Lovec duší

Jedná se o autentickou výpověď autora, vyšetřovatele FBI a pozdějšího zakladatele profilovacího programu. V knize popisuje své začátky, vyšetřovací postupy a vlastní studie, které přispěly k vyřešení složitých případů masových vražd.

https://www.databazeknih.cz/img/books/98_/98113/lovec-dusi-5mt-98113.jpg 4.554
Literatura faktu
Vydáno, Alpress

Mindhunter: Inside the FBI's Elite Serial Crime Unit, 1995

Kniha Lovec duší

Radunnie

Po zhlédnutí seriálu Mindhunter jsem čekala cosi trochu jiného, a to především detailnější informace o jednotlivých případech a pachatelích samotných z pera člověka nejpovolanějšího. Takto se jedná o sondu do života jednoho mimořádně úspěšného agenta ve formě místy až humoristického románu.

Atanone

Zajímavé téma zajímavě podané. Jsem moc ráda, že jsem o knihu zakopla ☺ Podáno na velmi lidské bázi s nadhledem a místy i humorem, které trochu odlehčuje případy, které byly tak hrůzné, že jsou vesměs známé po celém světě.

klara1550

Tahle knížka mě s přestávkama doprovázela asi dva roky. Jednak jsem ji četla v originále, což mě značně zpomalilo (a musím říct, že ten překlad názvu mi vůbec nesedí a vlastně mě až rozčiluje - mám za to, že "Mind" v názvu znamená spíš "mysl" než "duše" - přijde mi to zavádějící), a druhak to pro mě nebylo vůbec lehké čtení ve smyslu mého psychického zpracování obsahu. Jak už tady někdo píše v komentářích, tak i já jsem docela bojovala s paranoiou, kdykoliv jsem s tou knížkou jela někde v prostředcích hromadné dopravy, ale i když jsem byla prostě jen doma.

Tohle téma je pro spoustu z nás nějakým způsobem fascinující (otázkou je proč..? :-)), a tahle kniha ho zpracovává výjimečně - jednak nejde o beletrii s fantaziemi autora, druhak to není encyklopedie ve smyslu pouhého popisu co, kdo, kdy, kde, jak, proč.

Na druhou stranu mi chyběl trochu přesah do té vědy, o které autor mluví. Možná záměrně pro čtivost nebo pro zákaz šířit "know-how" spoustu věcí nevysvětluje, ale pro mě by bylo velmi zajímavé vidět víc do procesu profilování, protože pro mě celá kniha a profily působily jako věštění z koule, ač věřím, že za tím nějaká logika je.

Co mě potěšilo úplně nejvíc, je předposlední kapitola "Battle of the Shrinks", která by snad měla být povinnou četbou pro všechny odborníky z oblasti pomáhajících profesí, kteří jsou cvičení v chápavosti, víře v dobro v každém, důvěru v potenciál člověka, ale často jim zas uniká ta druhá strana mince, se kterou se napřímo nesetkávají, a to je ta realita spáchaných trestných činů a důsledků pro oběti, kterou zase vidí policie. Tohle pomáhá vidět širší kontext.

3DD!3
14.09.2019

Samozřejmě, že mě ke knize přitáhl seriál, ale Douglasova předloha obsahuje přece jen trochu jiný příběh než vypráví Fincher a spol. na Netflixu. Vznik Úřadu pro podporu vyšetřování je kličkování mezi posedlostí a zhroucením. Historky ze setkání se zabijáky patří k nejlepším pasážím knihy, ale není jich tolik kolik jsem původně čekal. BTK je zmíněn až úplně na konci, ale zdá se že o něm vypráví pokračování. Tak sem s ním.

Metroušek
31.07.2019

Vádemékum mnoha autorů krimi thrillerů, které jsem si chtěl od Mlčení jehňátek dávno přečíst. Zajímavá, ačkoli pochopitelně nepříjemná až otřesná literatura faktu. Tolik zrůdnosti, tolik šíleného vzteku, mučení a násilí vůči ženám, těm většinou křehkým a pacifistickým "negrům světa" (jak je bolestně drsně pojmenoval macho John Lennon) ... Překvapilo mě, jak často je profilování úspěšné v chycení nebo usvědčení sériových vrahů. Tuhle práci fakt kriminalistům nezávidím.

Dragoneria
20.06.2019

Od knihy jsem asi ze začátku čekala něco jiného, proto o hvězdičku méně. Téma seriových vrahů a behaviorální vědy mě fascinuje už spoustu let. podívat se na téma očima člověka, který byl u vzniku těchto metod vyhledávání pachatelů bylo zajímavé, znepokojivé, drsné. Vzpomínky a přemýšlení nad knihou zůstanou ještě dlouho ve mě.

Tomeckova
22.04.2019

Velmi zajímavě a čtivě napsaná kniha o naprosto hrůzných věcech. Z knihy bylo cítit, že autor je do své profese naprosto položen. Popis vysvětlení pojmů ale i vývoj této profese jsou v knize perfektně zachyceny. Pro mě to bylo první setkání s literaturou faktu a bylo velmi příjemné. Literatura faktu nemusí být vždy nuda :))

Simstr
14.01.2019

První jsem viděla seriál Mindhunter, který se nechal inspirovat touto knihou. Každopádně jak seriál, tak tuto knihu musím jenom doporučit. Jedna z nejlepších knih literatur faktu.

A přesto říci životu ano
A přesto říci životu ano