Rudá volavka

Ruská vyzvědačka Dominika Jegorovová bojuje o přežití v džungli postsovětských tajných služeb. Je donucena projít výcvikem „volavek“, školených svůdnic, a poté nasazena na Nathaniela Nashe, mladého důstojníka CIA, který řídí nejdůležitějšího vyzvědače CIA v Rusku. Dominika a Nate se ocitají uprostřed souboje vůlí, špionského řemesla a nevyhnutelně také touhy. Jeden z nich se bude muset brzy převtělit do dvojí existence v tajné operaci na život a na smrt… Strhující špionážní román svou autenticitou nezapře, že pochází z pera veterána CIA s třiatřicetiletou zkušeností ze svébytného světa kontrarozvědky....celý text

https://www.databazeknih.cz/images_books/20_/204424/ruda-volavka-w4A-204424.jpeg 4.1272

Dominika Egorova a Nathaniel Nash (1.)

Literatura světová, Thrillery
Vydáno:, Knižní klub

Red Sparrow (2013)

Kniha Rudá volavka

Madelisi

Moc pěkná kniha, ale filmové zpracování je snad ještě lepší. Film totiž z (pře)komplikovaného děje udělal jenom komplikovaný děj.
Na knize od začátku oceňuji přidané recepty, konečně někdo ví, že postavy musí jíst. Bohužel recepty jsou bez udané gramáže a času, takže nejde si pochutnat na stejném jídle jako hlavní hrdinové.
Špionážní prostředí je popsané skvěle, je vidět, že autor je od fochu. Tímto se pro mě kniha stala novým standardem.
Škola volavek (a krkavců) je moc zajímavé a drsné prostředí, i když tady by mě zajímalo, jak moc autor musel fabulovat, či zda se inspiroval podobným americkým zařízením.
Oceňuji taky to, že na to, kdo je Marble, jsem přišla asi jenom o pár stránek dřív, než mi to autor prozradil.
Co se mi nelíbilo, je vnímání barev hlavní hrdinky. Musela jsem si to vygooglit, je to reálné, ale připadá mi, že to dělá z Dominiky tak trochu supermanku.
Celkově se mi kniha líbila, jenom tam jsou nějaké trošku zdlouhavější pasáže, kterými se musí člověk probít, pak je odměněn svižným pokračováním.

stesa

Rudou volavku jsem si ke čtení vybrala na základě stejnojmenného filmu, který byl podle mě geniální. Protože jsem ke knize tedy přistupovala s velkým očekáváním, prvních sto stránek plných nekonečných popisů agentů a tajných zpravodajských akademií pro mě bylo velkým zklamáním a myslela jsem, že Volavku ani nedočtu. Příběh se ale nakonec konečně rozjel a zbytek knížky mě velice bavil. Oceňuji velmi přesné a věrohodné vykreslení špionážního prostředí, na druhé straně ale naprosto nechápu, proč autor za každou kapitolu umístil krátký recept na jídlo, o kterém se v předchozí kapitole zmínil, to mi přišlo hodně mimo. Celkově byla Rudá volavka příjemné napínavé počtení, filmová verze mě ale oslovila víc - už jen díky rafinovanému a nečekanému závěru.

Layss

Přiznám se, že mě kniha zaujala díky představitelce hlavní role. Herečku Jennifer Lawrence mám ráda. Knihu jsem si pořídila před dlouhou dobou, ale trvalo mi, než jsem se k ní dostala. Když už jsem se do ní konečně pustila, moc dlouho mi nevydržela - četla se docela dobře. Zatím jsem podobnou špionážní knihu nečetla. Po přečtení knížky jsem se podívala i na film a musím říct, že kniha je o mnoho bohatší. Doporučuji nejdřív knihu a pak až film

bookworm90

Rudá volavka je prvním dílem špionážní trilogie mezi USA a Sovětským KGB. Hlavní roli zde mají dva špióni, Nathan, který operuje v Rusku jako tajný agent CIA. Na druhé straně stojí obyčejná dívka Dominika Jegorová, která se chtěla stát primabalerínou. Osud tomu nepřál, a tak byla Dominika naverbována do KGB, a později přesunuta do tzv. školy volavek. Příběh odkrývá skutečné fungování tajných agentů, i jeho spletitost. Jelikož autor je sám bývalý agent tajné rozvědky, celý děj tak vychází z jeho zkušeností. Institut rudých volavek dodnes funguje jako součást ruské tajné rozvědky. Koho baví špionážní literatura, tato série je pak skvělým tipem k přečtení, co opravdu stojí za to. 400 stran prakticky přečtěte téměř na jeden zátah.

1T0S_

Realistický špionážní thriller? Ne tak docela.

Hlavní hrdinka, volavka Dominika, je jedním z největších problémů této knihy. Autor tak trošku zapomněl, že by asi nebylo špatné jí vykreslit charakter. Působí nevýrazně, chybí jí jakékoli kritické myšlení, v průběhu děje se vůbec nemění, i když si prochází mučením a spoustou zrad.

Celková naivita knihy je též slušným mínusem. Některé popisy práce tajných agentů jsou úsměvné, to samé by se dalo říci o postupech některých postav či stylu práce tajných služeb.
Černobílost postav byla též do očí bijící. Každý Američan byl skvělý a důvěryhodný, zato každý Rusák byl hnusný a proradný parchant. Šlo zkrátka vidět, že knihu psal někdo, kdo dlouhou dobu sloužil u CIA.

Příběh sám o sobě byl ale napínavý a docela povedený. Docela napjatě jsem čekal, jak to všechno skončí. A pokud sem můžu hodit drobný, téměř nic neříkající spoiler: autor si nechal prostor pro napsání pokračování.

3/5 ;)

Rea1307

Moje první kniha o agentech. Příjemně mě překvapila. Svižný děj, zajímavý neobvyklý příběh... Doporučuji všem, kteří ještě váhají zda si knihu přečíst. Za mě ještě lepší než film. Nechybí tu napětí, emoce, myšlenka a ani akčnost.

Ajinka886

Kniha je skvěle napsaná, děj odsýpá velmi rychle. Zajímavé vhled do současného světa agentů...

Wladimirski

Jasných 5 hvězdiček. Kniha vtáhne čtenáře do děje během prvních dvou stránek. Přehledně popsaná praxe prostředí špionážních služeb a aktuální zpravodajská činnost v Rusku, Putinovo vidění světa a směřování vývoje Ruska. Trefná charakteristika vlastního vnímání Ruska a pozice ve světě jako velmoci a na druhé straně frustrace jednotlivců vyplývající z jejich osobního nerespektování.
To pro začátek. Pak se odvíjí věrohodný špionážní příběh, přiměřeně akční, inteligentně pojatý, odhalující techniky špionáže a kontrašpionáže, životů a práce agentů a dvojitých agentů dávající čtenáři prostor pro odhad vlastních vývojových scénářů, z nichž ten správný je potvrzen skutečně až v posledním odstavci.
Kniha je tak napínavá od samého začátku do konce a vede čtenáře k zamyšlení nad světem, vztahy a mocí některých zemí, jejich zájmů a priorit.
Děj není překombinovaný, počet postav přiměřený, příběh ve mě vytvářel celistvý a zorientovaný pohled. Doporučuji nejen příznivcům špionážní literatury.