Sběratel

Hlavním hrdinou, osobitého a experimentálními prvky nabitého „psychothrilleru“ z roku 1963, je psychopatický sběratel motýlů Frederick Clegg, jenž hříčkou náhody získá nemalý obnos, díky tomu si zakoupí nový dům, kam unese a kde vězní krásnou a nadanou studentku malířství Mirandu Greyovou – nechci jí ublížit, chce ji jen vlastnit. Struktura této Fowlesovy prózy je vybudována na střídání dvou působivých vnitřních monologů a především Mirandino vyprávění, jež je pro celou knihu ústřední, vyjevuje děs a absurditu celé situace – stále jasněji se totiž ukazuje, že není vůbec jisté, kdo je zde vězeň a kdo věznitel. Klinicky přesná studie chování člověka a výstavba románu s paralelou k Shakespearově Bouři fascinuje nejen svou bizarní zvráceností, ale i jako alegorie dobra a zla nebo studie niterných muk a vnitřního pekla vychýlené obsese, sublimované do hrozivých a pro okolí nebezpečných libůstek....celý text

https://www.databazeknih.cz/images_books/59_/59818/sberatel-q7b-59818.jpg 4.3582
Vydáno:, Odeon

The Collector (1963)

Kniha Sběratel

SteveP1

Strhující čtení. Vše podstatné je vlastně napsáno již v anotaci a komentářích čtenářů, tak jen pár myšlenek k doplnění.
Vykreslení psychologie obou hlavních postav je skutečně velice precizní a nevídané, autor dokáže jít až na dřeň lidské psychiky a způsob, jakým to dělá, je neobyčejně působivý a přesvědčivý. Konfrontace dvou naprosto odlišných osob, povah, světů a společenských (sociálních) tříd snad nemůže být podána přesvědčivěji a názorněji. Na jedné straně stojí zástupce střední vrstvy, obyčejný nudný úředníček Clegg, žijící vcelku zbytečný a fádní život, úzkostlivě dbající pouze na to, aby vždy jednal "správně" a ve smyslu daných, platných konvencí. Je to člověk vcelku osamělý a samotářský, povrchní a citově chladný, přitom svým způsobem jemný, bez přátel, společenský život a společenské problémy ho nezajímají, stejně jako umění, literatura, malířství, hudba, prostě nic. Jeho jedinou životní radostí je sbírání motýlů. Tedy do okamžiku, kdy uvidí krásnou studentku umění Mirandu a protože (bohužel) má smysl pro krásu, dojde postupem času k přesvědčení, že by dívku také rád vlastnil a zařadil do své sbírky. A také se o ni, poté, co ji unese, příkladně jako o cenný sběratelský předmět i stará. Fowles skvěle vykreslil Cleggovu psychiku a tak si při čtení s hrůzou uvědomujeme, že Clegg opravdu vůbec nemá pocit, že by vězněním Mirandy dělal něco špatného, jeho pohled na krásu je jen statický, a to i v případě Mirandy coby živého tvora a jeho rostoucí lhostejnost a vůbec neschopnost pochopit, uvědomit si a přijmout, že dívka vězněním trpí, dává tušit neblahý konec. Na druhé straně stojí jeho oběť, zástupce vyšší společenské třídy Miranda, dvacetiletá krásná a inteligentní studentka umění, která Clegga jako osobnost ve všem převyšuje, je povahově jeho pravým opakem - je symbolem všeho, co dělá život nevšední, zajímavý a smysluplný - symbolem svobody, dynamiky, vášně, odvahy, intelektuální vyspělosti, všestranného zájmu, nadání a talentu, a v neposlední řadě je i symbolem vzdoru zaběhlým společenským pravidlům a banalitám dospělého života. Zvláště v částech, kde popisuje a líčí svůj rozvíjející se vztah ke staršímu muži, malíři, kterého miluje (a o čemž se vlastně postupně přesvědčuje a utvrzuje až psaním svých vzpomínek do deníku v době svého věznění), si můžeme vychutnat opravdu brilantní a fascinující introspektivní vhledy do vnitřního světa Mirandy, za což má autor můj obdiv, protože aby muž takhle dokonale dokázal vystihnout nebo jen "přečíst" psychologii mladé dívky nebo dívčí duše, chcete-li, to mi hlava prostě nebere. Intelektuálně vytříbený sloh autora je dále umocněn užitím řady výstižných a velmi zdařilých přirovnání, což ve svém součtu ve čtenáři navozuje pocit nevšedního a ojedinělého čtenářského zážitku.
Autor nám ve Sběrateli předkládá excelentní, stylově čistý a velmi silný psychologický thriller, horror, aniž by k vybudování hrozivé a dokonale bezútěšné atmosféry potřeboval fyzické násilí, brutální scény, hromady mrtvol a potoky krve, které jsou tak vlastní dnešním populárním a většinou překombinovaným thrillerovým bestsellerům, které již s realitou života mají pramálo společného a mohou se tak odehrávat spíš jen ve fantazii jejich autorů. Přesto nám Fowles dokáže ze svých skromných ingrediencí a díky svému vypravěčskému umu připravit dokonale zdrcující, odporný a šílený konec, kdy citlivému čtenáři již samotnému nebude zrovna nejlíp, nicméně v něm každopádně zanechá hluboký dojem, který v něm bude ještě dlouho po dočtení doznívat a z hlavy mu hned tak rychle nezmizí...

Michelle83

Knihu jsem poslouchala v audio-verzi a můžu říct, že je opravdu geniálně zpracovaná. Hlavní postavu jsem zpočátku vnímala jen jako zamindákovaného chudáčka, vůči kterému nedokážu cítit nic jiného než lítost. To se však postupně měnilo....následoval pocit hnusu a opovržení...a na konci se mi z něj udělalo fyzicky špatně. Nesouhlasím s názorem jednoho z komentujících, že byla Miranda arogantní. Byla to obyčejná, dospívající dívka, se spoustou snů a nadějí, která měla život před sebou. Být na jejím místě, chovala bych se vůči němu stejně (nic jiného než despekt si totiž "hlavní hrdina" nezasluhuje).

Bauriska

Výborná kniha. Naprosto mě dostal přerod z obyčejného člověka, který prostě jen nevěděl, jak reagovat lépe, na sociopata, který už zlo konal vědomě. Výborné psychologické propracování postav. Zprvu jsem s hlavním hrdinou skoro soucítila. Na konci jsem měla husí kůži.

1.Agness

Psychologickou sondu první půlky jsem zhltla hned, u Mirandy jsem si už dala pauzu, tolik mě nevtáhla, zčásti proto, že zpočátku nepřináší do dané situace moc nového. Mirandina část je však sondou do společnosti vyšší sorty dané doby, ukazuje Mirandin osobní boj s touto společností, její vnitřní růst, snahu někam patřit, kterou zpětně hodnotí v situaci, kdy celý svůj život přehodnocuje. Druhá část má jiný ráz, ale díky ní teprve poznáváme Clegga i Mirandu. Nenechte se odradit zpomalením děje, zmírněním napětí, dočíst až do konce za to určitě stojí ;)

petra1394

Přiznám se, že autora jsem neznala, narazila jsem na knížku v Levných knihách a zaujala mě anotace, tak jsem ji za nějakých 49 Kč koupila. Půlku jsem přečetla na jeden zátah a zbytek mi trval asi 3 večery. Byla to neskutečná psychologická hra dvou postav, každá jasně vyhraněná a propracovaná, zvlášť teda náš Kaliban (sběratel). Na konci mě ovládl ironický smích. Nicméně je to skvělá věc a chystám se na další věci tohoto autora.

Melanka

Skvělá kniha. Zachránily mě zápisky Mirandy, už se vyprávění toho psychopata nedalo vydržet. No, psychopata... je to takový obyčejný člověk, který říká, co se sluší, nerozumí knihám, nechápe umění, nedokáže prožít žádnou krásu, chce jen vlastnit. Dávejme si pozor, takových lidí znám!
Zase jednou dík za čtenářskou výzvu,, asi bych jinak na tuhle knihu nenatrefila.

Jaruš7

Audiočetba, no, síla, ale jaksi citově naladěná, od aktéra bez rodinných vztahů a celý vývoj jeho osobnosti nemá v realitě šanci na vysněný ideál.
Citace :" Moc člověka kazí a peníze jsou moc."
Moc peněz je silná, ale někdy prostě nestačí, a tak si city tvoří problémy, dramata.
Snad umění a kouzla proher by se mělo vyučovat.
Pokračování v plánu, doufám v předěl.

elena2054

Kniha zůstala v bytě po předchozí majitelce, tak jsem si ji přečetla.
Autora neznám, čili moje premiéra.
Okamžitě jsem se začetla a musím říct, že mi lezli oči z důlků z nadšení.
Fantazie fungovala perfektně, možná proto, že osobně znám jednoho, který by mohl být pachatelem.
Za mě opravdu zdařilá kniha a asi ne poslední od tohoto autora.

thrillery psychologické thrillery anglická literatura

John Fowles

John Fowles