kadgam kadgam komentáře u knih

Prokletý kraj Prokletý kraj Michaela Klevisová

Mám rada autorku kvôli jej knihám. Sympatické prostredie pohraničia a postavy akoby 5am skutočne žili.

20.12.2023 3 z 5

Ženy, které běhaly s vlky Ženy, které běhaly s vlky Clarissa Pinkola Estés

Asi všetky staré kultúry sveta mali svoje hovorené príbehy ako začiatky svojej literatúry pre zábavu aj pre poučenie. Vo tme, pri ohni si ich podávali generácie po stáročia.
Príbehy hovorili o hodnotách, morálnych kvalitách a pripomínali poznatky a skúsenosti.
Nie je to ľahké čítanie , ako by sa možno zdalo. Je to vedecký výskum ľudského charakteru.
V knihe spoznáme niektoré rozprávky, ktoré nás spravádzali detstvom, niekedy až s prekvapivo odlišným výkladom.

04.01.2015 4 z 5

Listopád Listopád Alena Mornštajnová

Mám to šťastie, že som zažila dobu pred a po listopáde. Pani spisovateľka trochu príliš popustila uzdu svojej fantázii vo vykresľovaní doby. Síce som žila na Slovensku ale predpokladám, že ani v Čechach to také silné nebolo. Možno v určitých kruhoch, kde išlo o vysoké stoličky...
Nechcem komentovať dnešné časy, iba toľko, že tiež nie sú ideálne a prešlo už dosť času od "pádu"

08.04.2024

Houbařka Houbařka Viktorie Hanišová

Veľmi dobre napísaný príbeh dospievajúceho dievčaťa. Čitateľ pomaly vniká do deja, ktorý ho nepustí do konca knihy.

10.01.2020 5 z 5

Trhlina Trhlina Jozef Karika

Zaujímavé, ešte zaujímavejšie, že slovenské. Kniha sa mi páčila, bezprostredne po prečítaní uvažujem, v čom je pointa. Vzájomné hecovanie sa mladých ľudí? Narušená psychika po požití drogy, hladiny inzulínu plus únavy z nedostatku potravín ?
Z pár faktov skonštruovať túto knihu je obdivuhodný výkon, kvitujem aj odkazy na youtube (nefungovalo) aj na odborné správy.

14.04.2017 5 z 5

Stehlík Stehlík Donna Tartt

Prvý dojem po prečítaní bol, že kniha nemusela byť až taká objemná a že som nepotrebovala všetky detaily závislosti protagonistov, či už na alkohole, liekoch či drogách iného typu. Pomohlo by to deju.

27.11.2015

Prostě spolu Prostě spolu Anna Gavalda

Bola to jedna z tých kníh, pri ktorých chcem pokračovať v čítaní, keď kniha končí.

05.03.2013 4 z 5

Norské dřevo Norské dřevo Haruki Murakami

Kniha sa mi páčila najviac z Murakamiho kníh, ktoré som doteraz prečítala. Príbeh je podaný jednoducho, mala som pocit, že ju nečítam, ale prežívam. Je to nadčasová, nevšedná kniha. S piesňou od Beatles sa krásne dopĺňa. Ako jej melódia sa dostane do podvedomia a ostáva.

25.09.2011 5 z 5

Muži, kteří nenávidí ženy Muži, kteří nenávidí ženy Stieg Larsson

Napínavé, zaujímavé, dej s dobrým spádom. Videla som aj film, ale po knihe bol trošku - zjednodušený.

02.11.2019 5 z 5

Ostrov Entry Ostrov Entry Peter May

Mám rada všetky Mayove knihy, zvlášť tie, ktoré sú situované na škótske ostrovy. Poznám krásnu a drsnú krajinu tam a zaslúži si opísanie aj napätie, ktoré do kníh vložil autor je autentickejšie ako v iných končinách.
Kniha sa dobre číta, je napínavá do konca. Trochu som tušila vraha, iba som si nevedela nájsť dôvod.

18.07.2019

Běžkyně Běžkyně Peter May

Príbeh zasadený do súčasnej Číny s dvojicou hlavných aktérov z dvoch rozdielnych svetov. Podľa mňa ich málo uveriťeľný vzťah, cyklopreteky po zasneženom meste hrdinky v 8 mesiaci tehotenstva takisto na hrane pravdepodobnosti. Inak zaujímavá téma dopingu, "čo nevymyslia kvôli peniazom?"

23.06.2019 4 z 5

Čierny dom Čierny dom Peter May

Veľmi dobre napísané. Najviac ma zaujali opisy prírody pochmúrneho, studeného a upršaného ostrova. Lewis som kedysi navštívila a život ľudí tam, životné podmienky aj povaha obyvateľov je v knihe dobre zachytená. Toto podľa mňa prevažovalo nad detektívnym príbehom, ktorý bol okrajový, s o to zaujímavejším rozuzlením.

26.01.2016

Zpětný ráz Zpětný ráz Peter May

Dobrá Enzovská klasika. Zaujímavá a napínavá

23.06.2019

Dvojitý kříž Dvojitý kříž Chris Carter

Sympatická dvojica detektívov vyšetrujucich seriove vraždy v LA a séria brutálnych vrážd zdanlivo bez motívu a výberu. Napínavé čítanie, pútavo napísané

16.01.2019 3 z 5

Jedna z najlepších kníh, ktoré možno čítať. Mám ju na imaginárnej poličke s Raňajkami u Tiffaniho.

29.10.2017 5 z 5

Tma Tma Jozef Karika

Po Trhline som bola sklamaná. Boli prekročené hranice mojej trpezlivosti s naťahovaním a opakovaním sa deja. Asi po polovici ma už vlastne ani nezaujímalo, ako sa to všetko skončí.

01.10.2017 2 z 5

Živica Živica Ane Riel

Prečítala som jedným dychom za jeden deň.
Zatiahla ma do deja, do života rodiny a jej pozvoľných zmien. Príbeh je šokujúci, ale uveriteľný. Čakala som, dokedy ešte, ako ďaleko ešte môže ľudská podoba vyhrotená samotou a sebaobranou zájsť.
Neviem, prečo je knihy označená ako krimi, skôr by som ju zaradila k thrillerovej.

01.10.2017 4 z 5

Deset malých černoušků Deset malých černoušků Agatha Christie

k tomu nie je čo dodať. Kto tento štýl miluje, porozumie

02.09.2017 4 z 5

Na Chesilské pláži Na Chesilské pláži Ian McEwan

Ĺáska porozumenie trpezlivosť očakávanie - krásne napísanè vysvetlené a pomenované. Okamih, ktorý zničí očakávanie.
U mňa zatiaľ jeho najlepšia kniha.

21.04.2015 5 z 5

Neopouštěj mě Neopouštěj mě Kazuo Ishiguro

Kniha je o tom, že ľudia nie stále domýšľajú dôsledky svojich činov ani im dosť skoro nedochádza ako cítia a myslia iní. Veľmi ma zaujala a divím sa, že je tak málo ocenená.

31.12.2011