Ženy, které běhaly s vlky

kniha od:


KoupitKoupit eknihu

Mýty a příběhy archetypů divokých žen V každé ženě žije mocná síla, naplněná zdravými instinkty, vášnivou tvořivostí a nesmrtelným poznáním. Je to archetyp Divošky, který představuje instinktivní povahu žen. Divoška je ale ohroženým druhem, neboť i když dary nespoutané přírody nám od narození patří, snaha společnosti zcivilizovat nás do strnulých rolí utlumila to hluboké a životodárné poselství našich vlastních duší. V knize Ženy, které běhaly s vlky se zabývá dr. Estés mýty, pohádkami a příběhy, z nichž mnohé pocházejí z její vlastní rodiny, s cílem pomoci ženám spojit se znovu s těmito divokými, zdravými a vizionářskými vlastnostmi této instinktivní povahy. V příbězích a komentářích v této pozoruhodné knize nalézáme, zkoumáme, milujeme a pochopíme Divošku a pojmeme ji do své hluboké duše jako něco kouzelného a léčivého. Je to obohacující a životodárná psychologie žen v tom nejopravdovějším smyslu, je to poznání duše. Tato kniha nám připomíná, že jsme stále nespoutanými a že obnovení této vitality nás samo o sobě postaví přímo do světa. Práce ukazuje čtenáři, jak úžasné je být odvážnou, starostlivou a jak je úžasné být ženou. Ten, kdo umí číst, by si měl tuto knihu přečíst....celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/13_/13315/zeny-ktere-behaly-s-vlky-Gl0-13315.jpg 4.1262
Žánr
Duchovní literatura, Esoterika, astrologie, okultismus, Mytologie
Vydáno, Pragma, Knižní klub
Orig. název

Women Who Run With the Wolves, 1992

více informací...
Nahrávám...

Komentáře (69)

Kniha Ženy, které běhaly s vlky

Přidat komentář
alef
08. října

„co je uvnitř, je také vně“
Začala jsem kratičkou exkurzí do starověkého antického Řecka, která jasně a srozumitelně vysvětluje tehdejší postoj k lidskému tělu a k duši (či mysli, jak kdo chce), staří Řekové totiž věřili v neoddělitelnou jednotu těla a ducha a dbali na vyvážený vztah mezi nimi „kalokaghatia“ … dosažení harmonie. Tělo totiž … „zaznamenává vše, co se kolem děje“, má „přesnou schopnost registrovat okamžitou reakci, hluboce cítit a tušit předem“.
V knížce Clarissy P. Estés je chápáno podobně, jako organismus, který hovoří mnoha jazyky ... „září z lásky, hoří vzrušením z přívalu poznání, chvěje se chladem nedůvěry, vibruje tlukotem srdce nad propastí, a zrovna tak s rostoucí nadějí“, a taky si všechno pamatuje … „jeho paměť je (totiž) uložená v pocitech“.
Naše tělo je totiž našim nástrojem poznání, neustále s námi „komunikuje“ a zprostředkovává nám zpětnou vazbu ...
„Při tvoření ženské oči září, jejich slova poskakují v melodii, jejich tváře hoří životem a i vlasy se lesknou čím dál více. Jsou vzrušeny nápadem, vyburcovány možnostmi, rozvášněny samotnou myšlenkou ....“

Clarissa P. Estés, Ph.D. posbírala mýty a báje a skrze ně se pokusila objasnit výsledky svých bádání - hledaní či pochopení životní síly ženy. Počátečním východiskem byla potřeba soukromého prostoru, prozkoumání možné příčiny ztráty vztahu k vlastnímu tělu a tím i zodpovědnosti za vlastní život a zdraví. Zjistila, že ženy jsou nuceny žít jako „maskovaná stvoření“ a tak plnit společenská očekávání. V reakci na takový „diktát společnosti“ pak Clarissa představuje koncept „divošky“ - takže, milí čtenáři a čtenářky, seznamte se s archetypem divoké ženy!
Knížka se svým vlastním způsobem vrací zpět k téhle staré otázce vztahu duše a těla a prozkoumává příčiny ztráty vztahu k vlastnímu tělu, s čímž zcela přirozeně souvisí, že řeč bude o přijetí odpovědnosti za vlastní život a zdraví.
A tak jsem taky příběh o archetypu ženy vnímala, jako příběh o učení se, jak vlastnímu tělu naslouchat!

Když bych tedy měla říct o čem tahle knížka je jen jedním jediným slovem, nejspíš bych odpověděla, že jejím tématem je psychosomatika, jejím cílem pak donutit čtenáře/čtenářky, víc přemýšlet o vztahu fyzického těla a rozpoložení mysli.
Víte třeba, že už i Platón považoval za chybu, když bylo léčeno tělo a přitom nebyla věnována pozornost duši? Anebo Hippokrates, ten byl přesvědčený, že naše pocity mohou ovládat naše orgány ... "srdce se ve zlosti stahuje, v radosti rozšiřuje".
Myšlenky v téhle knížce mi pak trochu připomínaly právě tuto tradici, která dává stejný důraz na fyzické i psychické.
Clarissino vyprávění tak vlastně z tohoto úhlu pohledu vůbec nebylo špatné, pohádky a mýty mi připomněly přiběh o ženě ...
... která je společností často tlačená do rolí, které ji nevyhovují …
A víte, že "pohádky a mýty zostřují náš pohled"? Přivádějí totiž zpět k životu staré, zapomenuté vzpomínky, nabízí alternativní vzory a inspiraci, která je v každé ženě :-).
... která pak uvolňuje uzdu své divoké přirozenosti …
Žena je totiž tvořivá, tajemná, intuitivní, mazaná i moudrá, a nebo, ještě trochu jinak, poetičtěji, řečeno, "žena je hlubina, již nedohlédneš dna", podle mě je tohle pěkná metafora ke Clarissině archetypální ženě, která, zas podle ní, je v každé ženě :-).
... a která chce žít přirozený život, "přijmout odpovědnost za své zdraví" – troufalost, která je v každé ženě :-).
A víte co je pro nás typické? uklidit stůl, oprostit se od nefunkčních vztahů, trvat na pravidlech, nerespektovat pravidla ... zastavit svět, anebo, obrátit list ...
"Ženy se ztrácejí a opět nalézají."
A víte co ještě? ... "když ženy něco znovu naleznou, když něco získají zpět ... už to nepustí" :-).
Škoda jen těch klišé (nejspíš použitých jako úlitba nálepce bestseller) … o genderových rozdílech, stokrát už slyšených všude kolem, feministických řečí o traumatech z bezpráví páchaných na ženách od dob, kdy byly považovány za čarodějnice, ve feministické literatuře často užívaných a tisíckrát opakovaných, apod.
Takže, abych to nějak shrnula, knížka mě svou formou nijak neurazila, ale ani nenadchla, 3* proto budou tak akorát.
A na závěr si dovolím jedno takové klišé :-) ...
"Myslím, že je neoddiskutovatelný rozdíl mezi prožíváním ženy a muže."

radka9129
24. září

Tohle je kniha, kterou můžete číst až si o to vaše duše řekne. Chodila jsem kolem ní od doby, kdy u nás vyšla, věděla jsem, že je pro mě a, i když jsem ji koupila před rokem a otevřela, nebyla ta správná doba. Nyní jsem ji přečetla v průběhu pár měsíců a doslova ji hltám. Naprosto všechno dává hluboký smysl. Ale vím naprosto jistě, že před rokem nebo před pěti bych spoustu věcí nepochopila nebo z nepochopení dokonce zavrhla. Komentář, že autorka vydává své myšlenky za fakta... ó ano to tak lidé kteří k těm myšlenkám dospěli doktorandským studiem a následným ověřováním v praxi dělají a dělají tak zcela oprávněně a správně! Jestliže si vás jednou kniha našla dejte jí čas. A dejte ho také sobě, buďte k sobě laskavé, plačte, nebojte se všech změn, které kniha může způsobit... odstranit pouta někdy bolí, ale výsledkem je svoboda duše. Nechť vás divoška provází.


painthers
16. června

Knihu jsem v polovině odložila, fakt jsem na to neměla sílu. Příběhy, ze kterých vychází, jsou hezké, ale na ty si mohu přečíst knihu pohádek. Komentáře autorky mi pak přijdou rozvláčné, zbytečně dlouhé a hlavně místy docela zcestné. Nevím, jestli je vhodné své vlastní názory podávat jako faktické archetypální a psychologické výklady.

Zajímavé, jak jsou komentáře od ostatních čtenářů této knihy od sebe až dramaticky odlišné. Možné tedy je, že kniha opravdu může někomu dát podněty k zamyšlení. Doufám, že kniha si tyto čtenáře najde.

DreamerX9
11. června

Knihu jsem nedočetla jelikož mě nijak nezaujala. Co se mi líbí je vysvětlení metafor a že každý ten příběh má skrytý smysl ale je to těžké čtení a občas i nezáživné.

kristyna4614
23. května

Kniha, která mi mnoho dala. Doporučuji všem ženám.

lue
18. května

Knihu jsem četla neuvěřitelných pět let. Vždy po kouskách. Asi to tak mělo být.

mauvais-ange
27. dubna

Jsem na rozpacích, jak tuto knihu vlastně hodnotit...Některé myšlenky se mě dotýkaly více, některé méně, celkově jsem od knihy čekala nejspíš něco jiného. Chvílemi jsem se do čtení musela vyloženě nutit. Je to hlavně tím, že rozbor jednotlivých příběhů je zbytečně dlouhý, často se opakuje v podstatě to samé dokola, na autorce je znát, že je to psycholožka a že se rozebíráním věcí dopodrobna vyloženě baví. Navíc jsem někde měla pocit, že autorka dává až moc najevo, že její výklad je jediný správný a možný. Podle mě by knize prospělo, kdyby byla zestručněná a seškrtaná tak na polovinu. Nebo se musí číst opravdu hodně pomalu a po částech, ale já rok číst jednu knihu skutečně nechci...

Guepp
30. ledna

Plno hlubokeho, kniha to ovsem nedava zadarmo. Cetla jsem uz nekolikrat a pokazde jsem objevila novou obohacujici rovinu napsanych myslenek.

1

Štítky

ženy mytologie

Autor a jeho další knihy

Podobné knihy

všech 7 podobných

Kniha Ženy, které běhaly s vlky je v

Právě čtených112x
Přečtených363x
Čtenářské výzvě24x
Doporučených43x
Knihotéce272x
Chystám se číst572x
Chci si koupit156x
dalších seznamech3x