klara1550 Online klara1550 komentáře u knih

Co řešíš? Co řešíš? Thomas Wedell-Wedellsborg

Řemeslně je kniha dobře napsaná, má systém, je přehledná a pochopitelná. Pro mě ale byla zklamáním - čekala jsem téma osobního rozvoje a zamýšlení se nad osobními problémy (autor to tak na začátku i prezentuje), ale téměř všechny příklady byly z oblasti startupů, korporátů, marketingu. Těžko se to pak na ten osobní život aplikovalo. Za mě je to čistě manažerská knížka.

30.12.2022 3 z 5

Nasterea Nasterea Petra Stehlíková

Skvělé pokračování. Překvapilo mě, jak je děj promyšlený a postupně se objevují další a další souvislosti. Moc se těším na další díl, jen mám u knih na pokračování problém, že než ten další díl vyjde, už zapomenu, co bylo v těch předchozích. Tady se to tak zamotalo, že se trochu bojím, abych se v tom budoucím vůbec chytla.

27.12.2022 5 z 5

Nikdykde Nikdykde Neil Gaiman

Na knížku jsem narazila náhodou v knihovně a protože občas zkouším číst něco, co bych si asi na první dobrou nevybrala, tak jsem po ní sáhla. Měla jsem takový zážitek jako s některými filmy, kde člověk kouká, ale vlastně to v něm nic nenechá.

Ač je knížka dobře napsaná (pro mě to bylo fakt jak sledovat film) a promyšlená, tak mě příběh moc nezaujal a do čtení jsem se pak musela spíš nutit. Spousta se tam toho stalo, ale vlastně to klouzalo tak po povrchu. U Richarda a Dvířky, nejdůležitějších postav, kolem kterých se točil celý příběh, bych vůbec nedokázala říct, jací vlastně charakterově byli. Taková nijakost, což je u hlavních postav docela zvláštní.

27.12.2022 3 z 5

Uvnitř jsme stále mladí Uvnitř jsme stále mladí Sissel Gran

Moc fajn knížka, dobře se čte, přijde mi, že má hodně co říct bez ohledu na věk čtenáře/ky.

"De Beauvoir nás žádá, abychom se snažili ve starém muži či staré ženě najít sami sebe. Teprve tehdy se k nim přestaneme chovat lhostejně, pocítíme, že jejich životní situace se týká i nás.”

01.12.2022 4 z 5

Nejrudější růže rozkvétá Nejrudější růže rozkvétá Liv Strömquist

Super knížka, obsahuje v sobě tolik zajímavých myšlenek, že bych si z ní začala nejraději dělat poznámky. Taky jsem se dost nasmála, což se mi obvykle u knih neděje Doporučuju, kudy chodím. :-)

01.12.2022 5 z 5

Faja Faja Petra Stehlíková

Knížka mě docela bavila, i když už mě to nadšení z prvního dílu taky trochu opustilo, jak tu někdo už psal. Měla pomalejší rozjezd, ale konec byl zase napínavej, že bych nejradši hned otevřela další díl. :-)

29.09.2022 4 z 5

Oko světa 2 Oko světa 2 Robert Jordan (p)

Tahle série mě zatím baví, díky bohu za seriál Kolo času, díky kterému jsem na ni narazila. Zaujal mě konec, tak se moc těším, jak to bude pokračovat.

A nejlepší na tom je, že je ještě tolik dílů přede mnou. Ušetří mi to práci s hledáním knih, které by mě bavily. :-D

09.09.2022 4 z 5

Naslouchač Naslouchač Petra Stehlíková

Skvěle vymyšlený svět a skvěle popsané scény.

26.08.2022 5 z 5

Království popela Království popela Sarah J. Maas

Takhle špatně napsanou knížku jsem snad v životě nečetla. Nemám problém s příběhem, s jednoduchostí a prvoplánovitostí zápletky - u tohoto typu literatury s tím nějak počítám (i když je fakt, že se celou sérii pozastavuji nad tím, že tisícileté víly přemýšlí naprosto stejně jak sedmnáctiletí nezralí emočně nestabilní lidé).

Hrozně mi vadilo opakování slov, jako kdyby se některé věci nedaly říct jinak (slovní obraty typu “dítě rostoucí v lůně”, “bohové na nebi” se opakovaly tak často, že na ně budu asi do smrti alergická).

Jako největší problém ale vnímám, že autorka celou knížku utopila v NESKUTEČNÉM patosu. Vůbec nerozumím, jak tohle mohlo nakladatelství pustit do tisku.

18.08.2022 1 z 5

Konverzace, jazyk a jejich možnosti: Postmoderní přístup k terapii Konverzace, jazyk a jejich možnosti: Postmoderní přístup k terapii Harlene Anderson

Jsem vděčná za český překlad, v angličtině bych takový náročný text nepřelouskala. V knize jsou části, které se čtou samy, a části, které pro mě byly komplikované na pochopení (a neřekla bych, že jsem je všechny pochopila) - ale to k té postmoderně nějak pro mě patří. Některé myšlenky jsou velmi inspirující.

Někdy mi ale přišlo, že si autorka někdy protiřečí - říká, že se nechává vést klientem, ale v přepisech rozhovorů se svými otázkami nevyhnutelně na směřování rozhovoru určitým směrem podílí (a i kdyby se řídila klientem, může se zeptat na 10 dalších věcí), jen na rozdíl od jiných postmoderních terapeutů a terapeutek nevysvětluje, jak tento směr volí. Její zdůvodnění "že se nechává vést klienty" je pro mě nějak "na vodě".

Co mi zamotalo hlavu je také náhled na mnohočetné self, který Harlene Anderson vysvětluje výrokem od Hermanse na str. 175: "Mnohočetnost self nemá za výsledek fragmentaci, protože je to to samé Já, které se pohybuje tam a zpátky mezi různými pozicemi." Jestliže je ale nějaké "to samé Já, které se pohybuje", pak to vylučuje mnohočetnost self, o které píše v knize celou kapitolu... pokud byste mi někdo toto dokázali vysvětlit, budu ráda, když napíšete. :-)

Ráda bych sem napsala poznámku k vizuální stránce knihy. Má nádhernou obálku, různé barvy stránek na úvod a závěr jsou super nápad - s touhle částí si někdo fakt vyhrál. Na druhou stranu sazba je s prominutím strašná prasárna - miniaturní bezpatkové písmo, text bez odsazení prvních řádků odstavců působil jak nekonečný monolit. Když čtu náročnou knihu, potřebuju ji mít dobře strukturovanou, jinak se v tom ztrácím. I to je důvod, proč jsem tu knihu četla tak dlouho a někdy ji s nechutí odkládala.

06.06.2022

Neobvyklá psychoterapie Miltona H. Ericksona Neobvyklá psychoterapie Miltona H. Ericksona Jay Haley

Přístup k terapii je to skutečně neobvyklý, u knihy ale narážím na zásadní problém. Výhrady mám k modelu rodiny, který je zastaralý, upevňující genderové role ve společnosti.

03.06.2022 3 z 5

Hatšepsut - vládkyně Egypta Hatšepsut - vládkyně Egypta Patricia L. O'Neill

Autorka přináší v celé trilogii nový úhel pohledu na život Hatšepsut, který je v současné kultuře interpretovány určitým způsobem, a upozorňuje na to, že to mohlo být i jinak. Velmi si cením této myšlenky, na které je celá trilogie postavená:

"Jak se ale často stává, svět dává přednost lži z úst muže před pravdou z úst ženy."

Díky ní má totiž celá kniha ještě širší společenský přesah upozorňující na téma genderové nerovnosti ve společnosti, a to i v naší současné. Jak bychom asi vyprávěli a rekonstruovali různé příběhy z dějin, kdyby se na poli egyptologie a archeologie odedávna mohly stejně rovně jako muži realizovat i ženy?

Zároveň pro mě tento poslední díl byl z trilogie nejslabší. Měla jsem pocit, že se to z historického románu překlopilo do vztahového dramatu až červené knihovny, což mě trochu mrzelo. Zpracování konce knihy mě zarazilo a bylo dost zvláštní.

Každopádně celá trilogie stála za to.

23.04.2022 4 z 5

Oko světa 1 Oko světa 1 Robert Jordan (p)

Knížku jsem objevila díky seriálu a moc mě bavila (přiznávám, někdy čtu young adult, a to není těžké překonat; navíc případná klišé ve srovnání s klišé v young adult blednou :D). Málem jsem se nechala odradit komentáři, ve kterých se říká, že kniha připomíná Pána prstenů, kterého jsem nedočetla. Tak jen pro jistotu - za mě ho připomíná námětem, ale rozhodně ne rozvláčným stylem. :-) Jsem zvědavá, jak se to bude dál vyvíjet.

05.04.2022 5 z 5

Pohled do slunce Pohled do slunce Irvin D. Yalom

Pohled do slunce jsem kdysi četla a ta kniha mi dost učarovala. Když jsem se k ní vrátila, mé nadšení nebylo zas až tak velké. Obsahuje pár myšlenek, které stojí za zapamatování a zdají se mi v životě dost nápomocné.

18.03.2022

Přivítejte nevítané Přivítejte nevítané Pema Chödrön

Skvělá knížka, zvlášť v této době. Velmi srozumitelná a praktická.

18.03.2022 5 z 5

Pod skleněným zvonem Pod skleněným zvonem Sylvia Plath

Pro mě byla kniha hrozně zvláštní, působila taková "plochá". Často mi u takových knih pomůže doslov, tady moc ne. Obvykle chápu, odkud ty interpretace pochází, tady jsem se vůbec nechytala. Ale literárním vědám nerozumím, tak třeba je to tím.

27.02.2022

Trůn slunečního boha Trůn slunečního boha Patricia L. O'Neill

Knížku jsem přečetla jedním dechem. Už dlouho mě takhle nic nevtáhlo a nemůžu se dočkat dalšího dílu. Jen škoda té obálky - vypadá otřesně a vůbec neodpovídá kvalitě příběhu.

30.01.2022 5 z 5

Když není úniku: Umění milovat sebe a tento svět Když není úniku: Umění milovat sebe a tento svět Pema Chödrön

Takové knihy se těžko hodnotí. Jsou věci, které mě zaujaly více a které mě zaujaly méně. Nejvíc mě oslovila kapitola Spoléhání na jednu loď. A taky myšlenka prostupující celou knihou - že to, jak svůj život prožijeme a s jakým postojem, je jen naše vlastní zodpovědnost.

23.01.2022 4 z 5

Narativní psychoterapie Narativní psychoterapie Jill Freedman

Skvělá knížka, v češtině jedna z mála dostupných o narativní psychoterapii. Jen už je poměrně stará (anglický originál je z roku 1996), což je škoda, protože si myslím, že od té doby se dost možná spousta věcí posunula v oblasti narativní psychoterapie dál. Ne že by tyhle základy už nebyly platné, jen mám ráda, když jsou citace aktuální. A v duchu celé knihy se mi zdá nepravděpodobné, že by to autoři dělali stejně jako před 20 lety - kéž by napsali něco dalšího. :-)

21.01.2022 5 z 5

Věž úsvitu Věž úsvitu Sarah J. Maas

Oproti předchozím dílům se mi tahle kniha zdála jako strašná naivní slaďárna bez děje. Až se mi někdy protáčely oči, jak furt někdo na někoho "broukal" a někomu se něco zračilo v očích atd. Dala bych tak 2,5 hvězdy.

20.01.2022 3 z 5