Zajímavé časy

Zajímavé časy https://www.databazeknih.cz/img/books/46_/468/bmid_zajimave-casy-3mO-468.jpg 5 948 74

Zuřivé boje! Smrť! Válka! (A Válkovi synové Hrůza, Zmatek a dcera Řinčila). Nejstarší a nejtajemnější říše Zeměplochy se ocitla v chaosu způsobeném revolučním pojednáním na téma Co jsem letos dělal o prázdninách. Spojují se i ti nejchudší, protože nemají co ztratit – jen své vodní buvoly. Náčelníci bojují o moc. Válka (s Řinčilou) prochází ulicemi prastarých měst. A co stojí v cestě strašlivé zkáze, která by zničila všechny bez rozdílu? Mágská rada potřebuje někoho, kdo by se vypravil jako posel na Vyvažovací kontinent, který se zmítá v boji čtyř rodin o moc. Mágská rada se nakonec rozhodne, že za pomoci magického obřadu najde a povolá zpět ztraceného Mrakoplaše, protože jak říká arcikancléř Vzoromil Výsměšek: „Jestliže přežil všechno to, co tvrdíte, že přežil, přežije i to, co tvrdíte, že nepřežije.“ A Mrakoplašovi v patách se táhnou nepříjemnosti. Na tisíci malých nožičkách. Úžasná Zeměplocha, kniha 17., přeložil Jan Kantůrek.... celý text

Literatura světová , Humor , Fantasy

Vydáno: , Talpress

Interesting Times , 1994

boxas
boxas
11.03.2024 5 z 5

Skvěle jsem se bavila!
A Mrakoplaš i Barbar Cohen se definitivně zařadili mezi moje nejoblíbenější, hned vedle Bábi Zlopočasné a desátníka Karotky Rudykopalssona.
Rozhodně jeden z nejlepších dílů Úžasné Zeměplochy!

Posuďte sami:
Rozhlédl se (Cohen) po ostatních členech hordy. Každý muž slabě přikývl.
"Tak dobrá, mládenci," řekl tiše. "A teď do toho."
"Ehm co mám dělat?" zeptal se pan Čabajka.
"Mysli na něco, co tě vždycky hodně namíchne. Aby se ti začala vařit krev! Představ si, že v řadách nepřítele je všechno, co nenávidíš."
"Ředitelé škol," řekl pan Čabajka.
"Výborně."
"Tělocvikáři!" vykřikl pan Čabajka.
"Jasně."
"Žáci, kteří žvýkají!" zasípal pan Čabajka.
"Koukněte na něj, už mu jde z uší pára," upozorňoval Cohen.
"První v posmrtným životě počká na ostatní u brány. Vpřed!"

A co toto:
"No, tak teda, já se z toho snad po-" začal Bleskový.
"Seznam, pane Podrsi, jen slova uvedená na seznamu," zvýšil hlas pan Čabajka.
"Poslyšte, skláním se před vašimi zkušenostmi, když se jedná o to, projít drsnou divočinou, ale tohle je civilizace a vy musíte používat ta správná slova. Prosím!"
"Radši dělej, co ti říká, Bleskovej," přikývl Cohen.
Se špatně skrývanou nechutí vylovil Podrs z kapsy kus papíru a rozložil ho.
",Do háje'?" řekl. "Co to má bejt? A co má bejt tady to ,sakva, sakva' nebo ,i Čermáka!'?"
"To jsou civilizované kletby," vysvětloval pan Čabajka.
"No, tak ty si můžeš vzít a -"
"Jak?" zeptal se pan Čabajka a pozvedl prst.
"Můžeš si je nacpat do -"
"Jak?"
"Klidně si je -"
"Jak?"
Podrs zavřel oči a zaťal pěsti. "Do háje, sakva, i s Čermákem!" zařval.
"Výborně," pochválil ho pan Čabajka. "To bylo mnohem lepší."

xbenakk
xbenakk
27.02.2024 5 z 5

(SPOILER) Tuhle knihu nesmí vynechat žádný příznivce Zeměplochy, to je bez diskuze. Podmínkou je ale mít přečteny minimálně Barvu kouzel a Lehké fantastično, protože se tu člověk setká s několika známými figurkami.
Neřekl bych, že se mi kniha s Mrakoplašem bude tak líbit. Abych se přiznal, Mrakoplaš vůbec nepatří k mým oblíbencům, ale v této knize jsem mu neustále fandil, zejména při jeho pokusech o útěky. Pojetí civilizace, tak jak ji zde Pratchett popisuje, je skvělé. A když už jsem u té civilizace, to, jak se snaží Stříbrnou hordu civilizovat "Prófa" Ronald Čabajka, to prostě nemá chybu, škoda, že se s ním v dalších knihách nesetkáme. V této knize se po právu stal mým největším oblíbencem, koneckonců naučil Stříbrnou hordu za zboží zaplatit.
Jsem velmi rád, že jsme se tu setkali i se Sedmikvítkem a jeho mimoňstvím. Musel jsem si na něj výrazně změnit názor a doufám, že bude skvělým velkým vezírem.

w.d.taylor
w.d.taylor
15.02.2024 5 z 5

Miluji to. Miluji to, jak si Terry Pratchett vytáhne z historie nějakou tu událost a udělá z ní takový masterpiece!

ariannpHm
ariannpHm
19.12.2023 5 z 5

Díky této knize jsem si Prattcheta fakt zamiloval. Dle mě nejlepší díl ze zeměplochy. Klobouk dolů. 10/10

farb
farb
14.11.2023 5 z 5

Vskutku zajímavé časy člověk prožije, jakmile se začte do dalšího neobyčejného dobrodružství mého oblíbeného nehrdiny, Velkého máka Mrakoplaše... Zajímavé časy skvěle šlapou od první do poslední stránky, ani jedinkrát nespadne pomyslný řetěz, člověk chytá a užívá si veškeré narážky a naplno se baví, ať už je na scéně Mrakoplaš, výkvět mágstva z Neviditelné univerzity, velký vezír, nebo absolutně dokonalá Cohenova Stříbrná horda důchodců....

Elea
Elea
07.05.2023 4 z 5

Knihy Pratchetta mám moc ráda, ale přece jen díly s Hlídkou se mi líbí víc.

iskovsky
iskovsky
15.03.2023 3 z 5

"Jestliže se někomu říkalo: "Ó Mocný !", pak bylo velmi pravděpodobné, že už se není kam odvolat." :)

mataj
mataj
31.12.2022 5 z 5

Dostala jsem chuť na neobyčejný příběh, plný absurdních situací a vtipných hlášek, proto jsem sáhla po jednom z titulů T. Pratchetta, což bylo pro mě zárukou výborné zábavy.
Mrakoplaš je jako největší Mák "vyslán" s nejasným cílem do Achátové říši, kde zuří zákulisní mocenské boje o císařství. Cestou potká Stříbrnou hordu obstarožních ale pořád bojechtivých barbarů na čele s Cohenem - barbarem alias Čingisem, kteří se pokouší zcivilizovat ale také tam mají své loupeživé cíle. "Sože? So řiká?"

Hor89
Hor89
12.12.2022 5 z 5

Sedmnáctá zeměplošská kniha ve která má hlavní roli Mrakoplaš, Zavazadlo a barbar Cohen se svou hordou. Po předchozích Mrakoplašových knihách (Erik a Magický prazdroj), kde mi přišlo že se Mrakoplašovy hlášky trochu opakují, mně kniha příjemně překvapila - skvěle sem se u ní bavil a hodnotím ji jako nejlepší knihu s Mrakoplašem a jednu z nejlepších zeměploch.

Magrata15
Magrata15
20.07.2022 5 z 5

Další povedená kniha, tentokrát ze ze ,,zeměplošské Číny". Potěšil mě návrat dvou mých oblíbených postav. Vlastně tří - Barbar Cohen byl v tomto příběhu nezapomenutelný!

RyonMathrin
RyonMathrin
10.02.2022 4 z 5

Návrat Mrakoplaše a rovnou jeho přesunutí na neznámý kontinent. Parodie východoasijské kultury a Čínského císařství se povedla. Jména byla k popukání (Šest Blahodárných Větrů,...) Unikání před lordem Hongem bylo ale nakonec na můj vkus trochu dlouhé. I přes kvalitní Mrakoplašova moudra a Cohenovy hlášky mám celkově slabší pocit - 4*.

"Jak že se to říká - kdo ti píseň zpívá, ten ti sežere chleba?"
...
"Pánové, správně je: Text píše ten, kdo drží nůž na krku zpěváka."

Dalibor1980
Dalibor1980
01.02.2022 5 z 5

Najlepsia Zemeplocha, rad sa k nej vraciam aj po 20 rokoch.

alef
alef
24.01.2022 5 z 5

Hodiny s nereálným časem právě odpočítávají Zeměploše zajímavé, i když zcela nepodstatné a občas i zbytečné, časy … nejvíc o tom vědí na Neviditelné univerzitě, ale pravděpodobnější je, že o tom nemají ani páru.

Zrovna se tam totiž hádají, jak relativně se lze přesunout na vzdálenost 10000 km, ale hlavně, KDO z nich je Největším mágem a oněch 10000 km do Achátové říše na jednu veledůležitou misi se vydá. Děkan zrovna rezolutně prohlásil … „nemám v úmyslu kamkoliv cestovat“, a ani kvestor na tom právě není zrovna nejlépe … „v technickém slova smyslu (sice) nebyl nepříčetný“, Peřejemi nepříčetnosti totiž proplul už kdysi dávno v minulosti, a teď se už jen spokojeně plavil v tiché tůni někde na jejich druhé straně … často byl dokonce docela normální, i když podle mágských, nikoliv běžných lidských, měřítek. No, nakonec to přeci jen velectění páni mágové vymysleli … „když už se tomu nemůžeme vyhnout, pošlete nějakého studenta. Těch tady máme až až a většinou zcela zbytečných.“

„Myslím, že bychom to mohli uskutečnit poměrně rychle.“
„To ne,“ řekl lektor Zaniklých run. „S tím zásadně nesouhlasím. To znamená zahrávat si s věcmi, kterým nerozumíme.“
„No, koneckonců, jsme mágové,“ prohlásil Výsměšek. „Od nás se očekává, že si budeme zahrávat s věcmi, kterým nerozumíme. Kdybychom pořád čekali na to, až budeme věcem rozumět, nikdy bychom se nikam nedostali.“

Velectěného zbytečného studenta nakonec zachránil až místní knihovník, který se svým pronikavým „Ooook.“ vletěl na shromáždění a mával ve své dlouhé tlapě špičatým kloboukem se zuhelnatělou krempou, na němž bylo možné přečíst nápis: MÁK.
Těm, co znají Zeměplochu, to možná teď už bude všechno jasné … takže … posuňme se o těch 10000 km dále, kde se na hladině moře pohybuje vor, nedaleko plave NĚCO s tisíci malými nožičkami a zbytek žraloka, který si na právě to NĚCO nedával pozor, za chvíli vyplaví moře na pláž. Vor právě narazil na bílý písek a majitel výše zmíněného klobouku, jinak řečeno, jistý druh mága (MÁK Mrakoplaš, či jinak „osina v zadku a ostuda všeho mágstva“) právě vyrazil na další dobrodružství, které nejenom že nevyhledává, ale on je přímo nesnáší … kamkoliv se totiž hne, „má v patách trable“.

„Mě se to zdá v pořádku,“ zabručel kancléř. „To je ovšem ta nejlepší věc, nechávat trable v patách za sebou. Rozhodně. Kdo by je chtěl mít před sebou?“
„Ale vy tomu nerozumíte, arcikancléři,“ pokračoval děkan.
„Chodí za ním na tisíci malých nožičkách.“

Pokud jste na arcikancléře vydrželi mluvit dostatečně dlouho a několikrát věci zopakovali, některé skutečnosti se nu nakonec přeci jen protlačily do hlavy …“takže, vy se mi tady snažíte říct,“ zabručel Výměšek, „že tohohle chlápka Mrakoplaše pronásledovala skoro každá armáda na světě“ … a navíc … „že je to pravděpodobně jediný mág, který něco ví o Achátové říši, a to díky tomu, že se přechodně přátelil … s podivným malým mužíkem v brýlích? … a taky, že umí mluvit jejich jazykem?“

„Možná jsem imbecilní, ale stále nechápu, proč by měl někdo /kdokoliv/ chtít právě jeho?“
„Je tady jedna věc, které jste si pravděpodobně nevšiml, děkane,“ řekl Výměšek, „a to ta, kterou bych nazval společným jmenovatelem. Ten chlapík dokáže zůstat naživu. Tomu říkám talent.“
… „No právě o tom mluvím, děkane. … Nechává nepříjemnosti za sebou. Někdo tam nahoře ho má rád.“

… takže, tak nějak se Mrakoplaš, který u mágských zkoušek nedosáhl ani 2% správných odpovědí, ocitl na pravé straně Zeměplochy a s ním i „tu … to … no, s těma nohama!“
… takže, nebylo zas tak těžké pochopit, že se každou chvilku „všecko zvrtne!“

Varování se vám dostalo a teď už se můžete směle vydat za Mrakoplašem … a pokud jste čirou náhodou lidé obdaření pátravou myslí, můžete při tom přemýšlet, jestli i v magii existuje něco, jako nějaká pravidla? Což zatím nikdo 100% nedokázal, ale sem tam už se objevilo podezření na případy „tvůrčí příčinnosti“ … jinak řečeno, občas nějaký nápad prostě jen čekal na stín čehosi, co už dávno čekalo na svou existenci … většinou se ale všechno potřebné prostě a jednoduše nějak nastřádalo samo od sebe … a začalo fungovat :-).

PS: víte, co je HEX? … na Neviditelné univerzitě si tím taky tak úplně nejsou jistí, každopádně, za prozkoumání to rozhodně stojí … je to poměrně složité zařízení … spousta pák a armatur, rozličné klávesy, které různě umožňují zasunutí různě děrovaných kartiček do štěrbin … „a tak mravencům uzavírají staré a otevírají nové cesty“ … sestavit správné zadání problému vyžaduje poměrně dost něčeho jako „tvůrčí příčinnost“, a pak už jen stačí zatáhnout za páku s nápisem „vstup“ … a „mravenci se rozeběhli novou cestou, hodinový stroj se dal do pohybu“ … no a po několika minutách vypadlo do zásobníku s nápisem „výstup“ … „několik kostek, jejichž stěny byly popsány okultními symboly“ … z celého toho zařízení vyzařovalo jakési napětí a navíc z něj bylo cítit „soustředění sil, které směřují ke vzdálenému a zcela nepochopitelnému cíli“.
Těm s pátravou myslí doporučuji trochu si poopravit své znalosti v oblasti „programování a jeho limitů“ :-).

„Právě včera Adrian Cibulář … naklepal na klávesnici otázku „Proč?“, jen tak, aby viděl, co to udělá. Někteří studenti předpovídali, že se HEX při pokusu o vyřešení téhle otázky zblázní, sám Rozšafín očekával, že ze sebe vydá odpověd „?????“, což dělával k uzoufání často. Místo toho po jisté neobvyklé aktivitě mezi mravenci s velkou námahou odpověděl: „Proto.“
… a Cibulář už na klávesnici vyklepává další otázku: „Proč něco?“
„Protože všechno. ????? Závada v sektoru věčnosti. +++ Press Reset +++.“
„Nikdo sice nevěděl, kdo to Press Reset je ani proč jim posílá vzkazy, ale žádné další žertovné dotazy už radši neposílali.“

Takže, ponaučení zní, nežertujte s žertovnými dotazy … nebo by se vám taky mohlo stát, že byste na ně dostali odpověd! :-)
A jestli vám tohle dobrodružství stále stojí za to, teď už se vážně můžete vydat na cestu!

Mirka2778
Mirka2778
13.12.2021 5 z 5

Při čtení prvního zeměplošského příběhu jsem netušila jak rychle a jak moc si oblíbím MÁKa Mrakoplaše. Není zlý, není lhostejný. Je pohodlný, líný, chce se nudit, jen se to vždycky nějak zvrtne. Ta dobrodružství se mu dějí sama od sebe a on se opět jen snaží od nich utéct. Je to velká legrace.

evvva
evvva
29.11.2021 5 z 5

Opět úžasný zážitek, nezbývá,než zatleskat a pustit se s chutí do dalšího dílu. Dokonale vyvážená strava...tenhle Pratchett!!!

theMarty
theMarty
28.06.2021 5 z 5

Další setkání s naším profesionálně vše-přežívajícím antihrdinou Mrakoplašem se mi líbilo ještě víc než ta předchozí.
Je tak osvěžující najít postavu, se kterou se člověk dokáže sžít!

Terry byl prostě týpek.

Faila
Faila
29.01.2021 4 z 5

Když jsem začala číst tenhle díl (aniž bych četla anotaci), posteskla jsem si, že mi už docela chybí Mrakoplaš a Zavazadlo a jejich dobrodružství. Takže hned po prvních stránkách jsem Zajímavé časy doslova hltala nadšením. A nadšená jsem byla až dokonce.
Asi nikdy mě nepřestane udivovat a okouzlovat Pratchettova schopnost zasazovat své příběhy do známých prostředí, s kterými si velmi šikovně a originálně pohraje. Postaví je vzhůru nohama, ale zároveň z nich zachová dostatek na to, aby měla každá kniha svou zcela jedinečnou a typickou atmosféru.
A ani zde samozřejmě nechyběly zakladni esence Pratchettových děl jako dokonalá práce s jazykem (klobouk dolů před překladatelem), vytříbený styl, dechberoucí nápaditost a fantazie a svěží humor se špetkou ironie. Jako vždy: božská harmonie!

Krukron
Krukron
21.01.2021 5 z 5

Další díl za mnou a ještě pár přede mnou. Po dlouhé době návrat "hlavního hrdiny". Jak já si to užil, to vám ani nemusím vyprávět. Je to krása. A o to víc mě překvapil tak pro předchozí díly atypický konec. Co naplat, musím se těšit na příště (a to já se už nemůžu dočkat :)).

bookemma
bookemma
14.12.2020 5 z 5

Osud vždycky vyhrává.
A vše je tak, jak má být.
Moc dobrá kniha - více kulturních odkazů na Čínu než v kdejaké čínské knize, nepříjemnosti na tisíci malých nožičkách...
zkrátka oheň, ženy
a nebezpečné věci.

kurama45
kurama45
11.12.2020 5 z 5

Mrakoplaš sa asi nikdy nestane mojou obľúbenou Pratchettovskou postavičkou, ale keď sa tam objavil barbar Cohen, následne celá jeho horda, Kolíkov stratený príbuzný (?), potom dokonca Dvoukvítek a v neposlednom rade môj najobľúbenejší kufor na svete, ktorý si dokonca našiel rodinku, zostáva len tlieskať a úctivo sa majstrovi klaňať. Ale až potom, čo konečne prekonáte tie nekonečné záchvaty smiechu.