Stehlík

Stehlík https://www.databazeknih.cz/img/books/23_/234476/bmid_stehlik-Q5Q-234476.jpg 4 501 129

Donna Tartt je výrazným a ojedinelým zjavom súčasnej americkej literárnej scény, literárna kritika hodnotí každý jej román ako výnimočnú udalosť. Za román Stehlík dostala v roku 2014 prestížnu Pulitzerovu cenu. Theo Decker má trinásť rokov, milujúcu matku a otca, ktorý ho zanedbáva. Priam zázračne prežije nehodu, ktorá ho pripraví o všetko, čo dovtedy poznal a ľúbil, a v New Yorku zostane sám. Našťastie sa ho ujme bohatá rodina a zdá sa, že chlapec napokon dospeje na muža. Theo však trpí. Chýba mu jeho minulosť a len ťažko nadväzuje nové vzťahy. Smútok je aj dôvodom, prečo chlapec silno lipne na obraze stehlíka, fascinujúcej maľbe holandského majstra Carela Fabritia, ktorý je jeho jediným spojivom so spomienkou na mŕtvu matku. A práve toto vzácne dielo ho zavedie do dobrodružného sveta, kde sú starožitnosti najvyššou métou, pre ktorú sa ľudia neštítia ničoho. Obraz stehlíka je Theovým talizmanom v nepreniknuteľnom labyrinte sveta, v ktorom za každým rohom číha nebezpečenstvo. Theovo putovanie vrstvami americkej spoločnosti je modernou odyseou o dozrievaní, prvých láskach a lúčení sa s nevinnosťou.... celý text

Literatura světová Romány
Vydáno: , Slovart (SK)

The Goldfinch , 2013

ebarka
05.01.2016 5 z 5

Nádherná kniha, silný a hluboký příběh, krásná práce s jazykem (chválím překlad), vychutnávala jsem si každé slovo. Nápad s obrazem, který hraje klíčovou roli v příběhu, je dokonalý. Pro mě i těch 750 stran bylo málo. Moje jediná výtka se týká závěru, který mi ke knize nepasoval, jako by ho psal někdo jiný. Přesto pro mě jedna z nejlepších knih.

xp3
05.01.2016 5 z 5

Veliká spokojenost. Skoro je mi líto, že těch 730 stran skončilo. Zase jedna z knih, které se neženou jen za dějem. Dobře popsaná atmosféra New Yorku, Las Vegas, i té méně atraktivní strany. Perfektní vykreslení hrdiny Thea. Člověk mu chvíli fandí, chvíli ho má dost. Závěr trošku překotný, ale jednou a nějak to skončit muselo. Určitě se poohlédénu po dalších knihách autorky.

Gee.Rocks
14.12.2015 5 z 5

Brilatní kniha, velmi náročná a emotivní, ale brilatně napsaná.

Pett
29.11.2015 4 z 5

Už týdny se přemlouvám k tomu si vytvořit na Stehlíka názor... ja totiž vůbec nevím, co si o něm myslet... chvíli mě to bavilo a chvíli toho všeho bylo příliš... bohužel i přes obsáhlost příběhu... emoce mnou zahýbaly pouze v jednom jediném momentu a smrt tímto momentem nebyla... nešlo mi se do příběhu jakkoli ponořit... i přes tak náročná témata mi to chvílema přišlo jako zbytečné, ploché a překombinované sázení slov... škoda... velká škoda! Méně je prostě někdy opravdu více... chyběla mi tam ta naléhavost a fatalita...

kadgam
27.11.2015 2 z 5

Prvý dojem po prečítaní bol, že kniha nemusela byť až taká objemná a že som nepotrebovala všetky detaily závislosti protagonistov, či už na alkohole, liekoch či drogách iného typu. Pomohlo by to deju.

lesslnk
04.11.2015 5 z 5

Začiatkom tohto leta som zaregistroval Donnu Tartt po prvý raz v spojení s Pulitzerovou cenou za rok 2014. V domácom kežmarskom kníhkupectve však Stehlíka ešte nemali. Chcel som sa o nej dozvedieť niečo viac, tak som začal hľadať. V knižnici som sa dostal k slovenskému prekladu z roku 1996 (jej debutu z r. 1992) s názvom Tajný Príbeh. Kniha oplývala chválou ako na prebale tak aj na amazon/e. Pustil som sa do nej aj keď detektívky nevyhľadávam a nie som ich fanúšik. Niektoré pasáže ma zaujali, no celkovo ma kniha veľmi neoslovila. Nad Stehlíkom som preto po jeho "príchode" do knihkupectva dlhšie uvažoval, no na koniec som si poňho zbehol.
Nečakal som až taký hútny text ale od spisovateľky, ktorá pracuje na svojich beletriách zhruba 10 rokov sa to očakávať môže, ba priam aj musí. Dej textu ma vtiahol do svojho príbehu skoro okamžite, a to mám na knihách a hlavne ich autoroch, ktorí bez okolkov idú k veci a vhupnú "dotoho" z prosta do prosta baví. (Mojou osobnou hranicou je 50 strán, ak ma po 50 stranách kniha nezaujme, mám veľký problém dotiahnuť čítanie do konca).
Po formálnej stránke (ako v prípade Tajného Príbehu) ide o päť o memoáre, spomienky prerozprávané v Stehlíkovi Theom.
Plynulosť textu však v slovenskom vydaní prerušujú preklepy - cca každých 10/15 strán... (poctivejšia korektúra textovým redaktorom, by knihe v celkovej plynulosti prospela). Veľmi pútave čítanie sa tak trochu vyparuje po príchode Thea do Las Vegas, kde ma dej celkom prestal baviť.
Krásne až čarovné sú však Tarttovej metafory a až magické opisy "účinkov" obrazu Stehlíka (mohlo by ich byť aj viac). Plus narážky na hlas ako médium emocionálneho vnútorného prežívania jednotlivých postáv, a ďalej vykresľovanie Theovho vnútorného sveta, jeho úzkostí z existenciálnych otrasov, nestálosti sú silné. Tieto pasáže dodávajú knihe hĺbku, ktorou ma jej autorka ku knihe intenzívne pútala.
Na druhej strane značné mínus pre mňa predstavuje krimi pasáž v Holandsku, kde sa podľa mňa Tarttova zbytočnými doslova "opakovačkami" zamotáva, a myslím si, že mohla kľúdne túto pasáž značnejšie skrátiť... aj po tejto krimi časti som jej čítanie knihy vypustil.. záverečných 24 strán som však zhltol s čarom a nadšením práve dnes. A práve vďaka tomuto záverečnému existenciálnemu ponoru mnou prebehlo priebežné rozhodnutie, že si dám niekedy Stehlíka pravdepodobne ešte raz. ..."keď nám konečne Boh sníme svoje ruky z očí a povje: Pozri!"

Makropulos
12.09.2015 5 z 5

Tohle opravdu není odpočinková četba.
Je to příběh o ukradeném obrazu a "ztraceném" chlapci a mnoha špatných rozhodnutích, která v životě udělá. O vlivu špatných příkladů, traumatického zážitku, nepochopení okolí a nenaplněné lásky, i o vlivu umění na člověka.
Je to silný příběh a krásný obraz.

VeruFreckles
25.08.2015 5 z 5

Tohle je velká kniha. Počtem stran i obsahem. Stehlík pro mě není odpočinková četba. Je to jedna z těch knih s atmosférou, která se kolem vás rozprostře tak, že i vaše dny v průběhu čtení ubíhají tak nějak v rytmu toho velkého příběhu.
Donna Tartt vytvořila skvělé postavy a umí krásné popisy míst, věcí a hlavně citů. A v průběhu té občasně statiky se jednou větou celý příběh posune do úplně jiných rovin.
Stehlík mě bolel a zůstává se mnou. Tak to s velkými knihami totiž je,

Česky vyjde na konci září a doufám, že se slušným překladem! Jinak se to celé rozpadne a to si Donna Tartt nezaslouží.

Tydvik
09.02.2015 4 z 5

Líbil se mi nápad postavit děj celého románu na jednom obraze. Docela to funguje. Budiž, až na ten konec, který je už trochu přitažený za vlasy. Chvíli jsem se bála, aby odněkud nevyskočil James Bond a nezačal situaci rázně řešit. Tak naštěstí ne.
Co už jsem ocenila méně (ale to je asi můj osobní problém, uznávám) je fakt, že prostě feťáky ráda nemám, je mi úplně jedno, co je k tomu vede a nerada o nich čtu. Varování se ke mně dostalo pozdě.
V anglicky mluvících zemích kniha docela překvapivě vede žebříček nejčastěji nedočtených knih.
75 procent.

zfilmováno americká literatura Pulitzerova cena