Rok v Provenci

V prvním díle volné trilogie o půvabech a zvláštnostech života v jihofrancouzské Provenci (Navždy Provence a Znovu Provence) se společně s autorem podíváme do líbezné krajiny, kde voní levandule, rodí se výborné víno a jedinečné kulinářské dobrůtky – vínem úžasných značek počínaje a slavnými lanýži konče –, a kde bydlí lidé, jejichž život jim můžeme jen závidět. Za knihu, ze které se záhy po jejím vydání stal světový bestseller, získal Peter Mayle v roce 1990 prestižní cenu British Book Awards pro rok 1989 za nejlepší cestopisnou knihu....celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/20_/20774/rok-v-provenci-wNZ-20774.jpg 4.1338

Provence 1.

Vydáno, Olympia

A Year in Provence, 1990

Kniha Rok v Provenci

Nicole_picole
04. únoraodpad!

Příšerné, nečtivé, nezajímavé. Hlavní hrdinové popisují svůj život v Provenci..jak je vše složité oproti Anglii odkud pocházejí..ale že je v Provenci všude dobré jídlo..a o to jediné jde. Vážně nevím čím tahle kniha zaujala tolik čtenářů.

CarrieVel

Jsem milovnicí všeho francouzského a především krásné Provence, kde jsem dokonce strávila svůj erasmus. Knihy od tohoto autora jsou pro mne proto srdcovou záležitostí, které mám spojené především s částí života, na níž nikdy nezapomenu.

Je obdivuhodné, jak spisovatel dokáže nenuceně, lehce, vtipně i hluboce líčit své francouzské zážitky. Přestože by se mohlo zdát, že se tato kniha ztratí mezi jinými podobného rázu, myslím si, že tato vybočuje nejen mezi jinými cestopisy, ale také mezi knihami samotného Petera. Obzvlášť skvělý je leden a červen... Ale ne. Všechny měsíce jsou úžasně popsány. Ke knize se neustále vracím stejně jako do krásné Provence.

josefina_silena
16.12.2020

Kniha se odehrává v průběhu jednoho roku. Obsahuje 12 kapitol, které začínají lednem a končí prosincem. Každá kapitola navíc zaměřuje na cca 4 různé historky, které se ten měsíc udály. Jedná se tedy o takové krátké fejetony, ve kterých autor s laskavým humorem popisuje svoje zážitky z života na francouzském venkově. Je to milé čtení, místy se člověk pousměje.

Ke knize jsem se dostala přes čtenářský klub a myslím, že mě nezastihla v nejlepším čase, a proto mě tolik nenadchla. Aktuálně hodnotím 50 %, ale pokud bych knihu hodnotila v žánru cestopisných fejetonů z 90. let, tak bych jí dala 60 %. Knihu bych doporučila číst jako odpočinkovou četbu, když je nálada na něco jednoduššího nebo pro starší rodiče či prarodiče, kteří se asi dokáží lépe vcítit do popisovaných situací.

Vypravěčův styl psaní je hodně květnatý a pro mě poměrně náročný na soustředění.

vemrazik
16.12.2020

Tahle knížka má ATMOSFÉRU. Je to moc příjemné čtení, bezděčně jsem se usmívala. Bude to tím, že jsem milovník jídla a tato knížka je ho vážně plná...
Doporučuju, četla jsem ji jako 'odměnu' po zkouškách a rozhodně si plánuju přečíst i pokračování.

niki-chan
24.11.2020

Úžasná kniha plná dobrého jídla, prostředí Provence a i humoru. Při čtení má člověk pocit, že opravdu sedí v kavárně, dává si francouzskou cuisine a opaluje ho provánské slunce. A vínečko nesmí chybět.

maris123
01.11.2020

Oddychovka plná lásky k jídlu, přírodě a Provence.

sluneckomiriam
12.10.2020

Kniha bez děje...

Florindela
29.08.2020

Krásně popsaná atmosféra Provence i typů místních lidí. Příběh voní levandulí a dobrým vínem. A taky jídlem.