Box 21

Do stockholmské nemocnice přivezou ztýranou ženu a lékaři zděšeně zjišťují, že byla brutálně zbičována. Jmenuje se Lydia, je z Litvy a stala se obětí obchodu s bílým masem – několik let žila uvězněna v luxusním bytě, dokud si neodpracuje „dluhy“. V téže nemocnici kriminalisté Ewert Grens a Sven Sundkvist pátrají po důkazech k usvědčení nájemného vraha, muže, jehož má Grens už pětadvacet let důvod upřímně nenávidět. Příběhy dvou lidí posedlých touhou po pomstě a trestu se protnou v nečekaném dramatu: s dvojicí těl provrtaných kulkami a nemocniční márnicí plnou rukojmí. Kdo je však viník a kdo oběť?...celý text

https://www.databazeknih.cz/images_books/11_/119843/ewert-grens-box-21-Khy-119843.jpg 4305

Ewert Grens (2.)

Literatura světová, Thrillery
Vydáno:, Knižní klub

Box 21 (2005)

Kniha Box 21

Malarkey

Co jsem tak pochopil, tak kniha Box 21 stála na počátku období zaplavení českého trhu skandinávskými kriminálkami. A nutno podotknout, že v rámci známých autorů jsou pro mě Roslund a Hellström zrovna ti méně známí. O to více mě ale tato kniha zajímala. Námět je například jedna velká pecka. Z knihy je patrné, že se na ní podíleli dva autoři. Rozhodně víc, než z manželské dvojice Lars Kepler. První půlka knihy je v režii prvního autora, čtení doslova přicházelo samo, námět skvělý, Ewert Grens se jeví jako neskutečný morous a do popředí jde spíše jeho kolega Sven Sundkvist, který mi jediný přijde sympatický..a to až do samotného konce knihy. Tady se buddy detektivky opravdu nedočkáte. Nicméně po půlce knihy se otočí psaná forma a je vidět, že se vyprávění chopil druhý ze spisovatelů. Příběh se vyvíjí daleko těžkopádněji a chvíli mi trvá, než se do jeho vyprávění dostanu. Nakonec se to sice podaří, ale já si ke konci uvědomuji, že takovou depresi jsem ve skandinávské literatuře snad ještě nezažil. Ten závěr, to teda byla velká síla. Nakonec zasloužené čtyři hvězdy, ale s pocitem, že jsem s plno věcmi nesouhlasil. Proč se zrovna série jmenuje po Ewertovi? Kvůli němu bych si další díl určitě nepřečetl...ale kvůli Svenovi rozhodně ano. Velice rozporuplný, ale rozhodně zajímavý kousek ze Švédska.

soukroma

Věci hnusné, odsouzeníhodné, trestné, které se dějí kolem nás, nejen na fyzické úrovni, ale i morální. Ohavnostmi kniha začíná a nepolevuje v nich do samotného závěru, který si jen nepatrně přisadí (dalo se to čekat). Začátek se nepříjemně vleče, protože se plácáme v bahně, pak přijde opravdu velká akce, která začíná poodhalovat skutečnosti. Takže v druhé polovině knihy víme, kdo jsou hlavní viníci. Jenže poznání prokazatelné pravdy nemusí znamenat zhola nic - i s pravdou lze nakládat zločinně. A tady je předložen nejhorší možný scénář.
Velmi nepříjemné pocity, pachuť, (v dnešní době naneštěstí už jen mírná) nevěřícnost, to kniha ve mně vyvolala. Autoři ovšem zdůrazňují stud, na různých stranách, ale já tam vidím spíš jasný vztek, zlobu až nenávist.
Pro to téma a celou zápletku se mi kniha nelíbila, zatímco Odplata byla skvělá.

Dajine

Co lidi dovedou dělat jiným lidem. Bohužel tuto knihu nelze brát jenom jako fikci. Mnohdy chceme někoho ochránit před následky chování blízkých a ani sami netušíme, jak málo si to zaslouží.

Space.Junkienka
12.11.2018

Oprati 3 vteřinám se mi tato kniha četla hůř. Nevím, jestli to bylo mnou nebo to jenom tolik netáhlo...Každopádně děj je zajímavý...Jenom to za mě chtělo trochu více "šťávy".

Eicherik
11.11.2018

Příběh je to dobrý, ale strhávám jednu hvězdu za slovosled, který mi moc neseděl, a za osobu Ewerta Grense, jež je většinu času taková nevýrazná. Ewert Grens je nejspíš první postavou hlavního vyšetřovatele, která mi byla nesympatická. Určitě se ale pustím i do dalších dílů.

Gi-Gi
17.10.2018

tak jo, dobrá kriminálka, kterou se mi nechtělo dočíst, protože jsem se bála, že skončí jak skončila. Je to srozumitelný? Přiznám se, že jsem v této knize neměla svého hrdinu. Hlavní polda je drsný, protivný starý dědek, který mi byl sympatický pouze u Anni. ale jinak... Prostě jsem nechtěla, aby to tak bylo, a protože to tak bylo, tak bych asi měla dát víc hvězdiček, ale mě naštvalo, že to tak bylo. Byť člověk chápe a rozumí.. Nejlepší pasáž byla v úvahách o studu a vině...

Kingomolka
03.08.2018

Přečteno, chvílemi se to četlo jedním dechem a chvílemi jsem se do toho musela nutit ale jako celek to bylo fajn čtení.

kuky921
15.01.2018

Knížku jsem přečetla až napotřetí, před tím jsem jí vždy odložila po 20 stránkách. Když jsem překonala počáteční slabší rozjezd, tak poté už to bylo prima čtení. Jen jsem si v závěru tipovala, kdo to bude za tajemnou ženy v teplákovce.