kaca82 kaca82 komentáře u knih

Šikmý kostel Šikmý kostel Karin Lednická

Mistrovské dílo. Nemám vůbec slov.

25.06.2021 5 z 5

Okamžiky štěstí Okamžiky štěstí Patrik Hartl

No.. nevím moc odkud začít. Nejdřív asi od toho, jak skvěle ladí název knížky s obsahem. Jak se postavy zastavují u zdánlivě obyčejných okamžiků, které jim přinášejí opravdové štěstí, takový ten stav propojenosti s vesmírem, který zná každý z nás.. a přitom to s hlavním dějem zas tolik nesouvisí :) Příběh jako takový byl na mě moc převztahovaný, přesexovaný a přenevěrovaný, chvílemi jsem si připadala jako úchyl, že žiju 10 let v jednom vztahu bez myšlenek na nevěru. Ale postavy byly sympatické, víc mi k srdci přirostl Jáchym, Verča se až moc zaobírala dilematem rozum * srdce.. Co je na knížce ale úplně nejgeniálnější, je forma. Tak dlouho jsem nevěděla, jakým příběhem začít, až rozhodl los a začala jsem Jáchymem. Celou dobu jsem přemýšlela, jak si autor poradí s tím, aby se pak v příběhu Verči neopakovalo vše znovu, ale zároveň aby čtenář, který čte Verču jako první, do toho příběhu také naskočil. A to je prostě neuvěřitelné, jak se to povedlo, jak do sebe každý kousek zapadal a zároveň se skoro nic neopakovalo. Příběhy se nádherně doplnily a teprve po dočtení druhého se vše nádherně uzavřelo a vyjasnily se věci, které mi přišly v prvním příběhu jako křečovitě vymyšlené náhody. Prostě dokonalý a tak u mě těch pár mušek v podobě vztahových překombinovaností vůbec nemá vliv na množství hvězdiček :)

09.11.2016 5 z 5

Skála Skála Peter May

Knížku jsem několik dní po dočtení nemohla dostat z hlavy. Kromě příběhu oceňuji i schopnost autora popsat krajinu a její nehostinnost a ponurost tak, že hltám každé písmenko, přestože jakékoli popisy mě běžně dost nudí.

10.02.2023 5 z 5

Prokletý kraj Prokletý kraj Michaela Klevisová

Já nadšení většiny čtenářů vůbec nesdilim :( postavy nejsou vůbec uvěřitelné,všechny mluví stejným jazykem ať se jedná o mladou holku nebo 60ti letou paní. Příběh je takový, že vůbec nevím, co si z něj vzít.strasne moc popisné,rozvláčné,aniž by ty popisy byly nějak důležité pro dej nebo vykreslení atmosfery. Musela jsem se do čtení hodně nutit.

30.10.2021 1 z 5

1984 1984 George Orwell (p)

S Orwellem jsem se poprvé setkala v literatuře na střední, podruhé v sociologii na vejšce a potřetí teď v 35 letech ve čtenářské výzvě. Lituju, že jsem to nečetla dřív. Přestože je jako spisovatel skvělý, tak od této chvíle si ho budu pamatovat už jen jako sociologa. Bez možnosti porovnání s tím, jak proběhlo těch komunistických 40 let by to asi byl obyčejný sci-fi příběh s velmi zajímavými úvahami o fungování společnosti a mocenských bojích.. S možností porovnání je to ale mazec.. Než jsem se pustila do dodatku Milana Šimečky "Můj soudruh Winston"(myslím, že ne každé vydání ho má, ale určitě bude někde ke stažení), měla jsem v hlavě spoustu otázek.. Dodaek mi ale spoustu věcí osvětlil a určitě ho všem doporučuju přečíst. Autor četl 1984 ještě za dob komunismu, před tím, než byl sám na rok uvězněn a z velké části se s osobou Winstona dokázal identifikovat. Díky tomu dokázal pochopit spoustu mechanismů, kterými se komunistická společnost řídí, dokázal i odhadnout, co se bude dít a román znal natolik nazpaměť, že vše, co se dělo, si porovnával s tím, co před lety napsal Orwell. V dodatku se dozvíte, co všechno odpovídalo skutečnosti a v čem se Orwell sekl. Určitě tu souhlasím s lidmi, že spousta věcí funguje i dneska, ale to, o co šlo především, a to je svoboda jednotlivce, tu naštěstí víceméně máme. Nejenže si můžeme myslet, co chceme, my to můžeme i říct, můžeme to i číst a dokonce o tom napsat knížky bez rizika trestu....

05.02.2017 5 z 5

Malý Alenáš Malý Alenáš Ivan Vyskočil

Knížky jsem se trochu bála, protože mám nejradši příběhy, které se staly nebo by se mohly stát, a taky jsem první tři stránky trochu protrpěla. Ale pak jsem se svezla na vlně hravosti, neohraničitelnosti a jen žasla, jak na ty nádherný slovní obraty a návaznosti představ autor přišel.. Krásný!!

19.10.2016 5 z 5

Do vody Do vody Paula Hawkins

Knížka pro mě měla takové tři fáze. V první fázi jsem byla zmatená z postav a dělalo mi problém se zorientovat. Kolem 40.-50. strany se začalo dělat jasno, knížka působila propracovaně a všechno působilo jako taková předehra před výbornou gradací příběhu. A pak přišla ta gradace a s ní velké zklamání. Nevěrohodné dialogy, zápletky nedomyšlené a nedotažené, jak když moje tříletá dcera vypráví příběh, který zrovna vymýšlí a konec byl pak úplně na ránu. Takže za mě velké zklamání. Dívka ve vlaku taky nebyla kdovíjaká, toto se ale vyvíjelo až někam do konce druhé třetiny hodně nadějně až to pak poslední třetina totálně zazdila...škoda :(

17.07.2017 2 z 5

Motýlí pokoj Motýlí pokoj Lucinda Riley

Taková příjemně dávkovaná červená knihovna. Bude se mi po postavách chvilku stýskat a jakmile si od žánru odpočinu, určitě se k autorce ještě někdy vrátím,četlo se to moc hezky.

04.04.2023 5 z 5

A hory odpověděly A hory odpověděly Khaled Hosseini

Hosseiniho miluju, ale Lovci draků a Tisíce planoucích sluncí se mi líbily o něco více. A hory odpověděly má skvělou zápletku, nádherný jazyk a postupné dávkování hlavního příběhu, zase jsem žasla, jak je autor schopen všechno nadávkovta a představit postavy tak, že se v tom ani trochu neztrácím. Hvězdičku dolu dávám ale za to, že spousta rozvleklých příběhů nakonec s hlavním dějem vůbec nesouvisela a byly tam tak trochu zbytečně, tím to bylo trochu víc rozvleklé než by mohlo být...

19.10.2016 4 z 5

Losos v kaluži Losos v kaluži Markéta Lukášková

Pribeh pekny, jen bara na me byla az moc negativni osoba a milade jsem to uplne neverila. Nicmene autorcin styl je tak svizny a ctivy, ze to celkove hodnotim skoro za plny pocet hvezd :)

09.10.2020 4 z 5

Žízeň Žízeň Jo Nesbø

Jo Nesbo je geniální... Dávkuji si jeho knížky postupně,tak jednu do roka a vždycky žasnu,jak jsou jeho příběhy propracovaný a jak ctive a srozumitelně píše. Tady oceňují hlavně opět prekvapive rozuzlení,hltala jsem ho jedním dechem. Co bylo zbytecne byl závěr jak z amerického filmu,ale nesbovi to odpouštím za těch perfektnich 550 stránek před tím.

09.11.2019 5 z 5

Mé nepálské lásky Mé nepálské lásky Michaela Gautam

Po dlouhé řadě knížek,které jsem ani nedocetla zase jedna,kterou jsem vzala jedním dechem. Svět potřebuje víc takových bláznů :)

31.08.2019 5 z 5

Jsou světla, která nevidíme Jsou světla, která nevidíme Anthony Doerr

Dva hlavní příběhy a pár postranních, které se na chvíli propojí... Úžasný a originální námět, koukat na válku z pohledu slepé dívky. Z knížky jsem nadšená. Mám ráda krátké kapitoly, které mi umožňují využít ke čtení každých pár minut volna a střídání příběhů bylo taky moc fajn. Napětí bylo takové pozvolné, žádný thriller, ale zase jsem nenarazila na žádné místo, které by mě nudilo.. Zklamal mě závěr, celou dobu jsem si přála, aby to dopadlo trochu jinak, ale jak to Doerr vymyslel, tak to prostě je :)

07.03.2017 5 z 5

Zeměpisná šířka nula Zeměpisná šířka nula Windsor Chorlton

Knížky o ztroskotancích běžně vůbec nečtu, naposledy jsem četla snad před 25 lety robinsona, k téhle knížce jsem se dostala skrz čtenářskou výzvu a je to rozhodně jedna z nejlepších knih, co jsem četla. Nemohla jsem se od knížky odtrhnout a když už jsem musela, nebyla jsem schopná se na nic soustředit, pořád se mi promítal v hlavě příběh z džungle a já se nemohla dočkat, až budu pokračovat. Dokonalé a napínavé od začátku až do konce.

01.03.2017 5 z 5

ach jo... jedna z těch knížek, které mají být postavené na humoru a neočekávaných nereálných komických zvratech. Kdyby měla do 200 stránek, bylo by to fajn, protože do tehoto rozsahu tenhle typ knížek bývá super. Jenže když se humor furt dokola opakuje, tak mě to brzo přestává bavit a tady už byla opravdu druhá polovina fakt utrpení. Dala jsem to celé, ale už to fakt bolelo. První půlka skvělá, smála jsem se pořád, pak situací, kterým bych se smála, začalo ubývat a textu, který mě vyloženě nudil, začalo přibývat.. Až jsem se v závěru nezasmála opravdu ani jednou. První půlka plný počet, druhá nic, takže průměruju na tři hvězdy..

31.12.2016 3 z 5

Zlodějka knih Zlodějka knih Markus Zusak

Hezký příběh s pozadím druhé světové války, která se nakonec dostala do hlavní role.. Úžasný nápad se zajímavou vypravěčkou, skvělý jazyk a velký obdiv překladateli, muselo to být chvílemi hodně obtížné na překlad. Bylo super, že autor dokázal vykreslit atmosféru druhé světové aniž by si ujížděl na historických podrobnostech a vystačil si pouze s těmi politickými osobnostmi a událostmi, které zná i ten největší dějepisný analfabet. Prvních 30 stránek bylo náročných, než jsem si zažila vyprávěcí styl a pochopila wocogo, ale zbylých skoro 500 stránek jsem si užila maximálně. Jediné, co mi trochu vadilo, bylo, že pár událostí vypravěčka prozradila dopředu, a tak jsem přišla o spousty překvapení. I tak byl ale konec celkem brutálně nečekaný, náladu a naději pak naštěstí navrátil epilog :)

20.11.2016 5 z 5

Noc jako stvořená pro nevěru Noc jako stvořená pro nevěru Zdena Frýbová

Skvělá knížka! Mojmíka a jeho šišlání tam někdy na mě bylo až moc, ale zase na něm celá knížka stojí, tak proč ne.. Kde jinde je záporák vykreslen charakterově tak, že nevíte, jestli ho litovat nebo zabít..Nejvíc oceňuji rozuzlení, celou knížku jsem přemýšlela, jak to Frýbová zakončí tak, aby ta nadsázka vyzněla aspoň trochu věrohodně a povedlo se :)

24.10.2016 5 z 5

Kopírák Kopírák Sam Holland

Rozhodně stojí za přečtení,ale klidně by to stačilo o půlku kratší s polovinou mrtvých. Bylo to prostě chvílemi too much. Od půlky jsem vraha tušila,ale vůbec jsem si nebyla jistá. Konec byl trochu bizar,ale celkově dobrý:)

10.02.2024 4 z 5

Prorokyně a hlupák Prorokyně a hlupák Jonas Jonasson

Hodnotím jako všechny knížky Jonassona. První půlka knížky boží, druhá půlka utrpení. Moc se mi líbí humor a příběhy vystavené na absurditě. Autor to ale na můj kus vždy v druhé půlce příběhu dotahuje do totálních extrémů, které mě už pak v určitý moment přestávají bavit a musím se do čtení nutit.

10.02.2023 3 z 5

Legendy kriminalistiky Legendy kriminalistiky Miroslav Vaňura