Stehlík

Stehlík https://www.databazeknih.cz/img/books/23_/234476/bmid_stehlik-Q5Q-234476.jpg 4 501 129

Donna Tartt je výrazným a ojedinelým zjavom súčasnej americkej literárnej scény, literárna kritika hodnotí každý jej román ako výnimočnú udalosť. Za román Stehlík dostala v roku 2014 prestížnu Pulitzerovu cenu. Theo Decker má trinásť rokov, milujúcu matku a otca, ktorý ho zanedbáva. Priam zázračne prežije nehodu, ktorá ho pripraví o všetko, čo dovtedy poznal a ľúbil, a v New Yorku zostane sám. Našťastie sa ho ujme bohatá rodina a zdá sa, že chlapec napokon dospeje na muža. Theo však trpí. Chýba mu jeho minulosť a len ťažko nadväzuje nové vzťahy. Smútok je aj dôvodom, prečo chlapec silno lipne na obraze stehlíka, fascinujúcej maľbe holandského majstra Carela Fabritia, ktorý je jeho jediným spojivom so spomienkou na mŕtvu matku. A práve toto vzácne dielo ho zavedie do dobrodružného sveta, kde sú starožitnosti najvyššou métou, pre ktorú sa ľudia neštítia ničoho. Obraz stehlíka je Theovým talizmanom v nepreniknuteľnom labyrinte sveta, v ktorom za každým rohom číha nebezpečenstvo. Theovo putovanie vrstvami americkej spoločnosti je modernou odyseou o dozrievaní, prvých láskach a lúčení sa s nevinnosťou.... celý text

Literatura světová Romány
Vydáno: , Slovart (SK)

The Goldfinch , 2013

Mirka2778
30.09.2018 4 z 5

Začátek příběhu jsem s hrdinou velmi prožívala, ale ve chvíli, kdy jsem měla pocit, že on se svými démony přestává bojovat a dokonce se jim snad začal i poddávat, moje pochopení se ztrácelo,....a zase sílilo.....
Psát o životě jednoho člověka tak, jak ho on sám žije a cítí, je (jak to říct) zvláštní? Ano, pochopila jsem, že to byl záměr, přesto mi v knize chyběla odezva z druhé strany. (Z pohledu nejspíš Borise, Pippy, Hobieho.)
Také příběh kolem obrazu je dosti strohý, přestože právě na vlastnictví nedocenitelného díla nás láká už anotace.
Vypadá to, že si žádám knihu ještě o tři sta stran tlustší. (To by nebylo nutné, škrtla bych, nebo výrazně přepsala Amsterdam.) Ale takhle mi přijde neúplná. Jakoby se vedlejší postavy bez přítomnosti hlavního hrdiny ztratily do vzduchoprázdna.
Stehlík je velmi dobrá kniha, bohužel čekala jsem, že kniha oceněna tak známou cenou bude výjimečná.
Závěrečné áááách se nedostavilo.
Asi nejvíc mě potěšila připomínka filmu Mustangové.

Jonna
20.08.2018 3 z 5

No, kde začít - od tak oceňované knihy jsem asi čekala víc.
-Nebavily mně zdlouhavé pasáže, které byly zjevně napsány jen proto, aby autorka náležitě prezentovala své znalosti a nejspíš i vzdělání.
-Slibovaná myšlenková hloubka se nekonala.
-Celá zápletka s krádeží obrazu se mi zdá neskonale naivní.
-Strašně dlouho mi trvalo, než jsem se začetla, a pak se zase vlekl konec.
- Jedině kocoviny byly vylíčeny tak realisticky a plasticky, že jsem je měla taky :-)
Velice průměrná kniha. Nevím, jestli najdu sílu přečíst od autorky ještě něco jiného, spíš ne.

Lenka27
18.08.2018 4 z 5

Tak jsem se dočkala. Konečně příběh, který líně plyne, nemusím se proplétat staletími, ani osudy několika postav. Dočtu a přemýšlím, rozhodně jsem nespěchala,přemýšlela jsem často s Theem. Stále nemám jasno, zda věřím v predestinaci, nebo je život jen souhra náhod, zkrátka neustálé kdyby. Jedno kdyby nasměruje náš život - chcete-li - osud úplně jiným směrem. Donně Tart se podařilo myslet jako chlapec, mladý muž, vlastně celý příběh je postaven na dokonale vykreslených mužských postavách. Nechci hledat slabá místa, určitě bych je našla, ale necítím se být tím, kdo je hledá. Mám štěstí, že miluji umění a pro holandské malíře mám obzvláštní slabost. Theova muka, často jsem skrze stránky cítila jeho úzkost, kterou potřeboval přebít něčím silnějším. Hobie, kéž bych někoho takového měla. Věřím, že se v životě několikrát vrátíme zpět, aniž bychom si to uvědomovali. Theo tak činil naprosto v souladu s vlastním rozhodnutím. Lidé, o kterých si myslíme, že už je v životě neuvidíme, potkáme na místě, kde bychom to nikdy nečekali. Ať už spoléháte na rozum či intuici, nedozvíme se stejně jako to, co je po smrti, zda náš život je veden osudem, či je dílem náhody.
"Neboť v tom neniternějším a nejneotřesitelnějším koutě mého já nebyl rozum k ničemu".

Vik40
09.08.2018

Tentokrát bez hvězdiček - nedařilo se mi do knihy začíst. Jsou v ní sice krásně popisované detaily, ale děj se mi potom vytrácel.
Takže nedočteno, odloženo a neplánuji se ke knize vracet.

Roberta
08.08.2018

Rozsahla kniha (pomerne), dej strhujici. U cteni me pronasledovala takova skryta tisen, co se stane na dalsi strance?
Jen me trochu nebavily dlouhe uvahy a liceni halucinaci, ale to me nebavi nikdy.

MichelleS
28.07.2018 3 z 5

Líbí se mi, jak autorka píše, ale tentokrát mi nesedl námět. To, co se točilo kolem Thea v dětství, ryzího citu k Pippě, umění, Hobieho a jeho úžasného krámku a dílny, mě okouzlilo. Naopak ti podvodníci, feťáci, zloději a vše kolem se mi strašně nelíbilo. A ten dle mého názoru příliš pozitivní a relativně beztrestný vztah k drogám všeho druhu je skoro jako pozvánka k jejich vyzkoušení.

marketa6511
21.07.2018 3 z 5

Po přečtení Tajné historie jsem se na Stehlíka moc těšila. Doufala jsem ve stejně silný zážitek, ale bohužel, to co u Tajné historie bylo nové a osvěžující, to se velmi podobně opakovalo i u Stehlíka, jen to bylo ještě delší. Nemyslím, že by se život většiny lidí točil kolem alkoholové a lékové závislosti, jak to z obou knih vypadá... Námět byl zajímavý, zpracování nikoli. Myslím, že škrtnutí 200 stránek by čtivosti velmi pomohlo.

Dajine
18.07.2018 5 z 5

Hobie - snad mám někoho takového ve svém životě a doufám, že i pro někoho jím jsem.

FakinAdsso
11.07.2018 5 z 5

Nejlepší kniha, kterou jsem kdy četl.

Donna Tartt dokázala neuvěřitelné. Každou větou, každým dechem, radostně vyčerpávající, nejimerznější literární počin, kdy společně s hrdinou žijete, jíte, spíte, přemýšlíte - a jestli ne, tak neumíte číst.

Skrze slova vidíte s naprostou přesností kulisy příběhu, jenž je napínavý (dvojsmyslně) jako život samotný, ne-li víc. Setkáváte se s lidmi a chápete každý pocit a myšlenku, které v sobě třímají a zrovna jim vyplouvají napovrch.

Když píši tato slova, tak se stydím, ve stínu této současné gigantky prózy, nejraději bych ji zde jen s hlubokou úklonou oněměle smekl. Děkuji.

ynot
24.05.2018 3 z 5

Nějak jsem to nemohl dočíst. Dobrý příběh, ale nepřišlo mi, že by potřeboval 700 stránek. Trochu zdlouhavý popis jednoho života.

Nočnípták
02.04.2018 5 z 5

Jak to jenom pojmenovat?Bomba?!Zážitek!?Slova mi nějak nestačí.Dlouho jsem se knihu chystala,pořád ji dávala dospod hromádky a četla jiné a jiné.Odrazovala mě ta tloušťka.Nedala se číst v posteli,ani se s ní nedalo cestovat v batůžku.Ale ten zážitek,když na ni konečně došlo.Po letech jsem četla až do rána a potom každou volnou chviličku.K obědu sekaná,další den párek.Domácnost v dezolátním stavu.Ještě,že můj muž je taky knihomol.Vydržel to.

JohanKo
29.03.2018 5 z 5

Bral jsem tu knihu do ruky s tím, že to bude trochu oddych od severských, často dost brutálních krimi. A pustil jsem ji z ruky, až po jejím přečtení. A jak tady i ostatní 'komentárníci' mohu shrnout jedním slovem - bomba.
Ona tam byla i v tom příběhu, všechno tak nějak rozpoutala a pak ten děj jel jak rozjetý vlak. A s postavami, které do něj vstupovali, vstupovala do něj i nedaleká historie, ve které příběh plul v reáliích i v autorčině invenci. Jak jsem se propracovával ke konci knihy, věděl jsem, že ji budu číst jistě ještě pár krát. Takhle mě zasáhla pouze 'Město jako Alice Springs'.
Takže už mám i ostatní knížky autorky a je to opět pohlazení a poučení...

Shari
04.03.2018 5 z 5

Silný román s dokonale vykreslenými postavami a mistrovská práce s jazykem. Právě tyhle tři důvody považuju za hlavní argumenty, proč se do Stehlíka pustit – musíte na něj mít čas a náladu.

harena
13.01.2018 5 z 5

Už je to delší dobu. co jsem Stehlíka četla a často si na knihu vzpomenu. Jak tady Pepa62 napsal ( a já to lépe říct neumím) : "Stehlík je unikát, oslňující román, pravé literární potěšení." Silný, hluboký příběh, krásná práce s jazykem - Pulitzerovu cenu si určitě zaslouží. Donnu Tartt mi připomněl krásný komentář na Tajný příběh, připomněl mi, jak podmanivě krásně Donna píše, jak dokonale propracovává psychologii postav, že v nejbližší době si musí přečíst i její druhou knihu. Stehlíka určitě doporučuji.

Mirka802
02.01.2018

Dostala jsem se k místu, kde čtrnáctiletý kluk denně popíjí alkohol (podle líčení v nemalém množství) a ještě stále se alkoholem neotrávil… Do školy nechodí, krade a nikdo si ho nevšímá. Děj se nijak neposouvá a podrobný popis situací, kdy je kluk namol a okolní svět se snad zastavil (jak by taky ne, v prostředí zfetovaných gamblerů), mne přiměl knihu odložit. Ráda bych se k ní vrátila a věřím, že to nakonec bude velmi zajímavý příběh. Dnes mi tak bohužel nepřipadá.

bee88maja
24.12.2017 4 z 5

Očekávat dílo o umění, nudné pasáže o tazích štětce, nelze. Milovníci psychologie vnitřního napětí zaplesají. Komplikovaný osud chlapce spjatý s jediným uměleckým dílem. Pullizerova cena udělena zcela právem !!!

Simi
27.11.2017 5 z 5

Od této tlusté knihy jsem se nemohla odtrhnout. Pociťovala jsem směs smutku, bolesti, občasné radosti, napětí a soucitu. Autorka v knize nevyjadřuje radost ze života, ale spíše nutnost přežít za každou cenu, i když je hodně, hodně zle. Dobrá zpráva: nakonec to nedopadlo tak úplně nejhůř. Rozhodně kniha stojí za přečtení.

Mischellin
19.10.2017 5 z 5

Když jsem tu knihu viděla, řekla jsem si: "Jo! Ještě jsem nečetla něco tak velkýho a vždycky jsem chtěla, miluju romány, tak se do toho pustíme!"
Po pár prvních kapitolách jsem měla silné nutkání knihu odložit a jít si číst Čtyřlístek, ale pak to dostalo spád a nečekaně mě děj strhnul. Pravda, není to znovna akční scifi nebo tak, ale tahle kniha má něco, co spousta jiných ne - vlastní kouzlo. nějakou magickou nit, která si vás pokaždé, když knihu chcete odložit, těsně obmotá a ladně přitáhne zpět. A takový je i styl psaní - ladný a elegantní, ale zároveň přímý. Za mě rozhodně pět hvězd a poznámka : NIKDY nenosit do MHD, vlaku nebo autobusu. Nejenom, že lidi blbě koukají, ale pohodlné a bezpečné na čtení (vzhledem k rozměrům knížky) to zrovna není...

Lukyn96
14.10.2017 3 z 5

Zajímavý příběh o tom, jak jedna návštěva muzea ve špatnou dobu může ovlivnit lidské příběhy. Theo už se nemá na koho spolehnout a navazuje podivná přátelství. Propadá drogám a až příliš tíhne k obrazu jménem Stehlík. Trochu mi to připomíná Glumovu závislost na Prstenu :-) Souhlasím s tím, že kniha je téměř nepřenositelná a obsahuje množství překlepů.

bigben
28.09.2017 5 z 5

Knížku jsem si vybrala na doporučení do Čtenářské výzvy. První úlek vystřídalo nadšení. Kniha má totiž přes 700 stran a tím pádem je v podstatě nepřenositelná. Toto je podle mě jediné minus této knížky. Popsaný příběh točící se kolem jednoho obrazu mě dostal. Vřele doporučuji.

zfilmováno americká literatura Pulitzerova cena

Donna Tartt