Stehlík

Stehlík https://www.databazeknih.cz/img/books/23_/234476/bmid_stehlik-Q5Q-234476.jpg 4 501 129

Donna Tartt je výrazným a ojedinelým zjavom súčasnej americkej literárnej scény, literárna kritika hodnotí každý jej román ako výnimočnú udalosť. Za román Stehlík dostala v roku 2014 prestížnu Pulitzerovu cenu. Theo Decker má trinásť rokov, milujúcu matku a otca, ktorý ho zanedbáva. Priam zázračne prežije nehodu, ktorá ho pripraví o všetko, čo dovtedy poznal a ľúbil, a v New Yorku zostane sám. Našťastie sa ho ujme bohatá rodina a zdá sa, že chlapec napokon dospeje na muža. Theo však trpí. Chýba mu jeho minulosť a len ťažko nadväzuje nové vzťahy. Smútok je aj dôvodom, prečo chlapec silno lipne na obraze stehlíka, fascinujúcej maľbe holandského majstra Carela Fabritia, ktorý je jeho jediným spojivom so spomienkou na mŕtvu matku. A práve toto vzácne dielo ho zavedie do dobrodružného sveta, kde sú starožitnosti najvyššou métou, pre ktorú sa ľudia neštítia ničoho. Obraz stehlíka je Theovým talizmanom v nepreniknuteľnom labyrinte sveta, v ktorom za každým rohom číha nebezpečenstvo. Theovo putovanie vrstvami americkej spoločnosti je modernou odyseou o dozrievaní, prvých láskach a lúčení sa s nevinnosťou.... celý text

Literatura světová Romány
Vydáno: , Slovart (SK)

The Goldfinch , 2013

kathla
13.05.2021 5 z 5

Fascinující román! Mohu jen doporučit, nemohla jsem se od něj odtrhnout a jen četla a četla. Proto se pozastavuji nad jinými komentáři typu "do půlky do šlo a zbytek už nuda". Čekala jsem tedy zásadní zlom, ale nekonal se. Naopak mi po půlce kniha přišla ještě navíc napínavá. Nicméně tím nechci říct, že by byl začátek nudný. Ta kniha je neuvěřitelně čtivá a pokud jsem ji zrovna odložila, tak jsem nad ní přemýšlela. Ano, je tam hodně zdlouhavých popisů, ale nic co by rušilo, naopak - skvěle se čtenář dostane do děje - co asi cítí hrdina, proč se tak a tak rozhoduje, dokreslení atmosféry. Velmi mi to připomělo román Nadějné vyhlídky, který mne osobně velmi poznamenal a nemohu na něj zapomenout (narozdíl od dosti jiných knih, které mi prošly rukami a po letech ani nevím, že jsem je už četla). Stehlík mi zůstane v srdci navždy...

Agatha84
16.01.2021 2 z 5

Vážně je mi to líto, ale tento příběh mě nezaujal, ke konci jsem se už nemohla dočkat, až bude vše za mnou - i když je kniha rozsáhlá,četla jsem ji neúměrně dlouho a prostě mě přestala bavit, vlastně už mě ani nezajímalo, jak to celé dopadne. Jak hlavnímu hrdinovi, tak stěžejní linii vyprávění jsem neporozuměla, možná jen nejsem umělecky založena, takže ani nemohu porozumět. Theodor byl postavou slabocha a snílka v jednom. Pokud je cílem knihy a příběhu vyvolání emocí, pak se zadařilo, i když ty mé byly veskrze negativní. Takové knihy získávají Pulitzerovu cenu?

Dadulina
30.12.2020 5 z 5

Sice mě hlavní hrdina občas rozčiloval svou neschopností jednat a potřebou se neustále nechat unášet proudem, ale příběh budu ještě dlouho vstřebávat.

Aghatte
23.12.2020 3 z 5

První půlka bezvadná, hltala jsem každou stránku a přála si jen číst a číst. Od dospělosti jsem se už jen trápila. Dočetla jsem v domnění nějakého vyššího poslání - které se ovšem nekonalo.
Nemohla jsem vystát Borise - znám ty typy, co se přisají na bezmocné a táhnou je sebou, zjevují se a opouštění, kam šlápnou, sto let tráva neroste, dobře si vědomi, že Theo za trochu lásky šel by světa kraj. Konec tento pocit ještě umocnil. Štěnice, nic jiného. Nevěřila jsem mu ani pozdrav. Vždy mu šlo pouze o svůj prospěch. Tatínek to samé v bleděmodrém. Snoubenka - bezcitná ledová královna.
Chudák Theo, měl to spočítané.

Velmi sympatická pěstounská rodina, měla jsem ráda tu "chladnou" maminku, která, jak se ukázalo, měla citu přehršel. Hobie byl miláček, odskákal to na všech frontách, a stále dokázal chápat a odpouštět. Kapitoly s ním, to jsem si doslova rochnila.
Bavila mě ta rozsáhlá souvětí, trysk myšlenek a asociací, pouze, když vykládal Boris, přeskakovala jsem. Taktéž "gansterskou" pasáž jsem nesnesla číst.

Překlep jsme našla jen jeden: hlas zaměněn na hlad, ale nečetla jsem každé slovo.
Dobré čtení, ale Pulitzerova cena..., jsou i lepší knížky.

Peter74
18.12.2020 3 z 5

Dlho som ju čítal, lebo ma veľmi nevtiahla do deja.
Musel som sa prinútiť, aby som ju dal do konca.
Kniha brak, film ušiel.

Liilith
04.12.2020 5 z 5

Je to příběh, jaké se rodí jen vzácně. Zaryje se hluboko pod kůži, zrychlí vám tep, vžene slzy do očí, na rty úsměv... To všechno dokáže Stehlík.

Anna 13
21.11.2020 4 z 5

Dočetla jsem ji před pár minutami. Jen sedím a dívám se na obálku knihy, na ten obraz Stehlíka, který hraje v příběhu Donny Tarttové hlavní roli.
Vím, že to, co se ve mně ke konci knihy odehrávalo, nikdy nedokážu popsat. Dojetí, strach, přijetí pravdy hlavního hrdiny - je to čirá rozkolísanost citů. Vím, že se k posledním stranám ještě vrátím.

Knihu jsem četla tři týdny. Od samého počátku jsem věděla, že tato kniha je zcela unikátní, neskutečně hutná a prostoupená životem - jeho utrpením a zoufalstvím. Tarttová píše tak, že to není jako byste byli v rušném New Yorku - vy tam opravdu jste. Všechno to slyšíte a cítíte a vidíte. Místy je to dokonalejší než film. Vezme úplně všechno, co se dá (i to co se nedá) vymyslet a nahrne to na papír, aniž by to působilo zmateně.
Někdy jste přesycení a chcete být šetřeni. Možná proto se se čtením někdy loudáte, nebo dokonce sáhnete po jiné knize. A jindy se zase celý den těšíte na to, až do toho příběhu znovu spadnete. Až se necháte zavalit tím světem, kde je toho tolik, že doslova zapomenete na svůj vlastní.

Jedno je však podle mě jisté - pokud dočtete až tam, kde je jen prach, a z velkoleposti se během vteřiny stanou trosky - už knihu neodložíte.
Ta kniha má srdce, které tepe, nepřestává být lidské, žije, dusí se, pluje, šepotá,...
Mám pocit, že s touto knihou ve mně něco umřelo... Možná ne napořád. V tuto chvíli však pohlížím na svět duší Thea, se kterým jsem přeci jen strávila tři týdny a jsem jím naplněná. Není to příjemné, ale je to upřímné vnímání naší existence, naší upachtěnosti.

Kniha mi dala především příběh - napěchovaný vším, co se do něj vešlo. Brilantně napsaný příběh. Nasadila mi do hlavy věty a myšlenky, které se uvelebí i v mém deníku a budou mě provázet dál.

Když držíte v rukou Stehlíka, jako byste drželi jeden lidský (fiktivní) život.
Stehlík je velkolepý román. Znepokojující. Duši obohacující.
Komu však na konci zazpívá?

(Tímto komentářem jsem vypsala zhruba tak jedno procento toho, co na mě kniha přenesla.)

"Obrovské soužení, jemuž teprve začínám rozumět: nikdo nemá možnost si vybrat vlastní srdce."

jankka0s
15.11.2020 5 z 5

Kniha je poměrně hutná a některé příliš detailní popisy jí ubližují. Ale na druhou stranu, když k tomu přistupujete jako k určitému způsobu ponoru, tak si vychutnáte vše do posledního písmenka. Vadily mi jen některé opakující se motivy, později to bylo až protivné.

Pavlína79
27.09.2020 4 z 5

suma sumárum velmi pěkné, pocit z příběhu dlouho zůstane ....

Clair16
22.09.2020 3 z 5

Pokud se budete chtít do Stehlíka pustit, zvažte, že má bezmála 730 stran. Text je navíc velmi hutný, i když ne vinou rozsáhlých popisů nebo úvah. Vyprávění je srozumitelné a poutavé, jen zkrátka nezvykle, "kondenzovaně" detailní.

Příběh vypráví Theo Decker, 13letý kluk a později mladý muž, který v krátkém sledu přišel o milující matku, od které získal mimo jiné lásku k umění, a otce, jenž ho naopak obdařil nestabilitou a náklonností k návykovým látkám. To je ale hodně zjednodušené… Jakkoli se ve vyprávění vlastně (navzdory dramatickým okolnostem) den po dni zas až tolik neděje, má v sobě určitý magnetismus, který přesvědčuje k dalšímu čtení. Za tuto poutavost jsem byla odhodlaná udělit 5 hvězdiček i přesto, že mi kousíček těžko definovatelného fluida přece chyběl. Kdybych měla vybrat přirovnání ze světa filmu, který by se tematicky aspoň zčásti přibližoval, čekala jsem, že dostanu Následky lásky, a zatím přišel Crash… Přesto jsem Theovi upřímně přála, aby našel svoje místo v životě. Jenže předposledních 100 stran nečekaně přineslo změnu žánru a vzalo si příklad řekněme z Dívky hrající si s ohněm (autorka ji dokonce prostřednictvím Borise, Theova přítele, s náznakem despektu zmiňuje), aby vyústilo v Kamaráda do deště… Naštěstí závěr obsahuje ještě asi 30 stránek navíc, jenže v nich se čtenářovi sice zase dostává pár zajímavých myšlenek, ale také vysvětlování, kterého opravdu není zapotřebí.

Přes smířlivé vyznění románu mě takový skok mrzí a nutí hodnocení snížit. Varovat musím také ne snad přímo před překladem, ale rozhodně před až neuvěřitelně odbytou editorskou prací. Ačkoli tiráž uvádí kromě odpovědného redaktora dokonce i jméno korektora, obsahuje kniha trestuhodné množství chyb, které by byly ostudné i v brakovém titulu, ale u svazku ověnčeného Pulitzerovou cenou jsou nepochopitelné.

knihovna22
11.06.2020 2 z 5

A já se přiznám ... Nebavilo mě to. Dočetla jsem do konce, protože nedokážu odložit nedočtenou knihu, ale bylo to trápení. A jsem ráda, že se můžu pustit do něčeho nového :-)

DenyRiddle
02.06.2020 3 z 5

Stehlík se tváří jako opravdu hlubokomyšlenková kniha, která ve čtenářích vzbudí velkou dávku emocí, ale co se týče mě, tak v průběhu čtení mi přišlo, že se z velké části jedná skutečně jen o přetvářku. Pár úvah v knížce bylo brilantních, ale jinak se často bohužel stejně jednalo o myšleny, jejichž obsah byl skoro o ničem, opakovaly se, a taky mě v nich už štvalo Theovo poměrně obvyklé kňourání. Jak navíc psalo dost lidí, tak zajímavý děj se ztrácel ve vlnách informací neuvěřitelně detailního popisu, u kterého sice chápu, že měl na jednu stranu nejspíš být jakýmsi signifikantním znakem knížky a využitím autorčiných znalostí, ale na druhou to na mě působilo strašně úmorně. U postav jsem na vážkách, protože ač podle mého názoru byly napsány vcelku pěkně, tak snad každému tam musela být přidělena nějaká extra hardcore minulost a velice specifický charakter + životní styl, což dohromady sem tam dávalo pocit toho, že se postavy nacházejí za hranicí uvěřitelnosti. Dočtení Stehlíka ve mně zkrátka nic silného nezanechalo a kdyby byl jeho děj napsaný jinak, tak si myslím, že mohlo jít o daleko lepší počin.

Fidoo
26.05.2020 5 z 5

Měla jsem obavy. Z recenzí, z tloušťky a také tíhy knihy :-)
První dlouhé souvětí, doplněné o další text v závorce, no... říkala jsem si, že toto asi nedám. Ale přijala jsem tuto výzvu a jsem ráda. Knížka mě vtáhla, vzala jsem si z ní to svoje a závěr byl nádherný. Zase něco trošku jiného, a proto mám literaturu ráda. Není jen o severských krimi, které čtete sice jedním dechem, ale naprosto nic vám nedají.

Mikkinnen
08.05.2020 3 z 5

Moc jsem se na tuhle knihu těšil, ale výsledek je takový, no takový divný. Po přečtení vám zůstane v mysli taková divná pachuť. Nevím, buď jsem od knihy čekal víc, než mi mohla dát, nebo jsem si to nedokázal vzít, nebo jsem to nedokázal najít. Skvělý námět se utápí ve zbytečných detailech a záplavě slov. Miluji mnoha stránkové knihy, neb rád trávím čas s postavami a jejich myšlenkami, ale u této knihy tomu tak nebylo.

IYv
23.04.2020 3 z 5

Slova, příliš mnoho slov, květnatých popisů, hlubokých úvah, někdy odnikud nikam, Boris, Pippa, Hobie...na bildungsromán trochu slabé, trochu přeceňované dílo.

Knihu jsem dostala a dlouho mi ležela v knihovně. Až v době karantény na ni přišla řada a velmi jsem se těšila, že budu mít dlouhou dobu co číst. Přiznám se ale, že mě to nadšení dlouho nevydrželo. Zpočátku jsem byla dost nadšená, i když jsem se musela několikrát vrátit k popisu katastrofy v muzeu a pořádně si přečíst, jak Theo přišel k obrazu a i tak mi to nebylo moc jasné. Weltyho monolog jsem ještě brala jako důsledek úrazu, ale podobně se to neslo v dalším pokračování knihy. Hodně často jsem se ptala " kde je obraz?".
Asi nejvíc mě bavila část u Barbourových, nakonec i ve Vegas. Ale konec - návrat Borise na scénu a Amsterdam byl pro mě zklamáním. Hodně, hodně slov o drogách, chlastu a nic mi to nevysvětlilo. Všude spousta náznaků, které se vinou celou knihou a spousta nakousnutých a naznačených odboček, volný prostor pro fantazii, ale zase až moc.
Nevím, nemůžu říct, jestli se mi to líbilo.
ještě mrknu na film, třeba se mi rozsvítí. Ale ten má podobně rozporuplné recenze.

bgott
13.04.2020 4 z 5

Na knihu jsem se, na základě pozitivních ohlasů, těšila, ale přiznávám... byl to boj. Obzvlášť Theodorovo období v Las Vegas, při jehož čtení jsem často přemýšlela, jestli knihu vůbec dočtu. Měla jsem pocit, že se topím v množství nadbytečných a nic neříkajících slov, ve stále dokola se opakujících alkoholových a drogových scénách. Čtenářský zážitek mi nakonec přineslo až posledních cca 100 stran, díky nim o 1 * navíc.

Hajajan
07.04.2020 2 z 5

Docela jsem s knihou bojoval a závěr dočítal už trochu z donucení, abych neodcházel od rozečtené knihy. Byť měla kniha spoustu pasáží, které mne vtáhli, tak celkově je pro mne spíš zklamáním.

adelinka
31.03.2020 5 z 5

Čítala som v zlej dobe, ale nakoniec ma dej vtiahol, takže som sa potom pekne rozbehla. Kniha mi bola ponúknutá, aby som si ju prečítala, neviem či by som si ju sama vybrala. Čo sa týka deja, mňa vtiahla od začiatku. Bolo tam dosť aj umení (aj keď obrazom nerozumiem), ale nábytky som pomáhala reštaurovať manželovi, takže aj tieto pasáže sa mi páčili. Bolo mi dosť ľúto Thea, kam sa vlastne jeho život po smrti matky posunie. Dosť som bola nešťastná, akým smerom sa uberal, ale potom som si povedala, že rodina dosť vplýva na vývin dieťaťa a vlastne bol mladý.... Ale celkovo dej na mňa zapôsobil...

keny
23.03.2020 3 z 5

Mohla to být krásná kniha, ale něco tam nedopadlo. Jako kdyby to psali dva autoři nebo do jedné knihy, která má super děj, dobrý námět, spád, je vložená druhá, aby dílo mělo více stran. Ale ta už tak neodsýpala a myšlenky mi v těchto úsecích často utíkaly. Chvílemi jsem byla na vážkách, jestli číst dál a nakonec jsem to dala jen pro to, abych se dozvěděla, jak to vše dopadne. A navíc tam bylo hodně chyb a překlepů, beru, že je to silná kniha, ale i tak jich bylo přespříliš. Takže jen 3 hvězdy, čekala jsem víc, chvílemi jsem měla ze čtení pěkný pocit a pak hned zase nuda. takže tak...

Evišťátko
19.02.2020 5 z 5

Navzdory objemnosti knihy fantastický příběh!!! Cenu si plně zasloužil!! Navíc oceňuji i informační hodnotu , kterou v sobě nese stran umění a prostředí uměleckých děl.

zfilmováno americká literatura Pulitzerova cena

Donna Tartt