Zajímavé časy

Zuřivé boje! Smrť! Válka! (A Válkovi synové Hrůza, Zmatek a dcera Řinčila). Nejstarší a nejtajemnější říše Zeměplochy se ocitla v chaosu způsobeném revolučním pojednáním na téma Co jsem letos dělal o prázdninách. Spojují se i ti nejchudší, protože nemají co ztratit – jen své vodní buvoly. Náčelníci bojují o moc. Válka (s Řinčilou) prochází ulicemi prastarých měst. A co stojí v cestě strašlivé zkáze, která by zničila všechny bez rozdílu? Mágská rada potřebuje někoho, kdo by se vypravil jako posel na Vyvažovací kontinent, který se zmítá v boji čtyř rodin o moc. Mágská rada se nakonec rozhodne, že za pomoci magického obřadu najde a povolá zpět ztraceného Mrakoplaše, protože jak říká arcikancléř Vzoromil Výsměšek: „Jestliže přežil všechno to, co tvrdíte, že přežil, přežije i to, co tvrdíte, že nepřežije.“ A Mrakoplašovi v patách se táhnou nepříjemnosti. Na tisíci malých nožičkách. Úžasná Zeměplocha, kniha 17., přeložil Jan Kantůrek....celý text

https://www.databazeknih.cz/images_books/46_/468/zajimave-casy-3mO-468.jpg 4.6643

Úžasná Zeměplocha / Úžasná Plochozem (17.)

Interesting Times (1994)

Literatura světová, Humor, Fantasy
Vydáno:, Talpress

Kniha Zajímavé časy

SONP

Když jsem Zajímavé Časy četl asi před 24 letech v angličtině, nevěděl jsem nic ani o samurajích ani o terakotové armádě ani o asijských historických filmech, a tak mi to přišlo nějaké celé zmatené a nezanechalo to ve mě nějakou významnější stopu. Ale ona je to ve skutečnosti velká taškařice, když víte, o čem to celé je!V mém druhém cyklu zeměplošského čtení, který jsem zahájil po smrti páně Pratchetta, je 17. díl asi tím nejzábavnějším zážitkem, asi proto, že jsem si pamatoval jen tolik, že kniha je parodií na Asii a v podstatě jako bych tuhle knížku nikdy nečetl. Je tu všechno - parta více či méně senilních postarších barbarů (So říká?), z nichž jeden je pensionovaný učitel ze základky, slavičí podlaha, nindžové, acházští úřednící píšící básně o ponících, pádících přes rýžová pole a samozřejmě Velký Mák a mistr útěků odkudkoliv Mrakoplaš. Celé je to pojato jako pokračování prvních dvou dílů a čte se to opravu skvěle. 90%! P.S. Tvoje žena je obrovský hroch (znak pro močícího psa)!

zuzana4291

Tak hned na začátkumi přišlo úplně zbytečné natahování než se konečně něco děje. Mrakoplaše mám ráda a jeho "osud", a když knížka se četla velmi dobře a příběh byl fakt poutavý, tak celý příběh byl zbytečně protkán zbytečnými a nudnými pasážemi. Ať již na zmíněném začátku, tak i během celé knihy. Např. některé rozmluvy a úvahy Cohana a spol, které prakticky byly o ničem tuto knihu trochu kazilo.

Torgal

Mrakoplaš sa po dlhšom čase vracia na scénu a svoju polohu “ómôjbožezachráňsaktomôžeš” dotiahol touto knihou do dokonalosti. Kráľovsky ma bavila aj Cohenova Strieborná horda - partia barbarských hrdinov po dátume expirácie zasväcovaných do tajov “kultúry”. Príbeh sa tentokrát točí okolo mocenských bojov na tajomnom Vyvažovacom kontinente, ktorým sa chce Mrakoplaš vyhnúť zubami-nechtami a do ktorých teda logicky zapadne až po uši. Socialistická revolúcia v Zeměplošskom ekvivalente Číny môže začať! U Pratchetta to mám ako na húpačke, slabšie knihy striedajú tie lepšie, Zajímavé časy ale určite patria medzi vydarené kúsky. 8-/10

druzickaster

Opravdu zajímavé časy se dějí na Zeměploše. U pana Pratchetta je velmi pozoruhodné to, že ať si vybere jakoukoliv problematiku na Zeměkouli, dokáže ji nádherně a vkusně parodovat na Zeměploše. Vyvažovací kontinent jako kompilát režimů Číny a KLDR nemá prostě chybu. Hlavní hrdinové Mrakoplaš, Dvoukvítek, barbar Cohen a jeho skvadra, Prófa atd. Nelze vyjmenovat všechny postavy, ale bavil jsem se opravdu královsky. Příběh je napěchovaný hláškama, které prostě zůstanou v hlavě.
Nezbývá nežli poděkovat autorovi a překladateli a podívat se na další díl. Ano a držet palce Mrakoplašovi, myslím, že ho čeká zase jedno velké, nevyžádané, dobrodružství....

Mergirus

Jako učitelka jsem se tímto příběhem pobavila. Děkuji, pane Pratchette, že jste i ostatním přiblížil, jak těžký úděl má učitel. A kde je Mrakoplaš, tam je taky o zábavu postaráno. Některé jeho citáty mi ještě dlouho zůstanou v hlavě. Co věta, to perla.

TERRORDROME
02.12.2018

Aj keď je Mrakoplaš mág čo nevie čarovať, tak som z neho, respektíve jeho Zaujímavých Časov celkom rozčarovaný. Terry sa síce snaží, ale jeho rýpanie do Číny mi neprišlo moc iskrivé, aj keď malo svoje jasné momenty. Mrakoplaš je kvázi povolaný aby spasil vyvažovací kontinent kde sa schyľuje ku komunistickej revolúcii a po prvý krát mi naozaj pripadal ako postava ktorá sa v celom deji potáca iba tak naverímbuddhu, bez toho aby mala čo povedať, okrem tradičných a nekonečných útekových úmyslov ktoré sa proste nakoniec zunujú a to hovorím ako človek pre ktorého bol Mrakoplaš top maník zo Zemeplochy. Aj samotný príbeh pôsobil dojmom neveľmi sofistikovaného zhluku náhod, vrcholiaci nájdením armády terakotových androidov, čo považujem za jeden z najhorších a najhoršie podaných nápadov. Prostriedok knihy ale celkom fachčí a to hlavne a takmer výlučne zásluhou striebornej hordy diamantozubého Džingis Cohena a jeho hrôzostrašnej barbarskej úderky zoschnutých, smrtiacich a smrdiacich gerontov, tí boli jednoznačne excelentný a mali našťastie toľko priestoru aby predviedli stupídnym nindžom kto je šéf. Takže sorry, Zaujímavé časy neboli z môjho pohľadu až tak zaujímavé, ako skôr náhodné a preto budem jeden z mála čo dajú menej ako štyri hviezdy.

Atlantis
30.11.2018

Po několikaleté pauze se nám vrací na scénu Mrakoplaš (naposledy měl větší roli v Erikovi, kterého dělí od Zajímavých časů čtyři roky). A vrací se s plnou parádou. Nebudu asi moc objektivní, protože asijská kultura mě baví a ve spojení se Zeměplochou jde o naprosto fenomenální zjevení. Navíc se zde objevují moje nejoblíbenější vedlejší postavy barbarů seniorů. No prostě výborný díl.

JanaNova
30.10.2018