klara1550 klara1550 komentáře u knih

Knulp Knulp Hermann Hesse

Takové zvláštní čtení...

26.05.2020

Meč osudu Meč osudu Andrzej Sapkowski

Stejně jako první díl se mi líbil i druhý. Ta pohádkovost mě nepřestává fascinovat. Už teď si říkám, co budu dělat, až všechny ty díly dočtu, a že mi bude hrozně líto, že to skončílo.

25.05.2020 5 z 5

Hana Hana Alena Mornštajnová

Líbilo se mi, že je v knize téma holocaustu uchopené trochu jinak, v širším kontextu před a po. Zároveň jsem ale trochu doufala, že některé zážitky Hany zůstanou nevyřčené (a každým tušené, protože téma je to věčně opakované) a tím pádem by ta kniha byla hodně jiná. Takhle se mi líbil příběh a provázanost postav, která se postupně odhalovala. Přišlo mi ale, že na zážitky z táborů nebylo dost místa, a tak to byl takový "standardizovaný popis", a pro mě v tomto zklamáním.

24.05.2020 4 z 5

Smuténka Smuténka Jan Skácel

Sáhla jsem po téhle sbírce kvůli Čtenářské výzvě, poezii nerozumím. Zalíbilo se mi pár obratů a básní, ale stále mám pocit, že bych potřebovala nějaký "návod k použití".

Je to zvláštní, že se na školách učíme o mnoha básnících, musíme znát jména jejich sbírek (úžasná zkušenost z maturity - jako by mi to k něčemu bylo), ale nikdo nás neučí, jak básním rozumět, co v nich lze vidět, jak je prožívat.

24.05.2020

Něžná je noc Něžná je noc Francis Scott Fitzgerald

Stejně jako mnoho lidí tady nevím, co si myslet. Zdá se mi, že autor hodně klouže v textu po povrchu, pod nímž se odehrává spousta věcí, o kterých se nezmiňuje, a to mi chybělo. Nejvíc mi učaroval název...

18.05.2020 3 z 5

Důležité téma - mnoho lidí si po přečtení oddychne, že je normální. :-) Spousta zajímavých výzkumů - oceňuju poctivé citace, které ale neruší v textu miliony poznámkami pod čarou.
Na druhou stranu mi vadil způsob zpracování - autorka do jedné kapitoly vloží vždycky tolik příběhů, výzkumů a myšlenek, různě mezi nimi skáče, že jsem se v tom někdy ztrácela a pointa se mi pak v té hromadě vypařila.

16.05.2020 3 z 5

Vytrvalost: Pozoruhodný život a doba Emila Zátopka Vytrvalost: Pozoruhodný život a doba Emila Zátopka Rick Broadbent

Knížka se mi moc nelíbila. Čekala jsem beletristické zpracování (moje chyba). Někdy jsem se ztrácela. Působilo to na mě, že příběh Haluzy byl přidán na efekt a na "ždímnutí" emocí - ale nějak mi nezaklapnul dohromady se zbytkem knihy. Naopak příběhy Zátopkových soupeřů byly zajímavé a dodávající kontext.

Hodně mi vadily některé kousky a formulace, které podle mě do "dokumentující" knihy nepatří. Například o jednom běžci autor píše "I nadále nebyl nikdy šťastnější, než když hovořil o Emilovi, a tak to taky zůstalo...." - To se mi zdá jako naprostá blbost. Pardon, ale v životě jsem neviděla nikoho, kdo je nejšťastnější, když mluví o někom cizím, koho potkal párkrát v životě... No a takových seků připisování pocitů a výroků, které tam byly na efekt, ale vlastně nesmyslné, bylo podle mě víc.

Co oceňuju je, že autor byl schopen popsat napínavě závody, u kterých bych asi usnula, kdybych se na ně měla dívat... Zároveň jsem to dočetla, takže to zase tak strašný být taky nemohlo.

09.05.2020 3 z 5

Poslední přání Poslední přání Andrzej Sapkowski

Paráda, jsem nadšená! Jako malá jsem na fantasy ujížděla, teď jsem už x let žádnou nečetla, a úplně jsem se vrátila. Chápu, proč mě to tak bavilo. Probudila se ve mně taková čistá radost ze čtení jen tak.

28.04.2020 5 z 5

Způsob bytí Způsob bytí Carl Ransom Rogers

Některé kapitoly mě zaujaly více, některé méně. Každopádně se mi zdá, že jsou myšlenky až děsivě aktuální i pro dnešní dobu a systém - ač se mnohé od té doby změnilo, mnohé je stále stejné.

Zásadní pro mě byly především kapitoly "Empatie: Nedoceněný způsob bytí" a "Potřebujeme "jedinou" realitu?", která nastiňuje principy postmoderny, kam (nebo možná spíš odkud) se jedna rodina psychoterapeutických směrů vydala. A pro školství k zamyšlení: "Může učení zahrnovat vedle myšlenek také pocity?"

27.04.2020 5 z 5

King King T. M. Frazier

Uvažovala jsem, jestli se vůbec přiznávat takhle "veřejně", že něco takovýho vůbec čtu.. :-) Ale bylo to fakt dobrý. Přečetla jsem knihu za jeden den, dlouho už mě takhle nic nechytlo. Prvních pár kapitol jsem váhala, jestli to vůbec dočítat, ale když se člověk nenechá odradit, tak to pak stojí za to. Líbil se mi i docela příběh, to, že tam vůbec nějakej byl, a dost napínavej - lepší než 50 odstínů...

Napadá mě ale otázka nějaké publikační etiky - čekala bych, že když je knížka součástí nějaké série, tak to na ní bude napsané. S ohledem na lidi, kteří si to kupujou a čtou, aby měli přehled, do čeho jdou. Protože bych si tu knížku nekoupila, kdybych to věděla.

O názvu a možnostech vydání dalšího dílu se píše tady v diskusi ke knize.

14.04.2020 4 z 5

Růže bílá, černý les Růže bílá, černý les Eoin Dempsey

Já vlastně nevím, co si myslet. Knížka se mi četla sama, byla napínavá, v tomhle ohledu se nedá nic vytknout - za to 4 hvězdy. Zároveň byla ale taková nevyhraněná - jestli to měl být romantický příběh, tak bych čekala té lásky víc. Jestli to měl být thriller, tak bych čekala víc akce a promyšlenější děj. Takových knih je nějak prostě mraky, a tahle se ničím neodlišuje. Ale když chce člověk vypnout, tak proč ne.

13.04.2020 4 z 5

Slečny Slečny Barbora Baronová

Strašně zajímavé životní osudy, je to fascinující vidět celý život zhuštěný takhle na několika stranách. Zároveň trocha vhledu do osobních zkušeností z minulého režimu. Trochu mě štvala forma vyprávění ve třetí osobě - působilo to tak neautenticky - ale nějak jsem si na to zvykla, pak už mi to ani nepřišlo.

10.04.2020 4 z 5

Rozdělené Self: Existenciální studie o duševním zdraví a nemoci Rozdělené Self: Existenciální studie o duševním zdraví a nemoci Ronald David Laing

Knihu nehodnotím, protože mám pocit, že jsem jí dostatečně neporozuměla. Pro mě to bylo strašně náročné čtení. Části s kazuistikami byly srozumitelné a zajímavé, ale v teoretických částech jsem se ztrácela. Může být i tím, že v psychoanalytickém přemýšlení nejsem vůbec zběhlá. V novém vydání je super doslov od Karla Jakubů, který mi to dílo zarámoval do kontextu doby.

Shodou okolností jsem narazila na postřeh Carla Rogerse v knize Způsob bytí, kde vlastně popisuje princip vzniku psychóz se zajímavou podobností: "Když se odvážím, riskuji a snažím se podělit s druhým o něco, co je velice osobní, a on to nepřijme a neporozumí mi, je to velice skličující zážitek naprostého osmaění. Nyní již věřím tomu, že takové pocity mohou u některých lidí způsobovat psychózy. Vzdávají se naděje, že se někdy najde člověk, který by jim porozuměl. Avšak v okamžiku, kdy se této naděje vzdali, stal se jejich vnitřní svět, stále bizarnější, jediným světem, v němž mohou žít. Nedokážou se již dále sostatními lidmi dělit o své zkušenosti (str. 28)."

05.04.2020

Lovec duší Lovec duší John Edward Douglas

Tahle knížka mě s přestávkama doprovázela asi dva roky. Jednak jsem ji četla v originále, což mě značně zpomalilo (a musím říct, že ten překlad názvu mi vůbec nesedí a vlastně mě až rozčiluje - mám za to, že "Mind" v názvu znamená spíš "mysl" než "duše" - přijde mi to zavádějící), a druhak to pro mě nebylo vůbec lehké čtení ve smyslu mého psychického zpracování obsahu. Jak už tady někdo píše v komentářích, tak i já jsem docela bojovala s paranoiou, kdykoliv jsem s tou knížkou jela někde v prostředcích hromadné dopravy, ale i když jsem byla prostě jen doma.

Tohle téma je pro spoustu z nás nějakým způsobem fascinující (otázkou je proč..? :-)), a tahle kniha ho zpracovává výjimečně - jednak nejde o beletrii s fantaziemi autora, druhak to není encyklopedie ve smyslu pouhého popisu co, kdo, kdy, kde, jak, proč.

Na druhou stranu mi chyběl trochu přesah do té vědy, o které autor mluví. Možná záměrně pro čtivost nebo pro zákaz šířit "know-how" spoustu věcí nevysvětluje, ale pro mě by bylo velmi zajímavé vidět víc do procesu profilování, protože pro mě celá kniha a profily působily jako věštění z koule, ač věřím, že za tím nějaká logika je.

Co mě potěšilo úplně nejvíc, je předposlední kapitola "Battle of the Shrinks", která by snad měla být povinnou četbou pro všechny odborníky z oblasti pomáhajících profesí, kteří jsou cvičení v chápavosti, víře v dobro v každém, důvěru v potenciál člověka, ale často jim zas uniká ta druhá strana mince, se kterou se napřímo nesetkávají, a to je ta realita spáchaných trestných činů a důsledků pro oběti, kterou zase vidí policie. Tohle pomáhá vidět širší kontext.

27.03.2020 5 z 5

Když se nemožné stane - Dobrodružství za hranicemi běžného vědomí Když se nemožné stane - Dobrodružství za hranicemi běžného vědomí Stanislav Grof

Myšlenky a zážitky velmi zajímavé, ač části byly pro mě zdlouhavé. Myslím, že je důležité číst i o ne všemi uznávaných směrech a věřím, že přístupy a techniky transpersonální psychologie jsou velmi užitečné. Někdy mi ale přišlo, že tahle kniha má v některých částech velmi průstřelné argumenty a zbytečně si tak nabíhá na skeptickou reakci.

27.03.2020 3 z 5

Zázračná otázka Zázračná otázka Steve De Shazer

Skvělá kniha, která vysvětluje některé principy SFBT z jiné perspektivy než Posílení rodiny. Hodně mi pomohla pochopit logiku za otázkami, které terapeuti zaměření na řešení používají. Velmi čtivá, až na pár částí - propojení s Wittgensteinovými výroky jsem často nepochopila, tak asi budu doufat, že mě třeba časem něco osvítí... :-)

27.03.2020 5 z 5

Marketingové myšlení Marketingové myšlení Peter Matisko

O marketingu jsem nic nevěděla a hledala něco čtivého, stručného, o základech. Knížka mi dala základní přehled, nad čím vůbec přemýšlet, když člověk začíná podnikat, a vysvětlila, na čem v oblasti marketingu zbytečně některé projekty vyhoří. Hodně se mi líbily kapitoly, které se věnují různým úvahám z pohledu psychologie, a taky příklady.

Znám spousty lidí, kteří mají super nápady, ale neumí je komunikovat, a zbytečně na tom pohoří. Kdyby si tuhle knihu přečetli, možná by to pomohlo předejít zbytečně vynaloženému úsilí špatným směrem.

08.03.2020

Sběratel Sběratel John Fowles

Část, kde vypráví Ferdinand, se mi četla sama, Mirandina část už moc ne. Ve Ferdinandově části geniálně popsané myšlení člověka, který si sám o sobě nepřipouští, jaký je, a má tendenci racionalizovat si, co dělá. Bylo pro mě nesmírně zajímavé sledovat dynamiku vztahu mezi postavami, která byla výborně vystižená. Závěr ve velkém stylu. :-)

22.02.2020 4 z 5

Kompletní průvodce půstem Kompletní průvodce půstem Jimmy Moore

Dobrá kniha, taková motivační půsty zkusit, dobře se čte. Hrozně mě ale rozčilovalo, že některé informace jsou tam zmiňované desetkrát dokola, ať už napříč kapitolami, nebo i v jedné kapitole. Chyběla mi informace, proč autoři nedoporučují kupované bio vývary, ač to tam mají potřebu zmínit opakovaně.

22.02.2020 4 z 5

Být či nebýt otcem Být či nebýt otcem kolektiv autorů

Zajímavé téma, ale kniha se mi líbila o dost míň než "Být či nebýt matkou". Nějak mi přišlo, že víc klouzala po povrchu, ale možná je to tím, že je mi mužský úhel pohledu vzdálenější.

09.02.2020 3 z 5