Kompletní průvodce půstem

Jak léčit své tělo pomocí jednodenního i dlouhodobějšího vynechání jídla Po celé dlouhé dějiny se lidé postili. Ať z kulturních a náboženských důvodů, nebo jen kvůli neúspěšnému lovu, občasné hladovění bylo tisíce let přirozenou součástí života – až do nedávna. Naše těla se evolučně nezměnila, ale hlad už nemáme nikdy: každý den snídáme, svačíme, obědváme, zase svačíme, večeříme... Má současná epidemie obezity a dalších civilizačních chorob kořeny v této radikální stravovací změně? Přibývá vědeckých důkazů, že ano. Lékař Jason Fung proto vyzkoušel s více než tisícovkou pacientů různé postní režimy a dosáhl přitom skvělých výsledků. V knize vysvětluje, jak můžeme využít půstu v boji s nadváhou. S pomocí vědeckých studií také dokazuje, že půst zpomaluje stárnutí, má potenciál pro léčbu cukrovky 2. typu, vysokého krevního tlaku nebo metabolického syndromu a efektivně pomáhá tam, kde selhávají jiné postupy. V knize se mimo jiné dozvíte: - Komu půst může pomoci a proč je účinnější metodou hubnutí než tradiční nízkokalorické diety. - Proč vás půst připraví o tuk, ale nikoliv o svalovou hmotu. - Proč je dodržování půstu vlastně jednodušší než klasické diety a jak pracovat s pocitem hladu. - Jaké jsou druhy půstů a že si můžete zvolit postní režim na míru. - Že i několikahodinové vynechání jídla může sloužit jako účinný půst. - Jaké (překvapivě chutné!) zdroje výživy si můžete při půstu dopřát. - Jak půst správně přerušit a kdo by ho vůbec neměl držet. Tak co kdybyste zkusili jít proti proudu, alespoň chvíli nejedli a počkali, co to s vámi udělá?...celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/39_/394289/big_kompletni-pruvodce-pustem-Nw3-394289.png 4.459
Literatura naučná, Kuchařky, Zdraví

Vydáno: , Jan Melvil

The Complete Guide to Fasting: Heal Your Body Through Intermittent, Alternate-Day, and Extended Fasting, 2016

Kniha Kompletní průvodce půstem

MíšaS.

Jak píše Zorka neustálé omílání informací o tom, že půst je lék a uzdraví nás ze všeho mi začalo brzy lézt na nervy. Stejně jako rada - pokud máš hlad, napij se. Ano, vím, že se říká, že hlad je převlečená žízeň, ale velké množství tekutin ledvinám také škodí. Já držím 16/8 už asi měsíc, někdy je to lepší někdy horší, s tím, že bych chtěla postupně zkoušet denní půst. Potřebovala jsem, protože na internetu toho moc není, aby mi někdo "poradil", jak se zachovat když - se mi začíná dělat blbě, jsem malátná, mám zácpu/průjem apod. Na tohle je v knize jediné řešení - napít se, protože to není hlady, ale žízní. I když uznávám, že pak je tam jedna malá poznámka, že můžu sníst pár ořechů. Jo, a taky mi dostala rada, že pokud chci držet půst, tak bych neměla vařit. Jsem zvědavá, jak by mi to doma prošlo. Miláčku, sorry, ale dneska "půstujeme"....
Takže z knihy nejsem nijak zvlášť nadšená, prakticky půlku jsem jen tak přeskákala a půlka informací mně v knize vůbec nezajímala.
Knihu prodám a zkusím si koupit jinou.

lenkavildomcova

Skvělá kniha. Půst jsem ještě nedávno brala jako nesmyslný a zbytečný. Po přečtení, této už druhé knihy o půstu, vím, že je půst cesta k ozdravení těla a bude už napořád nedílnou součástí mého života stejně jako otužování a zdravé dýchání nosem.

Bakana

Výborná kniha. Veškeré fyziologické procesy a důvody, proč je půst v každém ohledu prospěšný, je v knize popsáno tak, aby to pochopil i laik. Má to i svou stinnou stránku: člověk by opravdu musel být skutečný odborník, aby věděl, jestli a kde existují protiargumenty, které autoři záměrně nezmiňují, nebo dokonce kde ve svých závěrech vysloveně chybují.
Já bych to uzavřela tím, že pokud nápad držet půst v někom rezonuje, pak je to zřejmě jeho cesta. Takže já tedy půst rozhodně vyzkouším a uvidím, co to se mnou udělá :-).

jaroiva

Jak logické: pokud chci někdy hodovat, musím se někdy zase postit.
Děkuji za doporučení této knihy, krásně doplňuje poznatky z Cirkadiánního kódu. Ten mě namotivoval k přerušovanému půstu a tady je krásně popsané, jak na to. Takže teď přestávám se svým divokým pokusem o přerušovaný půst (i když to i tak zatím v pohodě šlo) a vezmu to systematičtěji.
Kapitoly jsou přehledně členěné, takže je možné ty, co vás až tak nezajímají, přeskočit nebo jen rychle prolétnout očima. Ty důležité věci jsou pak, v té, pro vás zajímavé kapitole, zopakované, takže se nemusíte bát, že o něco přijdete.
A jako příjemný bonus jsou na konci i recepty na nějaké ty Lowcarb pokrmy. Takže musím dát 100%

orson

Nikdy jsem nechápal půsty a lidi, kteří je podstupovali. Přišlo mi to nezdravé. Po přečtení cirkadiálního kódu a této knihy jsem se dozvěděl spoustu vědecky podložených informací, které zcela změnily můj pohled na půsty. A vlastně i mé osobní návyky. Uvidím za pár měsíců, jak moc mi tyto knihy změnily život :)

Jonny

Zdá se mi, že k téhle knize může mít výhrady ten, kdo půst nezažil. Název "průvodce" mi připadá jako zcela vystihující. Kniha může být zajímavá i pro "náhodného kolemjdoucího" co je jen zvědavý a žádný půst neplánuje. Podrobnější recenze tady http://postrehy.honzakacer.cz/jak-se-pustit-do-pustu/

tomas3272
01.04.2020

Super napsaná kniha, přečetl jsem ji velice rychle. Neměl jsem tušení, že obyčejný půst může mít tak blahodárné účinky na lidské tělo. Sám jsem zkusil již několik půstů a ve finále to není tak složité, aneb jak píší autoři, hlad přichází ve vlnách. Není tam stále.

klara1550
22.02.2020

Dobrá kniha, taková motivační půsty zkusit, dobře se čte. Hrozně mě ale rozčilovalo, že některé informace jsou tam zmiňované desetkrát dokola, ať už napříč kapitolami, nebo i v jedné kapitole. Chyběla mi informace, proč autoři nedoporučují kupované bio vývary, ač to tam mají potřebu zmínit opakovaně.