Pohled do slunce

kniha od:


KoupitKoupit eknihu

O překonávání strachu ze smrti Ranou, kterou ve své osmé beletristické knize psychoterapeut I. D. Yalom otevírá, a která každého z nás po celý život provází, je vědomí vlastní smrtelnosti. A protože nejsme s to žít s pohledem upřeným přímo do slunce tohoto poznání, pomocí nejrůznějších psychických mechanismů se tomuto drtivému vědomí snažíme uniknout. Přes všechnu snahu však na ně stále narážíme, a to zvláště tehdy, kdy se nám zdá, že jsme se pojistili zvenčí, ať skrze majetek, pocit úspěchu, nebo krátkodobé smyslové uspokojení. Mnohé psychické nemoci mají svůj původ právě v úzkosti ze smrti. V knize se setkáme se slavnými postavami filozofie a literatury, text je protkán příklady z Yalomovy praxe....celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/19_/191996/pohled-do-slunce-191996.jpg 4.3119
Žánr:
Literatura světová, Povídky

Vydáno: , Portál
Originální název:

Staring at the sun, 2008


více info...
Nahrávám...

Komentáře (16)

Kniha Pohled do slunce

klara1550
18. března

Pohled do slunce jsem kdysi četla a ta kniha mi dost učarovala. Když jsem se k ní vrátila, mé nadšení nebylo zas až tak velké. Obsahuje pár myšlenek, které stojí za zapamatování a zdají se mi v životě dost nápomocné.

knihyKeMne
05.10.2021

O překonávání strachu ze smrti. Velice užitečná knížka. Každý má strach ze smrti, i kdyby jen podvědomý, a každý se tomuto tématu snaží vyhnout. Autor se k tomu staví čelem. Navíc oceňuju, že nemá žádnou víru v nadpřirozeno, a přesto má své metody, jak oslabit ten strach, a tyto metody předává dál.


Shindo
01.10.2021

Hoci knihy čítam relatívne rýchlo, táto bola výnimkou. Namiesto zhltnutia knihy na posedenie som sa k nej musel opakovane vracať.

Pohled do slunce je o téme, ktorej sa mnohí vyhýbajú a majú z nej úzkosť. Irv na príkladoch z vlastnej praxe ukazuje, ako vyzerá úzkosť zo smrti, ako sa k nej postaviť a vyrovnať sa s ňou. Oceňujem aj kapitolu venovanú priamo terapeutom (ale napísanú dostatočne zrozumiteľne). Sám pracujem s ľuďmi, u ktorých je strach zo smrti častý a opäť som sa niečo naučil.

marvarid
26.07.2021

Knihu jsem si pořídila už před nějakým časem a celý loňský rok jsem ji odkládala. Číst knihu o smrti v době COVIDové pandemie mi přišlo morbidní. Zpětně viděno to bylo asi zbytečné. Kniha totiž není morbidní ani trochu, je v podstatě velmi konstruktivní. Radí, jak žít a jak nahlížet realitu smrti, aby nemusely být obavy z ní tak devastující. Čtivé, povzbudivé, srozumitelné.

intelektuálka
21.03.2021

Knihu jsem si nějakou dobu ponechala a postupně do ní nahlížela.... abych se srovnala s hlavní myšlenkou, že narozením člověka začíná jeho cesta ke konci ....

Zaujala mne sdělení Epikura:
" Většina lidí si obav ze smrti není vědoma, ale lza na ně usuzovat z maskovaných projevů, jako je například přehnaná zbožnost, nekonečné hromadění bohatství a slepé uchvacování moci a poct, což vše nabízí falešné zdání nesmrtelnosti ...."

A opoziční názor Sokrata -který nalezl útěchu ve víře v nesmrtelnost duše ....

A odkaz na Nietzscheho - strom, který musí překonávat bouře a zapustit kořeny hluboko do země, vyroste silnější a vyšší ....

A dále sdělení J. P. Sartre :

" Šel jsem poklidně k vlastnímu konci .... jistý tím, že se poslední úder mého srdce zapíše na poslední stránku mé práce .... "

A trochu mne překvapilo autorovo sdělení o nesdílení jakékoliv víry - zřejmě by se obával ovlivnění svých názorů dogmaty ...

Rozhodně zajímavé čtení - doporučím.

P.S. Vnímejme sluneční paprsky - než přjde tma ....

Ani.Ká
10.09.2019

Kniha je čtivě napsaná, přináší podněty k zamyšlení se nad životem a jeho smyslem. Psychoterapeutům ukazuje, jak je možné s tímto tématem pracovat u svých klientů, což je velmi hezky demonstrováno na příbězích autorových pacientů.

PMR
10.05.2019

Čtenář nemůže očekávat, že získá nějakou ucelenou "filosofii smrti".
Vlastně i filosofii samotnou autor v knize hodně selektuje a upravuje pro účely psychoterapie. Je to vlastně jenom kostra pro úvahy o úzkostech a jejich překonávání.
Strašná doména - možná i proto mi víc než co jiného kniha připomínala výpovědi člověka, který se "setkal s ďáblem" (včetně i poněkud samolibých tvrzení o roli terapeuta). Nad tím nejde vyhrát ...

Chmur
10.03.2018

Až na poslední část se mi kniha moc líbila. Yalomův pohled na smrt i způsob, jakým se s ní snaží vyrovnat je velmi sympatický. Ačkoliv se jedná o vysoce uznávaného odborníka, nebojí se přiznat strach ze smrti či vlastní omylnost. Kniha na mě působila ukludňujícím dojmem.

1