Vytrvalost: Pozoruhodný život a doba Emila Zátopka

Tato kniha je první zahraniční biografií, která dokumentuje nevšední vzestup, pád a rehabilitaci muže, který byl prohlášen za „největšího běžce všech dob". Je to také příběh zlatého věku sportu, který se odehrával na pozadí paranoidních ohavností studené války. Z londýnské olympiády v roce 1948 do českých vězeňských lágrů, toto je trýznivý a současně povznášející příběh o přežití. Zatímco Zátopek stoupal k vrcholu své světové slávy, jeho bývalého trenéra zatkli a mučili. Jejich rozdílné cesty odhalují, jak nevypočitatelná je sláva, aby se v čase, kdy se Zátopkův svět zhroutil, opět zkřížily. Jediné, co oběma mužům zbývalo, je vydržet a zůstat pevný....celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/30_/306403/vytrvalost-pozoruhodny-zivot-a-doba-zBF-306403.jpg 4.135
Literatura faktu, Biografie a memoáry, Sport

Vydáno: , Slovart (ČR)

Endurance: The Extraordinary Life and Times of Emil Zátopek, 2016

Kniha Vytrvalost: Pozoruhodný život a doba Emila Zátopka

legonka

Tak tato kniha mě zklamala.Čekala jsem příběh psaný formou beletrie,ale je to spíš literatura faktu.Velmi podrobně jsou rozepsány jednotlivé průběhy Zátopkových závodů.Měla jsem problém se zorientovat v odstavcích psaných autorem jakože z přítomnosti, pak je náhle skok do minulosti, do toho je čtenář zahrnutý neustálým množstvím čísel. Občas proběhne nějaká zajímavost ze vztahu s Danou Zátopkovou, trošku nás to vtáhne do politické nálady té doby,ale celkově pro mne osobně velice nudný text.Nicméně jsem to nevzdala a knihu dočetla.

soupik2012
03.08.2020

Jsem ráda, že jsem se seznámila s pohledem na Emila Zátopka očima britského novináře, spisovatele. Ale kniha jako taková mě spíš zklamala. Spíš než o biografii se jedná o průběhy jednotlivých závodů, s účastí různých, především potom britských sportovců. V knize je několik zajímavých útržků ze života tehdejších sportovců, ale je to všechno sepsáno příliš povrchně. Předností knihy je, že nám dokáže přiblížit atmosféru závodů a akcí z tehdejší doby. Hodně mě zaujalo a zároveň také překvapilo, jak zle se nahlíželo na každého kdo za své sportování přijal jakoukoliv formu odměny. Co si z knihy nejvíc odnáším je další prohloubená nenávist ke všem komunistům. Audioknihu čte Václav Neužil a jeho přednes se k této spíše reportážní knize hodil.

klara1550
09.05.2020

Knížka se mi moc nelíbila. Čekala jsem beletristické zpracování (moje chyba). Někdy jsem se ztrácela. Působilo to na mě, že příběh Haluzy byl přidán na efekt a na "ždímnutí" emocí - ale nějak mi nezaklapnul dohromady se zbytkem knihy. Naopak příběhy Zátopkových soupeřů byly zajímavé a dodávající kontext.

Hodně mi vadily některé kousky a formulace, které podle mě do "dokumentující" knihy nepatří. Například o jednom běžci autor píše "I nadále nebyl nikdy šťastnější, než když hovořil o Emilovi, a tak to taky zůstalo...." - To se mi zdá jako naprostá blbost. Pardon, ale v životě jsem neviděla nikoho, kdo je nejšťastnější, když mluví o někom cizím, koho potkal párkrát v životě... No a takových seků připisování pocitů a výroků, které tam byly na efekt, ale vlastně nesmyslné, bylo podle mě víc.

Co oceňuju je, že autor byl schopen popsat napínavě závody, u kterých bych asi usnula, kdybych se na ně měla dívat... Zároveň jsem to dočetla, takže to zase tak strašný být taky nemohlo.

gallovl
05.06.2019

Hodně jsem se ztrácela jak ve jménech tak v čase.

katka-kacav3318
07.05.2019

Ťopek je můj absolutně nejoblíbenější sportovec. Strašně moc ho obdivuju. Knihu jsem si velice užila a dodala pár informací, které jsem o Emilovi netušila.

maze
09.02.2019

Skvělá kniha, moc doporučuju! Příběh Emila Zátopka, o jeho počátích, nejslavnějším období na olympiádě v Helsinkách i krutém pádu po roce 1968. Není to kniha jen o Zátopkovi, ale o celé sportovní generaci běžců, soupeřů a Zátopkových přátel. A taky o hnusné politické situaci té doby, hrůzách, které se staly jemu i jeho přátelům. Strhující osudy, emotivní, skvěle sepsáno. Pardon, zrovna jsem to dočetl, tak i můj komentář je odpovídajícícm způsobem emotivní :-)

Honza89
06.10.2018

Úspěchům Emila Zátopka jsem dřív nevěnoval větší pozornost vzhledem k tomu, že se udály několik generací přede mnou. Nezamýšlel jsem se tedy ani nad tím, že jeho život nemusela být zrovna smetánka. Vracím se k hrdinům minulosti až teď, kdy je současný sport víceméně jen byznys a člověk z něj ztrácí radost. Příběh Emila Zátopka v této knize je velice obdivuhodně zasazen v kontextu složité doby, což obzvlášť od zahraničního autora oceňuji. Člověk díky takovému pojetí procitne a vidí víc než jen zdánlivě krásnou pohádku ve třpytu zlatých medailí. Na druhou stranu, na mě bylo politiky a některých podrobnějších vyprávění možná až příliš a nedokázal jsem se do knihy úplně začíst, proto na základě čistě svého pocitu ubírám hvězdičku. Každopádně autor odvedl skvělou práci, před tím jen smekám.

inikori
21.03.2018

Příběh skvělý, vyprávění trochu zmatečné.