klara1550 klara1550 komentáře u knih

Conan: Věž slona Conan: Věž slona Robert Ervin Howard

Knížku jsem četla někdy na základce, a dostala jsem se k ní teď znovu díky čtenářské výzvě. Chápu, že mě to tenkrát bavilo. Teď, když už mám víc načteno, mi to zas takovej zázrak nepřijde (ať už z hlediska námětů nebo provedení), každopádně je nutný zohlednit dobu, kdy to R. E. Howard psal - před 90 lety - to je fakt borec.

08.08.2023 4 z 5

Válka nemá ženskou tvář Válka nemá ženskou tvář Světlana Alexandrovna Alexijevič

Samotná první kapitola Člověk je víc než válka, kde autorka píše o tom, jak vnímá svou práci, je pro mě naprosto fascinující. K tomu také dodává:

"Vše, co o válkách víme, vypráví mužský hlas. Všichni jsme se ocitli v zajetí mužských představ o mužském vnímání války. V zajetí mužských slov. Kdežto ženy mlčí."

A já vnímám, jak moc je v tom pravdy. Jak moc nám ženský hlas v mnoha oblastech chybí. Přidávám si knížku do čtenářské výzvy do tématu "boj za lidská práva" nikoliv pro to, co dělaly tyto ženy ve válce, ale proto, že se odvážily o ní mluvit. Nenechaly se zadupat muži a jejich řečmi o tom, že ženy mluví o nepodstatném. A samozřejmě i proto, jak cenná je myšlenka autorky dávat hlas těm, kteří slyšet nejsou (v tomto případě ženám). Protože ženská práva jsou lidská práva.

01.08.2023 5 z 5

V zrcadlové síni V zrcadlové síni Liv Strömquist

Ze všech vydaných komiksů od Liv se mi líbil "Nejrudější růže rozkvétá", ale i tenhle komiks je fajn. Nevím, jestli je to tématem, ale nějak mi chyběly takové uchopitelné informace, jako jinde. Ne že by v tomhle komiksu informace nebyly, ale zdály se mi nějak míň propracované.

PS: Barva tomu prospěla. :-)

01.08.2023 4 z 5

Směšné lásky Směšné lásky Milan Kundera

Při čtení jsem prošla od pohoršení k pobavení. Autor umí psát, výborně vystihuje důležité momenty situací i charakterů.

Na druhou stranu ve mně zůstává taková hořkost. Pokud mají být povídky výsměchem mužům, kteří zde vystupují, o to víc jsou výsměchem ženám. Příliš často je motivem ponížení žen ze strany hlavních hrdinů. Někdy pojmenovaně, ale často i skrytě, mezi řádky. Vlastně mi přijde, že z té knihy čiší jakási nadřazenost mužů. Marně hledám, v čem Opelík, jenž psal doslov, spatřuje "emancipaci žen", která by mohla někoho pohoršovat (možná je nutno zohlednit dobu, kdy to psal).

28.07.2023

Řeka bohů Řeka bohů Wilbur Smith

Bylo to mé první setkání se Smithem. První dvě třetiny se mi četly dobře, ta poslední mi přišla už dost rozvláčná a plná zbytečných detailů. Řeka bohů je sice nabitá akcí, ale o to nudnější a plošší jsou postavy. Tanus a Lostris mi přišli většinou věcí, které dělali, vyloženě hloupí. A přitom to byly postavy, kolem kterých se všechno točilo a kterým (předpokládám) měl čtenář či čtenářka vysloveně celou knihu fandit.

23.07.2023 4 z 5

Drak znovuzrozený 1 Drak znovuzrozený 1 Robert Jordan (p)

(SPOILER) Knížku jsem měla na dovolené a splnilo to účel číst něco, u čeho člověk vypne. Ale je fakt, že při zpětném pohledu souhlasím s komentáři ostatních, že se tady vlastně zas až tolik nestalo.

Poznámka k ději (obecně):
Pochybuji, že by amyrlin dala při svých možnostech takový úkol zrovna takovým lidem (záměrně neříkám konkrétně). Vlastně mi to přišlo hrozně nesmyslné. Včetně toho, jak to dané postavy řešily. Ta linka mi přijde jako kdyby to psal fakt někdo ze základky. Připomíná mi to young adult, kde se často na logiku příběhu a konzistenci postav zas až tolik nehraje.

21.07.2023 4 z 5

Nevinná zrádkyně Nevinná zrádkyně Alison Weir

Příběh je moc zajímavý a čtení této knihy je skvělý způsob, jak se dozvědět něco o historii (ač za mě zůstává otázka, co je doložené a co jsou historky historiků).
Ale forma mě vůbec nenadchla . Něco mi na způsobu napsání hrozně vadilo - asi to způsobila ich-forma, skrze kterou se autorka snažila čtenáře/ky zasvětit do různých historických okolností, což někdy vyznívalo dost divně, protože takhle nikdo nepřemýšlí. Hlavně v začátku, kde se píše z pohledu 4letého dítěte. To bylo fakt zvláštní.

13.06.2023 3 z 5

Bílá Voda Bílá Voda Kateřina Tučková

Četlo se samo. Mám moc ráda knihy, ve kterých jsou postavy inspirující. Ne takovým tím vybásněným superhrdinstvím, ale svou nezdolností. A to je tady za mě splněné v postavě Evaristy. Zároveň bych chtěla ocenit, jakou si s knihou autorka dala práci.

24.05.2023 5 z 5

Lepší než život Lepší než život Rob Grant

Tenhle díl mě svými příběhy moc nezaujal. A podobně jako píše Rambocrack, kdyby se mi nelíbil seriál, tak bych tuhle knížku vzdala někde na začáktu.

24.05.2023 3 z 5

Historky z Tinderu Historky z Tinderu Lucie Macháčková

I když jsem se na tuhle knížku fakt těšila, tak mě moc neoslovila, ale asi obecně nejsem typ na čtení humorných knih (a asi ani na stand-upy - i když - kdo ví, třeba by to na stand-upu vyznělo jinak než v té psané formě). Kousky mi přišly vtipné, kousky spíš trapné.

26.04.2023 2 z 5

Skleněný pokoj Skleněný pokoj Simon Mawer

Kniha je pro mě druhé setkání s autorem (první byla Divka, která spadla z nebe). I zde využívá historické události, do kterých zasazuje postavy, které jsou (dle mého názoru) ploše popsané, nesympatické, a řeší často jen sex. Vzhledem k tomu, jakým způsobem píše, by mě zajímal nějaký psychologický profil autora. :D

První část knihy (o budování vily) mě vyloženě nudila, pak mě velmi bavila druhá část o životě rodiny ve vile a hlavně jejich vztazích, což mělo podle mě velký potenciál na rozpracování dál, ale ve třetí části autor přepnul na úplně jiné postavy a konec mi přišel takový nedotažený.

21.04.2023 3 z 5

Štěstí Štěstí Thich Nhat Hanh

Mám ráda, když jsou knihy složené spíše z úvah (a tipy na meditační techniky jsou uvedené navíc), jako to je v jiných knihách Thich Nhat Hanha nebo třeba Pemy Chodron. V této knize autor postupně vysvětluje techniku za technikou a nic jiného zde člověk nenajde. Proto dávám jen tři hvězdy.

19.03.2023 3 z 5

Neohrožené ženy: Sto padesát let boje za volnost, rovnost a sesterství Neohrožené ženy: Sto padesát let boje za volnost, rovnost a sesterství Marta Breen

Dávám nízké hodnocení a přiznávám, že problém je v mých očekáváních. Čekala jsem informačně nabitou knihu, tak jak jsem zvyklá například z komiksů Liv Stromquist. To se nesplnilo.

Text z celé knihy by se vešel tak na jednu až dvě A4 - řekla bych, že obsahově to odpovídá tak začátku 2. stupně základky. Obsah na mě působí značně nedotaženě. U některých věcí naprosto chyběla pointa - běžně se mi stávalo, že jsem četla, otočila stránku v očekávání pokračování kapitoly a zjistila, že už tam začíná nějaký nový příběh.

19.03.2023 2 z 5

Nekonečno vítá ohleduplné řidiče Nekonečno vítá ohleduplné řidiče Rob Grant

Po trošku nudném úvodu jsem se dost bavila. Nutno říct, že asi i proto, že znám seriál, takže jsem si dokázala přesně představit, jak kdo vypadá, jakou intonací co říká... Oceňuju skvělé vypracování psychologie jednotlivých osob - tenhle díl má 200 stran a mám pocit, že postavy dobře znám. To se někdy nestane ani u 600 stránkových knih. A taky tam člověk nachází sám sebe, že... hlavně v Rimmerovi. :D

08.03.2023 4 z 5

Cíťa Cíťa Lenka Blažejová

Milá kniha. Hladivá a úlevná. Taková, kde jsem si řekla, jak jsem ráda, že to, co zažívám já, zažívá i někdo další. Jak se píše níž, hrozně ráda bych si toho v knížce přečetla víc a mrzí mě, že je tak stručná.

Jak píše dagmar7365 níže, také si ji dovedu představit u teenagerů, kteří jsou ve fázi objevování sebe sama. Škoda, že jsem takovou knížku před těmi x lety neměla.

19.02.2023

Velké hledání Velké hledání Robert Jordan (p)

Jak tady píše hodně lidí, první polovina byla taková průměrná, zato posledních cca 150 jsem nemohla knížku odložit. Dost mě bavilo vykreslení fungování části seančanské společnosti a přišel mi to poměrně originální nápad (víc neřeknu, abych nespoilerovala).

19.02.2023 5 z 5

Tiché roky Tiché roky Alena Mornštajnová

Skvěle napsaná kniha. Oceňuju velmi propracované a uvěřitelné postavy - chování lidí, které by člověk jednouše odsoudil, dávalo při odkrývání jejich životního přběhu smysl a vedlo mě k většímu pochopení. Mimochodem - v knize vůbec nebyla přímá řeč, a ani bych si toho nevšimla - tak dobře je to napsané. =)

11.02.2023 5 z 5

Moudrost nedokonalosti Moudrost nedokonalosti Rob Preece

Moudrost nedokonalosti jsem četla s přestávkami tak dva roky. Zapomněla jsem, co bylo na začátku, a budu jí postupně listovat asi znovu. Četla se mi těžce, nebyla to knížka, kterou jsem si jen tak ve volném čase otevřela. Musela jsem mít dostatečnou mentální kapacitu, abych zvládala alespoň trochu chápat, o čem se v ní píše. Nutno dodat, že o jungiánství jsem před přečtením nevěděla zhola nic, o buddhismu jen minimum, a to bylo asi na čtení tak náročné.

V mnoha věcech je ale užitečná a dá se říct "srozumitelná". Hodně mě oslovila kapitola o vztahu Učitele a žáka, která mluví o lidské tendenci upínat se k nějaké autoritě, čímž ale zároveň předáváme druhému moc. Mám pocit, že to není téma jen u spirituální či náboženské praxe, ale taky třeba ve vědě nebo v psychoterapii, kde jsou někteří "guru" oboru vyzdvihování a přijímani, aniž by odborná komunita přemýšela kriticky. Obecně mě tahle idealizace některých osobností velmi rozčiluje a jsem ráda, že to někdo pojmenovává.

22.01.2023

Katovo poslední přání Katovo poslední přání Jevhenija Kononenko

Ke knize jsem se dostala přes čtenářskou výzvu. Je v ní zajímavě zpracovaný příběh, líbí se mi, že je postaven na dobových reáliích.
Hodně mě zaujal tenhle kousek, tak si ho tu napíšu:

"...A ví, že i když mají s dcerou, zetěm a vnukem dobré vztahy, z jeho smrti budou mít v podstatě radost. Jako se oni s Ljubou tiše radovali, když zemřela Iryna Vasylivna. Přestože syn Valerij po uklízečce upřímně smutnil. Jen zvláštní duševní kontakt se starým člověkem způsobí, že po něm lidé doopravdy truchlí. Něco takového se stává, budeme-li upřímní sami k sobě i k Bohu, velmi zřídka. Ivan takový kontakt s rodinou nemá."

15.01.2023

Ovoce poznání Ovoce poznání Liv Strömquist

Moc pěkný komiks, se spoustou věcí k zamyšlení, ale za mě na celé čáře vede Nejrudější růže rozkvétá.

30.12.2022 4 z 5