Johncze Johncze komentáře u knih

Dívka, která musí zemřít Dívka, která musí zemřít David Lagercrantz

Vcelku důstojné zakončení jedné z nejlepších sérií ve své kategorii vůbec. Jistě, jak tu mnozí zmiňují, konec byl opravdu zbytečně přitažený za vlasy, ale jinak se to neslo v podobném duchu jako předchozí dva díly od Davida. Tedy sledování tak trochu nadlidsky schopné Lisbeth a přimíchání spousty nových aktérů, skrze něž Mikael rozkrývá další zajímavý příběh, který se dotýká i událostí v předchozích knihách. Za mě tedy spokojenost, že je tato série solidně ukončena a dál už se nebude pokoušet štěstí s jejím natahováním.

16.12.2021 5 z 5

Žádnou jinou knihu jsem tak dlouho nečetl, protože množství obsažených informací (vše podpořené studiemi a řádně ozdrojováno) je neskutečné, ale rozhodně to stojí za to. Pochybuju, že po tomhle už se bude někdo dobrovolně okrádat o spánek. Autor probere spánek ze všech stran i v různých společenských souvislostech a každá kapitola je doplněna o konkrétní rady a tipy na zlepšení jak pro jednotlice tak pro firmy či celé státní celky. Prostě jedna z věcí, kterou by si měl každý přečíst nebo ještě lépe vyučovat na školách.

28.11.2021 5 z 5

0 TU. Svazek I 0 TU. Svazek I Jakub Hussar

Rozhodně jedna z vizuálně nejpovedenějších a nejzajímavějších knih. Hudební podkres přes QR kódy, je rovněž super nápad. Nicméně pak mám trochu problém s příběhem. Samotný základ představující skupinu obřích lodí, cestující vesmírem za lepším, kde každá představuje vlastní svět a kulturu, je určitě dobrý a ač obvykle nemusím knihy se smyšlenými termíny a slovníčky, zde mi to ani moc nevadilo. Ale vyprávění z pohledu naivní a dětinské dívky, mně příliš neoslovil nebo lépe řečeno, nedostal do děje, možná je to tím, že se jedná o autorovu prvotinu, každopádně to nebylo vůbec hladké čtení. Druhému dílu dám i tak šanci.

15.11.2021 3 z 5

Ochráním tě Ochráním tě Peter May

Pokud si chcete knihu opravdu užít, tak nečtěte posledních 50 stránek - takové podivné zakončení a hlavně zahození všeho, co se od prvních stran poctivě budovalo, jsem už dlouho neviděl. Jak již zde mnozí zmínili, stále je to klasický May, skvěle popsané postavy, prostředí, zvyklosti i výrobní procesy, kde je opravdu cítit, že to sám zná nebo to má řádně zkonzultováno (to je ostatně potvrzeno i v závěrečném poděkování). Nicméně zde opět velice skřípe příběh - některé situace jsou zcela zbytečné, nezapadají do posud podaného a finální tečku tomu dodáva závěr, který je neskutečně odfláknutý, překombinovaný a těžko uvěřitelný, což bohužel hodně kazí celkový dojem.

29.10.2021 3 z 5

Tichá smrt Tichá smrt Peter May

Je třeba říci, že to opět nedosahuje kvalit ostrovní trilogie, ale španělská Andalusie je vykreslena barvitě a obzvláště potom, co se odtamtud člověk nedávno vrátil, všechno sedí. Sociálně neschopný hlavní hrdina není nic nového pod sluncem, ale jeho postavu jsem si užíval a určitě bych si dokázal představit v případném pokračování, stejně tak ono prostředí. Nejsilnější však byly vzpomínky Any. Pokud máte Maye rádi, určitě nebudete zklamáni.

22.10.2021 5 z 5

Spasitel Spasitel Andy Weir

Jelikož nechci dávat spoilery, tak nemohu vlastně vůbec popisovat příběh, ale věřte, že to fakt stojí za to a troufám si tvrdit, že to nebudete čekat. Pro mě zatím asi zároveň to nejlepší od Weira. Bude se toho dít hodně a opět se můžete těšit na jeho typický odlehčený a velice čtivý styl plný více či méně vědeckých odboček a že jich tu zase je! V tom dobrém smyslu. Nebudu se divit, když to pro některé bude až příliš divoké, ale osobně jsem se velice bavil.

16.10.2021 5 z 5

Nasterea Nasterea Petra Stehlíková

Prvních 150 stránek odehrávajících se dole je opravdu jedna velká šeď a nuda. Nic moc se neděje a děj se příliš neposouvá. To je pak vynahrazeno zbytek knihy, kdy se opět z čista jasna objevují nové postavy a děj se rozbíhá do všech stran až jeden málem neví, kam dřív skočit. Závěr mi přišel trochu jako z Duny, kdy se najednou z hrdiny stává téměř bůh, což obvykle nedopadá dobře, tak další díl snad překvapí.

10.09.2021 3 z 5

Faja Faja Petra Stehlíková

Trochu zajímavější pokračování rozjetého příběhu. Odhaluje se zase o kus více včetně nových postav, kde však některé slouží jako jednoduchá výplň. Pobyt v nížinách je celkem fajn ač je třeba příliš nepolemizovat nad tím, proč je svět postaven zrovna takto. Na druhou stranu se to čte opět lehce a závěr vás nenechá otálet se čtením třetí knihy příliš dlouho.

06.09.2021 4 z 5

My proti vám My proti vám Fredrik Backman

Tohle jsem nečekal. Rozjezd je pomalý ve stylu prvního dílu a hodně sumarizuje předchozí děj, ale pak se do dění přihodí spousta nových zajímavých postav a příběh nabere neskutečné obrátky, kdy prostě musíte hltat stránku za stránkou. A pokud vám aspoň jednou neukápne slza, nemáte srdce. Závěr je opět trochu moc vzletný a růžový, ale jinak jedna z nejlepších věcí, co jsem letos četl.

21.08.2021 5 z 5

Smršť Smršť Johan Theorin

Na můj vkus příliš mystery, ale jinak klasický Theorin, kde se opět setkáme se vševědoucím Gerlofem. Příběh pomalu plyne a chystá se na závěrečné vyvrcholení, na které jsme v této sérii zvyklí. Zde jsou vlastně dá se říci dvě, což potěší, ač je tedy čtenář v tomto případně ponechán v nevědomosti až do úplného konce, kdy dojde ke konfrontaci. Nicméně se to jako obvykle čte velmi pěkně a téměř samo.

24.07.2021 4 z 5

Naslouchač Naslouchač Petra Stehlíková

Dobře odvyprávěno a velice lehce se to čte. Jsem zvědavý, kam se to posune, ze světa toho zatím mnoho odhaleno nebylo, což je plus. Nevadilo by mi ani temnější ladění, teď se motá trochu kolem - dětská hrdinka, která má více štěstí než rozumu a kolem ní umírají hroznou smrtí doslova celé skupiny. Celkově příjemné překvapení z českých luhů a hájů.

15.06.2021 4 z 5

Medvědín Medvědín Fredrik Backman

Pokud můžete velmi pomalu, ale pečlivě budované příběhy, směle do toho.

23.05.2021 5 z 5

Poslední kontinent Poslední kontinent Terry Pratchett

Pro mě zase jeden ze slabších kousků. Ani jedna z linek mě vyloženě nechytla a trochu to vytáhl až závěr. Jak tu kurama45 již trefně poznamenala: "Môže byť absurdný humor až príliš absurdný?" přesně takto jsem to také cítil. Samozřejmě si dám nášup v podobě dalších dílů, při tolika knížek se holt není možné vždy trefit do vkusu.

28.04.2021 3 z 5

Temná hmota Temná hmota Blake Crouch

Čtenářsky velmi vděčné a atraktivní téma, které zde navíc bylo šikovně uchopeno. Čtenář tápe spolu s hrdinou, což zde velice sedělo. Udržovalo se to rozumně na pomezí mezi hard sci-fi a klasickým románem. A kromě divočejšího závěru k tomu snad nemám výhrady, kniha se četla jedna radost a bavila.

25.03.2021 5 z 5

Světlo a stíny Světlo a stíny Leigh Bardugo

Překvapivě čtivá odlehčená verze Šesti vran. V tomto případě zařazení do kategorie pro děti a mládež dává větší smysl. Příběh samotný je fajn a ač to místy přecházelo až příliš do dívčí romance, vždycky se to rychle stihlo vrátit do správných kolejí. Jak už jsem zmínil, velice snadno se to četlo, takže člověk polykal stránky, ani nevěděl jak. Těším se na pokračování.

12.03.2021 5 z 5

Pátá vlna Pátá vlna Rick Yancey

Dobré a drsné postapo s poměrně svěží zápletkou. Bohužel to pak místy sklouzává k dívčí romanci. Velice akční závěr to pak ale zase zachránil. Nemám nejmenší důvod chtít číst pokračování. Beru to jako lepší jednohubku.

07.03.2021 4 z 5

Světová válka Z Světová válka Z Max Brooks

Zajímavě pojatý zombie horor, který je vyprávěn dokumentárním stylem. To bohužel znamená absence jakýchkoliv hlavních postav. Z tohoto pohledu je zfilmovaná verze mnohem lepší. Kniha si ale dokáže budovat atmosféru jiným způsobem a navíc postupné odkrývání pandemie pouze ze střípků jejich přeživších, má něco do sebe. Některé úryvky měly třeba pár stran, jiné desítku a ty už dokázaly vtáhnout mnohem lépe. Za mě tedy ideální mít méně, ale o to delších vstupů. 4*

07.03.2021 4 z 5

Mlhy Ölandu Mlhy Ölandu Johan Theorin

Jelikož jsem jako první četl 4. díl, je vidět, že je příběh vystavěn a vyprávěn ve stejném duchu, což není vůbec špatné. Gerlof je zde však snad ještě víc podivnější tím, jak vše skrývá a neodkrývá své myšlenky ani svým nejbližším, to mě zde irituje ještě více než v Mlýnech osudu. Jinak příběh rozhodně zajímavý, ale od tohoto autora si dám zatím pauzu.

18.01.2021 4 z 5

Mlýny osudu Mlýny osudu Johan Theorin

Shodou náhod jsem tento díl četl jako první, ale naštěstí na sebe jednotlivé díly tak těsně nenavazují, aspoň mi nepřišlo, že bych přišel o nějaké souvislosti. Autor dokáže moc pěkně popisovat krajinu a okolí ostrova, zároveň je to v rozumné míře, čili vás dokáže přenést na místo, ale nenudí. V tom je podobné autorům jako Peter May. Příběh je zajímavý i díky svým výletům do historie a stylem vyprávění, kdy se začíná s několika zdánlivě nesouvisejícími příběhy, které pak do sebe zapadnou. Velkou výtku však mám k postavě Gerlofa, jakéhosi geniálního amatérského detektiva v důchodu. Jeho schopnosti si odvodit věci nebo dojít ke vždy správným závěrům téměř z ničeho, je místy až k smíchu a kazí tak jinak velice povedenou tvorbu. Nicméně ve výsledku se i přesto dá kniha užít a ponořit se do ní. Následuje první díl.

11.01.2021 4 z 5

Autismus & Chardonnay Autismus & Chardonnay Martin Selner

Další kniha sešitá z blogových příspěvků, takže očekávejte krátké a samotně stojící kapitoly. Ústřední téma je pouze jedno jedině, ale bohatě stačí a je hodně zajímavé a pro většinu lidí asi těžko představitelné. Brutální přímost autistických dětí dokáže dodat hodně munice na přemýšlení a zároveň vykouzlit úsměv na tváři. Autor dokáže i vážné situace podat s lehkostí a odstupem, bez niž by to asi v této práci nešlo.

04.01.2021 5 z 5