Rudá volavka

Ruská vyzvědačka Dominika Jegorovová bojuje o přežití v džungli postsovětských tajných služeb. Je donucena projít výcvikem „volavek“, školených svůdnic, a poté nasazena na Nathaniela Nashe, mladého důstojníka CIA, který řídí nejdůležitějšího vyzvědače CIA v Rusku. Dominika a Nate se ocitají uprostřed souboje vůlí, špionského řemesla a nevyhnutelně také touhy. Jeden z nich se bude muset brzy převtělit do dvojí existence v tajné operaci na život a na smrt… Strhující špionážní román svou autenticitou nezapře, že pochází z pera veterána CIA s třiatřicetiletou zkušeností ze svébytného světa kontrarozvědky....celý text

https://www.databazeknih.cz/images_books/20_/204424/ruda-volavka-w4A-204424.jpeg 4.2170

Dominika Egorova a Nathaniel Nash (1.)

Red Sparrow (2013)

Literatura světová, Thrillery
Vydáno:, Knižní klub

cace

Možná pro milovníky špionáže, ale ne pro mě. Komplikované, nezaujal mě jazyk ani příběh.

kklepkaa

Rudá volavka nezklamala... no možná jen trošičku...

Hodně se mi líbilo, že autor pracoval s reálným základem. Hlavně fungování tajné služby v Rusku vám vyrazí dech. Bohužel mi ale vůbec nesedla milostná linka a hodně mě rušila. Dokážu pochopit, že i tajní agenti jsou stále jen lidé, ale hlavně ke konci mi přišlo, že se hlavní postavy chovaly až hloupě. Když si ale tohle odmyslím, byla to fakt pecka.

miska98

Určitě se nejedná o špatnou knihu, jen se nedostavilo ono "wow", které jsem naivně očekávala vzhledem k tomu, kdo je autorem a čím byl. Navíc je zde krásně popsáno, proč konkrétně je Rusko špatné, ale o Američanech jako takových prakticky nepadne zlé slovo. Ona ta propaganda funguje na obou stranách :-). Docela ráda bych si teď přečetla něco podobného, jen napsané Rusem. Věším, že by se v jiném světle ukázala i druhá z velmocí.

Abych ale Matthevsovi nekřivdila - příběh je napsán velice čtivě, na několika místech dokázal dost překvapit a rozhodně celkově nenudil. Snad jen ty recepty byly opravdu navíc... Po nějaké době jsem je začala přeskakovat, jen abych si na konci jeden přečetla a přesvědčila se. že do nich v průběhu nezačal vpisovat nesmysly typu: "Přidejte roh z jednorožce.".

EleanorJane

Ze začátku jsem si říkala, že se mi to bude blbě číst. Nakonec jsem ale byla mile překvapená. Sice se zde objevuje pár nudných částí, jinak ale jde o bezva knížku. A kuchařku :D Z počátku jsem toto propojení nechápala,ale později mi to došlo. Jinak jsem se docela i nasmála. Takže za mě, jednoznačná spokojenost...

Janniska

Tenhle styl běžně nečtu,ale volavka mě bavila.Zprvu jsem měla potíže s ruskými jmény a orientací v ději,ale po pár kapitolách se mi dostala pod kůži.Jdu si pustit film...

Julinka679

Špionážní knihy jsem nikdy nečetla a vyhýbala jsem se jim "jako čert kříži :D", proto když vyšla Rudá volavka tak mě to nijak zvlášť neuchvátilo a nechalo mě to chladnou... Až když vyšel film Red Sparrow s Jennifer Lawrence tak jsem si dle obsahu řekla, že si knihu zkusím přečíst (film jsem viděla teprve nedávno)... Bohužel ale musím říct, že se mi film líbil trochu víc než kniha (a to většinou dávám přednost knižní předloze).
Pokud bych mohla hodnotit tak bych hodnotila spíše 3,5*.
Kniha se četla sice dobře ale některé pasáže byly uměle natahované (sneslo by to několik stran ubrat), občas jsem se nedokázala zorientovat kdo s kým mluví (těch jmen a postav bylo vážně hodně)...
Na druhou stranu se jedná o něco naprosto jiného než obvykle čtu a i když nemám s čím srovnat tak jsem z toho byla spíše příjemně překvapená :-)
Tento žánr (špionážní thriller) nebude tak úplně můj šálek kávy (proto víc knih na toto téma asi číst nebudu) ale sérii o Dominice pravděpodobně dočtu. Zajímá mě jak to dopadne a celkem jsem si ji jako hlavní hrdinku oblíbila :-)

KAREL6725

První jsem viděl film , ten se mi líbil proto jsem koupil i knihu. Tenhle žánr normálně nečtu, ale neodolal jsem . Za mě plný počet hvězd a koupím i další díly opravdu povedená kniha doporučuji rozhodně stojí za přečtení. Málokdy se stane , že kniha i film se povedou , ale v tomto případě stálo oboje za to . Tak že hurá na Palác zrady.

ladyka

Špionážní romány skoro nečtu, takže nemohu porovnávat (teda kromě Já, poutník, který byl naprosto skvělý, Volavce dávám slabších 5hvězd). Knížka mě chytla, četla se dobře, došlo na napětí, intriky i trochu romantiky. Moc se mi líbila schopnost Dominiky vidět ty barvy, bylo to až mystické. Jinak svět agentů je pro mě velká neznámá, zajímalo by mě, jaká je vlastně realita. Ale možná lepší nevědět :o) Těším se na Palác zrady, už ho mám půjčený a asi mu dlouho odolávat nevydržím. A dle pozitivních reakcí ostatních čtenářů se podívám i na film.

DracoMalfoy

Nevadila by mi o sto stran kratší délka, a na začátku jsem se občas ztratila v ruských jménech. Taky mě trochu zklamal konec, čekala jsem nějaký lepší závěr. Krom toho mi však Volavka přijde jako opravdu skvělá kniha.

bareva

Viděla jsem film a tak jsem myslela, že vím co budu číst. Ale nebyla to pravda. Přes má mylná očekávání, jsem knihou nadšená. :)

nicolettkaa

Rudá volavka je pro mě docela zklamání. Čekala jsem něco víc. Více napětí, větší propletenec agentů, hlavně jsem si myslela, že nebudu do konce vědět, kdo je na čí straně, což je vlastně jasné hned od začátku. Podle stylu psaní je poznat, že knihu psal člověk, který se světem CIA a špionáží měl co do činění.

rothova_lucie

V některých pasážích se příběh příliš vlekl a někdy jsem se ztrácela v tom kdo je kdo, ale jinak zajímavý příběh. Stojí za přečtení.

pafcule

První polovinu knihy jsem doslova zhltla, poté začal být děj poněkud vleklý. Konec už měl zase spád a od čtení mě nemohli odtrhnout. Celkově Volavku hodnotím pozitivně, mně se líbila, intriky i zápletky byly popsané pochopitelně a zároveň jsem se vždy dočkala i chvilky napětí, ve které jsem si mohla domýšlet, kudy se budou kroky postav dál ubírat. Jen charakter jednotlivých postav mi připadal dost černobílý.

Daenerys

Tohle se mi asi netrefilo úplně do noty a dost mi trvalo knihu zdolat. Místy docela utahané a celkově to na mě působilo poměrně naivně. Po počátečním nadšení přišla tupá rána klackem po hlavě a vleklo se to s několika předvídatelnostmi až do celkem i napínavého konce.

Imaginarisa

Možná bohužel jsem jako první viděla nově zpracovaný film a jeho zápletka mě uchvátila mnohem víc, než ta knižní, originální.

klara225

Chybělo tomu napětí, postavy nebyly uvěřitelné. Filmový konec byl lepší a nápaditější. I přesto se mi kniha vcelku líbila, ale nevím, zda se odhodlám do čtení dalšího dílu.

Tereza299

Jako první jsem viděla film, takže jsem od knihy měla přirozeně velké očekávání. To se mi bohužel nějak nesplnilo. Byly pasáže, kdy se to četlo fajn a bylo to napínavé, taktéž ale byly části, kdy se děj táhl a člověk se skrz ty stránky musel prostě nějak probojovat. Postavy mi přišly chaotické a lehce jsem se ztratila v tom kdo je kdo. Kniha fajn, film lepší.

Š.Ala

Moc povedené čtení, teď se těším do kina a jsem zvědavá, jestli na mě film udělá stejně dobrý dojem, jako kniha.
A samozřejmě nemohu jinak než si koupit i další díl, protože bude jistě zajímavý. Těším se na tu "pořádnou děvku", jak s nimi zatočí...

NikV

Asi to není úplně můj šálek kávy.

Aaliyan

Jo, bylo to super počteníčko. Viděla jsem ale první film a někde v podvědomí pořád čekala kdy přijde to a to ... a o to víc mě kniha překvapila. Byla lepší než film, byla rozhodně mnohem lépe pochopitelná, přestože mnohem náročnější svým obsahem.
Každopádně číst Rudou volavku byla zábava.
Někdo tady napsal, že by se Putin asi zasmál, s čímž musím souhlasit, opravdu jsem se nad některými událostmi pošklebovala. Za to mínus hvězdičku.

Arsi007

Vyborny spionazni thriller se spoustu podzapletek, ktery nenudi a dava nahlednout do hierarchie tajnych sluzeb. Podobny zanr moc nectu, ale mozma ze zacnu :) Tohle se mi totiz vazne libilo. A konec byl perfektni. Brzo se vrhnu na 2.dil.

TeaPeter

Jedna z nejlepších knih tohoto žánru, co se mi dostala do ruky. Je napsaná tak uvěřitelně, až to mrazí. Je znát, že autor velmi dobře zná kultury na obou stranách (čím se vyznačují, co mají společného a čím se liší) a tuto znalost dobře promítá do děje. Už se chystám na druhý díl.

Didi15

Bylo to celkem fajn, nicmené místy příliš zbytečně rozsáhlé. Jsem zvědavá, jak se podaří film. Ale také dost jak z červené knihovny:)Konec oceňuji.

martina2704

Tahle knížka se mi hodně líbila. Nedokážu posoudit, jak moc reálná byla či ne, ale rozhodně měl příběh spád a ani chvíli jsem se nenudila. Chvílemi možná trochu předvídatelné, ale i tak autor dokázal udržet moji pozornost od začátku do konce. Určitě kouknu i na film, ať mám srovnání.

knihomolka525

no tak nevím pokud tuhle knihu četl Putin tak se asi smíchy neudržel....Nevěřím že by CIA takhle naivně pracovala.Knihu bych zařadila mezi Pilcherovky.Za ty peníze jsem čekala hóóódně napětí,nedočkala jsem se.Kniha mě zkrátka nebavila.Tečka.

animovanej medv

Druhá polovina už je trošku rozvláčná a celá knížka mi přijde dost naivní.
Špionážní romány doporučuji od Forsyth.
Každopádně spojení volavky nejdřív číst knihu a pak se kouknout na film - doporučuji, obojí si velmi užijete :)

Adusa68

Velmi strhující a napínavý děj, který se občas v některých pasážích až zbytečně natahoval. Četla jsem knížku a těsně před koncem jsem byla na filmovém zpracování v kině a musím uznat, že ten konec ve filmu je lepší, propracovanější, důmyslnější a celkově se postava Dominiky ve filmu dynamičtěji vyvíjí než v knížce. Ale celkově za mě super knížka vsazená do zajímavého špionážního prostředí Ruska a USA.

Květ

V rámci minulého týdne jsem zvládla jak knížku, tak film. Špionážní román je prvotinou veterána CIA s třiatřicetiletou praxí. Kniha je obsáhlá, má téměř pět set stran a zhruba v polovině je zdlouhavější, méně zajímavá pasáž, ale děj se opět brzy rozjede. Sledujeme boj tajných služeb Ruska a Ameriky a práci vyzvědačky SVR s drsnou školou volavek. Je to náročnější, ale dobré čtení, kvalitní zápletka, líbilo se mi. Film je také zdařilý, nicméně, jak už to tak bývá, je naprosto změněná hlavní dějová linka...

prestiggio
03.12.2017

Kniha ma vyborne hodnotenia ale mne dlho trvalo zacitat sa a pochopit suvislosti. Bol to moj prvy spionazny roman. Nakoniec ma pribeh zaujal.

baroo
11.11.2017

Výborný špionážní román. Příběh čtivý od začátku až do konce, bod navíc má autor za nepředvídatelnost. Co se mi ale líbilo nejvíce, je popis praktik tajných služeb v dnešní době, v Rusku i USA. Autor neodflákl svůj "domácí úkol" a kniha tak dostala realistický a o to mrazivější nádech. Naopak recepty na konci kapitol jsou k ničemu a troufám si říct, že nezajímají vůbec nikoho.