Hrrr na ně!

Ze zeměplošského moře se zvedla větrná korouhvička a teď najednou každý ví, kam vítr vane. Vynořila se nová země a staré spory. A když se dvě armády vydají na pochod, velitel Elánius z ankh-morporské Hlídky má jen několik hodin na rozřešení zločinu tak strašného, že do konce neexistuje ani zákon, který by ho postihoval. Ten zločin se jmenuje „VÁLKA“. Elánius proti zlým protivníkům, kteří se ho snaží dostat… a to jsou lidé, kteří stojí na jeho straně. Nepřítel by mohl být ještě mnohem horší. A v jeho diáři je v kolonce „Dnes nezapomeň“ napsáno – umřít! Ale dělat by to raději neměl, protože největší vynálezce a nejmazanější politik světa se už vydali na bojiště s malým balíčkem, který má zaručeně zastavit boj… Zeměplocha jde do války, a to s armádami sardinek, válečníků, rybářů, mihulí a alespoň jedním oddaným průvodcem vojenského tábora....celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/47_/471/hrrr-na-ne-9DG-471.jpeg 4.5845

Úžasná Zeměplocha / Úžasná Plochozem 21.

Literatura světová, Humor, Fantasy
Vydáno, Talpress

Jingo, 1997

Kniha Hrrr na ně!

Hadati
11.12.2020

Mezi dvěma mocnými státy, Ankh-Morporkem a Klačí, se vynořil z vod nový ostrov. Obě země si na něj činí výhradní právo, přestože ostrov přináší spíše jen potíže než nějaké zisky. Proto se podle civilizovaných pravidel obě země připravují na válku. To se však nelíbí veliteli Elániovi, který považuje válku za největší zločin. Jako velitel městské hlídky toho moc nezmůže, naštěstí pro něj si však vzal lady Berankonovou, takže je také šlechticem. A šlechtic má oprávnění vytvářet vojenské jednotky. Jistě je jen shodou náhod, že se mu do jeho armády přihlásí většina členů jeho Hlídky. Alespoň těch důležitých.

Další kniha ze série o Hlídce se tentokrát neodehrává jen v Ankh-Morporku, ale také v Klači, kde se objeví Elánius se svými vojáky. Pobaví pak zejména role Tračníka a Nobyho v Patricijově plánování, a Elániův sluha Jeefes, který jako správný nacionalista také vstoupí do armády, aby zatočil se zákeřnými nepřáteli Ankh-Morporku, kteří na jednu stranu ve vašem městě jsou příživníky, protože nepracují, a na druhou stranu poctivým občanům A-M berou práci.

Objeví se zde sice i nějaké nové postavy, ale za zmínku stojí asi jen Jedenasedmdesátihodinový Ahmed a vyprávění, jak přišel ke svému dlouhému jménu.

MGT
21.09.2020

No já nevím, příběhy hlídky mě neberou tak jako ostatní, mívala jsem problém identifikovat kdo zrovna mluví.

SONP
08.07.2020

Postupem času se série o Elániovi proměnila v humanistickou sérii zaměřenou proti rasismu, druhismu a válkám (pokud si pamatuji, vyvrcholí to celé Šňupcem). Zdá se, že se z Elánia stalo autorovo alter ego, přes nějž hlásá své názory do světa. Ač jinak s autorovými liberálními názory souhlasím, přijde mi trochu rušivé infikovat těmito seriozními tématy humoristickou fantasy. Tu totiž čtu z escapistických důvodů. Ale i tak to celé bylo zábavné a nejlepší ze všeho je Leonard da Quirm a desátník Noby objevující podstatu ženství. 70%

Deia
23.06.2020

Táto kniha sa mi čítala naozaj veľmi dobre. Do každej knihy od Pratchetta sa púšťam s miernymi obavami, pretože to s jeho knihami mám ako na hojdačke – raz sa mi kniha páči, raz nie. Táto sa mi, našťastie, naozaj veľmi páčila. Bola vtipná, ale nie tak násilne (ako mi to niekedy príde u iných jeho kníh). Všetky dejové linky boli zaujímavé, najviac ma bavila tá s veliteľom Elániom a potom s lordom Vetinarim.

Torgal
08.06.2020

Všimol som si, že subjektívna miera zábavnosti keď čítam Pratchetta záleží predovšetkým na dvoch faktoroch - téme knihy a jej protagonistoch. To druhé je v tomto prípade v poriadku, partu okolo Elániusa mám z celej Zeměplochy najradšej, no téma vojny medzi Ankh-Morporkhom a Klačom kvôli kusu skaly v mori ma zas veľmi nebrala. Výsledné hodnotenie sa mi teda tiež zaseklo niekde v priemere. 6+/10

Olous1
07.06.2020

Na tuto knihu jsem čistě náhodou sáhla v knihovně. Sice mám ráda krimi, ale toto dílo velmi zajímavé. Mě se kniha velmi líbila. Doporučuji, bylo to pro mě oddychové počteníčko.

iskovsky
31.03.2020

"Proč bych měl toužit po tom být na hřbete velblouda? Vždyť já jsem instalatér!"

smajiska
01.01.2020