Rudá volavka

Ruská vyzvědačka Dominika Jegorovová bojuje o přežití v džungli postsovětských tajných služeb. Je donucena projít výcvikem „volavek“, školených svůdnic, a poté nasazena na Nathaniela Nashe, mladého důstojníka CIA, který řídí nejdůležitějšího vyzvědače CIA v Rusku. Dominika a Nate se ocitají uprostřed souboje vůlí, špionského řemesla a nevyhnutelně také touhy. Jeden z nich se bude muset brzy převtělit do dvojí existence v tajné operaci na život a na smrt… Strhující špionážní román svou autenticitou nezapře, že pochází z pera veterána CIA s třiatřicetiletou zkušeností ze svébytného světa kontrarozvědky....celý text

https://www.databazeknih.cz/images_books/20_/204424/ruda-volavka-w4A-204424.jpeg 4.3116

Dominika Egorova a Nathaniel Nash (1.)

Red Sparrow (2013)

Literatura světová, Thrillery
Vydáno:, Knižní klub

Imaginarisa
předevčírem

Možná bohužel jsem jako první viděla nově zpracovaný film a jeho zápletka mě uchvátila mnohem víc, než ta knižní, originální.

klara225

Chybělo tomu napětí, postavy nebyly uvěřitelné. Filmový konec byl lepší a nápaditější. I přesto se mi kniha vcelku líbila, ale nevím, zda se odhodlám do čtení dalšího dílu.

Tereza299

Jako první jsem viděla film, takže jsem od knihy měla přirozeně velké očekávání. To se mi bohužel nějak nesplnilo. Byly pasáže, kdy se to četlo fajn a bylo to napínavé, taktéž ale byly části, kdy se děj táhl a člověk se skrz ty stránky musel prostě nějak probojovat. Postavy mi přišly chaotické a lehce jsem se ztratila v tom kdo je kdo. Kniha fajn, film lepší.

Š.Ala

Moc povedené čtení, teď se těším do kina a jsem zvědavá, jestli na mě film udělá stejně dobrý dojem, jako kniha.
A samozřejmě nemohu jinak než si koupit i další díl, protože bude jistě zajímavý. Těším se na tu "pořádnou děvku", jak s nimi zatočí...

NikV

Asi to není úplně můj šálek kávy.

Aaliyan

Jo, bylo to super počteníčko. Viděla jsem ale první film a někde v podvědomí pořád čekala kdy přijde to a to ... a o to víc mě kniha překvapila. Byla lepší než film, byla rozhodně mnohem lépe pochopitelná, přestože mnohem náročnější svým obsahem.
Každopádně číst Rudou volavku byla zábava.
Někdo tady napsal, že by se Putin asi zasmál, s čímž musím souhlasit, opravdu jsem se nad některými událostmi pošklebovala. Za to mínus hvězdičku.

Arsi007

Vyborny spionazni thriller se spoustu podzapletek, ktery nenudi a dava nahlednout do hierarchie tajnych sluzeb. Podobny zanr moc nectu, ale mozma ze zacnu :) Tohle se mi totiz vazne libilo. A konec byl perfektni. Brzo se vrhnu na 2.dil.

TeaPeter

Jedna z nejlepších knih tohoto žánru, co se mi dostala do ruky. Je napsaná tak uvěřitelně, až to mrazí. Je znát, že autor velmi dobře zná kultury na obou stranách (čím se vyznačují, co mají společného a čím se liší) a tuto znalost dobře promítá do děje. Už se chystám na druhý díl.

Didi15

Bylo to celkem fajn, nicmené místy příliš zbytečně rozsáhlé. Jsem zvědavá, jak se podaří film. Ale také dost jak z červené knihovny:)Konec oceňuji.

martina2704

Tahle knížka se mi hodně líbila. Nedokážu posoudit, jak moc reálná byla či ne, ale rozhodně měl příběh spád a ani chvíli jsem se nenudila. Chvílemi možná trochu předvídatelné, ale i tak autor dokázal udržet moji pozornost od začátku do konce. Určitě kouknu i na film, ať mám srovnání.

knihomolka525

no tak nevím pokud tuhle knihu četl Putin tak se asi smíchy neudržel....Nevěřím že by CIA takhle naivně pracovala.Knihu bych zařadila mezi Pilcherovky.Za ty peníze jsem čekala hóóódně napětí,nedočkala jsem se.Kniha mě zkrátka nebavila.Tečka.

animovanej medv

Druhá polovina už je trošku rozvláčná a celá knížka mi přijde dost naivní.
Špionážní romány doporučuji od Forsyth.
Každopádně spojení volavky nejdřív číst knihu a pak se kouknout na film - doporučuji, obojí si velmi užijete :)

Adusa68

Velmi strhující a napínavý děj, který se občas v některých pasážích až zbytečně natahoval. Četla jsem knížku a těsně před koncem jsem byla na filmovém zpracování v kině a musím uznat, že ten konec ve filmu je lepší, propracovanější, důmyslnější a celkově se postava Dominiky ve filmu dynamičtěji vyvíjí než v knížce. Ale celkově za mě super knížka vsazená do zajímavého špionážního prostředí Ruska a USA.

Květ

V rámci minulého týdne jsem zvládla jak knížku, tak film. Špionážní román je prvotinou veterána CIA s třiatřicetiletou praxí. Kniha je obsáhlá, má téměř pět set stran a zhruba v polovině je zdlouhavější, méně zajímavá pasáž, ale děj se opět brzy rozjede. Sledujeme boj tajných služeb Ruska a Ameriky a práci vyzvědačky SVR s drsnou školou volavek. Je to náročnější, ale dobré čtení, kvalitní zápletka, líbilo se mi. Film je také zdařilý, nicméně, jak už to tak bývá, je naprosto změněná hlavní dějová linka...

prestiggio
03.12.2017

Kniha ma vyborne hodnotenia ale mne dlho trvalo zacitat sa a pochopit suvislosti. Bol to moj prvy spionazny roman. Nakoniec ma pribeh zaujal.

baroo
11.11.2017

Výborný špionážní román. Příběh čtivý od začátku až do konce, bod navíc má autor za nepředvídatelnost. Co se mi ale líbilo nejvíce, je popis praktik tajných služeb v dnešní době, v Rusku i USA. Autor neodflákl svůj "domácí úkol" a kniha tak dostala realistický a o to mrazivější nádech. Naopak recepty na konci kapitol jsou k ničemu a troufám si říct, že nezajímají vůbec nikoho.

katka9574
03.11.2017

Tohle že se děje v Rusku v 21. století? Tak to "potěš koště". Vynikající román, ze kterého mě mrazí ještě 3 měsíce od přečtení.

cz.klima
30.10.2017

Napínavý příběh, čte se rychle :-)

alnahu
25.09.2017

Protože jsem četla před časem Palác zrady ,půjčila jsem si na doporučení první díl Rudá volavka a opět jsem nebyla zklamná ,je to sice náročnější čtení z pera veterána CIA, ale přesto se mi líbil i tento díl. Dominika Jegorovová- ruská agenta s výcvikem „volavek“-školených svůdnic proti americkému mladému důstojníkovi CIA Nathanielu Nashe .který řídí nejdůležitějšího amerického vyzvědače v Rusku v boji na život a na smrt. A i tento díl se mi líbil.

fany_haf
01.08.2017

Skvělý špionážní román. V Rusku bych tedy žít unemohla. Poučné.

harena
16.06.2017

Čtivý špionážní thriller, druhá polovina poněkud roztáhlá. Nedovedu posoudit, jestli je svět špionáže opravdu takový, možná je ještě horší, ale věřím, že to nebude tak černobílé, jako v této knize. Dobré čtení pro milovníky špionáže.

weberda
08.06.2017

Pěkné, doporučuji.

jarin58
01.06.2017

Nejlepší špionážně detektivní debut roku 2013? Můj souhlas.

AlčaVaca
22.03.2017

Napětí, zápletka, pro mě naprosto skvělá kniha. Četla se sama, svižné tempo, žádné zdlouhavé a nudné pasáže. Kdo má rád špionážní knihy, určitě doporučuji:-) Doufám, že i Palác zrady nezklame mé očekávání.

t.adm
19.03.2017

Kniha měla velmi dobrý nápad, líbil se mi moc konec (co se týče agentur i soukromých vztahů). Ale připadal mi příliš dlouhý. Také byl příliš detailní popis Školy pro volavky a jejich výcviku, či některé "romantické" scény. Kniha má být nejspíš i jakýmsi varováním před východem (věřím, že vyslýchání takto funguje dodnes). Ale přesto mi pořád něco vadilo, připadalo mi to stále dokola, klišé ve vztahu hlavních hrdinů. Průměr.

pobijecmuch
13.02.2017

Tak toto je po dlouhé době velice dobré čtení. Autor je profesionál a téma špionáže zná z vlastní zkušenosti. V knize se dozvíte jak se pohybují špioni v zahraničí a i ve své vlastní zemi. Zaujme vás způsob krytí, manipulace s lidmi, cestování a další a další věci o kterých nevíte nic. Dějová linka má akční spád a ženské čtenářky zde najdou i kus romantiky. Knihu můžu jen doporučit a kdyby byla možnost, tak ji přidělím daleko více hvězd než je zde maximum.

fis.rena
11.02.2017

Vcelku napínavý špionážní thriller,ale očekávala jsem víc.

trudoš
20.10.2016

To, čím si mě Rudá volavka získala nejvíc, je autentické zobrazení moderních praktik tajných služeb. V podání Jasona Matthewse studená válka rozhodně neskončila, naopak, co se týče špionáže, tak se jen proměnil způsob boje z krutějšího na ještě krutější. Autor bravurním způsobem navazuje na tradici toho nejlepšího v žánru, přičemž mezi moderní konkurencí mu podlé mého prakticky není rovno. Pracuje s důvěrně známými atributy, stejně jako se soudobou technikou a vedle atraktivních mladých hrdinů přijdou ke slovu i ostřílení veteráni. Romantická linka v propletenci událostí pak není ústřední osou příběhu, ale tvoří pouze vedlejší produkt, jenž uvěřitelnost nekompromisní zápletky jen podtrhuje. A ani v tomhle případě se čtenáři nenasazují brýle s padesáti odstíny růžové. Jedinou vadou na kráse jsou autorovy kulinářské recepty tvořící vždy dovětek jednotlivých kapitol. Není to sice nic proti ničemu, ale když prožívám špionážní román, způsob přípravy telecích medailonků je mi fakt putna.

Schamila
16.10.2016

Docela napínavý příběh - zvláštní metody, zase něco nového v literatuře - zkuste si to přečíst i vy.

soukroma
04.08.2016

Parádní současný špionážní thriller - dnes vše v základech funguje jako v minulosti (studená válka nikdy neskončila, jak připomíná jeden z protagonistů): dvě nesmiřitelné mocnosti, jejich dvě soupeřící organizace plné agentů (náborářů a řídicích, více či méně schopných, vzdělaných, vycvičených, empatických), politikaření, touhy po moci (po ponížení a ničení ostatních, často vlastníma rukama), síly i slabosti.
Ale hlavně jde o konkrétní lidi na obou stranách (nejen hlavní dvojici agentů - Rusky a Američana), kteří rozehrají více her, než se na první pohled zdá, ale stále se stejným cílem. Nejprve se protivníci znají jen z písemných zpráv či odposlechů, pak mají možnost svoje původní názory korigovat při setkání s realitou, aby nakonec mohli jít chvíli spolu či vedle sebe (jako protivníci nebo partneři?).
Počáteční popisy ruské speciální akademie a školy volavek v knize včas ustoupí dobře rozehranému a rychle se rozvíjejícímu špionážnímu dramatu, v němž se také dramaticky vyvíjejí vztahy hlavních hrdinů a kde do samotného konce čtenář neví, jak to vše může skončit a skončí.
Autor skvěle využil svoje dlouholeté zkušenosti z práce v CIA, stejně jako zkušenosti své ženy z práce pro tutéž organizaci, a mistrně postavil celý příběh, v němž se obul nejen do Ruska, ale i (jak jinak) do FBI. 99%