jako třeba vodka, tabák nebo opium jsou pro něj nezbytné, a skutečně pro něj začnou být nepostradatelné."
"Ve městě může člověk prožít sto let, aniž zjistí, že už dávno umřel a shnil. Nemá čas se zaobírat sám sebou, pořád je zaneprázdněný."

02.02.2021 4 z 5

Tajemství Nágů Tajemství Nágů Amish Tripathi

Není to kniha, kterou bych potřebovala mít doma, ale je to příjemné čtení. Hrozně mě baví ta indická mentalita - kdyby měl ten motiv zpracovat Američan, běželo by to celé úplně jinak. =)

31.01.2021 4 z 5