Cesta osvobození

kniha od:


KoupitKoupit eknihu

Na jaře 1998 vedl vietnamský zenový mistr a mírový aktivista Thich Nhat Hanh v Burlingtonu ve státě Vermontu jedenadvacetidenní soustředění o dýchání s plným vědomím. Každodenního programu, jenž se skládal z meditací v sedě, v chůzi, jídla v tichosti, diskusí a promluv Thiche Nhat Hanha, se účastnilo čtyři sta lidí z celého světa, z nichž někteří byli již celkem znalí buddhistického učení a praxe; pro mnohé to však bylo jejich úplně první buddhistické soustředění. Díky společné praxi plného vědomí a naslouchání přednáškám Thiche Nhat Hanha byli tito lidé přeneseni z každodennosti do místa hlubokého klidu a objevili mnoho nového o životě. Kniha Cesta osvobození: dvacet jedna dní v plné přítomnosti záměrně zachovává tón a styl meditačního soustředění, včetně zvuků zvonů, přestávek k meditaci a sezení pro otázky a odpovědi. Atmosféra soustředění je tak zprostředkována čtenářům, kteří se zrovna tak dlouhého hromadného sezení účastnit nemohou. Kniha je ale i oblíbeným společníkem na různé transformační, relaxační a meditační pobyty....celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/41_/412669/big_cesta-osvobozeni-UCg-412669.JPG 54
Žánr:
Duchovní literatura

Vydáno: , Alferia
Originální název:

The Path of Emancipation: Talks from a 21-Day Mindfullness Retreat, 2000


více info...
Nahrávám...

Komentáře (3)

Kniha Cesta osvobození

Eldar80
15. května

Obyčejně nemám přepsané přednášky z kurzů rád, ale tady to naštěstí nevadí. Autor umí přednášet tak dobře, že text působí zcela uceleně. Kdyby to nebylo uvedeno v anotaci a úvodu, tak bych to vůbec nepoznal.
Ústřední téma celé knihy je plné vědomí. Celý výklad je prakticky úplně sekulární a buddhismu je v knize fakt málo. Sice se místy odvolává na Buddhu a některé buddhistické texty, ale jen jako doplnění k výkladu.
Dokonce v jedné promluvě sám říká, že někdy je lepší vybudovat sanghu bez buddhistických termínů, které mohou některým lidem překážet. Důležitější je předat význam plného vědomí a jeho uvádění do života.
Je to snadno pochopitelné, ale nevím jestli to působí věrohodně. Ústřední myšlenka se opakuje tak často až to působí všespásně. Z toho plyne poměrně velká jednotvárnost. Ale aspoň ze začátku je výklad dost živý a čtivý.
Výklad má typický autorův rukopis. Místy je kniha až poetická. Ono už samotné čtení je poměrně relaxační a uklidňující. Koncentrované čtení má logicky tendenci vytvářet meditativní náladu. Už samotné čtení je příjemné.
Až poslední třetina mi přišla jakási nezáživná. Ale třeba je to můj problém. Rozhodně doporučuji. Asi jediná nevýhoda je, že je to furt o tom samém. Možná se kniha nehodí ke čtení v kuse během několika dní, jak jsem to udělal… 85% 4,5*

Alteriol
23. března

Zase po delsi dobe kniha, ktera me o kus posunula ve schopnosti prozivat byti a existenci. Kniha obsahuje i mnoho uzitecnych tipů pro praci na sobe, snizovani utrpeni a zvysovani spokojenosti.


klara1550
07. února

Zajímavá kniha, která dává nahlédnout do dění na meditačním ústraní. Přišla mi inspirativní, přináší spoustu tipů do meditační praxe a nové úhly pohledu na některé věci. Také člověka přivádí zpátky k sobě - nebo takový byl alespoň můj zážitek. Při čtení jsem cítila usazení a zklidnění.