Johncze Johncze komentáře u knih

Zhroucený čas Zhroucený čas Blake Crouch

Tyhle hrátky s časem já můžu kdykoliv a pokud to vezme do rukou autor Temné hmoty, je o zábavu vystaráno. Fajn postavy i příběh, dobře se to čte, hlavně ke konci to člověk musel hltat, aby se dozvěděl, jak to dopadne. Nejvíc mě však bavil začátek, kdy jsme spolu s hrdiny mohli objevovat zákonitosti času a technologie "poprvé" (střed knihy byl místy už moc přitažený za vlasy, ale dalo se). Není to nikterak hard core sci-fi, spíš je tam trocha filozofie, ale to není na škodu.

02.12.2022 5 z 5

Netopýr Netopýr Jo Nesbø

Moje první setkání s veleslavným Nesbem a myslím, že to nedopadlo vůbec špatně. Nečekal jsem, že zrovna první díl severské krimi bude zasazen doslova na druhý konec světa, ale o to to možná bylo zajímavější. Popisy míst a postav jsou poutavé, dobře to odsýpá a stále se něco děje. Harryho postava je celkem fajn. Co to trochu shodilo je zbytečně divoký konec a místy příběh přitažený za vlasy.

21.11.2022 4 z 5

Ledový strach Ledový strach Mads Peder Nordbo

Přesně ve stopách prvního dílu. Hodně se toho děje, díky krátkým kapitolám to odsýpá a jednoduše se to čte. Ideální. Příběh je však opět zase o něco neuvěřitelnější a přítaženější, pokud na to ale přistoupíte, stojí to za to.

07.11.2022 4 z 5

Děvče do nepohody Děvče do nepohody Pelham Grenville Wodehouse

První kniha od tohoto autora a snad i podobného stylu. A ač je to mimo můj obvyklý záběr, hodně mě potěšila. Je to takové milé čtění, úplně to vidím jako divadelní hru nebo film v podání Vlasty Buriana. Postavy jsou zajímavé a barvité, příběh se příjemně "vleče" a o náhody tu opravdu není nouze. Určitě se nebudu v budoucnu bát sáhnout po jiném kousku autora.

19.10.2022 5 z 5

Rok v Provenci Rok v Provenci Peter Mayle

Příjemné počtění o životě v Provenci, kde jeden měsíc v roce představuje jednu kapitolu. Ve výsledku se točí všechno kolem jídla, takže počítejte s tím, že budete mít neustále hlad (i když jste sami po jídle). Příběh je podán mile a s lehkostí. Netuším, zda bude dost zajímavého materiálu na další díl, ale zkusím.

07.10.2022 5 z 5

Carpe Jugulum Carpe Jugulum Terry Pratchett

Čarodějky obvykle nejsou mojí nejoblíbenější částí Zeměplochy, ale zde se dokonce přímíchali velice zajímaví upíři a pár dalších netradičních postaviček, tak to nebylo tak špatné, jen to oproti jiným dílům postrádalo množství Pratchettova humoru. Postava Ovíska bavila asi nejvíc. Ale pořád je to kvalitka a časem budu pokračovat.

11.09.2022 4 z 5

Kronovy děti Kronovy děti Pavel Bareš

Pokračování, které jde v přesných šlépjejích prvního dílu. Možná snad trochu dospělejší a díky své délce stihne rozehrát nové a uzavřít některé existující linky či postavy (oceňuji, že se toho autor úplně nebojí). Dějové zvraty dokonce nejsou ani nijak přehnané nebo nesmyslné. Doufám, že se někdy dostanu k poslednímu dílu. Popsaný svět má ještě určitě co nabídnout.

22.08.2022 5 z 5

Na mušce Na mušce Mark Greaney

Grey Man opět úřaduje a rozhodně není na dovolené. Dostáváme opět akční nálož s minimem výplně, kde se klidnější, rozumněj měné mrtvých, první čast doplňuje s nekončíci akcí v závěru. Nedá mi jinak, než dát opět plný počet, protože se to čte doslova jedním dechem a stále nechápu, jak se vyložně filmový materiál dá takhle čtivě převést na papír.

26.07.2022 5 z 5

Projekt Kronos Projekt Kronos Pavel Bareš

Překvapivě dobrý český kousek, který se dobře čte a kromě toho, že někdy až zbytečně tlačí na pilu v tom, aby byl drsnější a víc cool, není tomu moc co vytknout. Příjemný odskok od zahraniční tvorby a určitě zkusím druhý díl.

26.07.2022 4 z 5

Kritik Kritik Peter May

Peter May opět úřaduje a tentokrát nabízí hloubkovou exkurzi do oblasti výroby a ochutnávky vín, k tomu si zase přihoďte několik vražd, místy až moc geniálního (či jenom majícího příliš štěstí?) Enza a partu doprovodných postav z prvního dílu série. Rešerše k tomuto tématu musela být vyčerpávající a příběh příjemně odsýpá. A ač je tu znovu několik věcí přitažených za vlasy, určitě je o co stát.

06.07.2022 4 z 5

Šedý muž Šedý muž Mark Greaney

Dostal jsem se k tomu až na druhý pokus a ač nevyhledávám čistě akční záležitosti (k tomu mi obvykle filmy sedí lépe), tak zde mě to hodně bavilo a čekal jsem, co bude dál. Příběh není v rámci literatury nic komplikovaného, ale zde skvěle dělá co má - nabízí spoustu akce v různých koutech světa (celkem hodně prostoru má i naše malá zemička) a vysoké tempo. Určitě zkusím další kousek v sérii.

06.07.2022 5 z 5

Kdo seje vítr Kdo seje vítr Hans Rosenfeldt (p)

Tak na tohle jsem těšil a nebyl jsem zklamán. Tentokrát je vyšetřovací linka poměrně krátká a vcelku přímočará, to jí však na zajímavosti neubírá. Jako vždy je to dobře podané a až do samého konce napínavé. Maximální prostor pak dostává linka s vyšetřovateli, kde jsem takovýto závěr opravdu nečekal. Ač se to dostalo už hodně na hranu uvěřitelnosti, pořád to neruší celkové vyznění a beru to. Na úplném konci se pak otevírají staronové příběhy jako pozvánka k pokračování. A tu já s chutí příjmu.

29.05.2022 5 z 5

Atómové návyky Atómové návyky James Clear

Další kniha pro seberozvoj, která opravdu k něčemu je a neobsahuje jenom obecnou omáčku. Každá kapitola je pěkně sesumarizovaná a k dispozici jsou i šablony ke stažení, čili se popisované změny dají lehce aplikovat do života. Určitě doporučuji, věřím, že si tam každý najde pár zajímavých nápadů a přístupů.

20.05.2022 5 z 5

Bez kůže Bez kůže Mads Peder Nordbo

Na prvotinu to není vůbec špatné, ač taková lehká naivita z toho znát byla. Grónsko je rozhodně atraktiví prostředí pro tehle typ příběhů a zde toho bylo celkem využito. Bylo to pěkně vystavěné, dobře se to četlo a odsýpalo to. Časem se určitě nebudu bránit dalším pokračováním.

04.05.2022 4 z 5

Zrcadlový muž Zrcadlový muž Lars Kepler

Starý Kepler je naštěstí zpět, kvalitativně skok o knihu až dvě zpět, čili tak jak to máme rádi. Pochmurné, hodně výslechů, několik hodně napínavě a velice čtivě popsaných scén. Fajn postavy. Výtka tak maximálně opět až zbytečnému zácházení do explicitního násilí.

08.04.2022 5 z 5

Malé pikantní vraždy Malé pikantní vraždy Jussi Adler-Olsen

Moje prvotina od tohoto autora, což je, dle zdejších ohlasů, dobře. Dostal jse krátké, ale dobře uchopené povídky podané s lehkostí, které se velice snadno četly. Příjemná změna a zpestření.

28.03.2022 5 z 5

Mluví k vám kapitán Mluví k vám kapitán Martin Moravec

Rozhovory běžně nečtu a rozhovory v rozsahu celé knihy už vůbec ne. Ale zde jsem moc rád, že se mi tato kniha do ruky dostala. Spousta neskutečně zajímavých informací, které, věřím, musí být nové i pro fandy létání. Navíc nechá nahlédnout nejen do samotného života lidí z branže, ale i fungování leteckých společností. Určitě doporučuji i pokud jste jen zvědaví, nebudete litovat.

04.03.2022 5 z 5

Výjimeční lidé Výjimeční lidé Peter May

Oproti zdejším komentářům nejsem zase tak zklamán. Nejen Enzova postava je zajímavá a provádení po Francouzské metropoli a venkově není tak hrozivé, jelikož May je prostě mistr popisování. Příběh má dobrou startovní zápletku a snad zde jen trochu hapruje konec a pár nevysvětelných událostí. Určitě nepohrdnu dalšími díly v téro sérii.

27.02.2022 4 z 5

Kdo chytá v žitě Kdo chytá v žitě J. D. Salinger (p)

Nevím, zda jsem tam nepřehlédl něco hlubokého vepsaného mezi řádky, ale připadalo mi, že kniha přešlapuje na místě. Styl vyprávění je celkem příjemný (i přes jakousi roztěkanost) a je to celé takové milé, ale jinak je chování hlavní postavy někde na úrovni pomocné školy - dle vyprávění Holdena jsou vlastně všichni okolo něho cvoci a podivíni - z toho by měl opravdu jeden deprese. Určitě to nebylo špatné, jen absolutně nevím, co si z toho mám odnést.

06.01.2022 3 z 5

Petr a Lucie Petr a Lucie Romain Rolland

Romantická jednohubka o lásce v době lásce nepřející. Abyste si to vychutnali, je třeba na to mít správnou náladu a klid. Každopádně oceňuji, že je to krátké a tudíž ještě celkem čtivé i přes místy (očekávaně) pomalejší tempo.

03.01.2022 4 z 5