Midwichské kukačky

Midwichské kukačky

V poklidné anglické vísce Midwich se stane cosi neobvyklého: Všichni obyvatelé přijdou o jeden den svého života: Celých 24 hodin prospí. To samozřejmě vzbudí nesmírný ohlas, ale poté, co se do věci vloží vojenská rozvědka, vše pomalu utichá a na místě zůstává pouze několik pozorovatelů. Jejich pozornosti ovšem uniká fakt, že všechny plodné obyvatelky vesnice jsou najednou těhotné. A když všechny naráz porodí děti zcela evidentně nelidského původu, mohlo by se zdát, že je pro obyvatele modré planety už pozdě…

Strhující vize anglického autora bestselleru Den trifidů, který pro svůj optimismus a humanismus bývá srovnáván se svým slavným krajanem H. G. Wellsem. Všichni fanoušci dobré sci-fi jsou rádi, že se nestal farmářem, právníkem ani reklamním agentem a celý svůj život se věnoval psaní románů. Kukačky vyšly poprvé před 50 lety a za půl století vtáhly do svého děje statisíce vděčných čtenářů: Doufáme, že mezi ně budete patřit i vy. méně textu

https://www.databazeknih.cz/images_books/19_/196/midwichske-kukacky-196.jpg 4.2250

The Midwich Cuckoos (1957)

Romány, Sci-fi, Fantasy
Vydáno:, Fuego

kní

"humor a soucit jsou nejvýznamnější z lidských vynálezů, ale nezakořenily ještě dost pevně" - tak kvůli této větě mělo smysl si knihu přečíst - nebyla sice špatná, ale na můj vkus se tam až moc filozofovalo

JPBelmondo

Další výborné sci-fi od tohoto autora. Nenechte se odradit pro někoho možná nezáživným začátkem a dočtěte do konce. Stojí za to.

danny_21

Čtivá novelka, moje první setkání s Wydhamem dopadlo uspokojivě. Výborná první polovina příběhu je napínavá a udržuje v pozornosti, druhá je slabší plná filozofických úvah a pro čtenáře, který má něco načteného, závěrečná tušená pointa nemůže být překvapující. Ve své době ale byla určitě peckou, kdo ví jak další generace budou hodnotit třeba současné špičky sci-fi - 75 %

roso.mak

Kniha psaná nezaujatým a hlavně nezasaženým pozorovatelem. Rozervanost citů a emocionální dilemata od této knihy nečekejte, o hrdiny se bát nebudete. Co můžete čekat je zajímavý, čtivý příběh, pokud se vám bude zdát okoukaný, vězte, že je to tím, že ten motiv všichni opsali do Wyndhama, nikoliv naopak. Doporučuji i svátečním čtenářům. Uvnitř tlustých desek se skrývá text délky novelky, za dvě hodiny je kniha přelouskaná. Možná škoda pro ni, bavila mě.

jackw
22.10.2016

Wyndham opět nezklamal..

evka.jurca
16.10.2016

Naprosto výborná kniha, četla jsem již podruhé a mileráda se k ní v budoucnu zase vrátím.

kazatell
20.09.2016

Začátek mě moc nebavil. Když jsem se dostal do půlky, odložil jsem ji a myslel jsem že ji předám na hromadku nikdy nedoctenych knih, ale pak to chytlo spád a hltal jsem každou stránku. Myslím že téma je pořád zajímavé a až na pár změn v myšlení se nic nezměnilo. Úvahy kterými je kniha poseta mi zase o kousek rozšířili pohled a to i na současnou situaci ve světě

BarkaS
10.09.2016

Klasika, která se dnes může zdát stokrát zopakovaná. Ukazuje ale, že jediné, co může moderního člověka zachránit před zkázou, je kombinace štěstí a hrdiny ochotného obětovat vše, protože lidskost je někdy slabostí. A nečinnost a dlouhé rozbory situace místo jednání můžou v budoucnu znamenat naší zkázu. Za mě geniální, byť z dnešního pohledu trochu ukecané.

black.susi
07.07.2016

Wyndham mě zatím nikdy nezklamal. A stejně tak je tomu u Kukaček. Je to čtivé, je to svižné, i když možná až moc. Být knížka o něco delší, vůbec bych se nezlobila, aspoň trošku to zašmodrchat, prostor v příběhu by na to určitě byl, takhle to bylo trochu moc přímočaré a předvídatelné. Kvůli tomuhle to pro mě není pocitově čistých 5 hvězd ale tak 4 a půl.

de_baques
08.04.2016

Na téhle knize je asi nejpřitažlivější první polovina, ta druhá už je z dnešního pohledu námětově trochu stereotypní, což není chyba autora - kopírovali ti, co přišli po něm.

krakonos.kraken
06.04.2016

Asi se mi tahle kniha líbila víc než den trifidů, na těch dětech je prostě něco mnohem strašidelnějšího, než na chodících kytkách :D

ThomasRuhe
13.02.2016

Asi v polovině jsem zjistil,že se do čtení musím nutit a to neznamená nic dobrého.Dočetl jsem to jen proto,že je to celkem krátká kniha.Tady mi Wyndhamův styl psaní absolutně nesedl.Hodně roztahané,težkopádné rozhovory postav a vlastně i nudný děj.No a závěr taky nic moc.Kdyby to zkrátil na povídku o 50ti stránkách udělal by líp.

Johncze
09.09.2015

Co na to říct, úvod moc pěkný, celkově má příběh solidní námět, co mě tam ale dost vadilo byl paradoxně právě pan Zellaby, největší chytrák široko daleko a jeho velmi časté debaty v akademické rovině, do kterých strhával i ostatní postavy a které příběh nikam moc neposunovaly. Uvítal bych tedy méně teoretického rozjímání "co by kdyby" a více se zaměřit na popis děje.

opic 12
10.07.2015

Wyndham zaujmul napodruhé. Svým vyprávěním i stylem to celé velmi pusobí sympatickým dojmem. Tak jako ve svém nejslavnějším románu,moc neřeší Trifidy,ani tady nejde o puvod kukaček a podobné věci. Jde zase opět o něco jiného. Jakoby říkal : prostě ty děcka jsou tady a ted se s tím srovnejte,záleží jen na vás,jak se stím dřív nebo pozdějc vyrovnáte. Perličky typu,kolektivní myšlení od Adama,nebo jestli věří na Jéžíška i na jiných světech. Přiznávám,takhle jsem o tom nikdy neuvažoval,John W. to navíc vyvažuje opět odsejpavým stylem děje,ne tak tolik svižným jako u kytek Trifidích,ale celé je to rozhodně zajímavý počteníčko.

Ladys
11.04.2014

Já se skvěle bavil. Kukačky jsou divné, samotářské, rychlé, učenlivé..... Jeden aby se bál :-) Slušnej nářez

Grejdus
27.01.2014

Mezi Trifidy a ostatními knihami autora je propastný rozdíl ve čtivosti. Polovinu knihy tvoří úvahy pana Zellabyho, druhou polovinu předvídatelný děj.

Dáma s hrnstjm
16.10.2013

Napínavé, chvílemi až děsivé. Příběh se bez zbytečných odboček rozjel okamžitě. Skvělá sci-fi "jednohubka!"

capis
14.10.2013

Námět se mi hodně líbil. Nicméně prostředek knihy je poněkud pomalý, stále omílá stejné věci dokola. Pak se sice knížka rozjede, ale závěr je zase moc předvídatelný. Škoda

kolodze
12.09.2013

Druhý Den Trifidů se nekonal ale špatné to rozhodně nebylo.

keduler
08.09.2013

Kniha Midwichské kukačky od Wyndhama mi dali docela zabrat....začátek dobrý....prostředek se táhnul jak žůžu....a konec zase lepší...i když tak nějak jsem ho od určité chvíle předpokládal. Ale jak píši, ta knížka mě zas tak moc nechytla, autor již napsal lepší.

evafort
24.07.2013

Přečetla jsem ji celkem se zájmem, čekala jsem, co se z toho vyklube. Líbila se mi, ale zatím asi z Wyndhamových knížek nejslabší, přesto 4 hvězdičky si zaslouží.

ratoncito
30.06.2013

Opravdu čtivá kniha se spoustou zajímavých myšlenek a překvapivým koncem. Vřele doporučuji, stejně jako ostatní Wyndhamova díla.

serafína
28.04.2013

Chtěla jsem jen poznat styl Johna Wyndhama, nejsem milovnicí sci-fi fantasy o to víc jsem byla překvapena, jak mě knížka pohltila a jak příjemně se četla.

lord-artoo
15.02.2013

Kniha je dobrou sondou do života obyčejných lidí, kterým se dějí neobyčejné věci. To je ale asi tak všechno. Rozpracovat podobnou myšlenku do románové délky se mi jeví jako dosti zbytečné. Kdyby se jednalo o povídku, dám všechny palce nahoru. Špatné to však rozhodně není.

Jirka Š.
03.02.2013

Ze začátku mě to trochu nudilo, ale od půlky už to nabralo celkem spád a člověk musel chvilkami dokonce i trochu přemýšlet :-) Jen ten konec přišel velmi náhle.

Phoenix16.cz
02.01.2013

Midwichské kukačky už svým názvem prozrazují mnoho z děje knížky. Proto je po chvíli čtení, kdy se seznámíme s vypravěčem a jeho úlohou v příběhu, celkem jasné, kterým směrem se bude děj ubírat. Tím pádem čtenář ví, co se vlastně v Midwichi děje mnohem dřív, než na to dojdou postavy, a má čas přemýšlet, jak tohle asi dopadne. Dopadne to nejjednodušším logickým způsobem a v tu chvíli si možná někdo řekne, sakra, čekal jsem víc. Přesto, kdo má rád vypravěčský styl Wyndhama, si v knížce přijde na své tak jako tak.

Mesič
10.10.2012

Kniha byla čtivá, přečetla jsem ji za týden. Spíš utekla až moc. Sice se mi líbila a nelituji, že jsem si ji přečetla, ale byla taková strohá. Děj člověk převykládá ve 3 větách. Den trifidů byl mnohem propracovanější a pro mě je to naprostá špička, toto bylo lepší než Pavučina, která ve mě žádný hluboký dojem neudělala. Téma zajímavé, ale mohlo být propracovanější

anthea
02.09.2012

Mimozemská po několik let skrytá hrozba v podobě malých dětí se zlatýma očima bylo pro mne úplně nové téma a velmi mne to zaujalo. A narozdíl od Vetřelců z hlubin, kteří byli skrytí až moc, jsem se zde o těch Dětech aspoň něco dozvěděla. A ten závěr! Překvapivý a emocionálně silný.

Existují dva filmy na tento námět, tak jsem zvědavá, jak to filmaři zpracovali. Doufám, že ne jako dvoudílný Den trifidů z roku 2009, který je hrozný propadák.

... Tak jsem zhlédla film Městečko prokletých z roku 1995 - úplně mi to zkazilo dojem z knihy. Strašné! Kniha je vynikající a filmové zpracování je ještě horší než seriál Den trifidů z roku 2009.

denuska
18.08.2012

Pro mě ještě lepší, než Den Trifidů. Opět něco k zamyšlení, něco co by se klidně mohlo stát....

TakySimona
29.07.2012

Jedna ze zásadních knih mého (nejen) čtenářského dospívání. Sci-fi, fantasy a podobné žánry čtu jen velmi výjimečně, po pravdě řečeno: jen ty knížky, které tento žánr přesahují. Právě tak, jako v tomto případě. Pro spoustu příběhů a zapletek z jiných knih používám tuto jako referenční bod. Mám ráda, když mě děj knížky přiměje přemýšlet nad obecnějšími tématy, která děj ilustruje. Konrétně zde: protiklad individualistických a kolektivních státních zřízení, konflikt mateřské lásky a činů potomků, odvaha změnit názor a popřít dosavadní činnost. Zase si ji po všech těch letech musím přečíst. A jistě objevím, co mi tenkrát zůstalo skryto pod povrchem.