katerina4564 katerina4564 komentáře u knih

Muži, kteří nenávidí ženy Muži, kteří nenávidí ženy Stieg Larsson

Nikdy jsem neviděla film, pouze jsem mrkla na žebříčky nejlépe hodnocených knih a pustila jsem se do čtení.
Strhující, poutavé, napínavé, neuvěřitelné, zajímavé, čtivé.... příběh, který přes počáteční problematickou orientaci v rodině Vangerů čtenáře naprosto pohltí. Nutí číst dál a dál a nechcete přestat, byť víte, že už prostě musíte jít spát.
Dějové linky Mikaela a Lisbeth začínají naprosto samostatně a postupně se začnou prolínat, až se dostanou k samotné jejich spolupráci nad záhadou rodiny Vangerů. Další příběh související s Wennerströmem, který je s tím vším smysluplně propletený.
V samém začátku nevidíte nic strhujícího, ale s každým dalším dějem, popisem a pátráním prostě chcete vědět, co se stalo s Harriete a kdo za tím vším stojí. Během čtení přeskakují myšlenky z jednoho podezřelého na druhého, autor vám nedá odpočinek od hledání viníka a čtenář stále bloudí a hledá spolu s Mikaelem stopy a vraha. Když pak přijde postupně rozuzlení, s kterým ale kniha nekončí, tak tuhne krev v žilách.
Lisbeth si mě naprosto získala, s takto vykreslenou hlavní postavou jsem se nikdy nesetkala. Její komplikovanost, bezemočnost, osud, chytrost, zvláštnost a další, bylo autorem naprosto dokonale zpracováno.
Všeobecně vzato zpracování knihy, příběhu a dějových linek je naprosto dokonalé. Nejde to slovy dobře vyjádřit, knihu si každý musí přečíst a prožít sám.

13.08.2023 5 z 5

Harry Potter a Tajemná komnata Harry Potter a Tajemná komnata J. K. Rowling (p)

Je zajímavé, jak jsem knihu vnímala ,,dětskýma očima" a jak ji s odstupem let vnímám nyní. Tajemná komnata je díl, který mě ve filmové podobě asi baví nejméně, o knize to říci nemohu. Čte se sama, usmívám se u ní a i když vím jak to dopadne, prostě mě to baví. Knihy nám všeobecně dají více než filmy, do kterých se nemůže všechno vejít, ale právě u tohoto dílu mi kniha dává více možností pochopit děj a příběh, u filmu jsem se v tom vždycky trochu plácala. Opravdu mi ale chybí Protiva, vůbec nechápu, proč všechny ty jeho lumpárny ve filmu nejsou. Jediné čeho si na knize všímám, je ne úplně dobrý překlad, případně slovosled, občas jsou zvláštně použité uvozovky pro přímou řeč, ale to se prostě dá odpustit.

16.10.2023 5 z 5

Harry Potter a Kámen mudrců Harry Potter a Kámen mudrců J. K. Rowling (p)

Knihu jsem četla někdy před xx lety a teď jsem se rozhodla k celé sérii vrátit. Co dodat, stále skvělé čtení, které nezklame ani dospělého čtenáře. Díky filmům mají postavy konkrétní tváře, ale na druhou stranu kniha nám dá mnohem více než film, ve kterém samozřejmě nemůže být obsažené všechno. Na druhou stranu je škoda, že se ve filmu neobjevuje Protiva tak jako v knize. Jediná malinká výtka je ke stylu překladu a slovosledu, který mi u knihy občas trošku vadil, ale to je zanedbatelné. Těším se jak malé dítě na čtení pokračování, ačkoli filmově znám HP nazpaměť

09.10.2023 5 z 5

Slib mlčení Slib mlčení Linda Castillo

První díl série, ve kterém jsem si ihned oblíbila náčelníci Kate. Skvěle mi sedlo i téma knihy, které se bude v každém díle točit kolem amišů a právě nejspíš kvůli úplně jinému, neokoukanému prostředí, mě kniha zaujala a rozhodně budu pokračovat dalšími díly.
Minulost Kate a důvody proč opustila amišskou komunitu, budou zřejmě zasahovat do dalších dílů a všeobecně jsem zvědavá jak se budou vztahy mezi Kate a amiši vyvíjet.

24.07.2023 4 z 5

Kameník Kameník Camilla Läckberg

Zatím nejlépe propracované prolínání s minulostí a proč si to myslím? Vůbec jsem nedokázala najít propojenost historického příběhu s tím současným, začalo mi to docházet až ke konci, ale nejprve jsem vůbec netušila, takže napětí a zvědavost od začátku až do konce. Příběh sám o sobě samozřejmě smutný, ale potěšilo mě, že se autorka nebála sáhnout po postavách s psychickými problémy, a rozšířit tak povědomí čtenářů. Za mě z prvních 3 dílů nejlepší kniha, přečetla jsem si během víkendu.

30.05.2022 5 z 5

A je to pryč, třetí a zároveň poslední Stiegův příběh ze série Millenium.
Z mého pohledu se jedná svým způsobem o nejslabší díl série. Přestože příběh byl opět skvěle propracovaný, tak jsem se místy ztrácela v lidech a v neustálém omílání všeho dokola. Takže zhruba uprostřed knihy bych 100 stránek ubrala. Lisbethin pobyt v nemocnici a následně soudní proces jsem však zhltla jedním dechem. Chvílemi jsem měla pocit, že stojím v soudní síni a živě vidím jak se všichni při vystoupení Lisbethiny advokátky tváří.
Nic z výše uvedených výtek mě však nepřimělo srazit hvězdičku. Tu jednu, kterou dávám dolů, je za to, že jsem měla několikrát pocit, že si Lisbeth odskočila z partičky Avangers, kam by se po všech těch situacích a jejích výkonech hodila. Toho na mně bylo v knize opravdu moc a dodávalo mi to pocit sci-fi příběhu. A co mi v knize opravdu nesedlo, bylo neustálé používání slova zasraný ,,Zasraný Kalle Blomkvist". K Lisbeth to určitě sedí, ale na mne se to objevovalo dost často. Ale co už, tyto tři knihy byly naprosto famózními díly. Nevím, zda se pustím do volného pokračování, ale musím říct jedno:
,,Díky pane Larssone i za tak málo co jste stihl knižnímu světu dát, k Vašim knihám se určitě jednou vrátím a Millenium si znovu přečtu...."

22.08.2023 4 z 5

Dívka, která si hrála s ohněm Dívka, která si hrála s ohněm Stieg Larsson

Druhý díl jsem četla hned v návaznosti na první a sakra! Co ten konec?!
Příběh se točí především okolo rozkrývání Lisbethiny minulosti a souvislostí s vraždou dvou novinářů. Napínavé, zajímavé od začátku až dokonce. Nejprve jsem se trochu bála, protože v některých recenzích bylo psáno, že je to poněkud zdlouhavě napsané, ale mně to vůbec nevadilo. Celý příběh jsem hltala jedním dechem a nemohla jsem se dočkat, až se dozvím, co za tím vším stojí, ale ono to dopadne sakra otevřeně, takže hned musíte jít číst další díl, jenže pak přijde určité zklamání, protože Stieg napsal jen 3 díly než zemřel a ne, nechcete aby byl konec jeho strhujících knih. Vím, že je psané i pokračování, ale to už prostě nebude ON.
Nedokáži vysvětlit, čím vším mě kniha dostala, ale Stieg byl rozhodně PAN SPISOVATEL! Jeho příběhy jsou propracované, chápete spojitosti a rozplétání je vyobrazené do posledního detailu. Žádný rychlý konec na dvou stránkách.
Jediná malá výtka z mého pohledu je, že by se u hlavních postav nemuselo neustále dokola uvádět jméno i příjemní, ale to je opravdu to nejmenší.

19.08.2023 5 z 5

Černobílý svět Černobílý svět Kathryn Stockett

Naprosto skvělá kniha vystihující realitu života černošských žen v Americe v 60.letech. Dávno před knihou jsem viděla film, který mám také moc ráda, ale ta kniha, pohltí úplně jiným způsobem. Krásně zpracované, skvěle zvolená forma psaní, pochopila jsem mnohem více věcí než z filmu. Rozhodně doporučuji přečíst

17.02.2023 5 z 5

Dívka v ledu Dívka v ledu Robert Bryndza

První kniha od Bryndzy, kterou jsem četla. Zprvu bych měla malou výtku, asi bych si představovala lepší uvedení Eriky, jakožto člověka do knihy. Celé to na mě z počátku působilo, jako když si k vyšetřování přizvali nějakého pološíleného bezdomovce :-) je to za půl hvězdičky dolů, ale musela jsem číst dál. Proč je Erika taková jaká je, se nicméně postupně v knize dočteme. Vražda dívky z bohaté rodiny, která se podobala vraždám prostitutek, dívek z nižší společenské vrstvy. Úkolem Eriky bylo najít vraha, sama se mu však dostala do hledáčku. Mým osobním problémem v knize bylo neustále se opakující oslovování ,,detektiv šéfinspektor a superintendant", nevím zda by se nedalo vyřešit jinak nastaveným překladem či méně častějším používáním. Přiznám se, že s určením vraha jsem měla problémy a třičtvrtě knihy jsem netušila, v závěrečném rozplétání jsem četla jedním dechem a ačkoliv se jednalo o dosti promotané rozuzlení, bylo čtivé a srozumitelné. Druhou půl hvězdičku dávám za všechny ty fyzické a zdravotní újmy, které Erika vytrpěla, nemám ráda, když je hlavní hrdina během série 100x zmrzačen a přesto žije a nemá následky. Doufám tedy, že se to nebude ve velkém opakovat, ale to ukáží až další díly.

22.07.2023 4 z 5

Kazatel Kazatel Camilla Läckberg

Četla se po první knize již mnohem snadněji. Nicméně mě občas rozčilovaly některé slovní obraty, či neustálé opakování podobných vět, ale po začtení do příběhu, nikoliv po sledování některých češtinských obratů, mě příběh zaujal, popis autorky pocitů prožívaných v roce 1979 mi vyháněl husí kůži po těle a dokázala jsem si, bohužel, vše živě představit. Ale to je v podstatě cílem autorky. Jen malinko složitá orientace ve jménech (Johan, Jacob, ...) Ale to je spíše individuální problém mne, jakožto čtenáře. Při tomto díle jsem si v internetovém vyhledávači našla Fjällbacku, abych své myšlenky přenesla do reálného koutu světa. Zároveň se zde prolínají příběhy osob z prvního dílu, což je jistým zpříjemněním, že se nejedná o jednotlivé ,, výkřiky do tmy" ale autorka se snaží provázat všechny knihy jedním příběhem.

Půlnoční knihovna Půlnoční knihovna Matt Haig

Zajímavá kniha dle anotace, realita je už ale trochu jinde.
Po prvních stránkách mi bylo hned jasné, že bude kniha super, ale zhruba po přečtené třetině knihy už mě to přestávalo bavit a ve třetí třetině už jsem přeskakovala mezi řádky. Z mého pohledu je kniha mizerně zpracovaná, v některých částech jsou pasáže o kvantové fyzice, které mi z nenáročného čtení udělaly ,,kovbojku". Neustálý zmatek v knihovně a mezi životy, trochu mi nesedělo, že pokaždé když Nora vplula do nového života, tak o něm nic netušila a když nakonec i z toho posledního života zmizela, bylo mi už jedno jak kniha dopadne. Původní vize byla přečíst knihu za 2 večery, ale vyklubalo se z toho 6 dní než jsem jí přečetla. Pokud by někdo napsal knihu s podobným námětem cestování mezi životy, ráda si ji přečtu, ale k této se již nevrátím.

04.10.2023 2 z 5

Kroky vraha Kroky vraha Michaela Klevisová

Knižní paradox. Na knihy Klevisové jsem dostala doporučení a tak jsem se pustila do první knihy. Ze začátku se mi líbilo prostředí, popis osob, ale postupně se z toho stával chumel nijakých informací. Do knihy je zainteresováno příliš mnoho postav, u kterých jsou vypisovány jejich problémy. Dcera Klára mi příběh kazila úplně, její blbost a naivita, která ve finále s knihou vůbec nesouvisela a na děj neměla vliv. Příběh exmanžela a jeho ženy také úplně o ničem, v podstatě jen popis magora, kterého bych jako žena nestrpěla ani minutu...a do toho starý příběh z Francie, kterým kniha začíná a končí, a který také vůbec knize nic nedává. Od druhé vraždy jsem pouze přeskakovala stránky, abych zjistila, kdo je vrah. Rozuzlení celého příběhu mi přišlo naprosto nesmyslné. Důvody vedoucí k vraždě nejsou nikde v knize naznačovány, v podstatě to celou dobu směřuje na jiné osoby a pak najednou...bum, bum...vrah je tenhle, ale nedává to absolutní smysl. Zkoušela jsem se zpětně ohlížet, ale ani tak se mi nepodařilo najít žádné knižně hezké propojení vedoucí k vrahovi. Nechápu tolik pozitivních recenzí, ale jsou mnohem a mnohem lepší autoři. Další díly po tomto zklamání číst nebudu.
Co se týká zpracování, tak ve formě epub jsou v knize hrozné chyby v malých a velkých písmenech. V tečkách a čárkách. Čtenář se chvílemi ztrácí v tom, koho se text týká, což je od české autorky opravdu škoda, v knihách cizích autorů se čtou mnohem lépe překlady než toto.

10.07.2023 1 z 5

Hedvábník Hedvábník Robert Galbraith (p)

Vzhledem k recenzím, jsem se po první knize těšila na druhou, ale přišlo bohužel zklamání.
Rozsáhlá kniha, ve které figuruje velké množství postav, velké množství popisů míst, ulic a budov a v podstatě jsem po většinu knihy neměla pocit, že se hledá vrah. Prostě jsem četla rozhovory lidí a chození po ulicích, ježdění taxíkem atd. Z knihy jsem měla dojem, že sama autorka nevěděla do poslední chvíle, kdo bude vrah a na konci to najednou nějak rozhodla. Po půlce jsem určité pasáže začala přeskakovat a závěr už mě v podstatě ani nezajímal. Mám ráda, když v knize alespoň trošku máte tušení, kdo za čím stojí a kdo, co provedl, ale tady už jsem v množství postav ani nevěděla kdo je kdo.
Stejně jako u první knihy jsem měla problém s češtinou a slovosledem, nečetlo se to příjemně. Nehledě na to, že když už jsou v knize použity vulgarismy, tak jich v jedné větě napočítáte nespočet, což mi přijde naprosto zbytečné.
Ještě zkusím třetí díl, ale pokud ani ten nezaujme, tak autorku odkládám.

13.03.2024 3 z 5

Labyrint tajností Labyrint tajností Linda Castillo

Další úžasný díl od Lindy Castillo. Její knihy čtu jedním dechem už jen proto, že prolínají dvě odlišné komunity. Čtenář si odskočí od stereotypu krimi příběhů do prostředí amišské kultury. Jsem také ráda, že se konečně usmálo štěstí na Monu. Byť jsou všechny knihy dosti podobné námětem a způsobem propletenosti případů, každá je originál. Jedinou malou výtku mám k tomu, jak se náčelnice Kate dostává dost často do ohrožujících situací, kdy je postřelená, napadená a podobně, tam bych být autorkou trochu ubrala, neboť nikdo není nesmrtelný, ale i tak mě tento malý defekt nepřesvědčí k odebrání jediné hvězdičky.
Velký přínos pro čtivost knihy má rozhodně překlad, který je, stejně jako v předchozích dílech naprosto skvělý a bezchybný.

21.07.2023 5 z 5

Kavárna v Kodani Kavárna v Kodani Julie Caplin

Tuto autorku jsem se rozhodla číst především kvůli všude číhající reklamě a pozitivním recenzím. Podle anotace to vypadlo na příjemnou oddechovku, ale nejsem si jistá, že to pro mne bylo oddechové čtení. Hned úvodem začnu tím, že mi knihu neustále znepříjemňovalo slovo hygge, chápu, že je to dánské označení stylu života, ale nemohla jsem si pro něj určit jednoznačnou výslovnost a když jsem si ji našla na googlu, stejně jsem si to nepamatovala. Když se pak slovo objevovalo v různých tvarech, tak to jsem byla v koncích, protože mě to neustále nutilo přemýšlet nad způsoby vyslovování.
Samotný příběh začal zajímavě, nicméně pak na mne novináři začali působit jako banda neandrtálců. Avril, novinářka, totální blbka, tomu nasadila korunu a byla mi v knize opravdu protivná. Do toho zmínka o bratrovi Katie, který staví repliky ze star wars, no to jsem šla do kolen. Scéna, kdy se ztratí Conrad, pro mne byla taky dost absurdní a ani mi to nepřišlo nikterak vtipné. Očekávala jsem, že se i dozvíme jak dopadne zákeřný Josh, zda za svoje jednání zaplatí, ale v podstatě zůstal bez trestu. Chvílemi jsem se ztrácela v tom ke komu patří přímá řeč a rušily mi to i chyby v překladu a občas i divný slovosled. V knize je také příliš detailních popisů míst, architektury a celkově prostředí, což u oddychového čtení není úplně dobré, jelikož musíte vynaložit hodně fantazie na představu, kde se vlastně děj odehrává.
Co je pro mne bohužel u spousty knih problém, že po prvním polibku si hned hlavní postavy začnou tykat.
Posledních 40 stran jsem přeskákala a celkově nemám z knihy pocit oddechovky, takže s dalšími knihami si dám zatím pauzu. Neříkám, že se jednalo o špatný námět, ale za mne špatně propracovaný.
Závěrem jedna poznámka, nesnáším slovo pitoreskní, má mnoho příjemnějších synonym, ale to je takový můj osobní problém.

01.07.2023 2 z 5

Dokonalá hra Dokonalá hra Vi Keeland

Úvodem stojí za zmínku, že se mi líbil začátek knihy, jakmile totiž na začátku přijde uchechtnutí, vypadá to celé nadějně. Stejně jako u jiných podobných příběhů už předem víte, jak kniha dopadne a že se spolu hlavní postavy dříve nebo později vyspí. Nicméně i tak mě tyto jednoduché příběhy baví. Levi a Presley chemie mezi nimi je zřejmá a zase se objevují prvky pošťuchování, které obě autorky skvěle umí popsat. Komplikace v podobě Tannera knihu určitě oživila, vždycky je lepší, když se do děje zamíchá někdo další. A když se vám tam přimíchá všetečka Fern, tak to je naprosto Dokonalá hra.

14.06.2023 4 z 5

Alfa samec Alfa samec Vi Keeland

Naprosto skvělé!! Od Vi Keeland jsem jako první četla Hříšné dopisy, na které jsem napsala negativní recenzi. Na další knihu od autorky jsem se tedy trochu déle chystala a teď toho nelituji. Název Alfa samec mě nejprve moc netáhl, ale řekla jsem si, že to vezmu podle abecedy. Použití původního názvu by bylo možná výstižnější.
Příběh Emerie a Drewa je jako pohádka protkaná humorem, humorem, kdy se při čtení knihy nahlas uchechtnete. Ty jejich naschvály a legrácky byly naprosto skvěle zpracované. Protichůdnost jejich povolání knize nasadila korunu. Nejedná se sice o žádný velezapeklitý příběh odpovídající realitě a předem víte jak pohádka skončí, ale jako oddychovka to pro mne bylo skvělé čtení. Určitě si časem knihu přečtu znovu, protože hlasité uchechtávání u knih je pro mne dobrou známkou.

14.06.2023 4 z 5

Ledová princezna Ledová princezna Camilla Läckberg

Trvalo mi takřka 80 stran, než jsem se začala orientovat, neustále mi dělala problém švédská jména, nechápala jsem způsob přeskakování sem tam, ze současnosti do minulosti, z postavy na postavu, v podstatě dá se říci, že jsem nerozuměla stylu psaní autorky. Pak najednou jsem se do knihy ,,zakousla" a řekla jsem si, že ji dočtu. Příběh byl dobře promyšlený, autorka donutí čtenáře přemýšlet, kdo je vrah, ale ve chvíli, kdy už si čtenář myslí, že má vyhráno, tak se dějem zamíchá a v tu ránu, je i jiný podezřelý. Skutečný vrah vyjde najevo až v samém závěru. Se stejným stylem se setkáme i v dalších knihách. Ledová princezna je v podstatě první ze série, jelikož se celou sérií prolínají příběhy některých postav, je dobré číst knihy tak jak jdou za sebou. Za mne pouze hvězda dolů za prvotní náročné pochopení stylu psaní.

Pocit hanby Pocit hanby Linda Castillo

Další skvělý díl od Lindy Castillo, tentokrát s trochu jiným časovým spádem. Někdo zavraždí babičku a unese její vnučku, Kate tak musí jednat rychle, dokud je šance, že ji najdou živou. Celý děj se odehrává v rozmezí pár dnů a je opravdu hodně čtivý a napínavý.
Ještě před odhalením tajemství, které amišská komunita skrývala, jsem tušila, co za tím vším je, ale i tak jsem dychtila po závěru knihy.
Mám ale ke knize výtku a strhávám hvězdičku dolů za opětovné napadení Kate, opakuje se to v každém díle a nebaví mě to, nemusela by být vždy postřelená, pomlácená, tváří v tvář vrahovi. Stejně tak se v každé knize znovu a znovu popisují postavy, kdo je kdo, kdo co dělá atd. především členové z policejního týmu. Což mi také trochu vadí a to především proto, že čtu celou sérii v rozmezí zhruba roku a tudíž je to pro mě opakující se element.

30.08.2023 4 z 5

Do posledního dechu Do posledního dechu Robert Bryndza

Čtvrtý díl s Erikou a musím si od ní dát na chvíli oddech. Stejně tak jako v předchozích dílech i zde se objevují stále stejně popisované situace a motivy, jako příklad Isaac a pitevna, vztah s nadřízeným, nijaký vztah s Petersonem...Autor má skvělý námět na příběh, ale samotné zpracování mi nesedlo a tento díl považuji za nejslabší.
Vadilo mi brzké odhalení vraha, který byl spolu s další vedlejší postavou vykreslen opravdu nechutně, včetně nechutné scény v kině.
Erika je stále bezemoční a vztah s Petersonem je vykreslen tak povrchně, že by vlastně v knize vůbec nemusel být a to je škoda, ale tohle je opravdu Bryndzy slabá stránka.
Vadilo mi také, že každá oběť a způsob byly popisovány stejně, takže jsem si připadala, že čtu stále dokola to samé, až sem přeskakovala stránky.
Uvidím za čas, třeba se k Erice vrátím, ale zatím to neplánuji.

28.07.2023 3 z 5