Carpe Jugulum

Magráta s Verencem mají dceru a připravují velkou oslavu k jejímu křtu. Na oslavu jsou pochopitelně pozvány i čarodějky - Bábi, Stařenka a Anežka Nulíčková. Bábino pozvání ukradnou straky a Bábi, která se cítí tímto domnělým přehlédnutím uražena, se rozhodne opustit Lancre, protože dojde k názoru, že už ji ostatní čarodějky nepotřebují. Na obřad dorazí poslední hosté, rodina upírů z Überwaldu. Chtějí získat Lancre, chtějí, aby se jeho obyvatelé stali jejich služebníky... a potravou. Jsou strašliví, protože se zdá, že nemají žádné zábrany a nedají se zastavit... Úžasná Zeměplocha, kniha 23., přeložil Jan Kantůrek....celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/47_/474/zemeplocha-carpe-jugulum-474.jpg 4.5681

Úžasná Zeměplocha / Úžasná Plochozem 23.

Literatura světová, Humor, Fantasy
Vydáno, Talpress

Kniha Carpe Jugulum

Deia
06. listopadu

Posledné časti Zeměplochy sa mi naozaj páčia a aj táto časť sa mi veľmi páčila, čarodejnice patria medzi moje obľúbené postavy. Tiež dej v tejto knihe mi prišiel dosť napínavý. Upíria rodinka je naozaj zaujímavá, hlavne ich vypestovaná odolnosť voči všetkým protiupírim prostriedkom. Takisto ich plán obsadiť Lancre mi prišiel pozoruhodne prevedený a občas som naozaj mala pocit, že tentokrát si s tým čarodejnice neporadia a že upíri sú stále krok pred nimi. Niektoré dejové linky sa mi ale veľmi nepáčili, napríklad tá s kráľom Verencom. Ale kniha ako celok sa mi páčila, prišla mi vtipná tak akurát a ani nie veľmi absurdná (s tým mám u Pratchetta problémy) a naozaj ma mrzí, že je to posledná kniha s čarodejnicami.

Torgal

V Lancre sa chystajú krstiny Magrátinej dcéry, pričom pozvánku dostali aj upíri zo susedného Überwaldu, no nie Bábi Zlopočasná. Je teda jasné, že problémy na seba nenechajú dlho čakať. Náplňou knihy je predovšetkým pokus upírskej rodinky o prevzatie kontroly nad kráľovstvom, v čom sa im snaží zabrániť trio čarodejok Stařenka, Magráta a Agnes, pričom Bábi má vlastný plán. Humor ťaží hlavne z upírskych klišé, ktoré systematicky búra - krvesaji si totiž trénovali odolnosť na cesnak, denné svetlo aj stratené ponožky (???). Najväčším zdrojom zábavy je ale ich sluha Igor, ktorý je stelesneným všetkého čo sa dá predstaviť pod servilným sluhom klasického monštra. I napriek tomu nemôžem povedať, že by ma kniha ako celkom bavila. Vtipné momenty sú príliš zriedené (pre mňa) celkom fádnym a nezaujímavým dejom, navyše Lancre ako také moc nemusím. Aj tá Bábi tu bola viac mŕtva ako živá. 6/10

OlafSveinsson

Zase jeden skvělý díl, krásně mi sednul k nedávno čtenému Draculovi :-) Zápas čarodějek s moderními upíry, nevěřícímu všemu co se o nich povídá, je prostě a jednoduše epický. A překlad Jana Kantůrka je naprosto geniální, hlavně když jsou na scéně skotský šmoulové Nac Mac Fíglové.

zuB_02

Po přečtení této knihy, jsem měla nepochopitelnou chuť na silný čaj.. Haha. Jo. A teď vážně..
Příběhy s Čarodějkami patří mezi mé nejoblíbenější. S napětím čekáte, co za kulišárnu Bábi opět vymyslí.. během čehož se vám Stařenka stará o pobavený úsměv na tváři.
Nádhera!

Klenys

Jedna z nejoblíbenějších knih Zeměplochy. ❤️ Četla jsem jí asi 5x a určitě ještě číst budu.

Maanna

Opět to nebude úplně nezaujatý komentář, protože v případě Pratchetta se považuji za fanynku, ale nemohu si pomoci...
Hlavní zápletka s upíry, kteří se zodolnili proti všem tradičním protiupířím prostředkům, a jejich bojem s čarodějkami je velmi dobře vymyšlená. Zejména hrabě a Lacrimosa byli velmi zdařilý a samozřejmě také Igor a Přešívka. Pratchett opět srší nápady, z nichž některé, pravda, úplně nedotáhne do konce (třeba Nac Mac Fíglové nebo Verence), ale protože jsem se po celou dobu velmi dobře bavila, tak mi to ani nijak nevadilo...

Shui-Xian
26.09.2019

V posledním díle čarodějné série se zmíněné dámy pořádně zapotí... Pratchett mě na chvílemi dost vyděsil, když jsem sledovala linku Bábi Zlopočasné. A to navzdory tomu, že Stařenka s mladšími čarodějkami dělají, co mohou, aby Lancre náporu upírů odolalo.
Überwaldští jsou mimochodem roztomilí protivníci. Nad jejich svérázností (a nevítaným novátorstvím ve světě upírů) se zazubí snad každý. Táta hrabě to nemá se svými upířími puberťáky lehké.
Nemůžu říct, že by šlo o nejpovedenější díl (třeba zápletka Agnes a Vlada mi přišla dost hluchá), ale dá se s ním sérii příjemně zakončit. Byla to s vámi úžasná, pozoruhodná jízda, dámy! Ať jsou vaše klobouky stále vážené a čaj neřestně sladký...

zuzana4291
20.09.2019

Čarodějky jsou úžasné. Vždy mám z knih o nich pocit, že čtu pohádku pro dospělé. U této knihy jsem chvilkami dostávala až záchvaty smíchu. I když kniha má pár slabších pasáží. Tak na relaxování je ideální.

Věda na Zeměploše
Věda na Zeměploše