Konverzace, jazyk a jejich možnosti: Postmoderní přístup k terapii

Konverzace, jazyk a jejich možnosti: Postmoderní přístup k terapii https://www.databazeknih.cz/img/books/23_/23872/konverzace-jazyk-a-jejich-moznosti-postmoderni-pristup-k-terapii-23872.jpg 4 5 3

Nejvýznamnější kniha Harlene Anderson „Konverzace, jazyk a jejich možnosti“, ve které popisuje nejen svůj postmoderní spolupracující přístup k psychoterapii, ale i jeho filozofické základy, byla už přeložena do sedmi jazyků. Zaměření knihy je rozsáhlé. Autorka se pohybuje od abstraktní teoretické roviny až k příběhům jednotlivých klientů z terapeutické místnosti. Její psychoterapeutická praxe nespočívá v používání technik nebo intervencí. V jejím základu je filozofický postoj, který aplikuje na konkrétní situace v psychoterapii a v rámci dialogických konverzací s klienty nachází, krok po kroku, jednotlivá řešení a objevuje nové možnosti. Kniha je velice praktická a vhodná pro terapeuty, kteří nechtějí být strategickými manipulátory s životy klientů, ale kteří chtějí společně s klienty utvářet prostor, který povede k oboustrannému obohacení a spokojenosti. I když od prvního vydání publikace v nakladatelství Basic Books uplynulo již více než deset let, kniha rozhodně nezestárla. Autorka se totiž zabývá takřka věčnými otázkami a tématy, které zaměstnávají nejen příslušníky psychoterapeutické komunity. Otázka lidské identity, mysli, rozvíjení dialogu, utváření vztahů a způsoby pomoci, to jsou jen některé z nich.... celý text

Literatura naučná Osobní rozvoj a styl
Vydáno: , NC Publishing
Originální název:

Conversation, Language, and Possibilities: A Postmodern Approach to Therapy


více info...

Přidat komentář

Kyri
20.05.2023 2 z 5

No, taky jsem vděčná za český překlad, protože se s tímhle mořit a pak zjistit, o co jde, by mě mrzelo.
Napadla mě taková metafora. Autorka vymyslela nový, úplně jiný cheesecake. Začne tím, že z tvarohu do formy připraví tu bílou část a nechá ji zapéct. Pak odděleně připraví "těsto" a zapeče ho. Pak kydne tu bílou část na těsto. Vypadá to jako úplně obyčejný cheesecake, chutná to jako úplně obyčejný cheesecake, jen je tou bláznivou manipulací trochu pomačkaný, nesourodý....
Nevím, jestli je víc vtipná nebo smutná snaha superliberální, neboli postmoderní autorky dokázat, že ona má tu jedinou pravdu a nikdo jiný ji nemá.
Nedokázala jsem to dočíst. Ukázkové sezení skončí tím, že klientka má pocit soupeření ze strany terapeutky? V otevřeném dialogu ? Čím to asi bude? :)

klara1550
06.06.2022

Jsem vděčná za český překlad, v angličtině bych takový náročný text nepřelouskala. V knize jsou části, které se čtou samy, a části, které pro mě byly komplikované na pochopení (a neřekla bych, že jsem je všechny pochopila) - ale to k té postmoderně nějak pro mě patří. Některé myšlenky jsou velmi inspirující.

Někdy mi ale přišlo, že si autorka někdy protiřečí - říká, že se nechává vést klientem, ale v přepisech rozhovorů se svými otázkami nevyhnutelně na směřování rozhovoru určitým směrem podílí (a i kdyby se řídila klientem, může se zeptat na 10 dalších věcí), jen na rozdíl od jiných postmoderních terapeutů a terapeutek nevysvětluje, jak tento směr volí. Její zdůvodnění "že se nechává vést klienty" je pro mě nějak "na vodě".

Co mi zamotalo hlavu je také náhled na mnohočetné self, který Harlene Anderson vysvětluje výrokem od Hermanse na str. 175: "Mnohočetnost self nemá za výsledek fragmentaci, protože je to to samé Já, které se pohybuje tam a zpátky mezi různými pozicemi." Jestliže je ale nějaké "to samé Já, které se pohybuje", pak to vylučuje mnohočetnost self, o které píše v knize celou kapitolu... pokud byste mi někdo toto dokázali vysvětlit, budu ráda, když napíšete. :-)

Ráda bych sem napsala poznámku k vizuální stránce knihy. Má nádhernou obálku, různé barvy stránek na úvod a závěr jsou super nápad - s touhle částí si někdo fakt vyhrál. Na druhou stranu sazba je s prominutím strašná prasárna - miniaturní bezpatkové písmo, text bez odsazení prvních řádků odstavců působil jak nekonečný monolit. Když čtu náročnou knihu, potřebuju ji mít dobře strukturovanou, jinak se v tom ztrácím. I to je důvod, proč jsem tu knihu četla tak dlouho a někdy ji s nechutí odkládala.


mikimysh
30.11.-0001 5 z 5

Skvělá kniha skvělé autorky, kniha představuje přístup, který tu není známý a seznámení se s ním mění celý koncept psychoterapeutické praxe velmi originálním způsobem. Tato kniha mě hluboce zaujala, doporučuji všem praktikům i teoretikům i studentům!

Autorovy knížky

Harlene Anderson
americká, 1942
2009  80%Konverzace, jazyk a jejich možnosti: Postmoderní přístup k terapii