Bůh strachu

Bůh strachu
https://www.databazeknih.cz/img/books/30_/303286/bmid_buh-strachu-FDa-303286.jpg 4 116 116

Kladivo na čaroděje série

< 11. díl >

Když Prahou začnou kolovat části tajemného magického artefaktu, křehká příměří jsou porušena a začíná nelítostný boj. Felix Jonáš se svým týmem ani tentokrát nemůže zůstat stranou, i kdyby chtěl sebevíc. Namísto prastarého zla, monster a démonů se musí postavit něčemu mnohem horšímu - své minulosti. Ta vrhá příliš nebezpečné stíny a starý přítel se snadno změní v nového nepřítele. Zejména, když se rozhodne stát bohem a změnit svět v lepší místo - ať to stojí cokoliv...... celý text

Přidat komentář

Micho86
15.09.2023 5 z 5

Tohle byla skvělá jízda, teď ani nevím, jak mám napsat recenzi, aniž bych spoilovala, tak moc jsem z tohoto dílu nadšená!
Určitě ale můžu říct, že příspěvek Jana Hlávky do série pasoval jako ulitý a po jeho přečtení bych se ráda podívala i na soukromou tvorbu tohoto autora, jelikož mi jeho styl psaní seděl a autor sám mě začal docela zajímat.
Fanouškům dílů napsaných autorem celé série Jiřím Pavlovským se podle mě bude Bůh strachu moc líbit, v mém případě tomu tak tedy určitě bylo.
Teď už se těším na velké finále, ale musím přiznat, že mě hlavní postavy dost baví a po dočtení série mi nejspíš budou trochu chybět, taková ujetá parta se vážně jen tak nevidí..:)

Lenka.Vílka
25.04.2021 5 z 5

Tak tohle bylo naprosto dokonalý! Připadala jsem si jako v jiné dimenzi. Hlavně kvůli tomu, jak je kniha napsaná. A jo, musím napsat, že takhle se mi to líbilo strašně moc.

Nejsem si jistá, zda bych i já tvrdila, že ubylo humoru. Jenom je tam jiný. A do tý pochmurný a temný atmosféry se to hodilo. Ale zároveň velice myšlenkově hluboký příběh. Ze mě zase lezou kraviny, co? :D

Příběh se mi moc líbil. Možná asi zatím nejvíc z celé série. Jedna akce střídá druhou a autor se s tím rozhodně nemaže. Tak moc, až se těším na jeho vlastní samostatný kousek. Strašně moc.


NemmamSlov
20.02.2021 5 z 5

"Po přátele se člověk někdy musí uchýlit ke strašlivým činům, usoudil Walter, a rozhodl se vykonat jeden z nejhorších, jakých byl schopen. Dal se do běhu."

Príbeh naberá na vážnosti. Kruhy sa začínajú uzatvárať a Jonáš so svojou partiou sú vtiahnutý do nekalej hry. Hlávka do príbehu vtlačil snáď všetkých veľkých hráčov v tejto sérii, ako je Sedmička mágov, Kilián a dokonca nemôže chýbať ani šéf démonov Rashil. Samozrejme do deju vstupuje nová postava, Adam, ktorý je mimochodom bohom strachu. Nápad výborný, napínavý a hlavne akčný, možno menšia absencia humoru oproti predchadzajúcich dieloch, ale aj tu sa nájdu vtipné pasáže hlavne s Vincentom.

Hlávka neustále dokazuje, že má vo svete fantasy talent, či sú to jeho príspevky do série JFK, edície Pevnosť a teraz dokonca sa výrazne zapísal aj do príbehu Kladivo na čarodejnice. Jeho diela odporúčam

kure91
12.04.2020 5 z 5

Jak ukazuje číslo na titulní stránce, pomalu ale jistě nevyhnutelně spějeme do finále, doufejme, první série Kladiva a tomu odpovídá průběh děje. Víme, že zbývá poslední knížka, ve které proběhne velké finále, takže není čas na srandičky - ano, přišlo mi, že tentokrát ubylo různých vtípků, narážek apod. a naopak nastal čas na účtování a jak se ukáže, pro některé postavy může být účtování dosti konečné. V knížce sledujeme, jak se Felix musí vypořádat s dalším reliktem minulosti, když na scénu vstupuje jeho bývalý parťák, který se mi mimochodem zdál opravdu skvěle napsanou postavou, měl zajímavou motivaci a protože člověk ví, jakou knižní sérii čte, bylo mu až líto, že to musí dopadnout, jak to dopadne. I tak jsem ale nadmíru spokojen... A ať se neřekne, alespoň troška citací na závěr:
-----------------------------------
Rashil s bolestným výrazem obrátil oči v sloup. "Hovno mám! Lidi už neví roupama coby. Dřív chtěli káry, prachy, chlast. Nějakou banánovou republiku, vyléčit babu z rakoviny, pohoda, ale teď? Kurva, jsem snad nějaký spisovatel? A co je mi vůbec do toho, jestli byl Hitler gentleman? To jsem tady ani nebyl!"
-----------------------------------
Hala nejvíce připomínala scénu ze Hry o trůny, když měl autor zvlášť vydařený den...
-----------------------------------
"Neznám nic, co by nesundalo dost plastické trhaviny. Anebo můžeme šlohnout airbus a napálit s ním do toho. To bych bral jako plán bé."
-----------------------------------
No dobře. Vincenc v duchu mávl rukou. Až tohle skončí, zabaví se sám. Bude pátek, kdepak asi hraje Ortel? Z popelnice za Teskem vytáhl včera triko s nápisem Refugees Welcome, to by mohlo stačit. A když ne, může ještě zařvat Volte Kalouska!

Claudius
06.09.2019 3 z 5

Tuto knihu jsem dostal jako knižní přílohu Pevnosti Plus (8/2016), a četl jsem ji bez znalosti předchozích dílů. Je mi tedy jasné, že k plnému docenění příběhu a charakterů postav mi nějakých těch deset knih chybí.
Neznalost předchozích dílů nicméně moc nevadí. Je sice škoda, že postavy nejsou moc prokreslené a některé mají vyloženě jednoduchý charakter (Vincenc), ale chápu, že k jejich prokreslování docházelo na poli předchozích knih. Jan Hlávka je rozhodně špičkový autor a skoro to až působí, že pravidla série Kladiva mu spíše svazovala ruce. Co na začátku rozehraje jako působivou skladbu politiky a intrik, se stejně vyřeší mlácením oponentů a střelbou.
Rozhodně mě to navnadilo spíše na tvorbu pana Hlávky, než na doplnění dalších dílů Kladiva.

Velká Feferona
12.07.2019 5 z 5

A cenu pro nejcharismatičtějšího záporáka získává... Adam Reys!

Vážení, tohle se jen tak nevidí. Že hlavní záporná postava potřebuje uvěřitelnou motivaci a špetku toho charismatu, aby v knize (nebo kdekoli jinde) dobře fungovala, to je jasná věc, ale pan Hlávka tohle vytáhl ještě na další level. Přece jenom mám za ty roky už něco málo načteno, ale snad jsem ještě nepotkala záporáka, který by byl TAK k zulíbání jako Poeta. Mám ráda Felixe i všechny jeho společníky (dokonce i Waltera - trochu), ale přiznám se, že jsem celou dobu držela palce Adamovi a normálně doufala, že se mu to povede.

Ale dost o tom. Už jsem si chystala do komentáře k poslední knize série, že všechny autory pochválím, jak podali vyrovnané výkony, že skoro není poznat, že celou sérii nenapsal jeden člověk, ale pánové Šmíd a Hlávka mi to zkazili. Šmíd (Žrádlo pro psy) hodně podprůměrným výkonem, Hlávka dílem, které svou kvalitou ty ostatní dost převyšuje. Dokonce i otce série Pavlovského (i když toho jenom trochu).

Je to prostě kvalitativně úplně jinde, skvěle vymyšlené i napsané, živé, zábavné a přesto ne prvoplánové. Zatím jsem autora četla jenom v rámci série JFK, ale po tomhle se o něj určitě začnu zajímat intenzivněji. Bomba, prostě... bomba.

Pivoňka12
11.06.2019 5 z 5

Je škoda, že se pan Hlávka tak trochu ztratil a v poslední době nic nevydal. Líbí se mi styl jeho psaní, je trochu jiný než u ostatních spisovatelů. I v tomto příběhu to je jasně vidět. On dal Kladivu úplně jinou dimenzi. S jeho pomocí mám všechny čtyři hlavní postavy radši, koukám na ně z jiného úhlu, z úhlu Jana Hlávky. Pro mě nejlepší příběh v sérii.

palec
10.02.2019 5 z 5

Škoda jen, že pan Hlávka nenapsal více dílů.Možná nejlepší díl série.

Etule
16.10.2018 5 z 5

Po dlouhé odmlce jsem se opět vrhla na další díl Kladiva. Rozhodně to byla skvělá volba. Někde uprostřed četby jsem se začala o Felixe a jeho bandu opravdu bát. Ve chvíli, kdy se se v jeho životě opět objeví starý přítel, tentokrát ovšem na jiné straně než Felix sám, začíná přituhovat. Musím říct, že jsem dlouho nepotkala v knize tak sympatickou "zápornou" postavu. Škoda, že ho prostě nepřibrali do týmu, ale je mi jasné, že to nešlo. Nicméně by to byla ještě větší jízda. :)
Skvělé!

pejty
17.08.2018 5 z 5

Parádní jízda. Pro mě asi to nejlepší co tato série nabídla. Snad jen Město mrtvých mě bavilo možná o trochu více.

QEDS
01.06.2018 4 z 5

Super pokračování této skvělé série. Jediná malá výtka z mojí strany je, že podle mého názoru autor až moc rychle ukončil děj. Tak nějak mi tam chybělo to pořádné napětí před konce. Snad to bylo dáno rozpoložením a nebo únavou když jsem knihu dočítal. Pro fanoušky série to určitě nebude mít vliv.

NightGepard
24.10.2017 5 z 5

Pěkně psané a podobá se to stylu Pavlovského. Víc knih od tohoto autora do série Kladivo na čaroděje by bylo fajn. Po dlouhé době, kdy mě zase hodně chytla zápletka v této sérii.

Terva
22.10.2017 5 z 5

Život se v popel obrátí,
z masa a krve zbude stín,
však cíli na prahu před branou,
i vybledlé stíny zaplanou.

Jan Hlávka do příběhu a vlastně do celé série přinesl tak trochu jinou formu.
Přidal básně, ubral krve, vytvořil temnější svět a donutil Felixe Jonáše zamyslet se sám nad sebou.
Vyzvedl povahové rysy všech základních postav, krásně je propracoval a na konci příběhu je vyplivnul skoro do nového světa. Až jsem měl strach, že je Bůh Strachu moc rychle sežere a oni se mu poddají a nechají ho. Vzhledem k tomu, že to však není poslední příběh vše dobře dopadne, tedy podle toho z jakého úhlu se na to čitatel podívá.

Kdyby svět přišel o strach, co by asi psal takový Stephen King. Červenou knihovnu? Ne, to by si pan Hlávka nedovolil a pro jistotu se ještě zeptal Jiřího Pavlovského, zda mají některé postavy v příběhu zemřít nebo doopravdy chcípnout. Odpověď pana Pavlovského, nestora série Kladivo na čaroděje, zjistíte po dočtení tohoto příběhu.

Malá ochutnávka:
Exorcizamus te, omnis immundus spiritus, omnis satanica potestas, omnis incursio infernalis adversarii, omnis legoi, omnis congregatio et secta......chcípni zmrde!!!!

Klaudie, Walter, Vincenc i Felix zde mají před sebou obrovská dilemata. Nejen o existenci světa, ale hlavně o principu a způsobu svého života. Každý se tu musí zamyslet sám nad sebou, položit si tu správnou otázku a hlavně na ní dokázat odpovědět.

CITÁT: V knihovně začíná spousta problémů.

Opravdu velmi dobře propracovaný děj.
Nutno dodat, že se mi tento příběh velmi líbil a určitě jej zařadím, mezi nejlepší v této sérii.
Vybral jsem také nějaké citáty a pan Hlávka už je má ve svém profilu.

Jsme boží vojáci, nebo jen žebráci, vyvolení i vyhulení, všichni tu žvaní o spasení....a bohům jsme pro legraci.

JosefW
28.09.2017 5 z 5

„Posedlý teplým démonem, a k tomu abstinent! Mohlo to být horší? Mohlo.“

Pavlovský umí, ale Hlávka překonává svého učitele. Už úvodní prolog slibuje, že tohle bude jízda. Výborný mix propracovaného děje, do kterého se zapojují všechny magické frakce, hlášek a spousty odkazů na aktuální dění u nás i ve světě. Prostor dostává Kilián a VVK, Sedmička, Antimágové v čele s Petrou, Rashil a hlavně Felix Jonáš a jeho parta. Samozřejmě nechybí ani stylový protivník z Felixovy minulosti, jehož záměr i pohnutky vlastně chápete a zároveň víte, že je nesmí uskutečnit.
Příběh je sice temný, avšak nad tím moc času nepřemýšlíte. Vztahy mezi Klaudií, Felixem, Vincencem a nekrem...ehm, tedy, Walterem dostávají zabrat. Ale, jak se říká, co tě nezabije, to tě posílí.

„Nejjistějším způsobem, jak ztratit veškeré iluze o lidstvu, vesmíru i astrálních sférách, bylo začít si cokoli s Felixem Jonášem.“

Poprvé sahám po nejvyšším hodnocení, jelikož Bohu strachu nemám prakticky vůbec co vytknout a Kladivo na čaroděje už mám tak pod kůží, že nemohu jinak. :-)

P.S. A konec už pak nenechává nikoho na pochybách, že blížící se závěr bude skutečně velký!

Budulman
24.02.2017 5 z 5

Tento díl patří k těm nejlepším téhle serie. Po totálně zmršeném Žrádlu pro psy moc příjemné napravení chuti :) (Kladivo na démony ještě musím dohnat)
Napsáno velmi čtivě, žádné zbytečné rozepisování, ale zase neochuzeno o přesné dávkování všeho, co je potřeba pro úplnou představu situace, děje.
Jan Hlávka by měl určitě napsat minimálně další díl, nebo dva :)

matufran
18.02.2017 3 z 5

Já vám nevím, po tomto díle mám takový zvláštní pocit. Ne že by nebyla poutavá nebo dokonce nečtivá, to opravdu ne. Ale autor se mi moc netrefil do vkusu. Svět Kladiva mám rád, ale občas musí přijít (pro mě) slabší díl.

N10Tikky
05.12.2016 4 z 5

Skvělé, jen tak dál. :) Možná by to chtělo rozvést epilog, aby se týkal i hlavních hrdinů, ale tak třešnička na dortu nemusí být každý den. ;)

to mitko - ano, série se mají číst od začátku, protože na sebe jednotlivé díly více či méně navazujou. Pokud je pravda co píšeš, tak ti unikla půlka zábavy. :) Nehledě na to, že pak tvé hodnocení dost ztrácí na významu.

mitko
20.11.2016 3 z 5

Je to pre mňa prvý diel z tejto série, ktorý som prečítal a preto je moje hodnotenie nižšie. Príbeh bol zábavný so sympatickými postavami, ale bola to len taká jednohubka. Je veľmi pravdepodobné, že som nepostrehol kopec narážok, ktoré súviseli s minulými dielmi alebo teda celou sériou a taktiež som si dobre nevedel vyskladať rôzne vzťahy medzi postavami a tiež svetom, preto sa vtom viac nájdu čitatelia, ktorý majú za sebou viacej dielov.

furunkl
15.11.2016 5 z 5

Tady už přestává veškerá sranda, milánkové!

Solverino
17.10.2016 5 z 5

Tak konečně po delší době další skvělý díl! Naprostá paráda, čte se to jedním dechem úplně samo. Autor lehkým perem črtá příběh, postavy a všechno tak krásně lehce. Jeden z nejlepším dílů celé série - takhle to má vypadat! :)

Štítky knihy

Praha magie česká fantasy

Autorovy další knížky

Jan Hlávka
česká, 1979
2013  92%Mráz a hry
2017  97%Pomníky zimy
2014  96%Tenký led
2020  96%Chlad Chiméry
2010  89%Dračice