JosefW JosefW komentáře u knih

Palác zrady Palác zrady Jason Matthews

„A pokud by se nám povedlo rozesrat Íráncům ten jejich jadernej program, bude v sázce ještě víc.“

Rudá volavka byla dobrá. Na Palác zrady však nemá. Touhle knihou si mne autor skutečně získal. Ačkoli by se pár nepatrných zaškobrtnutí jistě dalo nalézt (návaznost), nebyl vůbec čas a ani důvod je řešit. Děj má spád, každou chvíli se něco děje a celkově mi kniha nějak více sedla.
Jediné, co mne při čtení trochu zamrzelo byla skutečnost, že o Váňovi padla zmínka jen v jediném odstavci a to ještě jen tak okrajově (v tomhle měla filmová verze - v jiných ohledech horší - trochu navrch). Nicméně, tohle všechno mi vynahradilo zakončení, kde jsem se konečně dočkal vyřizování účtů. Dominika válí. Tady si těch pět hvězd zaslouží.
Už teď se těším na zakončení celé trilogie v podobě The Kremlin's Candidate. Vydržím čekat na český překlad? Těžko říci...

P.S. „CIA řídí v Rusku hotový pornohvězdy.“

26.07.2018 5 z 5

Vzkaz v láhvi Vzkaz v láhvi Jussi Adler-Olsen

Vzkaz v láhvi bych zařadil po bok předešlých Zabijáků. Od začátku děj člověka vtáhne a nutí jej pokračovat ve čtení. Identita vraha je postupně odkrývána a z dávno minulého případu je opět boj o čas. Honba za sériovým vrahem postupem času nabírá na obrátkách a prakticky do poslední chvíle čekáte, jak se věci nakonec vyvinou. Motiv sektářského náboženství však mohl bych ještě o chlup propracovanější. Nicméně rozdvojená osobnost v týmu oddělení Q mi to svým způsobem vynahradila. Bez čeho bych se však obešel jsou některá nahlédnutí do Carlova soukromého života (návštěvy u psychologa mě moc nebavily). Celkově jsem ale byl spokojen a beze všeho mohu udělit pětihvězdu.

28.01.2018 5 z 5

Prach Prach Hugh Howey

V osmnáctce to začalo, ve...ale, přeci nebudu vyzrazovat konec, že? Ačkoli mne kniha bavila, opět nemohu dát nejvyšší hodnocení, neboť mi tam něco úplně stoprocentně nesedlo. Celkově se však jedná o velmi dobrou trilogii a rozhodně ji mohu jedině doporučit.

23.12.2017 4 z 5

Bůh strachu Bůh strachu Jan Hlávka

„Posedlý teplým démonem, a k tomu abstinent! Mohlo to být horší? Mohlo.“

Pavlovský umí, ale Hlávka překonává svého učitele. Už úvodní prolog slibuje, že tohle bude jízda. Výborný mix propracovaného děje, do kterého se zapojují všechny magické frakce, hlášek a spousty odkazů na aktuální dění u nás i ve světě. Prostor dostává Kilián a VVK, Sedmička, Antimágové v čele s Petrou, Rashil a hlavně Felix Jonáš a jeho parta. Samozřejmě nechybí ani stylový protivník z Felixovy minulosti, jehož záměr i pohnutky vlastně chápete a zároveň víte, že je nesmí uskutečnit.
Příběh je sice temný, avšak nad tím moc času nepřemýšlíte. Vztahy mezi Klaudií, Felixem, Vincencem a nekrem...ehm, tedy, Walterem dostávají zabrat. Ale, jak se říká, co tě nezabije, to tě posílí.

„Nejjistějším způsobem, jak ztratit veškeré iluze o lidstvu, vesmíru i astrálních sférách, bylo začít si cokoli s Felixem Jonášem.“

Poprvé sahám po nejvyšším hodnocení, jelikož Bohu strachu nemám prakticky vůbec co vytknout a Kladivo na čaroděje už mám tak pod kůží, že nemohu jinak. :-)

P.S. A konec už pak nenechává nikoho na pochybách, že blížící se závěr bude skutečně velký!

28.09.2017 5 z 5

Město mrtvých Město mrtvých Jiří Pavlovský

Z prvního dílu rovnýma nohama do pokračování. Hele, tahle kniha měla všechno, humor, hlášky, Felixe a jeho tým, podivné městečko, zombie i kombajn. Prostě jsem si sedl a tuhle šílenou návštěvu Chonětína si užil. Parádní oddychovka plná černého humoru.

28.08.2017 4 z 5

Elon Musk Elon Musk Ashlee Vance

Kdo by už alespoň jednou někde neslyšel, anebo nečetl jméno Elon Musk. Po přečtení této knihy mohu tvrdit, že konečně plně vím, s kým máme v dnešní době tu čest (myšleno rozhodně v pozitivním slova smyslu!). Zajímavé, čtivé, osvětlující. Prostě skvěle napsáno! Zajímá-li vás něco o Elonovi, Tesle či SpaceX, rozhodně doporučuji! A pokud ne, i tak si tuhle knížku přečtěte.

31.01.2017 5 z 5

Inferno Inferno Dan Brown

Profesor Langdon se vrátil. A tentokrát opět do staré dobré Evropy. Hurá! Předešlé zednářské dobrodružství mne nezaujalo jako, pro mne nedostižná, Šifra či o něco horší Andělé a démoni, a tak jsem doufal, že čtvrté pokračování vše napraví. Inu, nebýt závěrečné části knihy, asi bych se nad výsledným hodnocením tolik nerozmýšlel.
Florencie byla výborná, Benátky ještě také, že se ze zlých stali hodní a z hodných zlí, to mi také vůbec nevadilo, možná právě naopak, ani Istanbul by mi nevadil, byl jsem i rád, že tentokrát v tom neměl prsty žádný starý tajný spolek, ale ten závěr? Budu raději dělat, že se vlastně nikdy nestal. Za pět nemohu (kvůli závěru a i kvůli Šifře), ale za čtyři? Beze všeho.

A protože tohle je zatím poslední kniha v sérii, mohu si trochu postesknout, že mne mrzí, že vlastně jediné skutečné historické tajemství, které Tom Hanks...tedy, pardon, Robert Langdon rozluštil, bylo to v Šifře...

P.S. V hloubi duše doufám, že jsem se s profesorem Langdonem nesetkal naposledy... :-)

09.12.2016 4 z 5

Proměna Proměna Franz Kafka

Proměna je zvláštní a ne každý ji dokáže plně docenit. No a já patřím právě do skupiny těch, kteří ji asi plně docenit nedokáží...

20.11.2016 2 z 5

Koralina Koralina Neil Gaiman

Ke čtení Koraliny jsem se vlastně dostal tak trochu náhodou, ačkoli byla připravena v záloze již poměrně dlouho. Cestou ve vlaku mne nějak nenapadalo, co číst. Chtěl jsem něco krátkého a ne moc složitého. No a Koralina splňovala přesně tyhle požadavky. Kilometry ubíhaly, kapitoly také a za chvíli mě mrzelo, že musím vystupovat a přestat na chvíli ve čtení.
Nuže, filmem nepoznamenán jsem byl ze začátku trochu nedůvěřivý a nevěděl, co očekávat, ale budiž, jedná se o knihu pro děti. Postupem času se však příběh přitemňoval a doslova mě vtáhl. Nemohu jinak, než udělit plný počet, jelikož takhle knížka si jej plně zaslouží. :-)

01.10.2016 5 z 5

Z filmové série mám třetí díl Harryho dobrodružství asi nejraději, nicméně poté, co jsem přečetl knihu, si dovolím tvrdit, že na ni ani z daleka nemá. Všechny nedostatky, jenž bych tu a tam nalezl u předešlých dvou dílů, sem tu snad ani nemohl spatřit. I když víte, jak vše dopadne, i přes to mne četba velmi bavila. A hlavně, nikdy bych nevěřil tomu, že by famfrpálový zápas mohl být v knize tak napínavý! :-)

02.09.2016 5 z 5

Tyranie: 20 lekcí z 20. století Tyranie: 20 lekcí z 20. století Timothy Snyder

Dobrá knížka, ale chtělo by to více stránek, aby bylo možné probrat některé věci více do hloubky.

29.11.2019 4 z 5

Počátek Počátek Dan Brown

Andělé luštící Šifru Ztraceného Inferna se dostali k Počátku. (jen takový pokus o vtip, ještě mi z toho vedra nehráblo, i když to tak může vypadat)

Po dlouhém očekávání jsem se konečně dostal k novému počinu od Dana Browna. Musím říci, že příběhy profesora Langdona se mi vážně dobře čtou a Počátek to jen potvrzuje. Brown umí psát poutavě a podnítit ve čtenáři zájem. Že tentokrát nebyl věnován prostor luštění kódů a šifer? Změna je život a pro jednou mi to rozhodně nevadilo. Že se opět opakuje základní schéma z předešlých knih? Mně to tedy nijak zvlášť nevadilo.
Nicméně, zhruba těch sto stránek před koncem čistě pozitivní hodnocení končí. Přiznám se, že do té doby mne kniha velmi bavila a ač pro mne nebyla natolik zajímavá jako Šifra nebo Inferno, putování po Španělsku mne zaujalo. Bohužel, finále pro mne bylo tak trochu zklamáním. Prakticky celou knihu se na něj člověk těší více a více a dostane...tohle? Je mi jasné, že vymyslet odpovědi na ty dvě otázky muselo dát dost práce, ale i tak. Prostě jsem očekával něco více.
Ačkoli je tedy Počátek lepší než Ztracený symbol, na Šifru nebo Inferno nemá. Chtě nechtě tedy musím ustoupit ke třem hvězdám (3,5*).

02.08.2018 3 z 5

Rudá volavka Rudá volavka Jason Matthews

„Chcete nějakou past, soudruzi? Tak tady ji máte.“

Uplynula už relativně dlouhá doba od zhlédnutí filmu a já se tedy mohl pustit do čtení knižní předlohy. Nedoporučuji vidět film krátce po přečtení knihy, respektive naopak (ale to je snad už každému jasné). Knižní Dominika mi v určitých ohledech přišla uvěřitelnější a celkově bylo dějové prostředí, ve kterém se pohybovala, na lepší úrovni, než tomu bylo ve filmu. Na druhou stranu se mi trochu více líbilo filmové zakončení, které mi prostě více sedlo do noty.
Jak už tu bylo zmíněno, mohl se autor, jakožto veterán CIA, trochu více rozepsat tímto směrem (na můj vkus toho mohlo být více). Rozhodně mi nevadilo popisování toho, co je v Rusku špatně, ale nějaký ten větší kritický pohled by si zasloužilo i USA (knihu by to udělalo ještě lepší).
Celkově se mi kniha líbila a četla se mi dobře.

19.07.2018 4 z 5

Turnus Turnus Hugh Howey

Jiné a přece stejné. Konečně se dozvídáme, proč vznikla sila, co se stalo a jaký je plán. Zejména od Donaldovi dějové linky jsem se nemohl odtrhnout. Prach volá...

04.12.2017 4 z 5

Silo Silo Hugh Howey

Už je to delší čas, kdy jsem objevil Silo. Zpočátku mne příběh nezaujal a prakticky po celou první třetinu se mi hlavou proháněla otázka, proč je tato kniha tak dobře hodnocena. Něco mi však říkalo, že bude stát za to pokračovat dál. Zhruba ve třetině pak najednou nastal zvrat, začal jsem se vyložené těšit na další kapitolu a kniha mne začala bavit.
Už teď vím, že tuhle trilogii musím přečíst celou, jelikož odpovědí bylo zajím málo a nezodpovězených otázek je ještě stále mnoho. :-)

17.10.2017 4 z 5

Pekelná šleha Pekelná šleha Martin D. Antonín (p)

„Co chceš dělat?“
„Svou občanskou povinnost.“
„Ty ho chceš zmlátit?“
„A proč ne? Je odpoledne, nejvyšší čas rozbít držku první uniformě.“

Úkolem naší ústřední čtveřice je tentokrát najít mladou vědkyni, která se ztratila svému stalkerovi. Prostě začátek jak z červené knihovny... Nuže, oproti předchozí knize se mi Pekelná šleha líbila o něco více. Nicméně, v sérii už byly i lepší kousky, což však neznamená, že jsem se nebavil. Líbilo se a vesele pokračuji dále.

A hlavně, konečně jsem nalezl relevantní vysvětlení toho, proč se stavba asi nejznámějšího tunelu v naší zemi tak protáhla a prodražila. :-)
„Už chápu, co na tom stojí sto třicet sedm miliard. Peníze daňových poplatníků zaplatí očividně cokoli.“

22.09.2017 4 z 5

Drsné sny Drsné sny Jakub Mařík

Parta od dopravního podniku oznamující všem, že TRAMVAJ NEJEDE, bitva o supermarket, celá ústřední čtveřice, návštěvník ukrývající se v české Area 51 a spousta hlášek a skvělých situací. Přesně tohle jsem potřeboval. Knihu, která se svou kvalitou vyrovná prvním dvěma dílům. Přesně pro tohle jsem začal číst Kladivo na čaroděje. Mně tu nechybělo nic, mohu jedině doporučit všem!

14.09.2017 4 z 5

Síla vzdoru Síla vzdoru Suzanne Collins

Stejně jako oba předchozí díly, i zde jsem se nakonec rozhodl pro čtyři hvězdy. Ačkoli druhý díl byl asi nejlepší, mě bavil i závěr trilogie. Osvětlení věcí ve filmu nevyřčených, některé scény úplně jinak, dokonce jsem se občas i výborně zasmál (otázka je, jestli to bylo v těch místech plánované?). Já byl spokojen.

06.07.2017 4 z 5

Hry o život Hry o život Suzanne Collins

Filmové zpracování se ke mne dostalo o několik let dříve, ale postupem času jsem se dopracoval i ke knize, kterou mi doporučoval nejeden kamarád. Knižní verze mi, oproti té filmové, přišla uvěřitelnější, příběh i děj měl spád a celkově se mi kniha líbila více více než film (jak jinak, že?). Avšak, na pět hvězd to u mne není.

23.06.2017 4 z 5

O myších a lidech O myších a lidech John Steinbeck

I poněkolikáté dokáže zaujmout. Asi takhle bych hodnotil tuhle knihu. Jednoduché, krátké, ale o to působivější. Ačkoli není tenhle typ knih mým šálkem čaje, tahle knížka mě vždy dostane.

13.03.2017 4 z 5