Zajímavé časy

Zuřivé boje! Smrť! Válka! (A Válkovi synové Hrůza, Zmatek a dcera Řinčila). Nejstarší a nejtajemnější říše Zeměplochy se ocitla v chaosu způsobeném revolučním pojednáním na téma Co jsem letos dělal o prázdninách. Spojují se i ti nejchudší, protože nemají co ztratit – jen své vodní buvoly. Náčelníci bojují o moc. Válka (s Řinčilou) prochází ulicemi prastarých měst. A co stojí v cestě strašlivé zkáze, která by zničila všechny bez rozdílu? Mágská rada potřebuje někoho, kdo by se vypravil jako posel na Vyvažovací kontinent, který se zmítá v boji čtyř rodin o moc. Mágská rada se nakonec rozhodne, že za pomoci magického obřadu najde a povolá zpět ztraceného Mrakoplaše, protože jak říká arcikancléř Vzoromil Výsměšek: „Jestliže přežil všechno to, co tvrdíte, že přežil, přežije i to, co tvrdíte, že nepřežije.“ A Mrakoplašovi v patách se táhnou nepříjemnosti. Na tisíci malých nožičkách. Úžasná Zeměplocha, kniha 17., přeložil Jan Kantůrek....celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/46_/468/zajimave-casy-3mO-468.jpg 4.6713

Úžasná Zeměplocha / Úžasná Plochozem 17.

Literatura světová, Humor, Fantasy
Vydáno, Talpress

Interesting Times, 1994

Kniha Zajímavé časy

š.m.i.k
28. listopadu

Jak ráda jsem zase zaskočila na chvíli za "největším Mákem" ;), ...a jsem vděčná, že se opět objevil i Dvoukvítek. Zeměplocha je skvělá, stále velmi vtipná. Mrakoplaš zkrátka nemá chybu.

terimila
13. listopadu

Strašně těžký hodnocení. Když se na to podívám jen trošku objektivně, tak je to dobrý. Příběh má spád, objevují se tam fajn postavy (Stříbrná horda a jejich Profi jsou skvělí!), člověka to drží v lehkém napětí, je tam plno úsměvných momentů a semtam i nějaké ty vážnější, které tomu dodávají to, co má dobrá knížka mít.
Všecko je to fajn. Jenže... mě to ukrutně nebavilo. Asi jsem přezeměplochovaná a musím si dát pauzu. Konzumace audioknihy se mi vlekla snad dva měsíce a já se přistihla, že se vlastně těším, až to budu mít z krku. Úsměvný momenty mě moc nerozesmívaly, ty zajímavý jsem si sice screenshotla, aby mohly jít do sešitu výpisků, ale bylo to spíš jen tak z povinnosti, aby mě jednou nemrzelo, že jsem to zanedbala. Všecko mi to jaksi přišlo opakovaný, nastavovaný, prostě pořád na jedno brdo. Mrakoplaš pořád plaší, pořád prchá, pořád se brání, že on nic. Furt má někoho v patách a furt se mu nic nestane. Zavazadlo je opět komické a jaksi dojemné, ale to taky není nic nového. Shledání s Dvoukvítkem - jo, uznávám, to potěšilo. Nové neotřelé pohledy na kultury zeměplošské, které jsou vlastně celkem aktuální i v horizontu zeměkoulském... jo, fajn, ale té originality už během předchozích snad 15 dílů bylo tolik, že už i ta originalita je otřepaná. Vlastně jsem měla strašnou chuť dát tomu trojku, ale musím uznat, že slabotě v podobě Erika nebo Pyramid se to neblíží. To bych pak musela předělat celý hodnocení i z dřívějška a to se mi nechce. Ale.... od Zeměplochy si fakt asi dám pauzu, nic se nesmí přehánět.

Rajcozrout

Jedna z mých nejoblíbenějších Zeměploch

slawa.cap

Poslouchal jsem jako audioknihu. Víc než po roce jsem se vrátil na Zeměplochu a musím říct, že tento návrat doprovázeli návaly nadšení. Návrat Mrakoplaše a Cohena na trochu netradičním místě. Nemůžu říct, že by mě zachvátili výbuchy smíchu, ale rozhodně mě zaplavil obrovský pocit radosti. Mrakoplaš neuvěřitelně hláškuje a okolí mu důstojně sekunduje. A i když se dějem proplétá i trochu smutnější linka je to neuvěřitelně veselý příběh.
S dalším návratem k Pratchettovi rozhodně nebudu tak otálet.

Hadati

Tenhle díl je opět o Mrakoplašovi, který se tentokrát z donucení ostatních mágů z Neviditelné univerzity objeví na Vyvažovacím světadíle v Agateánské říši, která je parodií na čínskou kulturu trochu okořeněnou kulturou japonskou. Zde se pak setká se svým starým známým, hrdinou barbarem Cohenem, který se rozhodl tuto několikamilionovou říši dobýt se svou Stříbrnou hordou.

Mrakoplaš, Cohen a Stříbrná horda jsou pak tím hlavním, co z této knihy dělá jednu z nejzábavnějších knih z celé série o Zeměploše. A pokud jste Mrakoplaše zrovna moc nemuseli, tohle je kniha, po které byste mohli změnit názor. A jen těžko může být někdo, kdo by si nezamiloval Stříbrnou hordu.

BigDeal

Zatiaľ môj najobľúbenejší príbeh s Mrakoplašom. Nové prostredie, starí známi. Mrakoplaš je hodený do úplne inej kultúry a jeho reakcie na ňu spolu s Cohenovou bandou prinášajú kopec vtipných momentov. Nájde sa tu ale aj zopár silných vážnych chvíľ, ktoré posunú charaktery ďalej než za obyčajné karikatúry. Navyše to rýchlo ubieha a vyvrcholí to do celkom epického záveru. Výborné dobrodružstvo.

špulo

Bolo stvorených niekoľko základných prototypov fantasy hrdinu. Mrakoplaš a barbar Cohen boli ich protipólmi. Roky. Dnes sú už tiež medzi prototypmi. Fakt zajímavé časy...

Deia

Pratchettovi stále neviem prísť na chuť. Ale som strašne tvrdohlavá, takže Zeměplochu chcem proste prečítať celú. V tejto knihe sa opäť stretávame s Mrakoplašom (skvelý mák), ktorý je Univerzitou poslaný do ďalekých krajov. Tam sa stretne so zaujímavými ľuďmi - hordou stareckých barbarov, ktorých vedie barbar Cohen, s Dvojkvítkem a má viesť odboj, ktorý si dal za úlohu zvrhnúť cisára. A jedinou Mrakoplašovou starosťou je, samozrejme, prežiť.
Ja mám so zeměplošskými knihami ten problém, že málokedy mi nejaká postava prirastie k srdcu a tiež ten, že to nie je úplne môj druh humoru, občas mi ten humor príde už taký nasilu. Uznávam, že tento diel mal vtipných hlášok až až (a niektoré ma aj pobavili), hlavne od barbarov (Strieborná horda). Ale aj tak, proste ma to nechytá :(.

Noční hlídka
Noční hlídka