Lovec duší

Jedná se o autentickou výpověď autora, vyšetřovatele FBI a pozdějšího zakladatele profilovacího programu. V knize popisuje své začátky, vyšetřovací postupy a vlastní studie, které přispěly k vyřešení složitých případů masových vražd.

https://www.databazeknih.cz/images_books/98_/98113/lovec-dusi-5mt-98113.jpg 4.644
Literatura faktu
Vydáno, Alpress

Mindhunter: Inside the FBI's Elite Serial Crime Unit, 1995

Kniha Lovec duší

3DD!3

Samozřejmě, že mě ke knize přitáhl seriál, ale Douglasova předloha obsahuje přece jen trochu jiný příběh než vypráví Fincher a spol. na Netflixu. Vznik Úřadu pro podporu vyšetřování je kličkování mezi posedlostí a zhroucením. Historky ze setkání se zabijáky patří k nejlepším pasážím knihy, ale není jich tolik kolik jsem původně čekal. BTK je zmíněn až úplně na konci, ale zdá se že o něm vypráví pokračování. Tak sem s ním.

Metroušek

Vádemékum mnoha autorů krimi thrillerů, které jsem si chtěl od Mlčení jehňátek dávno přečíst. Zajímavá, ačkoli pochopitelně nepříjemná až otřesná literatura faktu. Tolik zrůdnosti, tolik šíleného vzteku, mučení a násilí vůči ženám, těm většinou křehkým a pacifistickým "negrům světa" (jak je bolestně drsně pojmenoval macho John Lennon) ... Překvapilo mě, jak často je profilování úspěšné v chycení nebo usvědčení sériových vrahů. Tuhle práci fakt kriminalistům nezávidím.

Dragoneria

Od knihy jsem asi ze začátku čekala něco jiného, proto o hvězdičku méně. Téma seriových vrahů a behaviorální vědy mě fascinuje už spoustu let. podívat se na téma očima člověka, který byl u vzniku těchto metod vyhledávání pachatelů bylo zajímavé, znepokojivé, drsné. Vzpomínky a přemýšlení nad knihou zůstanou ještě dlouho ve mě.

Tomeckova

Velmi zajímavě a čtivě napsaná kniha o naprosto hrůzných věcech. Z knihy bylo cítit, že autor je do své profese naprosto položen. Popis vysvětlení pojmů ale i vývoj této profese jsou v knize perfektně zachyceny. Pro mě to bylo první setkání s literaturou faktu a bylo velmi příjemné. Literatura faktu nemusí být vždy nuda :))

Simstr

První jsem viděla seriál Mindhunter, který se nechal inspirovat touto knihou. Každopádně jak seriál, tak tuto knihu musím jenom doporučit. Jedna z nejlepších knih literatur faktu.

irskádívka
26.01.2018

Knihu jsem četla v angličtině a to byl jeden z důvodů, proč mi její přečtení zabralo opravdu hodně času. Druhý důvod byl jiný, občas jsem musela odložit knihu, přečíst si třeba něco o Dášeňce, abych vůbec dokázala usnout.
Naprosto realistické, skutečností podložené a opravdu zažité případy jsou dechberoucí. Někdy je těžké uvěřit, že je to možné a možné v takovém měřítku. A ve chvíli, kdy tomu uvěříte, je těžké jít po ulici a s podezřením se nedívat na každého kolemjdoucího.
Přitom autor zůstává stále objektivní, zajímavý, kniha neztrácí spád a nabízí čtenáři zajímavý pohled do dnes tak populárního světa kriminologů.

Reacher
04.01.2017

Jedna z nejlepších knih žánru literatury faktu co jsem četl.

Matty
24.09.2016

Dost mrazivé čtení, do kterého se mohou pustit i zájemci o horory. John Douglas paralelně rekapituluje svou kariéru předního autora profilů sériových vrahů pro FBI, který jako jeden z prvních uvedl do praxe metodu behaviorálního výzkumu, a popisuje děsivé zločiny, do jejichž vyšetřování byl zapojen. Mnohé z případů budete znát z jejich filmového zpracování (Psycho, Mlčení jehňátek, Krvavé léto v New Yorku, Wonderland Masakr), kde ovšem nikdy neuvidíte detaily, do nichž Douglas (resp. jeho ghost writer) zachází.

Na jednu stranu je fascinující číst, kolik toho lze vydedukovat ze způsobu provedení zločinu, zároveň jde ale časem o lehce repetitivní záležitost. Douglas zpravidla začíná kapitolu podrobným popisem toho, jak brutální smrtí oběť zemřela, a pokračuje sestavením profilu vraha, popisem vyšetřování (při němž pochopitelně patřičně nadsazuje vlastní přínos a v podstatě dělá velkou reklamu své metodě na úkor jiných kriminologických postupů) a dopadení. Zas a znovu. Škoda, že více prostoru než konkrétním vraždám nevěnoval zobecňujícím popisům toho, jak "funguje" vrahova mysl, jaký je rozdíl mezi psychopatem a psychotikem, signaturou a modem operandi, masovým a sériovým vrahem...

Přesto může jít o podnětnou knihu nejen pro čtenáře kriminálních thrillerů, ale také pro vážnější zájemce o psychologii zločinců, případně pro začínající autory detektivek. Jen by si zasloužila nový, kvalitnější překlad s lepší redakční prací a méně odpudivou obálkou (čímž narážím na titulní stranu, nikoliv na Douglasův portrét na straně zadní).