Ticho: síla introvertů ve světě, který nikdy nepřestává mluvit

Kolik skutečných introvertů znáte? Odpověď vás možná překvapí. V kultuře, která nás od základní školy až po byznys vychovává k týmové práci, je vše nastavené pro úspěch extrovertů. Až díky této knize získali ti tiší svou mluvčí: Susan Cainovou. Její čtivý, důkladný a překvapivý text o tiché síle introvertů se stal velice rychle bestsellerem a autorka celebritou. Je to paradox, když sama o sobě prohlašuje, že je introvertem?...celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/14_/141794/ticho-sila-introvertu-ve-svete-kter-8KJ-141794.jpg 4.1214
Literatura naučná, Psychologie a pedagogika
Vydáno, Jan Melvil

Quiet : the power of introverts in a world that can't stop talking

Kniha Ticho: síla introvertů ve světě, který nikdy nepřestává mluvit

Andráse de la

No tak knihu jsem ještě nečetl, ale z popisu knihy by se zdálo, že být introvertem je něco velmi špatného. A že by se za to snad měli stydět. "Nemají šanci na úspěch." Alespoň tak to na mě působí. Kolik je jen úspěšných podnikatelů, kteří jsou introverti a kolik svězotnámých osobností, kteří to o sobě prohlašují. Milionáři, miliardáři a multimiliardáři.
Úspěch povětšinou znamená uspět ve společnosti, protože člověk je tvor společenský. Ono to není jen tak jednoduše nastavené pro úspěch extrovertů, jak je to napsáno v popisku. Celá lidská společnost je založená na spolupráci, dělbě práce a tím i znásobení sil a výseldků. To ale automaticky vůbec neznamená, že je to nějak nastaveno (jen) pro extroverty. A vlastně bych spíš řekl, že je to naopak. Ne, že by tohle bylo přímo rozohdující, ale pokud má někdo větší šanci na úspěch, tak jsou to spíš ti přemýšliví, samostatní, s vlastní hlavou - tedy právě ty tiché osobnosti....

Už Aristoteles řekl, že velcí muži mají vždy původně melancholický charakter. A melancholik je typický introvert.
Faktem je, že uspěje ten, kdo uspět chce a má dostatečné odhodlání — nehledě na predispozice k něčemu, jaký má konkrétní typ charakteru atd. Vše sice hraje svou roli, ale není to zásadní. Zásadní je jen to odhodlání. A podle toho jde "poštelovat" i vlastní charakter - uzpůsobit si jej, tak jak je potřeba.

Kristy78

Kniha mě nadchla. Dozvěděla jsem něco o sobě a svém okolí. Velmi inspirativní!

klara1550

Důležité téma - mnoho lidí si po přečtení oddychne, že je normální. :-) Spousta zajímavých výzkumů - oceňuju poctivé citace, které ale neruší v textu miliony poznámkami pod čarou.
Na druhou stranu mi vadil způsob zpracování - autorka do jedné kapitoly vloží vždycky tolik příběhů, výzkumů a myšlenek, různě mezi nimi skáče, že jsem se v tom někdy ztrácela a pointa se mi pak v té hromadě vypařila.

knihomolka27

Už jsem přečetla nespočet knih s touto tématikou. Hledala co nejvíc rad jak nebýt stydlivá, jak nebýt taková a maková.Vždycky když čtu tyhle knížky tak se necítím nenormálně jako nejistá introvertka, ale říkám si , že je vlastně v hodně věcech cool být introvert, i když to třeba na první pohled nikdo nevidí. A co víc dodat........myslím , že začínám chápat, že smyslem všech těchto,, motivačních" knížek , je něco tak strašně jednoduchého a těžkého zárověn a že se to dá shrnout do jedné věty...Být prostě sám sebou.

martina.bella

Přečteno díky čtenářské výzvě, má červený název :-) Za mě velmi zajímavé, poučné, opravdu je v dnešním světě ticha velmi málo, jako bychom se ho snad i báli, a lidé, kteří mlčí, nám připadají nezajímaví nebo upozadění. Zajímavé jsou třeba pasáže o tom, jak se chovat k introvertním dětem. Není to snadné a rychlé čtení, já si ji dávkovala po kouskách mezi čtením jiných knih.

L_Into

Čekala jsem víc. Kniha není špatná, ale není ani dobrá. Odložila jsem asi po 150 stranách, které mě nedokázaly chytnout. Ivett to shrnula dobře.

Ivett
26.12.2019

Díky recenzím jsem čekala, že to nebude úplně ono a tentokrát se docela trefily. Nechci říct, že kniha nebyla zajímavá, ale co se jako celku týče, nebyla pro mne přínosem. Myslela jsem, že se dozvím více praktických rad o tom, jak fungovat v těle introverta. :-D Místo toho šlo ale o docela obecnou teorii o tématu, spousta výzkumů a americké prostředí, které tomu moc nepřidalo. Stačil by výcuc na pár stránek.

hu_87
04.09.2019

Podnětné, zajímavé, to bezesporu knize právem náleží.
Jenže. Tu bývá hodně otazníků, hodně ale. Introverze jako taková je něco, co je v menšině, na druhou stranu něco, co se v dnešní době hodně blahořečí - navzdory těm uřvaným extrovertům - a samozřejmě je na každém z nás, jak se naučíme naše povahové rysy vylepšovat podle toho, jak vyhovuje především nám.

Zpátky k tématu. Autorka se až moc zaobírá teoriemi, které ve výsledku jsou, jak se říká, k ničemu, protože nepřináší žádné objektivní fakta. Spoustu teorií, ale nakonec, co si z celé knihy odnáším? Zajímavé poznatky, kterých mohlo být o tolik více. Navíc, autorka se v knize zaobírá některými osobními příběhy, tudíž opět (pro milovníky "vědecké" literatury jako jsem já, je to velká škoda), v tu chvíli žádná objektivní a podložená fakta.

Někomu mohou ty příklady z praxe, které autorka uvádí, pomoci v nějaké té sebereflexi, pomoci do života, zamyslet se. Jsem ale hodně ráda, že jsem knihu pořídila za polovic. Plnou cenu by se mi za ní dávat nechtělo - a to obvykle nejsem, co se týče knih, nějaký šetřílek.

Hygge - Prostě šťastný způsob života
Hygge - Prostě šťastný způsob života
Všichni žijem v blázinci
Všichni žijem v blázinci
Tajemství: Kniha vděčnosti
Tajemství: Kniha vděčnosti
Pět jazyků lásky
Pět jazyků lásky

introvert pozitivní myšlení motivační knihy kariéra rozvoj osobnosti

Susan Cain
americká, 1968