Poslední kontinent

Tohle je poslední zeměplošský světadíl. Je horký. Je suchý… velmi suchý. Bývala tady prý sice kdysi věc nazývaná Vlhko, ale nikdo tomu nevěří. Prakticky všechno, co není jedovaté, je jedovaté smrtelně. Ale je to, do prdele, to nejlepší místo na celým světě, jasný? A během několika dnů zahyne, pokud ovšem… Kdo je ten hrdina, který neohroženě kráčí rudou pouští? Ten zázračný střihač ovcí, nepřekonatelný krotitel koní, bezkonkurenční vozka mnohospřeží, bezedný piják piva, neuvěřitelný stopař a člověk, který je dokonce schopen sníst Masový koláč v kukuřičné placce za střízliva? Muž se špičatým kloboukem a Zavazadlem – poslední hrdina. Úžasná Zeměplocha, kniha 22., přeložil Jan Kantůrek....celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/47_/473/uzasna-zemeplocha-po-473.jpg 4.3614

Úžasná Zeměplocha / Úžasná Plochozem 22.

Literatura světová, Humor, Fantasy
Vydáno, Talpress

The Last Continent, 1998

Kniha Poslední kontinent

SONP

Austrálie je zvláštní kontinent a tohle je taková hodně divná Pratchettovka. Celá kniha je jeden velký zmatený chuchvalec někdy vtipných a někdy úplně psychedelických nápadů tohoto génia, který nám skáče od mluvících klokanů přes ptakopysky až k aboriginskému kouzlení kreslením na kameny. Kdo ho delší dobu čteme, víme, že k tomuto stylu obvykle sklouzne v závěrečné části knihy - za tu dobu jsem dospěl k závěru, že se ze Sira Terryho sice nápady řinuly proudem, ale někdy to prostě nedokázal uřídit a měl proto problém s konci příběhů. No, a Poslední kontinent je celý takový, jaké jsou konce jiných knih. Jako by tady ani nedokázal začít, natož skončit. Ne, že by to zase nebylo místy třeskutě vtipné (mágský rituál klíčů, fascinace jednoho z členů vědecké rady paní Vidlákovou nebo nárážky na "Šílu" Mad Maxe), ale jako celek je z toho prostě guláš. 50%

-Endy-

Po téhle pratchettovce si budu muset dát od Zeměplochy na chvíli oddych, a až zase někdy znovu navážu, pustím se do Morta (vždyť přece Smrť je nejlepší zeměplošská postavička, víme!) a tuhle dějovou linku patrně nechám jednou provždy plavat.
Tohle už bylo moc tlačené na sílu...stejně jako mnohá pokračování úspěšných filmů. Děj šroubovaný, útržkovitý a tak nějak celý zbytečný.

Deia

Pratchettovkám začínam konečne celkom prichádzať na chuť, ale z tejto knihy som mala aj tak obavy, pretože Mrakoplaš vôbec nepatrí medzi moje obľúbené postavy. Napriek tomu ma táto kniha veľmi bavila. Asi to bude tým, že okrem Mrakoplaša sa tam vyskytujú aj ostatní mágovia a ich „objavovanie“ nového ostrova ma veľmi bavilo. Tiež ma bavilo Mrakoplašove putovanie neznámym svetadielom a aj jeho príhody. Humor mi tentokrát vôbec neprišiel taký násilný ako pri niektorých predchádzajúcich knihách zo série. Od knihy som sa v podstate nemohla odtrhnúť a to sa mi pri tejto sérii často nestáva. Ale priznám sa, že koniec som tak úplne nepobrala.

jakub2199

Zatím asi moje nejméně oblíbená kniha od sira Terryho. Rozhodně obsahuje vše, co může čtenář od knihy ze série Zeměplochy očekávat. Nedorozumění, humor, magii, absurditu a dokonalou genialitu. Přesto se nabízí ale. Knize chybí pojící myšlenka. Ano je pravdou, že většina knih Zeměplochy je vlastně humornou esejí na téma, co kdyby to co známe bylo trochu jinak. Ale většinou je to pro autora jen odrazový můstek. Zde se pojící myšlenka - tedy Austrálie (pro zjednodušení) stala Alfou a Omegou. Bohužel ke škodě výsledného příběhu. Čtenář by nebyl daleko od pravdy pokud by děj přirovnal k sérii eskapád Bustera Keatona nebo Charlieho Chaplina.
Přesto musím dodat, že kniha má své světlé okamžiky a rozhodně to není špatné počtení, ale v porovnání s ostatními knihami Zeměplochy poněkud zklamání.
Musím ještě vyzdvihnout překlad Jana Kantůrka - boha překladatelské kreativity. Jedna ukázka, která shrnuje vše: filosof Li-Tin O'Weevidle (jak ho litinové vidle napadly netuším, ale je to poklad).

Torgal

Toto ma vôbec nechytilo. Mrakoplašovi sa dejú random veci v “Austrálii”, pričom väčšinu času len nechápem čo sa deje a prečo (a prečo by to malo byť vtipné). Profesorský zbor Neviditeľnej univerzity sa zas snaží vyliečiť knihovníka z jeho náhodných premien - tu sa už dá pobaviť viac, no táto partia mi k srdcu nikdy neprirástla. Častokrát som sa pristihol že sa celkom nudím a stránky sa otáčajú len veľmi pomaly. Spolu s Erikom pre mňa najmenej zaujímavá (a zábavná) časť série. 5-/10

MaxQ

Tak po Otci prasátek druhá kniha od TP, se kterou jsem měl teda velký problém. Děj víceméně zmatený, především linka s Mrakoplašem, a přiznejme si, nepříliš zajímavý. Na druhou stranu některé vtipy roztroušené po knize byly opravdu výborné. Celkový dojem rozpačitý, ale za přečtení to stojí.

iskovsky

Putovanie po vyprahnutej Austrálii je zrejme dosť namáhavý počin a rovnaké bolo pre mňa čítanie tejto knihy... je vidno, že ani tu si TP nad dejom veľmi hlavu nelámal a naviac postava Mrakoplaše je pre mňa dosť nezaujímavá... skúsenosť z ostatných autorových kníh ma však motivovala v čítaní vydržať a tak som sem tam "pod kamenem našel chleba s marmeládou"... najzábavnejšia mi pripadala dejová linka s mágmi a paní Vidlákovou, niektoré ich dialógy sú veľmi vydarené... ďalšie humorné perly sa objavujú nečakane a niektoré "testujú" či ste pri čítaní niečo nevynechali... napr: na jednom mieste sa Mrakoplaš dozvie, že "velbloudi" sa na kontinent dostávajú na naplavenom dreve a na inom mieste o niekoľko stránok ďalej príde do krčmy, kde sa ho šušľavý krčmár pýta:
„Odkuď váf čevti pfinefvi?“
„Ále... připlul jsem na kusu vyplaveného dříví.“
„A měv jfte tam doft mífta, mevi vfema těma vevbvoudama?“

MGT

Po dlouhé době opět schůzka s Mrakoplašem. Úžasný to chlap, akorát, že po něm často zůstávají jen sandály.
Krabice od kapesníků velmi pobavila :)
Škoda, že byl poněkud upozaděn příběh knihovníka, který se chudák musel nakonec uzdravit sám a snad dal tu knihovnu zase dopořádku

Zloděj času
Zloděj času