Stehlík

kniha od:

Stehlík https://www.databazeknih.cz/img/books/23_/234476/bmid_stehlik-Q5Q-234476.jpg 4.3 478

Donna Tartt je výrazným a ojedinelým zjavom súčasnej americkej literárnej scény, literárna kritika hodnotí každý jej román ako výnimočnú udalosť. Za román Stehlík dostala v roku 2014 prestížnu Pulitzerovu cenu. Theo Decker má trinásť rokov, milujúcu matku a otca, ktorý ho zanedbáva. Priam zázračne prežije nehodu, ktorá ho pripraví o všetko, čo dovtedy poznal a ľúbil, a v New Yorku zostane sám. Našťastie sa ho ujme bohatá rodina a zdá sa, že chlapec napokon dospeje na muža. Theo však trpí. Chýba mu jeho minulosť a len ťažko nadväzuje nové vzťahy. Smútok je aj dôvodom, prečo chlapec silno lipne na obraze stehlíka, fascinujúcej maľbe holandského majstra Carela Fabritia, ktorý je jeho jediným spojivom so spomienkou na mŕtvu matku. A práve toto vzácne dielo ho zavedie do dobrodružného sveta, kde sú starožitnosti najvyššou métou, pre ktorú sa ľudia neštítia ničoho. Obraz stehlíka je Theovým talizmanom v nepreniknuteľnom labyrinte sveta, v ktorom za každým rohom číha nebezpečenstvo. Theovo putovanie vrstvami americkej spoločnosti je modernou odyseou o dozrievaní, prvých láskach a lúčení sa s nevinnosťou.... celý text

Žánr:
Literatura světová , Romány

Vydáno: , Slovart (SK)
Originální název:

The Goldfinch , 2013


více info...

Komentáře (128)

Komentáře 128 Recenze 8

Ibišekk
Ibišekk
10.11.2023 4 z 5

Knížku jsem koupila po dokoukání filmu a můžu říct, že toto je opět situace, kdy je kniha o milion procent lepší než film. Není to asi pro každého, ale doporučuji.

Babo
Babo
29.10.2023 4 z 5

Tak dočteno . Sedím a přemýšlím,co napsat,co jsem to vlastně četla. Ani na chvíli mě nenapadlo,že bych knihu odložila, ale výsledek? Já nevím.
Příběh kluka, který se dostal k vzácnému obrazu při výbuchu v muzeu a pro mě z nepochopitelných důvodů nešel na policii, aby jej odevzdal, ale místo toho se několik let trápil a děsil, že by na to někdo přišel a on skončil ve vězení . Nemyslím, že pro něj byl obraz vzpomínkou na matku, která v muzeu zemřela.
Problémy s otcem , smrt milované matky, nešťastná láska k Pippě, přátelství s excentrickým Borisem a přátelství s laskavým a poctivým Hobiem. To vše tam bylo .
Tak jako v Tajné historii i zde tekl alkohol proudem a přidaly se drogy,rozervanost hlavního hrdiny a konec ?
Jakoby napumpovaný balón pomalu splaskl s tichým syčením.
Někdo tady píše o posledních 30stranách, jako o něčem vyjímečném a já čekala a čekala a pro mě opět nic. Dokonce a nemám to ve zvyku,jsem poslední stránky přeskákala až k Poděkování.
Přes vše, co jsem napsala nelituji,že jsem knihu četla, mám dojem, že forma psaní je u Donny Tartt víc než příběh sám.


magda9000
magda9000
20.08.2023 5 z 5

"Velký americký román" v celé své kráse. Lahůdka pro každého literárního fajšmekra. Pulitzerova cena zcela po zásluze.

PaníLenka
PaníLenka
12.08.2023 3 z 5

(SPOILER) Román jsem dočetla silou vůle, určitě by mu prospělo zkrátit počet stran o polovinu, a to říkám přesto, že mě rozhodně nestraší tloušťka knihy, pokud ovšem stojí za to. Příběh byl ze začátku zajímavý a bavil mě, zhruba v půlce už mě začalo nudit sledovat, jak se hlavní hrdina nechá vláčet životem, jak bez drog nedá ani ránu, a postupně ztrácel mé sympatie i zájem o to, jak to s ním dopadne. A velké finále po 700 stranách - upřímně - nic moc.

MaKolar
MaKolar
08.07.2023 5 z 5

Tato kniha je pro mě jednou z nejlepších, které jsme letos četl. Příběh malého kluka, který je v nesprávný čas na nesprávném místě.

Markiibuks
Markiibuks
13.06.2023 5 z 5

Pro mě jedna z nejúžasnějších knih, které jsem četla. V knihovně si mě sama našla, zvrátila se v polici v okamžiku, kdy jsem si vytahovala knihu o polici níž. Přečetla jsem si anotaci a... Hm, to zní zajímavě. Následně jsem ji zhltla v práci během tří nočních směn. Dostala se mi víc, než jen pod kůži. Tato kniha ve mě doslova něčím pohla, protože po přečtení můj dosavadní život začal nabírat zcela jiný směr,a to v pozitivním slova smyslu. Jsem velmi ráda, že jsem si mohla přečíst něco tak mistrovsky napsaného. Možná vám budu připadat pošetilá, ale já nevěřím, že to tenkrát v knihovně byla jen náhoda, cosi, co sama nedokáži pojmenovat, mi prostřednictvím tohoto románu umožnilo v období, kdy jsem si připadala v životě ztracená, najít spravný směr. Takže tuto knihu beru jako svůj soukromý maják, který svým světlem prozářil mou temnotu.

Schary
Schary
29.05.2023 4 z 5

Kniha je o tom, jak se člověk (od dítěte až po dospělého člověka) snaží vyrovnat s nechtěným skutkem, který by mu mohl přinést vězení a jak to ovlivnilo jeho psychiku, jednání a následné činy. Moc pěkné čtení.

HanaHH
HanaHH
23.05.2023 5 z 5

Epický román, velké moderní dílo opravdu dobré spisovatelky. Děj obsáhne několik desítek let, států, měst i národností. Krásný jazyk, psychologicky přesný rozbor mezilidských vztahů. Láska a přátelství, zločin a trest, téměř dokonalá kniha.

Wargo
Wargo
20.09.2022 3 z 5

Čítal som aj dlhšie knihy, ale ani pri jednej som sa tak strašne nenudil, ako pri Stehlíkovi. Donna Tartt nám ponúkla detailný opis života jedného nešťastného mladíka, ktorý toho zažil až tak veľa, že sa sám v živote stratil. Taký som mal pocit ja. Kniha sama o sebe nieje natoľko zlá, že by som ju neodporučil. Iba by som pri nej spomenul, že "hrdina" má mierny sklon si život sám komplikovať. Po knihe som siahol vďaka Pulitzerovej cene, ale je to ako s ocenením vína, nie každému chutí.

Camelot
Camelot
18.07.2022 4 z 5

Poněkud cimrmanovsky mohu napsat: „je to úžasná kniha, to nemohu říct“.
Na „Stehlíka“ jsem se těšil, ale nějakou dobu ho trápil v knihovně, než na něj došla řada. Mám knihy, ke kterým chovám respekt a začínám je číst teprve tehdy, když se na ně cítím. I Stehlík byl ten případ, i když zpětně řečeno, obavy nebyly namístě.
Jako čtenář jsem se koupal v moři čtivého textu, jenž mne nutil nedělat si velké pauzy a plavat dál a dál. Na konci mne ale nečekala oslnivá pláž, zůstanu-li u své alegorie. Doplaval jsem ani ne tak unavený jako spíše s pocitem, že čím více blížím k vysněnému pobřeží, tím více je voda zakalena.
Na první pohled velmi intelektuální a podbízivě filosofický román mi ale přece jen přijde poněkud banální a poněkud inflační. Uvědomuji si, že podobný pocit jsem měl i u „Tajné historie“.
Nejsem znalec americké společnosti, ale dokážu si představit, že tam ta kniha vzbudila rozruch a stala se vděčným tématem „intelektuálních“ rozprav v nekonečné množině večírků.
Tarttová si vyhrává s detaily a člověk se jimi kochá, ale jejich vzájemné propojení a výsledná dějová linie se u mne minula účinkem. Jistá střídmost by možná nebyla na škodu.

ReniHan
ReniHan
24.06.2022 4 z 5

Tato kniha mi zlomila srdce. Strávila jsem s Theodorem Deckerem těch 700 stran a přirostl mi k srdci a dostala jsem ten pocit, že jsem ho poznala. Málo knih mě dokázalo takhle přimět soucítit s hlavním protagonistou. Ale pak na posledníh 30 stránek se promění v někoho úplně jiného.
Také by kniha potřebovala škrty. Délka mi nevadila a styl vyprávění se mi hned zalíbil, ale později mi začaly vadit odstavce irelevantních informací nebo popisy postav, které se pak nikdy v příběhu znovu neukázaly.
Moc mě to mrzí, tak krásná kniha s takovým obrovitým kazem na konci, který ovlivnil celé mé vnímání jinak skvělé knihy. Podle jiných komentářů byl konec pro někoho nejlepší částí. Pro mě ne - Sto lidí, sto chutí.

Bedikk
Bedikk
19.04.2022 5 z 5

Skvěle napsané a živé postavy, děj vláčený nečekanými událostmi (náhodou, vyšší mocí, božským zásahem?) a výborný vhled do světa umění. Určitě se řadí k tomu nejlepšímu, co jsem kdy četl a po Tajné historii je to další kniha, kterou jen tak nedostanu z hlavy.

Hanys_
Hanys_
10.11.2021 5 z 5

Za mě je Stehlík jedna z nejlepších knížek co jsem kdy četl. Naprosto nepředvídatelné, čtivé, zábavné. Dávkoval jsem si ji po troškách, ať mi vydrží co nejdýl. Btw film jsem viděl asi o týden později a nemá ani třetinovou sílu jako knížka.

jitka_dankova
jitka_dankova
21.10.2021 odpad!

Budu upřímná, kniha pro mne byla velkým zklamáním. Četla jsem ji na doporučení a asi prostě nejsem ta správný cílová skupina. Z knihy jsem měla deprese, cítila jsem beznaděj a nedala mi žádnou hlubší myšlenku, nic, k zamyšlení. Bývala bych ji raději nečetla, mám na ni špatné vzpomínky.

esma
esma
14.09.2021 3 z 5

Životní příběh Thea a vlastně i Borise (alkohol, drogy) byl strašný. Samozřejmě ten začátek nelze změnit : být na nesprávném místě v nesprávném čase, kdy třináctiletý kluk nemá vůbec žádnou představu, co s ním bude. Přesto se fantazie Donny Tartt ukázala nevyčerpatelná až neuvěřitelná !!! Theo prožil ne jeden ale několik životů než pro něj
autorka našla pevný bod.

Petratra
Petratra
02.09.2021 4 z 5

14 minut po půlnoci dočteno, uff :) Tahle kniha mi dala zabrat. Četla jsem ji od května na etapy s přestávkama, protože kvůli tloušťce jsem ji nebrala na výlety a dovolené... Knihy přes 400 stran asi nejsou pro mě. Přesto nelituju, čtení jsem si užívala a temnotu celého příběhu hltala pomalými doušky. Viděla jsem kdysi náhodně film Stehlík a velmi mne zaujal. A protože mám knižní předlohy často raději než filmy (např. Gejša), tak jsem si Stehlíka rezervovala v knihovně aniž bych tušila kolik má stran. Ale stálo to za to.
"Protože, jestli z dobrejch činů může někdy vzejít zlo...? Kde je řečeno, že ze špatnejch činů taky vždycky vzejde jenom zlo? Třeba někdy... jsou ty špatný činy vlastně dobrý?..."

Toledo
Toledo
24.08.2021 5 z 5

(SPOILER) Když jsem knihu poprvé viděla, skoro jsem se zděsila jejím počtem stran, říkala jsem si, zda to nebude natahované a nebude to ztráta času. A nebyla!
Děj mě skoro okamžitě vtáhl, nebyli tam nudné pasáže a cely život Thea jsem si maximálně užila. Každá etapa jeho života byla něčím zajímavá a děj krasne plynul. Trochu mě mrzelo, ze jeho pobyt v Las Vegas ho svedl na takovou cestu životem (zejména jeho závislost), která jsem myslela, ze návratem do NYC pomine.
Je to vlastně tragicky příběh, ale díky Hobiemu měl alespoň trochu nádech domova a pocitu, ze všechno třeba nakonec dobre dopadne.

Balenka
Balenka
08.08.2021 4 z 5

Bola by to naozaj super kniha, až na tie psychadelicke rozjimania hlavneho hrdinu, keď bol vo fáze užívania v podstate čohokoľvek.. tito časti ma naozaj nebavili. Inak veľmi zaujímavý román, ani ho neviem k ničomu, čo som doteraz čítala, prirovnať.

čemijka
čemijka
02.08.2021 4 z 5

Těžká kniha plná utrpení, bolesti, ale i poznání. Myslím, že ji nejvíce vystihuje myšlenka postavy Borise, který uvažuje nad tím, že všechny špatné činy nemusí mít nutně špatné následky, ale že občas se i z toho špatného může stát něco dobrého. Je to o tom, jak se může člověk ztratit, o svobodě a zároveň o zajetí...Je to příběh o ničem a zároveň o všem.

kathla
kathla
13.05.2021 5 z 5

Fascinující román! Mohu jen doporučit, nemohla jsem se od něj odtrhnout a jen četla a četla. Proto se pozastavuji nad jinými komentáři typu "do půlky do šlo a zbytek už nuda". Čekala jsem tedy zásadní zlom, ale nekonal se. Naopak mi po půlce kniha přišla ještě navíc napínavá. Nicméně tím nechci říct, že by byl začátek nudný. Ta kniha je neuvěřitelně čtivá a pokud jsem ji zrovna odložila, tak jsem nad ní přemýšlela. Ano, je tam hodně zdlouhavých popisů, ale nic co by rušilo, naopak - skvěle se čtenář dostane do děje - co asi cítí hrdina, proč se tak a tak rozhoduje, dokreslení atmosféry. Velmi mi to připomělo román Nadějné vyhlídky, který mne osobně velmi poznamenal a nemohu na něj zapomenout (narozdíl od dosti jiných knih, které mi prošly rukami a po letech ani nevím, že jsem je už četla). Stehlík mi zůstane v srdci navždy...

Agatha84
Agatha84
16.01.2021 2 z 5

Vážně je mi to líto, ale tento příběh mě nezaujal, ke konci jsem se už nemohla dočkat, až bude vše za mnou - i když je kniha rozsáhlá,četla jsem ji neúměrně dlouho a prostě mě přestala bavit, vlastně už mě ani nezajímalo, jak to celé dopadne. Jak hlavnímu hrdinovi, tak stěžejní linii vyprávění jsem neporozuměla, možná jen nejsem umělecky založena, takže ani nemohu porozumět. Theodor byl postavou slabocha a snílka v jednom. Pokud je cílem knihy a příběhu vyvolání emocí, pak se zadařilo, i když ty mé byly veskrze negativní. Takové knihy získávají Pulitzerovu cenu?

Dadulina
Dadulina
30.12.2020 5 z 5

Sice mě hlavní hrdina občas rozčiloval svou neschopností jednat a potřebou se neustále nechat unášet proudem, ale příběh budu ještě dlouho vstřebávat.

Aghatte
Aghatte
23.12.2020 3 z 5

První půlka bezvadná, hltala jsem každou stránku a přála si jen číst a číst. Od dospělosti jsem se už jen trápila. Dočetla jsem v domnění nějakého vyššího poslání - které se ovšem nekonalo.
Nemohla jsem vystát Borise - znám ty typy, co se přisají na bezmocné a táhnou je sebou, zjevují se a opouštění, kam šlápnou, sto let tráva neroste, dobře si vědomi, že Theo za trochu lásky šel by světa kraj. Konec tento pocit ještě umocnil. Štěnice, nic jiného. Nevěřila jsem mu ani pozdrav. Vždy mu šlo pouze o svůj prospěch. Tatínek to samé v bleděmodrém. Snoubenka - bezcitná ledová královna.
Chudák Theo, měl to spočítané.

Velmi sympatická pěstounská rodina, měla jsem ráda tu "chladnou" maminku, která, jak se ukázalo, měla citu přehršel. Hobie byl miláček, odskákal to na všech frontách, a stále dokázal chápat a odpouštět. Kapitoly s ním, to jsem si doslova rochnila.
Bavila mě ta rozsáhlá souvětí, trysk myšlenek a asociací, pouze, když vykládal Boris, přeskakovala jsem. Taktéž "gansterskou" pasáž jsem nesnesla číst.

Překlep jsme našla jen jeden: hlas zaměněn na hlad, ale nečetla jsem každé slovo.
Dobré čtení, ale Pulitzerova cena..., jsou i lepší knížky.

Peter74
Peter74
18.12.2020 3 z 5

Dlho som ju čítal, lebo ma veľmi nevtiahla do deja.
Musel som sa prinútiť, aby som ju dal do konca.
Kniha brak, film ušiel.

Liilith
Liilith
04.12.2020 5 z 5

Je to příběh, jaké se rodí jen vzácně. Zaryje se hluboko pod kůži, zrychlí vám tep, vžene slzy do očí, na rty úsměv... To všechno dokáže Stehlík.

Anna 13
Anna 13
21.11.2020 4 z 5

Dočetla jsem ji před pár minutami. Jen sedím a dívám se na obálku knihy, na ten obraz Stehlíka, který hraje v příběhu Donny Tarttové hlavní roli.
Vím, že to, co se ve mně ke konci knihy odehrávalo, nikdy nedokážu popsat. Dojetí, strach, přijetí pravdy hlavního hrdiny - je to čirá rozkolísanost citů. Vím, že se k posledním stranám ještě vrátím.

Knihu jsem četla tři týdny. Od samého počátku jsem věděla, že tato kniha je zcela unikátní, neskutečně hutná a prostoupená životem - jeho utrpením a zoufalstvím. Tarttová píše tak, že to není jako byste byli v rušném New Yorku - vy tam opravdu jste. Všechno to slyšíte a cítíte a vidíte. Místy je to dokonalejší než film. Vezme úplně všechno, co se dá (i to co se nedá) vymyslet a nahrne to na papír, aniž by to působilo zmateně.
Někdy jste přesycení a chcete být šetřeni. Možná proto se se čtením někdy loudáte, nebo dokonce sáhnete po jiné knize. A jindy se zase celý den těšíte na to, až do toho příběhu znovu spadnete. Až se necháte zavalit tím světem, kde je toho tolik, že doslova zapomenete na svůj vlastní.

Jedno je však podle mě jisté - pokud dočtete až tam, kde je jen prach, a z velkoleposti se během vteřiny stanou trosky - už knihu neodložíte.
Ta kniha má srdce, které tepe, nepřestává být lidské, žije, dusí se, pluje, šepotá,...
Mám pocit, že s touto knihou ve mně něco umřelo... Možná ne napořád. V tuto chvíli však pohlížím na svět duší Thea, se kterým jsem přeci jen strávila tři týdny a jsem jím naplněná. Není to příjemné, ale je to upřímné vnímání naší existence, naší upachtěnosti.

Kniha mi dala především příběh - napěchovaný vším, co se do něj vešlo. Brilantně napsaný příběh. Nasadila mi do hlavy věty a myšlenky, které se uvelebí i v mém deníku a budou mě provázet dál.

Když držíte v rukou Stehlíka, jako byste drželi jeden lidský (fiktivní) život.
Stehlík je velkolepý román. Znepokojující. Duši obohacující.
Komu však na konci zazpívá?

(Tímto komentářem jsem vypsala zhruba tak jedno procento toho, co na mě kniha přenesla.)


"Obrovské soužení, jemuž teprve začínám rozumět: nikdo nemá možnost si vybrat vlastní srdce."

jankka0s
jankka0s
15.11.2020 5 z 5

Kniha je poměrně hutná a některé příliš detailní popisy jí ubližují. Ale na druhou stranu, když k tomu přistupujete jako k určitému způsobu ponoru, tak si vychutnáte vše do posledního písmenka. Vadily mi jen některé opakující se motivy, později to bylo až protivné.

Pavlína79
Pavlína79
27.09.2020 4 z 5

suma sumárum velmi pěkné, pocit z příběhu dlouho zůstane ....

Clair16
Clair16
22.09.2020 4 z 5

Pokud se budete chtít do Stehlíka pustit, zvažte, že má bezmála 730 stran. Text je navíc velmi hutný, i když ne vinou rozsáhlých popisů nebo úvah. Vyprávění je srozumitelné a poutavé, jen zkrátka nezvykle, "kondenzovaně" detailní.

Příběh vypráví Theo Decker, 13letý kluk a později mladý muž, který v krátkém sledu přišel o milující matku, od které získal mimo jiné lásku k umění, a otce, jenž ho naopak obdařil nestabilitou a náklonností k návykovým látkám. To je ale hodně zjednodušené… Jakkoli se ve vyprávění vlastně (navzdory dramatickým okolnostem) den po dni zas až tolik neděje, má v sobě určitý magnetismus, který přesvědčuje k dalšímu čtení. Za tuto poutavost jsem byla odhodlaná udělit 5 hvězdiček i přesto, že mi kousíček těžko definovatelného fluida přece chyběl. Kdybych měla vybrat přirovnání ze světa filmu, který by se tematicky aspoň zčásti přibližoval, čekala jsem, že dostanu Následky lásky, a zatím přišel Crash… Přesto jsem Theovi upřímně přála, aby našel svoje místo v životě. Jenže předposledních 100 stran nečekaně přineslo změnu žánru a vzalo si příklad řekněme z Dívky hrající si s ohněm (autorka ji dokonce prostřednictvím Borise, Theova přítele, s náznakem despektu zmiňuje), aby vyústilo v Kamaráda do deště… Naštěstí závěr obsahuje ještě asi 30 stránek navíc, jenže v nich se čtenářovi sice zase dostává pár zajímavých myšlenek, ale také vysvětlování, kterého opravdu není zapotřebí.

Přes smířlivé vyznění románu mě takový skok mrzí a nutí hodnocení snížit. Varovat musím také ne snad přímo před překladem, ale rozhodně před až neuvěřitelně odbytou editorskou prací. Ačkoli tiráž uvádí kromě odpovědného redaktora dokonce i jméno korektora, obsahuje kniha trestuhodné množství chyb, které by byly ostudné i v brakovém titulu, ale u svazku ověnčeného Pulitzerovou cenou jsou nepochopitelné.

knihovna22
knihovna22
11.06.2020 2 z 5

A já se přiznám ... Nebavilo mě to. Dočetla jsem do konce, protože nedokážu odložit nedočtenou knihu, ale bylo to trápení. A jsem ráda, že se můžu pustit do něčeho nového :-)

Štítky knihy

zfilmováno americká literatura Pulitzerova cena

Autorovy další knížky

Donna Tartt
americká, 1963
2015  85%Stehlík
1996  86%Tajný príbeh
2016  78%Malý kamarád

Kniha Stehlík je v

Právě čtených29x
Přečtených623x
Čtenářské výzvě140x
Doporučených65x
Knihotéce225x
Chystám se číst611x
Chci si koupit104x
dalších seznamech5x