Johncze Johncze komentáře u knih

Nohy z jílu Nohy z jílu Terry Pratchett

Hlídka opět v akci a tentokrát se opravdu zapotí, je totiž třeba zapojit všechny mozkové závity. Prostě další skvělý dílek do mozaiky jménem Zeměplocha.

17.11.2015 5 z 5

Jak jsem vyhrál válku Jak jsem vyhrál válku Patrick Ryan

Pěkná satira popisující nesmyslnosti války. Po čase se však může trochu zajíst, jelikož kostra jednotlivých příběhů se neustále opakuje, ale jejím přečtením určitě chybu neuděláte a navíc se pobavíte.

07.11.2015 4 z 5

Muži, kteří nenávidí ženy Muži, kteří nenávidí ženy Stieg Larsson

Dost dobrý!
Už chápu, proč to byl takový hit, který víceméně odstartoval popularitu severských autorů, je totiž opravdu dobře napsaný. Je to vlastně jenom investigativní novinařina (akčních úseků je pomálu), ale kniha dokáže udržet stálé napětí. Souběžné řešení vztahů hlavnímu příběhu vůbec nevadí. A třešničkou je, že samotné řešení případu se odehrává až někdy od dvousté stránky a přitom vám to ani nepřijde divné a všechno krásně plyne. To chce kumšt.

05.10.2015 5 z 5

Midwichské kukačky Midwichské kukačky John Wyndham (p)

Co na to říct, úvod moc pěkný, celkově má příběh solidní námět, co mě tam ale dost vadilo byl paradoxně právě pan Zellaby, největší chytrák široko daleko a jeho velmi časté debaty v akademické rovině, do kterých strhával i ostatní postavy a které příběh nikam moc neposunovaly. Uvítal bych tedy méně teoretického rozjímání "co by kdyby" a více se zaměřit na popis děje.

09.09.2015 3 z 5

Kafka na pobřeží Kafka na pobřeží Haruki Murakami

Uf, celkem zvláštní. Začátek se mi moc líbil, jelikož byl ještě relativně normální. Problém nastává zhruba v druhé polovině, kdy se hlavně Kavka dává do svých úvah, což mě celkem nudilo. Pak pro mě byl problém spousta otevřených situací, kdy nevíte, proč se to stalo, jakou to má souvislost apod. a interpretace takových událostí je čistě na vás. Tak jako tak, je to ale po jazykové stránce bohatá kniha a autor zřejmě umí, ale na můj vkus je to příliš jiné a otevřené.
Váhám, zda jít do další knihy od tohoto tvůrce.

03.09.2015 3 z 5

Už je to několik let zpátky, ale pořád tam někde je. Slovo geniální je opravdu na místě. Těžko se to popisuje, nutno přečíst. Výborný a inteligentní příběh.

19.08.2015 5 z 5

Kořist Kořist Michael Crichton

První kniha od tohoto autora a rozhodně se poohlédnu po další. Technické pasáže mi nevadili, naopak mi to přišlo velice zajímavé a postavené na reálných základech a dál moc pěkně logicky rozvíjeno. Jasně, konec byl už takový divoký, ale jinak moc zajímavé počtení, které však asi nebude pro každého.

03.08.2015 5 z 5

Maškaráda Maškaráda Terry Pratchett

Čarodějky se opět předvádějí, jako dodatečné plus beru prostředí opery a postavu Anežky.

03.08.2015 5 z 5

Prozrazení Prozrazení Sam Hayes

Vcelku pomalé vyprávění a posun v příběhu po větší část knihy, může leckoho odradit, ale proti tomu stojí netradičně pojatá struktura vyprávění a velmi slušné budování atmosféry. Líbilo se mi, jak jsou například násilné činy popisovány jiným způsobem (vůbec ne explicitně) ve srovnání s mužskými spisovateli. Závěr je pak hodně přepálený a oproti zbytku svižný a akční, nicméně si to pak jako celek doslova říká o filmové zpracování. Po skandinávských thrillerech příjemná změna.

03.08.2015 4 z 5

Zajímavé časy Zajímavé časy Terry Pratchett

Mák Mrakoplaš opět zasahuje. Dvoukvítek, zavazadla, barbaři, mágové a spousta dalších starých známých, co víc si přát? Zatím jeden z nejlepších dílů :)

18.07.2015 5 z 5

Stalker Stalker Lars Kepler

Velká škoda toho pomalého úvodu, který jinak akčnímu Keplerovi zase tolik nesluší. Zhruba od strany 300, ale věci rychle začínají nabírat na obrátkách a já teprve tehdy začal být maximálně spokojený a to až do úplného závěru - přesně jako v minulých dílech.

05.07.2015 4 z 5

Rytíř Sedmi království Rytíř Sedmi království George R. R. Martin

Martin mě ani zde nezklamal. Pokud čekáte na další díl série Píseň ledu a ohně, tak zde rozhodně chybu neuděláte, je totiž psaná stejně poutavě a ještě se dozvíte zase další věci o Západozemí. Hlavní postavy jsou hodně sympatické a celkově je kniha o stupínek méně temnější než zmiňovaná série, z počátku téměř až pohádkové.

23.06.2015 5 z 5

Hrob v horách Hrob v horách Hans Rosenfeldt (p)

Asi nejslabší díl, ale obecně stále nadprůměr. Problém je, že většina knihy je zaměřena na život a vztahy členů vyšetřovacího týmu, přičemž samotné vyšetřování je odsunuto na pozadí a posunuje se vpřed pouze po malých krůčcích, ale jak se kniha chýlí ke konci, tempo zrychluje, aby se vyšetřování mohlo včas ukončit. Každopádně tu máme opět jedno hodně velké překvapení na úplně poslední stránce, takže další díl bude minimálně nutností :)

25.05.2015 5 z 5

Učedník Učedník Hans Rosenfeldt (p)

Pokud byl první díl místy hodně o vnitřních pocitech všech zúčastněných, tak tohle bylo ještě více do hloubky, ale opět to vůbec ničemu nevadilo. Tvůrci přišli s těžkým kalibrem a já se jen těším, co přinesou další díly. Zde mě jen zamrzel trochu nudnější závěr, kdy jsem čekal něco chytřejšího.

05.05.2015 5 z 5

Temná tajemství Temná tajemství Hans Rosenfeldt (p)

Výborná kniha od jednoho ze scénáristů seriálu Most. Sledujeme vlastně 2 příběhové linky, které se vzájemně sbíhají do jedné. Co určitě vyčnívá je podrobnost popisů vyšetřování kriminálky a detailní popisy pocitů a myšlenkových pochodů všech postav, takže to dokáže parádně vtáhnout do děje. Kvalita příběhu je na úrovni a nechybí dějové zvraty a samozřejmě zde často zmiňovaná pěkná perlička na poslední stránce.

14.03.2015 5 z 5

Box 21 Box 21 Anders Roslund

Jedna ze slabších knížek a to hlavně obsahově, něco se děje, to ano, ale nemá to takový náboj jako třeba kousky od Keplera. Tohle si přímo říká o filmové zpracování, drama. Takhle na papíře mě to ale příliš nedostalo.

20.02.2015 3 z 5

Písečný muž Písečný muž Lars Kepler

To nejlepší ze světa kriminálek obecně, maximálně napínavé až do konce, skvěle napsané a přečtené na jeden zátah. Platí pro celou sérii.

30.01.2015 5 z 5

Co nesmíte vědět! Co nesmíte vědět! Michael Morris

První polovina naprosto super témata, druhá už tak zajímavá nebyla a ani to celé nedočetl, ale každopádně je to zase jiný pohled na věc.

30.01.2015 4 z 5