Hrrr na ně!

Ze zeměplošského moře se zvedla větrná korouhvička a teď najednou každý ví, kam vítr vane. Vynořila se nová země a staré spory. A když se dvě armády vydají na pochod, velitel Elánius z ankh-morporské Hlídky má jen několik hodin na rozřešení zločinu tak strašného, že do konce neexistuje ani zákon, který by ho postihoval. Ten zločin se jmenuje „VÁLKA“. Elánius proti zlým protivníkům, kteří se ho snaží dostat… a to jsou lidé, kteří stojí na jeho straně. Nepřítel by mohl být ještě mnohem horší. A v jeho diáři je v kolonce „Dnes nezapomeň“ napsáno – umřít! Ale dělat by to raději neměl, protože největší vynálezce a nejmazanější politik světa se už vydali na bojiště s malým balíčkem, který má zaručeně zastavit boj… Zeměplocha jde do války, a to s armádami sardinek, válečníků, rybářů, mihulí a alespoň jedním oddaným průvodcem vojenského tábora....celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/47_/471/big_hrrr-na-ne-9DG-471.jpeg 4.5912

Úžasná Zeměplocha / Úžasná Plochozem 21.

Literatura světová, Humor, Fantasy

Vydáno: , Talpress

Jingo, 1997

Kniha Hrrr na ně!

mina_harker

Tento díl mě moc nebavil. Možná hlavně kvůli vážnému tématu války.

Alex.rrr

realita převrácená do světa Zeměplochy. Bravurně zpracováno a zapracováno. Jediné, že válčení a politika není můj šálek kávy, ale to je jen osobní pohled. I tak je kniha báječná, a i přes občasné větší soustředění u knihy byla skvělá a těším se na další díl.

Bess.h
17.12.2021

(+ SPOILER) Já jsem nadšená. Tentokrát více Elánia a méně Karotky. A překvapivě více Vetinariho?!

Terry Pratchett tady opět skvěle po Zeměplošsky ilustruje běžné problémy lidstva a dovádí je do absurdity, ale úžasně absurdně. Až tak, že se člověk přes to skvělé humorné čtení najednou zastaví a zamyslí se jestli se taky nechová jako serža Tračník a místo toho by se měl víc chovat jako desátník Noby/Běta a víc se ptát. Naštěstí pak serža prohlédl, tedy alespoň tak, že mu dřevěná hlava Klačana jako vývěsní štít hospody nepřijde tak dobrá.
Terry prostě trefně ukazuje dvě rozdílné kultury, které jsi jsou ve výsledku podobné jako vejce vejci. Koukají na sebe s nedůvěrou, předsudky a označují se blbými stereotypy aby se pak stejně hádali o kus plovoucí pemzy na paty. A do toho nám ukazuje mále mikro příběhy, viz serža tračník a jeho nedůvěra v Klačany, desátník Noby a jeho nepochopení žen. A rozhodně stojí za zmínku Leonardo a jeho problém s plnou hlavou nápadů, nápadů které bohužel se mohou použít jako zbraně a jeho nechuť něco takového vymýšlet, až se sám dobrovolně zavřel a izoloval od světa.
No prostě jsem unešená a tahle kniha mě bavila asi nejvíc po prvním díle s hlídkou.
P.S.: zatím čtu od Pratchetta jen hlídku a to postupně.

evvva
14.11.2021

Pro mě tenhle díl ze slabšího soudku, nemohla jsem se začíst, občas jsem se přistihla,že čtu ze setrvačnosti, což neznamená,že je kniha horší nebo méně kvalitní. Je to jen o mém pocitu z ní. A ten máme každý subjektivní. Jako např.chuť a tak,jak mi nechutná květák a spoustě lidí ano,tak je pro mě tenhle díl horší a jiní se jen oblíznou. Tak smělo do toho,ať víte, co jíte!

theMarty
14.08.2021

Někde se to táhlo, ale jako žonglující Vetinari a Běta Noby? A Leoprd z Ankh-Morporku? Pořád to nemůžu rozdejchat.

Veni, vidi, Vetinari!

jaroiva
03.07.2021

Podruhé se mi to líbilo už trochu míň než napoprvé, ale tentokrát chci přečíst znovu celou hlídku, nejen Noční hlídku, takže jdu postupně.
Stejně je mi pořád smutno po Potroublovi. Ten mi tu prostě chybí.
Tento díl se svým cestovním zaměřením trochu blíží sérii s mágy. Mám přece jen raději, když se hlídka pohybuje po Ankh-Morporku.

Karotka opět skvělý, Elánius mě v tomto díle moc neuchvacuje.
Už se ale stejně těším zase na tu Noční hlídku.

NannyOgg24
02.07.2021

Noční hlídka je prostě super. Patří k mým nejoblíbenějším ze Zeměplochy. Vždy mě pobaví a překvapí.

slawa.cap
11.05.2021

Poslouchal jsem jako audioknihu. Z počátku to vypadalo že nedám víc než 3*, ale po první třetině jsem to přehodnotil. Občas mi bylo až nepříjemně, když autor popisoval zákulisní politické čachry - prostě největší blbec dělá nejzásadnější rozhodnutí - jak nepříjemný otisk reality.
Další věc, které si všímám už delší dobu, ale tady byla už nepřehlédnutelná je časté střídání vykání a tykání a to i třeba během jednoho rozhovoru.
Ale humor byl úderný jako vždy a spousta pozemských věcí trefně převedena na Zeměplochu.
Jednasedmdesátihodinový Ahmed a věštba paní Bochánkové pro mně pro mě byl jedny z nejzajímavějších vývojů v příběhu.
Jen by mně zajímalo, co a jak by vytěžil Pratchett ze současné migrační krize...