Sběratel

kniha od:


KoupitKoupit eknihu

Hlavním hrdinou, osobitého a experimentálními prvky nabitého „psychothrilleru“ z roku 1963, je psychopatický sběratel motýlů Frederick Clegg, jenž hříčkou náhody získá nemalý obnos, díky tomu si zakoupí nový dům, kam unese a kde vězní krásnou a nadanou studentku malířství Mirandu Greyovou – nechci jí ublížit, chce ji jen vlastnit. Struktura této Fowlesovy prózy je vybudována na střídání dvou působivých vnitřních monologů a především Mirandino vyprávění, jež je pro celou knihu ústřední, vyjevuje děs a absurditu celé situace – stále jasněji se totiž ukazuje, že není vůbec jisté, kdo je zde vězeň a kdo věznitel. Klinicky přesná studie chování člověka a výstavba románu s paralelou k Shakespearově Bouři fascinuje nejen svou bizarní zvráceností, ale i jako alegorie dobra a zla nebo studie niterných muk a vnitřního pekla vychýlené obsese, sublimované do hrozivých a pro okolí nebezpečných libůstek....celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/59_/59818/big_sberatel-q7b-59818.jpg 4.3841
Žánr:
Literatura světová, Romány, Thrillery

Vydáno: , Odeon
Originální název:

The Collector, 1963


více info...
Nahrávám...

Komentáře (151)

Kniha Sběratel

smudlajs
22. února

Četla jsem na doporučení kamarádky, sama bych si tuhle knihu asi nevybrala. Část z pohledu věznitele byla celkem zajímavá a čtivá, ale část z pohledu vězněné mě moc nebavila. Za mě tam vlastně vůbec nemusela být. Celkově takový průměr.

iz67
12. února

Ničím to nepohorsi ani nenadchne. Jeden z JF slabších kousků. Vlastně se tam nestane nic, co by vás překvapilo. A tak by to snad být nemělo, ne?!


josska
02. února

Co napsat,,je to skvělá psychologická kniha,,konec mě překvapil a já ji poslouchala jako audio ,,asi i proto se mě líbila,,interpretace nezapomenutelná..

Milosz
08.12.2022

(+ SPOILER) První půlka (pohled věznitele) vynikající. Druhá půlka (pohled vězněné) už méně, bylo tam až moc flashbacků a salónního levičáctví. Ale konec vše napravil, thumbs up.

playada
28.09.2022

WOW. Jestli se chcete pořádně vyděsit, tak čtěte. Upozorňuji, že vam bude špatně. Ale to k psychu patří, že ? Hodně dobrý, budete spokojení. Tak neváhejte.

Hakate
11.09.2022

Komorní drama, příběh jednoho psychopata, jeho oběti a o lásce.

Příběh začíná velmi nevinně, postupně však nastává velmi mrazivé drama o myšlenkách psychopata Fredericka a jeho oběti Mirandy. Chvílemi máme pocit, kdo je vlastně obětí.
Nečekejte žádné zvraty, nic extra strhujíciho, ale přesto velmi povedené dílo.

Poslech jako audio kniha v podání Jaroslava Plese a Lucie Pernetové je excelentní a rozhodně se nejedná o audiuknihu k nedělními úklidu, spíše k deštivému dnu, s horkou kávou, čajem a dekou.

Knihu mohu doporučit, Pokud uvažujete knihu nebo audio určitě stáhněte po Audioknize, byl to opravdu skvělý zážitek.

boxas
07.08.2022

Ve své době před šedesáti lety to musela být bomba.
Ale dnes a v porovnání jak s takovými příběhy, jako je např. Mlčení jehňátek, tak i se skutečnými případy, ke kterým došlo v USA, Rakousku a jinde, mi vychází pouze šedivý průměr. Zvlášť Mirandina část je slabá.
Víc viz annastasia.j

ddkk
29.07.2022

Fowlesův Sběratel mě dostal. Bylo to nesmírné...Zprvu nenápadné drama muže, malého a plochého ve svých citech, neschopného navázat normální milostný kontakt, které vyvrcholilo na posledních stránkách příběhu, a tragický osud mladé inteligentní a talentované dívky, která mu nevědomky a bezmocně zkřížila cestu. Dokonale popsaný vývoj jejich psychiky až ke konečnému rozuzlení, napínavé a překvapivé...

Nejvíce mne šokoval samotný závěr. Jak snadné může být ospravedlnění sebe sama a vlastních otřesných skutků, jak snadné je doslova se otřepat, překročit a jít dál. Ve své podstatě Fowles dokonale a nenápadně popsal zrod lidské bestie...

"...Nemohl jsem nic dělat, nemohl jsem riskovat...mohla si za to sama, sama si to vykoledovala...a mně už stačilo se jen zabít...aspiriny...Ráno bylo tak krásně. Začal jsem se na všechno dívat rozumně...Láska to tentokrát nebude. Prostě jen - věcný zájem..."

Doporučuji.

1 ...